Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο στην Ευρώπη το AltStore PAL ως εναλλακτική του App Store


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Ναι, περιμένω να έχω βασική προστασία από κακόβουλες εφαρμογές αφού όλες θα σκανάρονται από την Apple για malware. Από κει και πέρα, περιμένω να συνεχίσουν να λειτουργούν οι περιορισμοί του iOS. Αν π.χ. κατεβάσω app το οποίο έχει πρόσβαση στις επαφές μου χωρίς να ζητηθεί άδεια θα το θεωρήσω σφάλμα της Apple βεβαίως.

Από χαμηλής ποιότητας εφαρμογές δεν με προστατεύει 100% ούτε το App Store και στην τελική το delete είναι 1 βήμα μακριά. 

Ακατάλληλο περιέχομενο θα το επιλέξω εγώ αν θα το καταναλώσω ή όχι.

Να σε ρωτήσω τότε: ποια εταιρεία το κάνει αυτό σήμερα και αναλαμβάνει τις ευθύνες; Πχ η Google αναλαμβάνει την ευθύνη αν κατεβάσεις από τρίτο store; Αναλαμβάνει η MS αν δεν κατεβάσεις από το store της;

Δεν ξέρω αν ο έλεγχος θα μπορεί να είναι τόσο ενδελεχής, όσο αν ήταν στο δικό της store... Κακόβουλες δεν είναι μόνο οι εφαρμογές που περιέχουν malware. Αν μία εφαρμογή είναι πχ κομπιουτεράκι και ζητάει πρόσβαση στις επαφές σου, στο internet κτλ με δικαιολογίες πχ να μπορείς να στέλνεις τα απότελέσματα των πράξεων στους φίλους και γνωστούς ή να μπορείς να στείλεις screenshot, που την κατατάσεις;... Εγώ τη λέω "κακόβουλη" και αυτή... Στον έλεγχο ποιότητας κόβεται, στον έλεγχο για malware, όχι...

Εσύ καλά τα λες, γιατί έχεις τη γνώση να κρίνεις πότε μία εφαρμογή "βρωμάει". Ας μιλήσουμε για το μέσο χρήστη, που σίγουρα θα επιτρέψει το κατέβασμα από store τρίτων από άγνοια κινδύνου και μόνο ή για να "απελευθερωθεί" ή για να "έχει επιλογές"...

Λες και ζεις σε άλλο πλανήτη γράφεις... Το 90% ονειρεύεται stremio και το άλλο 10% emulators...

Υπάρχει και ένα πολύύύ μικρό ποσοστό από developers που νομίζουν ότι "θα γλυτώσουν το χαράτσι της Apple και θα τα κονομίσουν"... Κούνια που τους κούναγε...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Dimitris_1981 είπε

«Το τεχνολογικό advantage της Apple, το οικοσύστημα/vertical integration, και το κορυφαίο UX» είναι μέρος των προϊόντων της  μαζί με τα θετικά και τα αρνητικά τους. Το όλο είναι η πρόταση της Apple απέναντι στον ανταγωνισμό.

Ναι, και τίποτα από αυτά δεν κινδυνεύει από τα εναλλακτικά stores. 

Τίποτα από αυτά δεν χάνεται στο Mac μου, που τρέχει ό,τι του πω. Αν το πλεονέκτημα και η ασφάλεια της πλατφόρμας εξαντλούνται στο να περνά κάθε app και κάθε build ένα βασικό manual review... τότε χ3σ'τ@!

Αργήσανε κιόλας, θα ξαναπώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SeaLion είναι παρήγορο να βλεπω οτι υπαρχουν κι αλλοι χρήστες Apple με απαιτήσεις.

είμαι επίσης χρήστης macbook και iphone και βλέπω κάποια θέματα ανεπίτρεπτα να συμβαίνουν στο "παραδεισένιο οικοσύστημα" κι όμως... οι απολογητές τρέχουν να δικαιολογήσουν και να δημιουργήσουν μια στρεβλή εικόνα στα social/forum.

Στο οικοσύστημα αυτό λοιπόν που περίμενα να είναι ό,τι πιο τέλειο, και που πράγματι είναι πολύ καλό, δεν λείπουν οι παραφωνίες. Όπως αυτό που απλά τελικα απ'ότι καταλαβα... δεν υποστηριζεται: https://www.insomnia.gr/forums/topic/826329-macos-dual-sim-iphone/

Επεξ/σία από somt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Ναι, το έχω αντιληφθεί. Το πως θα εφαρμοστεί θέλω να δω... Εκτός αυτού η Apple δε θα κάνει κανένα έλεγχο ποιότητας και νομιμότητας... 

Λίγο τραβηγμένο να κάνει η Apple αυτόκλητους ελέγχους "νομιμότητας", ε;

41 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είναι σαν να έχεις μία Porsche, αλλά θέλεις, με το ζόρι, να της βάλεις μηχανή από BMW, απλά γιατί σου αρέσουν οι BMW και να λες ότι τα φρένα δουλεύουν (κατά πάσα πιθανότητα)... Ναι, οκ, αλλά δεν είναι πλέον Porsche και απέκτησε τη μηχανική συμπεριφορά μιας BMW....

Ρε παιδιά, έλεος... Έχει η Porsche το μερίδιο αγοράς που έχει η Apple? Καλεί η Porsche τον κόσμο να φτιάχνει parts ή add-ons τα οποία τα εγκρίνει και μπορεί να εγκαταστήσει ο καθένας; Τι σύγκριση είναι αυτή; Μήλα με... τηλεοράσεις.

Η εφαρμογή που θα φτιάξω εγώ αλλά δεν θα την επιτρέπει η Apple στο δικό της μαγαζί είναι κατα τ'άλλα 100% συμβατή με το iPhone κι εκτός αν είμαι τελείως άμπαλος θα τρέχει μια χαρά.

Αν θες εσύ με το ζόρι να κάνεις κάτι αντίστοιχο με μια Porsche, μπορεί και να... σκοτωθείς;

46 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το ότι χρησιμοποιείς για εργασία iOS δε σε αποκλείει από το να χρησιμοποιείς Android για προσωπική χρήση. Το θέμα είναι γιατί κάποιος να μη δέχεται τη μοναδικότητα και το χαρακτήρα μιας εταιρείας;

Δεν μπορώ με το Android. To θεωρώ... spyware 😃

Επίσης η Apple δεν είναι άνθρωπος να μιλάμε για "μοναδικότητα και χαρακτήρα". Σιγά μην ανυσηχώ μη τυχόν την πληγώσω κιόλας.

40 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το ξέρω και για αυτό έγραψα νωρίτερα ότι θα βγουν δεκάδες stores με τα περισσότερα θα στοχεύσουν σε παράνομο υλικό, οι γνωστοί “παίχτες” θα καταλήξουν με πιστό αντίγραφο του AppStore τόσο σε εφαρμογές οσο και σε χρεώσεις και το ένα δυο που θα είναι πραγματικά αξία αναφοράς θα φυτοζωούν από την δουλειά και τις φρέσκες ειδες νέων devs…

Δεν κατανοώ πως θα προκύψουν App Stores που θα διακινούν παράνομο υλικό από την στιγμή που με το πρώτο παράπονο η Apple θα μπορεί να πατήσει ένα κουμπί και να τα αφαιρέσει ακόμα κι από τα iPhones μας.

Να ξαναπώ πως θα μπορούμε σύντομα να εγκαθιστούμε εφαρμογές και εκτός οποιουδήποτε App Store, απευθείας από το site του developer. 

44 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα όταν ο ίδιος ο δημιουργός διαφημίζει ότι οι παρεμβάσεις για να τρέξουν οι εφαρμογές που φιλοξενεί στο store του "είναι όλες αντίθετες με τους κανόνες του App Store" αυτό εμένα μου λέει ότι δεν σέβεται τον τρόπο λειτουργίας της Apple ούτε το λειτουργικό που τον φιλοξενεί…

Οι κανόνες του App Store δεν ταυτίζονται με τους "κανόνες" του λειτουργικού. Αν εγώ θέλω ένα app να κάνει μια δουλειά στο background μόνιμα νομίζω είναι καιρός 15 χρόνια μετά να το αφήσουμε. Δεν σου αρέσει; Μην ασχοληθείς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, somt είπε

@SeaLion είναι παρήγορο να βλεπω οτι υπαρχουν κι αλλοι χρήστες Apple με απαιτήσεις.

είμαι επίσης χρήστης macbook και iphone και βλέπω κάποια θέματα ανεπίτρεπτα να συμβαίνουν στο "παραδεισένιο οικοσύστημα" κι όμως... οι απολογητές τρέχουν να δικαιολογήσουν και να δημιουργήσουν μια στρεβλή εικόνα στα social/forum.

Στο οικοσύστημα αυτό λοιπόν που περίμενα να είναι ό,τι πιο τέλειο, και που πράγματι είναι πολύ καλό, δεν λείπουν οι παραφωνίες. Όπως αυτό που απλά τελικα απ'ότι καταλαβα... δεν υποστηριζεται: https://www.insomnia.gr/forums/topic/826329-macos-dual-sim-iphone/

 


Απλά δεν είναι δυνατόν να θες να αλλάξεις ένα προϊόν ριζικά . Η όλη φιλοσοφία της Apple είναι κλειστό οικοσύστημα αν δεν σου αρέσει πας άλλου. Το να την αλλάξεις με το ζόρι θα δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα.
πχ Άλλο να βάλει η Apple RCS στο iMessage διασφαλίζοντας το encryption κι άλλο να υιοθετεί την σαχλαμάρα lobbying της Google που το 90% των μηνυμάτων περνάει από τους server της. 

Αδελφέ δεν είπαμε ότι η Apple είναι τέλεια ή Αγία.

πχ Οταν κάτσει η στραβή τύπου antenna gate σε κρεμάει. Εκεί θέλω την ΕΕ με δις πρόστιμα και αποζημιώσεις.

πχ 2 battery gate. Αποζημιώσεις ψίχουλα μετά από 7 χρόνια και αν είχες κάνει αίτηση μέχρι το 2020.

πχ3 Οι απαράδεκτες συνθήκες στα εργοστάσια της Foxconn με την Apple να κάνει το κουνέλι. Τάχα δεν ήξερε…

πχ 4 η κοστολόγηση της έξτρα  μνήμης Ram ή Extra GB SSD. Ναι μπορεί να έχεις παραπάνω κόστος για quality control αλλά όχι και έτσι….

πχ 5 ένα καρό ηλίθιες πατέντες ανάμεσα στις πραγματικές 

Μερικα από αυτά βέβαια αφορούν και άλλους κατασκευαστές. Αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία για την Apple αλλά μόνο αιτία σχολιασμού για κάποιους  που βλέπουν μόνο την μια πλευρά να το κάνει .  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Να σε ρωτήσω τότε: ποια εταιρεία το κάνει αυτό σήμερα και αναλαμβάνει τις ευθύνες; Πχ η Google αναλαμβάνει την ευθύνη αν κατεβάσεις από τρίτο store; Αναλαμβάνει η MS αν δεν κατεβάσεις από το store της;

Αν κατεβάσω μια εφαρμογή από αλλού, θα ζητούσα τα ρέστα από την Apple μόνο αν είχε να κάνει με κακή υλοποίηση από την Apple. Έδωσα παράδειγμα και νωρίτερα: το να διασφαλίζεται η πρόσβαση από εφαρμογές στις επαφές μου είναι ευθύνη της Apple. Αν έχει τρύπες το λειτουργικό είναι ευθύνη της Apple.

Αν εγώ δώσω τα στοιχεία μου απευθείας σε μια εφαρμογή εκτός App Store (αλλά ακόμα και εντός θα πω) και π.χ. με κλέψουν πώς και γιατί να έχει ευθύνη η Apple?

49 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν ξέρω αν ο έλεγχος θα μπορεί να είναι τόσο ενδελεχής, όσο αν ήταν στο δικό της store...

Χαζούς ελέγχους κάνουν, βασικούς αυτοματοποιημένους, και μετά αναλόγως τον reviewer μπορεί να σου τα ζαλίζουν για μη τεχνικούς λόγους αλλά πολιτικής. Πόσα χρόνια έπρεπε να περάσουν και το Netflix δεν νομίζω να έχει ακόμα λινκ για να γραφτείς μέσα από την εφαρμογή! Μιλάμε για εμμονή να εισπράξουν και το τελευταίο σεντ.

55 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αν μία εφαρμογή είναι πχ κομπιουτεράκι και ζητάει πρόσβαση στις επαφές σου, στο internet κτλ με δικαιολογίες πχ να μπορείς να στέλνεις τα απότελέσματα των πράξεων στους φίλους και γνωστούς ή να μπορείς να στείλεις screenshot, που την κατατάσεις;... Εγώ τη λέω "κακόβουλη" και αυτή... Στον έλεγχο ποιότητας κόβεται, στον έλεγχο για malware, όχι...

Θα τους φάει η μαρμάγκα, και τους developers αυτούς και το store που φιλοξενεί τέτοια apps. Νομίζετε πως θα τρέχει ο κόσμος να κατεβάζει άγνωστα... κομπιουτεράκια;

57 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Λες και ζεις σε άλλο πλανήτη γράφεις... Το 90% ονειρεύεται stremio και το άλλο 10% emulators...

Και τι, εγώ θα τους γκρεμίσω τα όνειρα; 🤣
Ας βάλουν Stremio!

58 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Υπάρχει και ένα πολύύύ μικρό ποσοστό από developers που νομίζουν ότι "θα γλυτώσουν το χαράτσι της Apple και θα τα κονομίσουν"... Κούνια που τους κούναγε...

Κάποιοι θα βγάλουν λεφτά (π.χ. Epic) 
Κάποιοι όχι.

5 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Η όλη φιλοσοφία της Apple είναι κλειστό οικοσύστημα αν δεν σου αρέσει πας άλλου

Δεν ήταν έτσι πάντα, δεν μεγάλωσε έτσι η εταιρία. To iPhone έδωσε αυτή την εντύπωση καθώς όλοι θεωρήσαμε λογικό μια αδύναμη φορητή συσκευή να είναι πλήρως managed από την Apple - "ξέρουν καλύτερα"

Πόσο κλειστό μπορεί και πρέπει να είναι τελικά ένα οικοσύστημα με εκατομμύρια developers; Με δισ. ενεργές συσκευές;

Λίγο παραμυθάκι μου ακούγεται πλέον για να πουλάνε με περισσότερη άνεση τα 8GB RAM και τα 256GB SSD για χρυσάφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Λίγο τραβηγμένο να κάνει η Apple αυτόκλητους ελέγχους "νομιμότητας", ε;

Ρε παιδιά, έλεος... Έχει η Porsche το μερίδιο αγοράς που έχει η Apple? Καλεί η Porsche τον κόσμο να φτιάχνει parts ή add-ons τα οποία τα εγκρίνει και μπορεί να εγκαταστήσει ο καθένας; Τι σύγκριση είναι αυτή; Μήλα με... τηλεοράσεις.

Η εφαρμογή που θα φτιάξω εγώ αλλά δεν θα την επιτρέπει η Apple στο δικό της μαγαζί είναι κατα τ'άλλα 100% συμβατή με το iPhone κι εκτός αν είμαι τελείως άμπαλος θα τρέχει μια χαρά.

Αν θες εσύ με το ζόρι να κάνεις κάτι αντίστοιχο με μια Porsche, μπορεί και να... σκοτωθείς;

Δεν μπορώ με το Android. To θεωρώ... spyware 😃

Επίσης η Apple δεν είναι άνθρωπος να μιλάμε για "μοναδικότητα και χαρακτήρα". Σιγά μην ανυσηχώ μη τυχόν την πληγώσω κιόλας.

Δεν κατανοώ πως θα προκύψουν App Stores που θα διακινούν παράνομο υλικό από την στιγμή που με το πρώτο παράπονο η Apple θα μπορεί να πατήσει ένα κουμπί και να τα αφαιρέσει ακόμα κι από τα iPhones μας.

Να ξαναπώ πως θα μπορούμε σύντομα να εγκαθιστούμε εφαρμογές και εκτός οποιουδήποτε App Store, απευθείας από το site του developer. 

Οι κανόνες του App Store δεν ταυτίζονται με τους "κανόνες" του λειτουργικού. Αν εγώ θέλω ένα app να κάνει μια δουλειά στο background μόνιμα νομίζω είναι καιρός 15 χρόνια μετά να το αφήσουμε. Δεν σου αρέσει; Μην ασχοληθείς!

 

Θα σου απαντήσω παράγραφο-παράγραφο στο δικό σου σχόλιο:

Λίγο τραβηγμένο, γιατί δε μπορεί να τους κάνει. Δεν είναι το store της και δεν είναι επίσημος μηχανισμός ελέγχου νομιμότητας. Σε κάποιες εφαρμογές δεν είναι παράνομη η κατοχή τους, αλλά ο τρόπος χρήσης τους...

Το μερίδιο της κάθε εταιρείας στην αγοράς δεν το έβαλα καν σαν παράμετρο και δεν το χρησιμοποίησα στο επιχείρημά μου για να έχεις κάποια διαφωνία. Άρα δε μπορώ να καταλάβω γιατί απαντάς σε κάτι που κανένας δεν ανέφερε. Θεωρώ την απάντηση αυτή λάθος. Εκτός θέματος.

Επίσης κάτι που κανένας δεν έβαλε σε κάποιο επιχείρημα και απαντάς. Επιπλέον, ΠΟΤΕ δε θα έφερνα μία τέτοια συζήτηση επί προσωπικού, μιας και είσαι developer. Θα ήταν λάθος να σου επιτεθώ σε επαγγελματικό επίπεδο.

Γιατί να σκοτωθώ; Θα έχει λάστιχα, φρένα και παθητική ασφάλεια Porshe... Απλά δε θα είναι πλέον Porshe...

Όπως το δει κανείς. Είναι μία συμφωνία μεταξύ Google και χρήστη: σου δίνει υπηρεσίες, την πληρώνεις με τα δεδομένα σου. Εμένα, όπως και σε εσένα, δε μου αρέσει η συμφωνία, αλλά δεν κρίνω. Όποιος την κάνει ενσυνείδητα δικαίωμά του.

Τα περισσότερα υλικά αγαθά (προϊόντα ΚΑΙ υπηρεσίες) αντανακλούν τον χαρακτήρα και τη προσωπικότητα του δημιουργού τους. Φυσικά τα προϊόντα της Apple αντανακλούν τη φιλοσοφία, τη μοναδικότητα και τον χααρακτήρα που θέλει να τους δώσει η εταιρεία. Αν θέλεις μία πιο πεζή έκφραση: απευθύνονται σε ένα μέρος του καταναλωτικού κοινού με συγκρεκριμένες απαιτήσεις και βλέψεις για το συγκεκριμένο προϊόν. Τους καλύπτει απόλυτα ή τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό. Όταν αλλάζεις τις παραμέτρους του προϊόντος, ουσιαστικά, αρχίζεις να απευθύνεσαι σε ένα άλλο μέρος του καταναλωτικού κοινού και χάνεις ένα μέρος του παλιου. Αυτό το κάνουν στην Apple ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ.

Αυτό που αναφέρεις είναι θεωρητικό. Υπάρχουν και οι "γκρι" περιοχές, δηλαδή εφαρμογές που δεν απαγορεύεται η κατοχή τους, αλλά η πλεινότητα των χρηστών τους κάνει παράνομη χρήση των δυνατοτήτων τους. Η Apple τις κόβει από το store της, αλλά δε μπορεί να τις απαγορεύσει σε site τρίτων.

Και θα πληρώνουν το ποσοστό της Apple (μη σου πω και παραπάνω) σε προβολή και διαφήμιση για να τους μάθουν οι πελάτες... Το αν θα τους εμπιστευτούν είναι ένα άλλο θέμα βέβαια... Δεν βλέπω το κέρδος εδώ... Είναι αυτό που έγραψα πριν: κούνια που τους κούναγε... Πάλι στοappstore θα μπουν. ΜΟΝΟ οι μεγάλοι και ήδη πασίγνωστοι developers θα μπορέσουν να το κάνουν.

Αυτό πάλι απαιτεί ένα βαθμό γνώσης από τη μεριά του χρήστη. Ξέρεις πόσοι θα γεεμίσον το κινητό τους με τέτοιες εφαρμογές και μετά θα διαμαρτύρονται ότι "κολλάει σαν το android τους"; Ότι "έδωσαν τόσα χρήματα για κινητό και σέρνεται"; "Άτιμη Apple που τους έφαγες τα λεφτά"... Η γνωστή απύθμενη βλακεία του είδους μας, ανακατεμένη με άγνοια...

 

 

37 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αν κατεβάσω μια εφαρμογή από αλλού, θα ζητούσα τα ρέστα από την Apple μόνο αν είχε να κάνει με κακή υλοποίηση από την Apple. Έδωσα παράδειγμα και νωρίτερα: το να διασφαλίζεται η πρόσβαση από εφαρμογές στις επαφές μου είναι ευθύνη της Apple. Αν έχει τρύπες το λειτουργικό είναι ευθύνη της Apple.

Αν εγώ δώσω τα στοιχεία μου απευθείας σε μια εφαρμογή εκτός App Store (αλλά ακόμα και εντός θα πω) και π.χ. με κλέψουν πώς και γιατί να έχει ευθύνη η Apple?

Χαζούς ελέγχους κάνουν, βασικούς αυτοματοποιημένους, και μετά αναλόγως τον reviewer μπορεί να σου τα ζαλίζουν για μη τεχνικούς λόγους αλλά πολιτικής. Πόσα χρόνια έπρεπε να περάσουν και το Netflix δεν νομίζω να έχει ακόμα λινκ για να γραφτείς μέσα από την εφαρμογή! Μιλάμε για εμμονή να εισπράξουν και το τελευταίο σεντ.

Θα τους φάει η μαρμάγκα, και τους developers αυτούς και το store που φιλοξενεί τέτοια apps. Νομίζετε πως θα τρέχει ο κόσμος να κατεβάζει άγνωστα... κομπιουτεράκια;

Και τι, εγώ θα τους γκρεμίσω τα όνειρα; 🤣
Ας βάλουν Stremio!

Κάποιοι θα βγάλουν λεφτά (π.χ. Epic) 
Κάποιοι όχι.

Ομοίως και εδώ:

Το ότι εσύ έδωσες ρητά την άδεια στην εφαρμογή να έχει πρόσβαση στις επαφές σου ποιανού ευθύνη είναι; Όπως και η Google, έτσι και η Apple σου δίνει "εγγυηση" όταν κατεβάζεις από το δικό της store. Το παραπάνω που κάνει είναι να αναλαμβάνει να ελέγχει και τις εφαρμογές από stores τρίτων μπας και γλυτώσεις και κάτι παραπάνω.

Συμφωνώ, αλλά αυτό δε θα το παθαινες εύκολα σε εφαρμογή του Appstore.

Καλά. Κανένας δεν είπε ότι δεν έχουν κολλήματα. Έχουν και ασφάλεια μέσα από συτό το σύστημα και αυτό εκτιμάω. Υποθέτω το ίδιο και εσύ.

Όπως και στο android... Χαμός και ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Λυπάμαι φίλε μου, αλλά η ιστορία δεν σε δικαιώνει σε αυτό...

Όχι, αλλά αυτή τους η εμμονή εξηγείται εύκολα...

Από τη στιγμή που δεν έχω την Epic ή κάποια από τις εταιρείες που θα βγάλουν χρήματα, τότε γιατί να τις στηρίξω. Προσωπικά δε με βολεύει.

 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μπηκατε απλα για να χαβαλεδιασετε εσεις που δινεται για ανδροιντ και επεξεργαστες εξινος 1400 ευρω που σιγουρα γελαει ο κοσμος,αυτο υπαρχει χρονια και χρησιμοποιονταν οταν καποιος εκανε jailbreak το iphone.Ηταν ενα πολυ καλο store για ωραια πραγματα.Αυτα για την ιστορια.Και να για μην ξεχνιομαστε εσεις καθιστε να πληρωνετε 1400ευρω για εξινος και ανδροιντ.🦧🦧🦧🦧

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το μερίδιο της κάθε εταιρείας στην αγοράς δεν το έβαλα καν σαν παράμετρο και δεν το χρησιμοποίησα στο επιχείρημά μου για να έχεις κάποια διαφωνία. Άρα δε μπορώ να καταλάβω γιατί απαντάς σε κάτι που κανένας δεν ανέφερε. Θεωρώ την απάντηση αυτή λάθος. Εκτός θέματος.

Μιλάμε για software, σωστά; Η μηχανή της Porsche δεν είναι δουλειά για εκατομμύρια developers. Δεν συζητάμε να απαιτώ να βάλω snapdragon στο iphone...

Η σύγκριση είναι γενικώς άκυρη κατά την γνώμη μου και ακόμα περισσότερο με βάση αυτές τις παραμέτρους που θέτω - καμία ΕΕ και κανείς dev δεν θα ασχολιόταν με μια Apple που θα είχε πουλήσει όσα αμάξια πουλά η Porsche, δεν θα κάναμε καμία συζήτηση τώρα. H οπτική του luxury/exclusive brand είναι στρεβλή. Τα παραδείγματα με αυτοκίνητα είναι λάθος καθώς δεν υπάρχουν 2 κατασκευαστές μόνο στην αγορά.

Το όλο θέμα έχει να κάνει με το scale, την ανταγωνιστικότητα, τις μονοπωλιακές πρακτικές, και όχι με ένα παιδιάστικο "δικό μου είναι το αμάξι/κινητό και θα κάνω ό,τι θέλω"

11 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Και θα πληρώνουν το ποσοστό της Apple (μη σου πω και παραπάνω) σε προβολή και διαφήμιση για να τους μάθουν οι πελάτες... Το αν θα τους εμπιστευτούν είναι ένα άλλο θέμα βέβαια... Δεν βλέπω το κέρδος εδώ... Είναι αυτό που έγραψα πριν: κούνια που τους κούναγε... Πάλι στοappstore θα μπουν. ΜΟΝΟ οι μεγάλοι και ήδη πασίγνωστοι developers θα μπορέσουν να το κάνουν.

Αυτό πάλι απαιτεί ένα βαθμό γνώσης από τη μεριά του χρήστη. Ξέρεις πόσοι θα γεεμίσον το κινητό τους με τέτοιες εφαρμογές και μετά θα διαμαρτύρονται ότι "κολλάει σαν το android τους"; Ότι "έδωσαν τόσα χρήματα για κινητό και σέρνεται"; "Άτιμη Apple που τους έφαγες τα λεφτά"... Η γνωστή απύθμενη βλακεία του είδους μας, ανακατεμένη με άγνοια...

Από την μία δεν θα έχουν κέρδος, θα είναι άγνωστοι/στην αφάνεια, από την άλλη ένα σωρό κόσμος θα γεμίσει τα iPhones τους με εφαρμογές τους; 🤔 Ποιο θα γίνει τελικά, πώς θα γίνει και πόσο θα κρατήσει αυτό;

Πέρα από το μαγαζί της Epic, ίσως και της MacPaw, μια μέτρια φάση θα είναι για geeks & celebrity devs. Α, και Stremio, βεβαίως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dimitris_1981 said:

Το να την αλλάξεις με το ζόρι θα δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα.

Ναι θα δημιουργήσει πρόβλημα στα έσοδα της Apple που μεγάλα κεφάλια Spotify, Amazon, Epic θα μπορούν να παρακάμψουν το 30% και στους χρήστες της που η διαφορετικότητα είναι καθαρά ελιτίστικο θέμα που πλέον δεν θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ iOS και Android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που θίγεστε σας υποχρέωσε κανείς να βάλετε alt store? Στο δικό σας iPhone δεν θα γίνει τίποτα εφόσον δεν βάλετε τέτοια προγράμματα.

Είναι σαν να λέμε ότι θυμώσατε που κάποιος πήρε υπολογιστή με προεγκατεστημένο linux και αποφάσισε να βάλει windows.

Ποιος θίγεται και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Ναι θα δημιουργήσει πρόβλημα στα έσοδα της Apple που μεγάλα κεφάλια Spotify, Amazon, Epic θα μπορούν να παρακάμψουν το 30% και στους χρήστες της που η διαφορετικότητα είναι καθαρά ελιτίστικο θέμα που πλέον δεν θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ iOS και Android

Αυτό με τον ελιτισμό θα μας το εξηγήσετε;

Αν μιλάμε οικονομικά :
Ως κάτοχος Flagship/ακριβων επι 20 χρόνια (Πριν καν τα smartphone) δεν νομιζω ότι το iPhone είναι ακριβότερο από τα αλλά σε τέτοιο βαθμό. Πχ το S24 κάνει όσο το iPhone 15. Και παντα η διάφορες τιμή δεν ήταν τόσο μεγάλες. 
Θυμαμαι την κλασική ατάκα ότι δεν έπαιρνα iPhone λόγω χρημάτων όταν έσκαγα 600-800€ για Galaxy S και το iPhone είχε κάπου τόσο. Δηλαδή ο ελιτισμός είναι να έχεις 100€;

Αν μιλάμε σαν OS:

 αν γίνουν όλα ίδια μετά γιατί να πάρει κάποιος iPhone;

Τι θα κάνουμε θα διαλέγουμε το πιο όμορφο UI και τον ελάχιστα καλύτερο επεξεργαστή ή κάμερα;

Σαν χρήστης παρότι γνωρίζω τεχνικά θέματα , αυτό που με νοιάζει αυτήν την στιγμή είναι η σταθερότητα , η ασφάλεια , η ιδιωτικότητα.

Μέχρι πριν 6 χρόνια μου άρεσε το Customization , δεν έδινα σημασία στην ιδιωτικότητα και έκανα μέχρι και decompile apk. Κάποια στιγμή ή βαριέσαι ή δεν διαθέτεις χρόνο για αυτό. Τότε ήμουν κυρίως Samsung. Πιο παλιά είχα πάρει ακόμα και Siemens SX1 γιατί είχε να γράψεις Java εφαρμογές. Δοκίμασα μέχρι και Htc diamond και Windows phone . Έχω παίξει με custom firmware, rooting και ότι μπορείς να φανταστείς.

Οταν λοιπόν αποφάσισα να αλλάξω κινητό αποφάσισα αυτή την φορά ότι για μένα το καλύτερο ήταν το iPhone. Ούτε ελιτισμό έχω , ούτε θεωρώ ότι είναι το καλύτερο για όλους.

Σκέψου ότι εγώ σαν ένας άνθρωπος μόνο άλλαξα και θέλω κάτι άλλο τώρα και σε κάποια χρόνια ίσως πάλι να θέλω κάτι άλλο. Ποσό μάλλον όταν μιλάμε για δις ανθρώπους με διαφορετικά θέλω. Γιατί να είναι όλα ίδια;

Τέλος, όντως δεν υπάρχουν μεγάλες επιφανειακές διάφορες στο τι μπορείς να κανείς πχ με το S24 ή το iPhone 15 . Και τα 2 έχουν εξαιρετική ποιότητα , καλό HW/SW και πολυετές support. Αν έπρεπε να βρω κάτι πολύ διαφορετικό αυτό θα ήταν οι επιπλέον δυνατότητες ΑΙ της Google. 
 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αλλο πράγμα είναι να διαφωνούμε ριζικά με το ύψος από το χαράτσι που επιβάλει η Apple, η Google και όλοι οι υπόλοιποι (ίδιοι είναι όλοι μη γελιόμαστε) και άλλο πράγμα να διαφωνούμε με τον κεντρικό έλεγχο των εφαρμογών που βρίσκονται σε ένα App store.

Καλο όλο αυτό το Free Willy κίνημα αλλά τελικά καταλήγουμε εθελοντικά στο στόμα του λύκου που λέγεται κακόβουλα λογισμικά.

Ψάχνω να βρω σοβαρές εφαρμογές στα App stores που να τις αγοράζεις μιας και έξω και να μην είναι full σε διαφημίσεις και in-App purchases και σχεδόν δεν υπάρχουν.

Προσωπικά ήμουν εξαιρετικα πιο ήσυχος όταν κατέβαζα εφαρμογές στο iPhone πάρα τώρα στο android.

Οπότε και επιλογή να έχω πια δεν θα την χρησιμοποιήσω.

Thank you but NO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dimitris_1981 said:

Αυτό με τον ελιτισμό θα μας το εξηγήσετε;

 

αυτό που με νοιάζει αυτήν την στιγμή είναι η σταθερότητα , η ασφάλεια , η ιδιωτικότητα.

Στην απλή χρήση το software δεν έχει μεγάλες διαφορές οπότε η διαφορετικότητα που πασχίζουν οι χρήστες iOS να αποδείξουν πάει στην γνωστή καραμέλα σταθερότητα - ασφάλεια που εννοείται η διαφορά σταθερότητας δεν υπάρχει υπέρ iOS όταν μιλάμε για high (και mid πλέον) end κινητά Android και η ασφάλεια, τα ίδια και τα ίδια ανυπόστατα επιχειρήματα για χρόνια το ότι τα third party stores θα γεμίσουν ιούς τα τηλέφωνα, λες και θα τους υποχρεώσει κανείς να βγουν εκτός store στα τηλεφωνά τους και να βάζουν άγνωστες εφαρμογές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Στην απλή χρήση το software δεν έχει μεγάλες διαφορές οπότε η διαφορετικότητα που πασχίζουν οι χρήστες iOS να αποδείξουν πάει στην γνωστή καραμέλα σταθερότητα - ασφάλεια που εννοείται η διαφορά σταθερότητας δεν υπάρχει υπέρ iOS όταν μιλάμε για high (και mid πλέον) end κινητά Android και η ασφάλεια, τα ίδια και τα ίδια ανυπόστατα επιχειρήματα για χρόνια το ότι τα third party stores θα γεμίσουν ιούς τα τηλέφωνα, λες και θα τους υποχρεώσει κανείς να βγουν εκτός store στα τηλεφωνά τους και να βάζουν άγνωστες εφαρμογές

Επειδή έχω περάσει κι από τα 2 και μάλιστα το Android το γνωρίζω πιο καλά από το iOS ναι έχουν διαφορά. Το optimization ακόμα και σε 3rd party apps έχει διαφορά. Επίσης όταν γράφεις κώδικα για ένα hw έχεις λιγότερες πιθανότητες να σκάει και να τρέχει πιο καλά. Δεν κάνει κάτι μαγικό η Apple είναι αποτέλεσμα του μοντέλου ελέγχω hw και sw…..
Αυτό βοηθάει και τους devs
Πχ Ειδικα σε όσους ασχολούνται με Social μόλις φέτος έφτιαξε κάπως το instagram για τα Samsung που ανέβαζες φωτό και δεν είχε σχέση η ποιότητα. 

Έχεις καταλάβει ότι αν εγώ δεν βάζω αλλά εσυ βάζεις μπορείς να με επηρεάσεις;

Μια ευπάθεια που θα βρεθεί αν την εκμεταλλεύεται ένα side loaded app μπορεί να χτυπήσει και συσκευές που δεν έχουν το sw. Ναι είναι ευθύνη της Apple να  φτιάξει τα κενά ασφαλείας αλλά παντα θα υπάρχουν ευπάθειες και κενά. Ο κυρίως λόγος που τα iPhone χαρακτηρίζονται και είναι πιο ασφαλή είναι γιατί κλείνουν την βασική πηγή για τις τρύπες (unverified sw)

Μιας και μιλάω με επιχειρήματα και τεκμηριώνω του λόγους αντέκρουσε με αν μπορείς και επίσης όταν λες και εσυ κάτι τεκμηρίωσε το και επιχειρηματολόγησε. Το δεν ισχύει δεν μου λέει κάτι…. Γιατί δεν ισχύει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...