Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο στην Ευρώπη το AltStore PAL ως εναλλακτική του App Store


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, AtiX said:

Οι roms των παιχνιδιών της Nintendo είναι παράνομη?

Οχι αν σου ανηκουν τα παιχνιδια και τα διαχειριζεσαι στις συσκευες σου.

Απο το κειμενο παραπανω:

Quote

By its judgment delivered today, the Court explains that the principle of exhaustion of the distribution right applies not only where the copyright holder markets copies of his software on a material medium (CD-ROM or DVD) but also where he distributes them by means of downloads from his website.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαστηκα να γράψω ένα κατεβατο, αλλά λέω δεν μπορεί κάποιος θα το έχει πει... και ιδού 

Stockholm Syndrome: Capitalism Edition  https://medium.com/thoughtmatter/stockholm-syndrome-capitalism-edition-4965a08b7238

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Με το χέρι στην καρδιά, θα εγκαθιστούσες το AltStore PAL???

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα τώρα, GBA4iOS είχα δοκιμάσει παλιότερα, δεν έχω χρόνο αυτό τον καιρό να παίζω ξάνα Super Mario Land.

Αν μου έρθει τέτοια , το 1,5€ είναι αστείο ποσό, και φυσικά δεν θεωρώ πως παίζεται κάπως η ασφάλειά μου καθώς όλες οι εφαρμογές για όλα τα stores περνάνε από τον αυτοματοποιημένο έλεγχο της Apple για malware.

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οι roms των παιχνιδιών της Nintendo είναι παράνομη?

Ναι, αλλά δεν είναι δουλειά της Apple να εποπτεύει τα downloads μας, και ο κόσμος γενικώς φαίνεται να διαφωνεί.

Screenshot-2024-04-18-at-10.20.55%E2%80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, SeaLion said:

Ναι, αλλά δεν είναι δουλειά της Apple να εποπτεύει τα downloads μας, και ο κόσμος γενικώς φαίνεται να διαφωνεί.

Απαγορευεται να διαθετεις παιχνιδια ειτε σου ανηκουν ειτε τα απεκτησες απο τριτους. Οχι να ψηφιοποιησεις και να αξιοποιησεις τα παιχνιδια / αρχεια σου προς ιδιοχρησια. Κοιταξε τις παραπανω αποφασεις της Ευρωπαικης ενωσης. Η Nintendo και η καθε Nintendo μπορει να πιστευει οτι θελει, το δικαστηριο ομως αποφασισε για το καθεστως των rom / isos.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Λυπάμαι, αλλά είναι εντελώς αβάσιμο αυτό. Είναι πεποίθησή σου μάλλον, από άγνοια ίσως, και δεν έχεις να το στηρίξεις κάπου... Χαρακτηρίζεις ολόκληρη κατηγορία εφαρμογών, ενώ στην ουσία όλες οι εφαρμογές μπορούν να διαβάσουν το clipboard!

Clipboard managers υπάρχουν κανονικά στο Mac App Store αλλά και στο App Store. Μας λες πως η Apple αφήνει "ύποπτες εφαρμογές" να κλέβουν δεδομένα χρηστών; Δεν τους ξέφυγε κάτι, υπάρχουν πολλαπλές εφαρμογές με αυτή την λειτουργικότητα.

Εγώ δεν χρησιμοποιώ κάποια τέτοια εφαρμογή, αλλά έχω μια άλλη για να αλλάζω κάποια keys από το πληκτρολόγιό μου. Παρόμοια περίπτωση θα έλεγε κανείς, αλλά εγώ έχω κρίνει πως την χρειάζομαι, έχω επιλέξει να την εγκαταστήσω και έχω επιλέξει να δώσω τα σχετικά δικαιώματα στο macOS, τα οποία υπάρχουν διαθέσιμα από την Apple για να έχει τον έλεγχο ο χρήστης κι να μην αναγκάζεται να χακάρει το σύστημα για να κάνει την δουλειά του.

Σχεδόν σύνδρομο της Στοκχόλμης η κατάσταση! Δεν είναι προφανές πως επειδή επιτράπηκε σε 2 εταιρίες να λειτουργήσουν χωρίς κανέναν περιορισμό τελικά δεν έχουμε καμία άλλη επιλογή; Και δεν έχουμε και καμία ελπίδα στο άμεσο μέλλον να ασχοληθεί με την ανάπτυξη άλλης επιλογής!

Πρέπει να καταλάβετε πως τα λειτουργικά αυτά τα χρησιμοποιούν εκατοντάδες εκατομμύρια χρηστών που είναι απίθανο να έχουν όλοι τις ίδιες ακριβώς ανάγκες και επιθυμίες. Φυσικά και δεν θέλω να βάλω Android για να έχω 3 εφαρμογές που δεν τις εγκρίνει η Apple ή που ο developer έχει κρίνει πως το οικονομικό μοντέλο που επιθυμεί είναι διαφορετικό!

Ναι έχω άγνοια. Και να φανταστείς ότι τον Clipboard manager τον διαχειρίζεται το λειτουργικό και όχι η κάθε εφαρμογή. Θα άφηνε ένα λειτουργικό to default clipboard μια background  εφαρμογή να το σαρωνει.... (Ακόμα και αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα θα κοβόταν στο App Store Day 1)

Εκτός βέβαια αν είναι third party app τύπου clipboard manager (δες 2ο Screen)

 

Αναφορά σε κείμενο

image.png.544e99ffbea64980ae0530f962556595.png

 

Αναφορά σε κείμενο

image.png.63803fdaf1d1b81f066f6301955ff362.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, SeaLion said:

Σχεδόν σύνδρομο της Στοκχόλμης η κατάσταση! Δεν είναι προφανές πως επειδή επιτράπηκε σε 2 εταιρίες να λειτουργήσουν χωρίς κανέναν περιορισμό τελικά δεν έχουμε καμία άλλη επιλογή; Και δεν έχουμε και καμία ελπίδα στο άμεσο μέλλον να ασχοληθεί με την ανάπτυξη άλλης επιλογής!

Όχι, δεν είναι. Πόσος «παίκτες» θεωρείς ότι χωράει ο κάθε τομέας ώστε να μην είχαμε μόνο 2 λειτουργικά; Θα μπορούσαμε να 'χουμε 3 ή 4, με τίμιο interoperability, αλλά μέχρι εκεί. Αλλά δε νομίζω ότι ούτε η Nokia, ούτε η Microsoft χάσανε επειδή επιτράπηκε στους άλλους να κάνουν ό,τι θέλουν. Μόνοι τους βγάλανε τα μάτια τους.

Δε λέω ότι μ' αρέσει το «είτε αυτό, ή το άλλο», αλλά η λύση σίγουρα δεν είναι το "αυτό" και το "άλλο" να γίνουν ολόιδια με το ζόρι. Κυρίως υπό τις δράσεις της ΕΕ που όλοι έχουμε δει πόσο πολύ βοηθάνε στην πράξη (π.χ. cookie law, κ.λπ). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Απαγορευεται να διαθετεις παιχνιδια ειτε σου ανηκουν ειτε τα απεκτησες απο τριτους. Οχι να ψηφιοποιησεις και να αξιοποιησεις τα παιχνιδια / αρχεια σου προς ιδιοχρησια. Κοιταξε τις παραπανω αποφασεις της Ευρωπαικης ενωσης. Η Nintendo και η καθε Nintendo μπορει να πιστευει οτι θελει, το δικαστηριο ομως αποφασισε για το καθεστως των rom / isos.

Μαζί σου, αλλά δεν κατεβάζω τα binaries από τα cartridges μου ούτε και συ φαντάζομαι.

2 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ναι έχω άγνοια. Και να φανταστείς ότι τον Clipboard manager τον διαχειρίζεται το λειτουργικό και όχι η κάθε εφαρμογή. Θα άφηνε ένα λειτουργικό to default clipboard μια background  εφαρμογή να το σαρωνει.... (Ακόμα και αν υπήρχε τέτοια δυνατότητα θα κοβόταν στο App Store Day 1)

Εκτός βέβαια αν είναι third party app τύπου clipboard manager (δες 2ο Screen)

Δεν είμαι χρήστης της συγκεκριμένης κατηγορίας εφαρμογών, αλλά από όσο βλέπω και καταλαβαίνω, ναι, υπάρχουν στο macOS τέτοιες εφαρμογές (στο Mac App Store κιόλας όπως ξαναέγραψα) και φαντάζομαι το clipboard manager app που υπάρχει στο AltStore κάνει αυτό ακριβώς. Δεν σημαίνει πως επειδή δεν είναι στο App Store της Apple δεν σέβεται τα permissions που απαιτούνται να δοθούν από τον χρήστη! Τα ξέρω τα συγκεκριμένα settings, και υπάρχουν γιατί κάποιες εφαρμογές που ενέκρινε η Apple και μπαίναν στο App Store της όπως το Tik Tok (εποχές iOS 13) διάβαζαν συνέχεια το clipboard εν αγνοια του χρήστη!

Εδώ μιλάμε για εφαρμογές που ο χρήστης θέλει να κάνουν αυτή την δουλειά! Πόσο παραπάνω να το εξηγήσω δλδ...

To πρόβλημα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι. Όποιος χρειάζεται κάτι τέτοιο το χρησιμοποιεί. Και για να υπάρχουν πάνω από μία εφαρμογές στo Mac μάλλον υπάρχει αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SeaLion said:

Μαζί σου, αλλά δεν κατεβάζω τα binaries από τα cartridges μου ούτε και συ φαντάζομαι.

Ασχολουμαι με την ψηφιακη διατηρηση και το εχω κανει ηδη.

Σε καθε περιπτωση, οπως αποδεχεται στο EULA και βαση νομοθεσιας, τα roms / isos ειναι αυστηρα προς ιδιοχρησια και οχι να διαθετει κανεις σε τριτους.

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Getta Robo είπε

Οχι αν σου ανηκουν τα παιχνιδια και τα διαχειριζεσαι στις συσκευες σου.

Απο το κειμενο παραπανω:

 

Και πόσοι νομίζεις ότι έχουν τα cartridges? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Haldol είπε

Όχι, δεν είναι. Πόσος «παίκτες» θεωρείς ότι χωράει ο κάθε τομέας ώστε να μην είχαμε μόνο 2 λειτουργικά; Θα μπορούσαμε να 'χουμε 3 ή 4, με τίμιο interoperability, αλλά μέχρι εκεί. Αλλά δε νομίζω ότι ούτε η Nokia, ούτε η Microsoft χάσανε επειδή επιτράπηκε στους άλλους να κάνουν ό,τι θέλουν. Μόνοι τους βγάλανε τα μάτια τους.

Δε λέω ότι μ' αρέσει το «είτε αυτό, ή το άλλο», αλλά η λύση σίγουρα δεν είναι το "αυτό" και το "άλλο" να γίνουν ολόιδια με το ζόρι. Κυρίως υπό τις δράσεις της ΕΕ που όλοι έχουμε δει πόσο πολύ βοηθάνε στην πράξη (π.χ. cookie law, κ.λπ). 

Καλά, διαφωνώ γενικά, αλλά κυρίως στο "ολόιδια με το ζόρι"

Δεν βλέπω το πως ξαφνικά ταυτίζονται λόγω νομοθεσίας ΕΕ, λες και ο μόνος διαφοροποιητικός παράγοντας είναι το sideloading ή λες και ήταν απολύτως αδύνατο για όποιον το ήθελε και στο iOS. Καλύτερα με safe τρόπο θα έλεγα παρά με χακεριές.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AtiX said:

Και πόσοι νομίζεις ότι έχουν τα cartridges? 

Δεν το ξερω καθολου και δεν εχει σημασια. Αρκετα απο τα προγραμματα αυτα ειναι νομιμα, οπως και η διαδικασια του να ψηφιοποιηθει ενα αρχειο, σαν τα παιχνιδια.

Το τι και πως κανει ο καθενας ειναι δικο του ζητημα.

Αντιστοιχως, οι καμερες του Iphone μπορουν να εχουν μυριαδες χρησεις. Και παρανομες, δυστηχως... Θα ηταν ομως επισης παραλογο, να απαγορευτουν βαση της λογικης οτι ισως καποιοι παρανομουν με την χρηση τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Μαζί σου, αλλά δεν κατεβάζω τα binaries από τα cartridges μου ούτε και συ φαντάζομαι.

Δεν είμαι χρήστης της συγκεκριμένης κατηγορίας εφαρμογών, αλλά από όσο βλέπω και καταλαβαίνω, ναι, υπάρχουν στο macOS τέτοιες εφαρμογές (στο Mac App Store κιόλας όπως ξαναέγραψα) και φαντάζομαι το clipboard manager app που υπάρχει στο AltStore κάνει αυτό ακριβώς. Δεν σημαίνει πως επειδή δεν είναι στο App Store της Apple δεν σέβεται τα permissions που απαιτούνται να δοθούν από τον χρήστη! Τα ξέρω τα συγκεκριμένα settings, και υπάρχουν γιατί κάποιες εφαρμογές που ενέκρινε η Apple και μπαίναν στο App Store της όπως το Tik Tok (εποχές iOS 13) διάβαζαν συνέχεια το clipboard εν αγνοια του χρήστη!

Εδώ μιλάμε για εφαρμογές που ο χρήστης θέλει να κάνουν αυτή την δουλειά! Πόσο παραπάνω να το εξηγήσω δλδ...

To πρόβλημα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι. Όποιος χρειάζεται κάτι τέτοιο το χρησιμοποιεί. Και για να υπάρχουν πάνω από μία εφαρμογές στo Mac μάλλον υπάρχει αγορά.

Οι αποδείξεις με screenshot δεν σου αρκούν.....

Μιλάς για κενό ασφαλείας που το έκλεισε. Μετά με το iOS  16 έγινε ακόμα πιο αυστηρή. Μάλιστα σε βαθμό που γκρίνιαζαν οι χρήστες ότι είναι δυσλειτουργικό. Αν μπορεί να γίνει ακόμα είναι κενό ασφαλείας αφού είναι ενάντια στις προδιαγραφές του λειτουργικού.

Παρεμπιπτόντως, το ίδιο το παράδειγμα που θέτεις με το tik tok, δείχνει πόσο δεν υπάρχει δωρεάν εφαρμογή. Μοναδικές εξαιρέσεις ίσως κάποιοι Individual Developers αλλά δεν μπορείς να ρισκάρεις (Εκτός αν δίνουν το source και μπεις στην διαδικασία να το διαβάσεις και να το κάνεις compile μόνος σου). Εδώ το Trust δεν υπάρχει.

σ.σ. Θα βάλω και το Linux λόγω του τεράστιου Community άλλα και εκεί στραβές γίνονται.

Δεν είπα εγώ πουθενά ότι δεν υπάρχουν στο App Store ή στο Mac. Είπα ότι είναι πιθανό να είναι κακόβουλες και δεν το ρισκάρω. Ειδικά στo οικοσύστημα της Apple που έχεις Universal Copy/Paste είναι ακόμα πιο επικίνδυνο. Μακάρι να το φτιάξει η ίδια η Apple όπως η MS στα Windows.

Δες εδώ ένα παράδειγμα του κίνδυνου.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Δεν το ξερω καθολου και δεν εχει σημασια. Αρκετα απο τα προγραμματα αυτα ειναι νομιμα, οπως και η διαδικασια του να ψηφιοποιηθει ενα αρχειο, σαν τα παιχνιδια.

Το τι και πως κανει ο καθενας ειναι δικο του ζητημα.

Αντιστοιχως, οι καμερες του Iphone μπορουν να εχουν μυριαδες χρησεις. Και παρανομες, δυστηχως... Θα ηταν ομως επισης παραλογο, να απαγορευτουν βαση της λογικης οτι ισως καποιοι παρανομουν με την χρηση τους.

Μα οι κάμερες απαγορεύονται σε πάρα πολλούς χώρους… 

Πραγματικά τώρα, δεν στέκει σαν επιχείρημα όταν όλοι ξέρουμε τι γίνεται με τις roms…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Οι αποδείξεις με screenshot δεν σου αρκούν.....

Μιλάς για κενό ασφαλείας που το έκλεισε. Μετά με το iOS  16 έγινε ακόμα πιο αυστηρή. Μάλιστα σε βαθμό που γκρίνιαζαν οι χρήστες ότι είναι δυσλειτουργικό. Αν μπορεί να γίνει ακόμα είναι κενό ασφαλείας αφού είναι ενάντια στις προδιαγραφές του λειτουργικού.

Παρεμπιπτόντως, το ίδιο το παράδειγμα που θέτεις με το tik tok, δείχνει πόσο δεν υπάρχει δωρεάν εφαρμογή. Μοναδικές εξαιρέσεις ίσως κάποιοι Individual Developers αλλά δεν μπορείς να ρισκάρεις (Εκτός αν δίνουν το source και μπεις στην διαδικασία να το διαβάσεις και να το κάνεις compile μόνος σου). Εδώ το Trust δεν υπάρχει.

σ.σ. Θα βάλω και το Linux λόγω του τεράστιου Community άλλα και εκεί στραβές γίνονται.

Δεν είπα εγώ πουθενά ότι δεν υπάρχουν στο App Store ή στο Mac. Είπα ότι είναι πιθανό να είναι κακόβουλες και δεν το ρισκάρω. Ειδικά στo οικοσύστημα της Apple που έχεις Universal Copy/Paste είναι ακόμα πιο επικίνδυνο. Μακάρι να το φτιάξει η ίδια η Apple όπως η MS στα Windows.

Δες εδώ ένα παράδειγμα του κίνδυνου.

 

 

 

 

 

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να αποδείξεις και γιατί βάζεις βίντεο που είναι πριν βάλει τον περιορισμό στο ποιος διαβάζει το clipboard η Apple, αφού μάλιστα ήδη έχω πει για περίπτωση κατάχρησης του από δημοφιλή εφαρμογή. Δεν διαφωνώ πως είναι δυνητικά κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί κακόβουλα -- πολλά είναι όμως.

Πάμε αλλη μία: Εγώ μιλάω για περιπτώσεις που εγώ ως χρήστης θέλω να διαβάζεται το clipboard από κάποια εφαρμογή και έχω δώσει συγκεκριμένη άδεια γι αυτό, γιατί με βοηθάει στην δουλειά μου, π.χ. αντί να κάνω copy/paste συνεχώς σε ένα note να το κάνει κάποια εφαρμογή για μένα. Καταλαβαίνω πως μπορεί να μην σκέφτεσαι κάποια χρήση στα δικά σου use cases, αλλά στο Mac είναι κάτι πολύ κοινό. Στο iOS υπάρχουν ήδη σχετικές εφαρμογές στο App Store και τώρα υπάρχει και μία (μάλλον πιο advanced) στο AltStore. 

Το ότι αυτή η εφαρμογή βγήκε για να... κλέβει δεδομένα από χρήστες οι οποίοι επιλέγουν την χρήση της και παραχωρούν δικαιώματα ανάγνωσης του clipboard είναι αβάσιμος ισχυρισμός, οριακά συνομωσιολογικός. Αν δω κάποια αναφορά που να λέει πως το app έχει ασυνήθιστη κίνηση δικτύου, να το ακούσω, αλλά ως de facto ύποπτη εφαρμογή επειδή δεν είναι στα guidelines της Apple.. .μπα...

Τα περί source code και review από απλούς χρήστες είναι αστεία κάπως, φαντασιακά θα έλεγα. Κανείς δεν έχει χρόνο γι αυτά ούτε καν άλλοι developers. Υπάρχουν communities συγκεκριμένα ή εταιρίες security ή χρήστες στους οποίους βασίζεται το community να ξεδιαλύνουν κάποιες καταστάσεις.

Το 'δεν το ρισκάρω΄ ισοδυναμεί με το 'δεν εμπιστεύομαι την υλοποίηση και τους ελέγχους της Apple' - δεν εμπιστεύομαι το Sandbox, δεν εμπιστεύομαι τα API's, δεν εμπιστεύομαι το notarization.

Λετε κιόλας πως ο δημιουργός του AltStore, επώνυμα, με τα λεφτά του, έστησε μπίζνα για να κλέβει δεδομένα χρηστών μέσω ενός...clipboard manager.

🤷‍♂️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...