Προς το περιεχόμενο

Επίθεση του YouTube και σε τρίτες εφαρμογές που παρακάμπτουν τις διαφημίσεις του όπως το ReVanced


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Η είδηση εδω είναι οτι θα κόψουν και τα rere.. re vanced. Η google έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι. Αν θέλει να το κάνει, νομίζω μπορεί. Υπάρχουν προγράμματιστικοι τρόποι να ελενχει το χρόνο που παίζεται η διαφήμιση και να μη μπορείς να κάνεις Fast forward όταν παίζει. Αν πάει στα άκρα και το χρησιμοποιήσει, στην καλύτερη δε θα βλέπεις μεν διαφήμιση αλλά θα  βλέπεις μαύρο στον αντίστοιχο χρόνο. 

Ολοι σχολιάζουν πως βλέπουν με διάφορους τρόπους, κυρίως revanced, όταν η είδηση είναι ακριβώς αυτό, οτι θα κόψουν ΚΑΙ αυτο. 

 Σίγουρα θα βρεθεί workaround. Μπορεί να μην είναι πάλι του τύπου modded apk, αλλά από την στιγμή που υπάρχει ενδιαφέρον και όρεξη από τους χρήστες και ταυτοχρονη αυξανόμενη απληστία από την μεριά της google. είναι βέβαιο οτι θα υπάρξει εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Πρέπει να το εμπεδώσουμε όλοι ότι σε αυτή τη ζωή τίποτε δεν δίνεται τσάμπα.  Εγώ βλέπω τις διαφημίσεις μια χαρά και δεν πληρώνω καμία συνδρομή.  Ούτε τρίτες εφαρμογές που κόβουν τις διαφημίσεις.  Έχετε την εντύπωση ότι αυτές οι εφαρμογές δεν έχουν κανένα κέρδος Ε? Η ο Firefox που είναι όλα "δωρεάν" και γεμάτος "ασφάλεια"? Πόση αμάθεια....

Εκτός του ότι όλοι οι browsers είναι δωρεάν ή "δωρεάν", φαντάζομαι εσύ έχεις φτιάξει τον δικό σου που είναι γεμάτος ασφάλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, georgiosmag said:

Πρέπει να το εμπεδώσουμε όλοι ότι σε αυτή τη ζωή τίποτε δεν δίνεται τσάμπα.

Το κέρδος του να σε κρατάει σε καταστολή και σε information bubble είναι ανυπολόγιστο, το όποιο άμεσο χρηματικό κέρδος μπορεί να πετύχει, είναι το κερασάκι στην τούρτα.

2 hours ago, oldnew said:

Η google έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι.

Δε νομίζω. Αλλά πεθαίνω να μάθω γιατί το λες αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Nabuko είπε

 

Ποια άλλη πλατφόρμα? Το Vimeo και το Dailymotion? Τόσο καιρό και δεν έχουν τσιμπήσει κάτι απ' το yt. Καλώς ή κακώς το yt είναι πολύ μπροστά από τους άλλους αλλά δυστυχώς μαζί με τη δύναμη έρχονται και τα υπόλοιπα. Αν δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός κάνεις ότι θες. 

Εχει αποδειχτει οτι τα πραγματα κυλανε. Και παντα νεα πραγματα βγαινουν.

Αμα εχουν αποφασισει να μας τρελανουν στην διαφημηση που δεν γουσταρει κυριολεκτικα το 100% των χρηστων,(δεν υπάεχει κανένας που να λεει ααα τι ωραια διαφημηση πριν απο καθε βιντεο, ολοι κοιταμε ποτε θα βγει το skip) τότε θα βρεθει κατι άλλο.. Ειναι θεμα χρόνου..

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, NT1G είπε

Εκτός του ότι όλοι οι browsers είναι δωρεάν ή "δωρεάν", φαντάζομαι εσύ έχεις φτιάξει τον δικό σου που είναι γεμάτος ασφάλεια;

Δεν είμαι προγραμματιστής για να κάνω κάτι τέτοιο. Αλλά χρησιμοποιώ κυρίως chrome και edge. Προτιμώ να με "παρακολουθεί" η microsoft και η google παρά ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πίσω από τον firebox, opera, μπλα μπλα μπλα....

Και στο θέμα παρακολούθησης σιγά μην ασχοληθεί η google και η microsoft  με εμένα. Αλλά ακόμη και να θέλει να ασχοληθεί σίγουρα θα υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος νομικός και εκεί δεν έχω να φοβηθώ κάτι προς το παρόν... 

Να κλείσω λέγοντας ότι κανένας browser δεν είναι δωρεάν. Η google βγάζει από παντού με τις διαφημίσεις. Ειδικά μέσα από το youtube Που αναφέρουμε στο εδώ θέμα. 

Εσείς να αναρωτηθείτε από ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ όλοι οι άλλοι... είμαι περίεργος να μάθω. Γιατί τόση δουλειά τόσες εργατοώρες τόση συντήρηση και τόσα άτομα που ασχολούνται.. ποιος τους πληρώνει? Το κάνουν ΟΛΟΙ για την ψυχή της μάνας τους? Ανοιχτή κοινότητα και έτσι?  Κάθετα πιστεύω πως όχι. Τουλάχιστον όχι ΟΛΟΙ... Να ξεκαθαρίζουμε γιατί δεν είναι όλοι το ίδιο. Σίγουρα θα υπάρχουν και οι αφιλοκερδής αλλά σε τόσο μεγάλα επιχειρήματα όπως είναι τα παραδείγματα που αναφέρω πιο πάνω (firefox, opera Κλπ κλπ) ... εκεί από κάπου βγάζουν κάποιοι.. τώρα πως και από που δεν με ενδιαφέρει και δεν θέλω να μάθω. Αποφεύγω όσο μπορώ να τους χρησιμοποιώ για να έχω το κεφάλι μου και την συνείδηση μου ήσυχη. 

19 λεπτά πριν, Tablet είπε

Εχει αποδειχτει οτι τα πραγματα κυλανε. Και παντα νεα πραγματα βγαινουν.

Αμα εχουν αποφασισει να μας τρελανουν στην διαφημηση που δεν γουσταρει κυριολεκτικα το 100% των χρηστων,(δεν υπάεχει κανένας που να λεει ααα τι ωραια διαφημηση πριν απο καθε βιντεο, ολοι κοιταμε ποτε θα βγει το skip) τότε θα βρεθει κατι άλλο.. Ειναι θεμα χρόνου..

Θεωρώ ότι δεν την ενδιαφέρει την google να μας ενδιαφέρουν όλες οι διαφημίσεις αλλά κυρίως αυτές που μας ενδιαφέρουν πραγματικά. Πόσες φορές έπιασες τον εαυτό σου να μην πατήσεις το skip καθόλου και να το παρακολουθήσεις όλο το βίντεο της διαφήμισης? Εγώ αρκετές φορές... και μάλιστα εκεί που έψαχνα να βρω το Χ ποιόν και το είχα βρει σε καλή τιμή ηΧ διαφήμιση με έσωσε γιατί το πήρα φθηνότερα. Εκεί στοχεύει η google και όχι ότι νάναι. Για αυτό υπάρχει και το skip. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καθόλου και θα ήσουν υποχρεωμένος να δεις όλο το βίντεο υποχρεωτικά όπως γίνεται στα τηλεοπτικά κανάλια.

  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχει σημασία είναι πως από όταν άρχισε αυτή την καμπάνια το you tube η χρήση adblocker ανέβηκε 336% , άρα ο τρόπος τους δεν δουλεύει, και αν ζορίσουν και άλλο βλέπω τον κόσμο να πηγαίνει προς tik tok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cpc464 είπε

και αν ζορίσουν και άλλο βλέπω τον κόσμο να πηγαίνει προς tik tok.

Το θέμα είναι ότι οι βλαμμένοι του τικτοκ έχουν έρθει και στο yt. Έχω βαρεθεί να πατάω αγνόηση καναλιών αλλά ξεφυτρώνουν συνεχώς και πιο πολλοί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Shinji ikari said:

 

Δε νομίζω. Αλλά πεθαίνω να μάθω γιατί το λες αυτό. 

Τοχω γράψει ηδη. Τα πρώτα χρόνια η google σχεδόν ήθελε η ίδια να βγαίνουν τρόποι να βλέπεις χωρίς διαφημίσεις. Τωρα έχει ξεκινήσει να το κυνηγά αφου έχει γίνει πλέον μονοπώλιο ουσιαστικά η υπηρεσία. Εχω γράψει ηδη τι μπορεί να κανει πρόγραμματιστικα. Να βλέπει ποιο κοματι του βιντεο βλέπεις και να μη μπορείς να κανεις fast forward το κομμάτι του βίντεο που αποτελεί διαφήμιση. Οκ μπορείς να βρεις τρόπο να μη τη βλέπεις αν θες τη διαφήμιση , αλλα θα περίμενεις να περάσει ο χρόνος που διαρκεί η διαφήμιση βλέποντας πχ μαυρο.. Το 95% αν το κάνει αυτο, δε θα ενδιαφέρονται πλεον να κόψουν τη διαφήμιση. Και ναι επειδή ξέρω απο κώδικα και streaming είναι απολύτως εφικτό, απλα θελει δουλειά εκ μέρους της google, που αποτελεί έξτρα κόστος, και αν μπορεί, θα το αποφύγει. Η google στριμαρει το βίντεο. Γνωρίζει ανα πασα στιγμή ποιο κομμάτι του βιντεο βλέπεις. Έχει στην κυριολεξία όπως είπα και το μαχαίρι και το πεπόνι. Τώρα αν γράφουμε γενικότητες χωρίς να γνωρίζουμε, οτι κλειδώνει ξεκλειδώνει και τέτοια οκ.. Τα ιδια διαβαζα και στα δορυφορικα. Καθε 5 χρόνια σπαγανε. Για κοίτα τώρα, απο οταν βγήκε irtedo 3, αν θυμάμαι καλα δεν ξανα έσπασε ποτέ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgiosmag είπε

Δεν είμαι προγραμματιστής για να κάνω κάτι τέτοιο. Αλλά χρησιμοποιώ κυρίως chrome και edge. Προτιμώ να με "παρακολουθεί" η microsoft και η google παρά ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πίσω από τον firebox, opera, μπλα μπλα μπλα....

Και στο θέμα παρακολούθησης σιγά μην ασχοληθεί η google και η microsoft  με εμένα. Αλλά ακόμη και να θέλει να ασχοληθεί σίγουρα θα υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος νομικός και εκεί δεν έχω να φοβηθώ κάτι προς το παρόν... 

Να κλείσω λέγοντας ότι κανένας browser δεν είναι δωρεάν. Η google βγάζει από παντού με τις διαφημίσεις. Ειδικά μέσα από το youtube Που αναφέρουμε στο εδώ θέμα. 

Εσείς να αναρωτηθείτε από ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ όλοι οι άλλοι... είμαι περίεργος να μάθω. Γιατί τόση δουλειά τόσες εργατοώρες τόση συντήρηση και τόσα άτομα που ασχολούνται.. ποιος τους πληρώνει? Το κάνουν ΟΛΟΙ για την ψυχή της μάνας τους? Ανοιχτή κοινότητα και έτσι?  Κάθετα πιστεύω πως όχι. Τουλάχιστον όχι ΟΛΟΙ... Να ξεκαθαρίζουμε γιατί δεν είναι όλοι το ίδιο. Σίγουρα θα υπάρχουν και οι αφιλοκερδής αλλά σε τόσο μεγάλα επιχειρήματα όπως είναι τα παραδείγματα που αναφέρω πιο πάνω (firefox, opera Κλπ κλπ) ... εκεί από κάπου βγάζουν κάποιοι.. τώρα πως και από που δεν με ενδιαφέρει και δεν θέλω να μάθω. Αποφεύγω όσο μπορώ να τους χρησιμοποιώ για να έχω το κεφάλι μου και την συνείδηση μου ήσυχη. 

Θεωρώ ότι δεν την ενδιαφέρει την google να μας ενδιαφέρουν όλες οι διαφημίσεις αλλά κυρίως αυτές που μας ενδιαφέρουν πραγματικά. Πόσες φορές έπιασες τον εαυτό σου να μην πατήσεις το skip καθόλου και να το παρακολουθήσεις όλο το βίντεο της διαφήμισης? Εγώ αρκετές φορές... και μάλιστα εκεί που έψαχνα να βρω το Χ ποιόν και το είχα βρει σε καλή τιμή ηΧ διαφήμιση με έσωσε γιατί το πήρα φθηνότερα. Εκεί στοχεύει η google και όχι ότι νάναι. Για αυτό υπάρχει και το skip. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καθόλου και θα ήσουν υποχρεωμένος να δεις όλο το βίντεο υποχρεωτικά όπως γίνεται στα τηλεοπτικά κανάλια.

Βασικά ποτέ δεν κοιτάω γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι διαφημίσεις μιας και κάνω την δική μου έρευνα όταν είναι να αγοράσω κάτι.

Αυτό λέμε, να προσπαθήσουμε να μην τροφοδοτήσουμε αυτή την κατεύθυνση.

Τώρα όταν εσένα σε πιάνει και πιάνει και άλλους τότε μάλλον είσαι/στε μέρος του μοχλού.

Πριν αυτή την τρέλα των διαφημίσεων δεν έψαχνες μόνος σου; Τώρα σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ  κιόλας να βλέπεις διαφήμιση την ώρα που θέλουν αυτοι και να σε βάλουν στο τρυπακι υποσυνείδητα να αγοράσεις προϊόν η να σου βαλει στο μυαλο μια αναγκη, ή απλα να σου φαει το χρονο.

Εγω προσωπικά δεν μπαίνω σε κανένα τρυπακι αυτών και δεν κοιτάω τίποτα. Οταν θελω, όποτε θέλω δεν θα μου ορίσει καμία google/youtube/apple or so τις ανάγκες μου.

Χρησιμοποιούμε το internet συνειδητά και ΟΧΙ  τυφλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, oldnew said:

 

Σε τι έχει γίνει μονοπώλιο; τι μπορεί να κάνει αν δεν έχεις λογαριασμό google; αν βλέπεις μαύρη οθόνη, προφανώς δεν θα πληρώσει και ο διαφημιζόμενος, να τρέχει σκριπτακια στη συσκευή σου απαγορεύεται, το περιεχόμενο δεν το παράγει, ασε που το περισσότερο είναι clickbait. Μπορεί να πάει πίσω από paywall αλλά εκεί θα πρέπει να προσφέρει και σούπερ αξιόλογο περιεχόμενο. Και πολλά corporate shills βλέπω, καλή προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgiosmag είπε

Δεν είμαι προγραμματιστής για να κάνω κάτι τέτοιο. Αλλά χρησιμοποιώ κυρίως chrome και edge. Προτιμώ να με "παρακολουθεί" η microsoft και η google παρά ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πίσω από τον firebox, opera, μπλα μπλα μπλα....

Και στο θέμα παρακολούθησης σιγά μην ασχοληθεί η google και η microsoft  με εμένα. Αλλά ακόμη και να θέλει να ασχοληθεί σίγουρα θα υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος νομικός και εκεί δεν έχω να φοβηθώ κάτι προς το παρόν... 

Να κλείσω λέγοντας ότι κανένας browser δεν είναι δωρεάν. Η google βγάζει από παντού με τις διαφημίσεις. Ειδικά μέσα από το youtube Που αναφέρουμε στο εδώ θέμα. 

Εσείς να αναρωτηθείτε από ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ όλοι οι άλλοι... είμαι περίεργος να μάθω. Γιατί τόση δουλειά τόσες εργατοώρες τόση συντήρηση και τόσα άτομα που ασχολούνται.. ποιος τους πληρώνει? Το κάνουν ΟΛΟΙ για την ψυχή της μάνας τους? Ανοιχτή κοινότητα και έτσι?  Κάθετα πιστεύω πως όχι. Τουλάχιστον όχι ΟΛΟΙ... Να ξεκαθαρίζουμε γιατί δεν είναι όλοι το ίδιο. Σίγουρα θα υπάρχουν και οι αφιλοκερδής αλλά σε τόσο μεγάλα επιχειρήματα όπως είναι τα παραδείγματα που αναφέρω πιο πάνω (firefox, opera Κλπ κλπ) ... εκεί από κάπου βγάζουν κάποιοι.. τώρα πως και από που δεν με ενδιαφέρει και δεν θέλω να μάθω. Αποφεύγω όσο μπορώ να τους χρησιμοποιώ για να έχω το κεφάλι μου και την συνείδηση μου ήσυχη. 

Θεωρώ ότι δεν την ενδιαφέρει την google να μας ενδιαφέρουν όλες οι διαφημίσεις αλλά κυρίως αυτές που μας ενδιαφέρουν πραγματικά. Πόσες φορές έπιασες τον εαυτό σου να μην πατήσεις το skip καθόλου και να το παρακολουθήσεις όλο το βίντεο της διαφήμισης? Εγώ αρκετές φορές... και μάλιστα εκεί που έψαχνα να βρω το Χ ποιόν και το είχα βρει σε καλή τιμή ηΧ διαφήμιση με έσωσε γιατί το πήρα φθηνότερα. Εκεί στοχεύει η google και όχι ότι νάναι. Για αυτό υπάρχει και το skip. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καθόλου και θα ήσουν υποχρεωμένος να δεις όλο το βίντεο υποχρεωτικά όπως γίνεται στα τηλεοπτικά κανάλια.

Υπάρχουν και non-skippable και πληρώνουν παραπάνω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Shinji ikari said:

Σε τι έχει γίνει μονοπώλιο; τι μπορεί να κάνει αν δεν έχεις λογαριασμό google; αν βλέπεις μαύρη οθόνη, προφανώς δεν θα πληρώσει και ο διαφημιζόμενος, να τρέχει σκριπτακια στη συσκευή σου απαγορεύεται, το περιεχόμενο δεν το παράγει, ασε που το περισσότερο είναι clickbait. Μπορεί να πάει πίσω από paywall αλλά εκεί θα πρέπει να προσφέρει και σούπερ αξιόλογο περιεχόμενο. Και πολλά corporate shills βλέπω, καλή προσπάθεια.

Φίλε, αστω γιατι προφανώς δεν κατανοείς τίποτα απο οτι γράφω. Τώρα θα συζητήσουμε σοβαρά αν είναι η δεν είναι μονοπώλιο το YouTube στην προβολή βιντεο χρηστών? Επίσης ουδεμία σχέση έχει αν έχεις λογαριασμό ή οχι σε αυτό που περιγράφω, οι ερωτήσεις σου δεν έχουν νόημα. Δεν γνωρίζεις καν πώς δουλεύει το steaming. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...