Προς το περιεχόμενο

προιοντα για μια ζωη (θεωρητικα)


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, TO_PAIDI είπε

Προσωπικά έχω μανία με τα προϊόντα που αντέχουν στον χρόνο. Από τα πιο απλά, όπως πένα αντί για στυλό, κλασσική μηχανή ξυρίσματος αντί για πλαστικό ξυραφάκι μέχρι το κινητό ή τα ρούχα.

πες τα! ξυράφι κλασσικό, μεταλλικό, ανοξείδωτο με ανταλλακτικες λεπίδες, το περνάς σε γιο, εγγονό κλπ κ είναι σαν καινούργιο!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Haldol είπε

Από πότε είναι αυτή η εφημερίδα; Έτσι λέγαμε το 2012.

Προκειται για ενα fact που θα ισχυει για μια ζωη, για να ειμαστε και on topic 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, lector said:

Προκειται για ενα fact που θα ισχυει για μια ζωη, για να ειμαστε και on topic 😁

Μόνο για όσους έχουν (αρκετά) προβλήματα να λύσουν. Anyway.

8 hours ago, rodosf1 said:

πες τα! ξυράφι κλασσικό, μεταλλικό, ανοξείδωτο με ανταλλακτικες λεπίδες, το περνάς σε γιο, εγγονό κλπ κ είναι σαν καινούργιο!! 

Σε ξυράφι κι εγώ double edge χρησιμοποιώ. Αλλά το πήρα όχι για την αντοχή στο χρόνο, αλλά κυρίως για την όλη... "ιεροτελεστία". Τελικά μου βγήκε και οικονομικό, σε σχέση μ' ένα σοβαρό Gillette.

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουκάμισα Newman αγορασμένα από Αίγυπτο (που φημίζονταν για το βαμβάκι της) κάπου στο 2000. Από τότε φοριούνται και πλένονται αρκετές φορές κάθε χειμώνα και κάποια είναι ακόμα αψεγάδιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαλεία, εξαρτήματα,σκεύη κλπ είναι εύκολο να βρεις ποιοτικά και ανθεκτικά στον χρόνο με το όποιο κόστος. Στις ηλεκτρικές συσκευές είναι το θέμα. Τώρα που η ενεργειακή αποδοτικότητα είναι απίθανο να βελτιωθεί τόσο πολύ να βρεις ένα ψυγείο να αντέξει 20 χρόνια χωρίς θέμα, ένα πλυντήριο κ.ο.κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/04/2024 at 11:13, vali said:

Χύτρα ταχύτητας SEB, αγορασμένη το 1983 από την μητέρα μου. Τα τελευταία 10 χρόνια είναι το κυρίως σκεύος μαγειρικής της δικής μου 6μελούς οικογένειας. Μόνο την φλάντζα στο καπάκι άλλαξα όταν μου την έδωσε και αυτό προληπτικά.

fixedratio_20210330145331_seb_authentic_chytra_tachytitas_10lt.jpeg

Αυτό και τα κατσαρολικά της AMC αν και κόστιζαν/κοστίζουν σχεδόν ένα μισθό έχουν κρατήσει μια ζωή στο πατρικό μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά εγώ έχω μια Mach3 που την έχω απο τον στρατο, 14 χρονια τώρα, δεν έχω αλλάξει ανταλλακτικο.

Κοβει μια χαρα ακόμα, και έχω και σκληρά γένια ε...

https://www.e-shop.gr/xyrafaki-me-antallaktikes-kefales-gillette-81764744-mach3-12-antallaktiko-labi-p-HAP.322438?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwiYOxBhC5ARIsAIvdH51mBm64RCwlmNbgQhPXzbUXy-xz-qMxO_oJgYEBZhGHgX3Oj-llRlMaAuszEALw_wcB

Επεξ/σία από LiquidTroll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

παιδιά εγώ έχω μια Mach3 που την έχω απο τον στρατο, 14 χρονια τώρα, δεν έχω αλλάξει ανταλλακτικο.

Κοβει μια χαρα ακόμα, και έχω και σκληρά γένια ε...

https://www.e-shop.gr/xyrafaki-me-antallaktikes-kefales-gillette-81764744-mach3-12-antallaktiko-labi-p-HAP.322438?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjwiYOxBhC5ARIsAIvdH51mBm64RCwlmNbgQhPXzbUXy-xz-qMxO_oJgYEBZhGHgX3Oj-llRlMaAuszEALw_wcB

Ξυριζεσαι 14 χρονια χωρις ανταλλακτικο ?

  • Like 1
  • Confused 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bilgoagil είπε

Πουκάμισα Oxford Company 

Τα πουκάμισα της συγκεκριμένης μάρκας δεν κρατάνε για κανένα λόγο μια ζωή. Γιακάς και μανσέτες τρίβονται πολύ γρήγορα σε σχέση με ποιοτικότερες μάρκες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα διαφωνίσω απλά με την λογική.

Δεν το λέω από άποψη τσιγκουνιάς/οικονομίας αλλά είμαι αντίθετος στα προιόντα που άλλοι τα παρουσιάζουν "θα σου μείνει για μια ζωή" προφανώς υπάρχνουν ποιότητες και ποιότητες στα προίοντα απλά υπάρχει το pure china - κάποιο καλό πχ γερμανικής εταιρείας αλλά στοχεύει απλά στο vfm - και μετά υπάρχουν και διεθνή επώνυμα ή τοπικά επώνυμα τα οποία αμφιβάλλω πολύ αν έχουν ουσιαστική ποιοτική διαφορά.

Μετά υπάρχουν και άλλα θέματα όπως το τι χρήση του κάνεις αν είσαι υπερπροστατευτικός αν κάνεις όλες τις προβλεπόμενες συντηρήσεις καθαρισμούς ναι πάρε αλλά εγώ που δεν είμαι τέτοιος δεν έχει νόημα του πχ να πάρω ένα μασιφ ξύλινο τράπεζι 3χιλ και μετά από 10 χρόνια να έχω ενα χτυπημένο χρέπι.

Και μετά υπάρχουν και οι για εμένα μουφες προπαγάνδα τύπου το χ στρώμα κάνει 2χιλ αλλά θα σου αντέξει 20 χρόνια σαν καινούργιο λές και έχουμε κανέναν να μας το επιβεβαιωσει ή αν κάνει γούβα θα πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Οπότε προτιμώ πάντα κάτι το οποίο ναι μεν δεν είναι φθηνιάρικο αλλά σίγουρα δεν κλάψω αν πάθει κάτι και δεν θα με πονέσει να το αντικαταστήσω άμμεσα

14 minutes ago, majunior said:

Τα πουκάμισα της συγκεκριμένης μάρκας δεν κρατάνε για κανένα λόγο μια ζωή. Γιακάς και μανσέτες τρίβονται πολύ γρήγορα σε σχέση με ποιοτικότερες μάρκες.

Τώρα πάμε σε άλλη κουβέντα στα ρούχα πχ τα north face δίνονται φασον σε ελλάδα(υποθέτω πως όλες το ίδιο κάνουν) η οποία τα φτιάχνει εν μέρη βουλγαρία και τα ολοκληρώνει εδώ οπότε τι εννοούμε ποιοτικότερη μάρκα η μόνη διαφορά στα επώνυμα είναι οτί έχουν σύμβαση προδιαγραφών (τόσες ραφές ,τόσο πάχος,Χ% σε βαμβακι κτλ κτλ),οπότε δεν είναι αδύνατο να βρείς καλή ποιότητα σε λοιπές μάρκες

51 minutes ago, adi32 said:

Ξυριζεσαι 14 χρονια χωρις ανταλλακτικο ?

κόπηκα μόνο που το διάβασα,για να μην μιλήσω για τον τέτανο

Μια χαρά κόβει

rusty-razor-three-blades-600w-1484326805

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/04/2024 at 15:39, tzampatzis said:

Τα ακουστικά της Koss που έχουν lifetime warranty. Αν είσαι Αθήνα, τα πας στο σέρβις και στα επισκευάζουν δωρεάν.  

Απογοήτευση πήρα με τα ακουστικά AKG 240 που πήρα θεωρώντας ότι ξεμπέρδεψα μια και καλή με το θέμα ακουστικά. Όταν ήταν ακόμα Αυστριακά, όχι κινεζιές του 50άρικου. Στη δεκαετία+ περίπου το μανίκι του καλωδίου κατέρευσε! WTF! Είμαι σίγουρος ότι πολύ φθηνότεροα ακουστικά μπορεί να έπαιζαν πολύ χειρότερα, αλλά το καλώδιο δε θα πάθαινε τίποτα. Βέβαια στα AKG το καλώδιο αλλάζει κουμπωτό, οπότε η καριέρα τους συνεχίζεται...

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/04/2024 at 11:13, vali said:

Χύτρα ταχύτητας SEB, αγορασμένη το 1983 από την μητέρα μου. Τα τελευταία 10 χρόνια είναι το κυρίως σκεύος μαγειρικής της δικής μου 6μελούς οικογένειας. Μόνο την φλάντζα στο καπάκι άλλαξα όταν μου την έδωσε και αυτό προληπτικά.

fixedratio_20210330145331_seb_authentic_chytra_tachytitas_10lt.jpeg

Την είχαμε την συγκεκριμένη, παρέδωσε πνεύμα,  σχετικά γρήγορα και δεν της κάναμε και τόσο μεγάλη χρήση

Σίγουρα πιο βαριά κατασκευή απο άλλες την σημερινή ημέρα, αλλά οχι μεγάλες διαφορές απο μια Inox,  ακόμα και οι 365 από το Ικεα  είναι πολύ καλές, γενικά αν το υλικό είναι αντοχής θα σου κρατήσει όσο κρατήσει,  πχ Inox,  Μάντεμι (με σωστή συντήρηση ή ακόμα και χωρίς απλά θα πρέπει να κάνεις μετά restoration).   Σε χύτρες θα έχεις θέμα με τα λάστιχα και τις ασφάλειες,  όσο υπάρχουν ανταλλακτικά θα είσαι οκ, αν σπάσουν οι βάσεις τότε όχι

Κουζίνα πιτσος που είχαμε έπιασε σκουριά μέσα στο φούρνο, ψυγείο πιτσος στην βάση,  άσε πού έκαιγε και τα κέρατα του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...