Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο στην Ευρώπη το AltStore PAL ως εναλλακτική του App Store


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Έχεις καταλάβει ότι αν εγώ δεν βάζω αλλά εσυ βάζεις μπορείς να με επηρεάσεις;

Μια ευπάθεια που θα βρεθεί αν την εκμεταλλεύεται ένα side loaded app μπορεί να χτυπήσει και συσκευές που δεν έχουν το sw.

Παράδειγμα που κάποτε έχει γίνει αυτό;

Στο "πέρασα και από τα 2 και έχουν διαφορά" τι επιχείρημα να δώσω; Δεν είναι επίχειρημα, και εγώ σου λέω ότι τα δοκίμασα και σε mid-high end Android είναι ένα και το αυτό, λες και το 90% της χρήσης που είναι Instagram-Tiktok-Messenger-Viber θέλει και δύσκολο optimization λες και είναι call of duty mobile

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, SeaLion είπε

Μιλάμε για software, σωστά; Η μηχανή της Porsche δεν είναι δουλειά για εκατομμύρια developers. Δεν συζητάμε να απαιτώ να βάλω snapdragon στο iphone...

Η σύγκριση είναι γενικώς άκυρη κατά την γνώμη μου και ακόμα περισσότερο με βάση αυτές τις παραμέτρους που θέτω - καμία ΕΕ και κανείς dev δεν θα ασχολιόταν με μια Apple που θα είχε πουλήσει όσα αμάξια πουλά η Porsche, δεν θα κάναμε καμία συζήτηση τώρα. H οπτική του luxury/exclusive brand είναι στρεβλή. Τα παραδείγματα με αυτοκίνητα είναι λάθος καθώς δεν υπάρχουν 2 κατασκευαστές μόνο στην αγορά.

Το όλο θέμα έχει να κάνει με το scale, την ανταγωνιστικότητα, τις μονοπωλιακές πρακτικές, και όχι με ένα παιδιάστικο "δικό μου είναι το αμάξι/κινητό και θα κάνω ό,τι θέλω"

Από την μία δεν θα έχουν κέρδος, θα είναι άγνωστοι/στην αφάνεια, από την άλλη ένα σωρό κόσμος θα γεμίσει τα iPhones τους με εφαρμογές τους; 🤔 Ποιο θα γίνει τελικά, πώς θα γίνει και πόσο θα κρατήσει αυτό;

Πέρα από το μαγαζί της Epic, ίσως και της MacPaw, μια μέτρια φάση θα είναι για geeks & celebrity devs. Α, και Stremio, βεβαίως!

Πριν απαντησω να ρωτήσω: σε όλα αυτά που δεν μου σχολίασες να υποθέσω ότι συμφωνείς;

Όπως πάντα παράγραφο - παράγραφο:

Προσπαθείς κάνεις πλήρη παραλληλισμό χρησιμοποιώντας μία σοφιστία του τύπου: ο ήλιος είναι κίτρινος, το καναρίνι είναι κίτρινο, άρα ο ήλιος είναι καναρίνι. Το παράδειγμά μου ήταν εύστοχο και παραλλήλιζε την αλλοίωση του χαρακτήρα και της φιλοσοφίας ενός προϊόντος. 

Η "ζωή" και η κινητήριος δύναμη σε κάθε ψηφιακή συσκευή προέρχεται από το software, αλλιώς η συσκευή είναι ένα "τούβλο". Σαν developer το γνωρίζεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. Ο παραλληλισμός είναι θαυμάσιος και όπως λέει και ο Σεφερλής: "εμένα μου άρεσε, τον βρήκα ευφυέστατο και μπράβο μου που τον σκέφτηκα"...:D Ακριβώς επειδή υπάρχουν ΜΟΝΟ 2 κατασκευαστές στην αγορά μπορούν να γίνουν μονο τα παρακάτω:

α) να επιδοτηθούν και άλλοι, ώστε να υπάρχει επιλογή για τον καταναλωτή ή

β) να αφήσουν ήσυχους και τους 2, εφόσον δεν παραβιάζουν το νόμο, να προσφέρουν διαφορετικές επιλογές στον καταναλωτή.

Κλειστό λειτουργικό έχει και η Google. Στηρίζεται μεν σε AOSP, αλλά το Google Android είναι καθαρά κλειστό λειτουργικό. Δεν είναι μονοπωλιακή πρακτική να έχεις ένα δικό σου store και ένα κλειστό λειτουργικό. Αυτό ίσχυε και παλιότερα πχ Blackberry, όπου ΠΟΤΕ δεν επετρεψε sideloading μέχρι λίγο πριν την κατρακύλα της. Επί χρόνια είχε δικό της store και κατέβαζες μόνο από αυτό. Το ίδιο και στα Windows phone (όχι τα mobile). Δεν είδα να τρελαίνονται στην ΕΕ...

Εδώ, πραγματικά, κατασκεύασες στο μυαλό σου κάτι που ΔΕΝ έγραψα ποτέ και το απαντάς κιόλας. Δεν ξέρω τί να σου πω. Εγώ δεν έγραψα κάτι στο οποίο ταιριάζει η απάντησή σου. Θεωρώ ότι δε μου απαντάς στο κείμενο που παραθέτεις.

Σου έγραψα, ξεκάθαρα, ότι οι μικρότεροι και λιγότερο διάσημοι developers θα πρέπει να επενδύσουν σε διαφήμιση για να τους μάθει ο κόσμος (το αν θα τους εμπιστευτεί είναι άλλο θέμα βέβαια...), οπότε στο Appstore θα ξαναγυρίσουν και οι μεγάλοι θα βάζουν περισσότερα στην υγεία των "κορόιδων", δηλαδή των μικρότερων developers που θα συνεχίσουν να πληρώνουν, είτε για διαφήμιση και προώθηση, είτε προμήθεια στο Appstore...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το προβλημα για μενα δεν ειναι μονο η ασφαλεια... αλλα και η πολιτικη τιμων κλπ

 

Πχ τωρα το delta emulator/alt store  ειναι δωρεαν παντου , εκτος της ευρωπαικης ενωσης... παλι βρηκαν τροπο να μας τα παρουν πλαγιως.

Επεξ/σία από toxotis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Παράδειγμα που κάποτε έχει γίνει αυτό;

Το "πέρασα και από τα 2 και έχουν διαφορά" τι επιχείρημα να δώσω; Δεν είναι επίχειρημα, και εγώ σου λέω ότι τα δοκίμασα και σε mid-high end Android είναι ένα και το αυτό, λες και το 90% της χρήσης που είναι Instagram-Tiktok-Messenger-Viber θέλει και δύσκολο optimization

Ναι άπειροι ιοί στα windows που χτυπάνε όλα τα μηχανήματα  στο ίδιο network. Μάλιστα έχουν δικιά τους κατηγορία συνήθως αποκαλούνται worms. 

https://www.zdnet.com/article/this-obscenely-cheap-ransomware-will-also-encrypt-files-across-your-network-and-removable-drives/

Ψάξε να δεις ποσό ενα και το αυτό είναι….

και θα σου εξηγήσω τον λόγο. Όταν στο Android το ενσωματωμένο camera app του insta πρέπει να γίνει optimize για άπειρες κάμερες (hw) λογικό είναι να μην είναι το ίδιο με το iPhone που το γράφεις για 1 κάμερα. 

Αναφορά σε κείμενο

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Προσπαθείς κάνεις πλήρη παραλληλισμό χρησιμοποιώντας μία σοφιστία του τύπου: ο ήλιος είναι κίτρινος, το καναρίνι είναι κίτρινο, άρα ο ήλιος είναι καναρίνι. Το παράδειγμά μου ήταν εύστοχο και παραλλήλιζε την αλλοίωση του χαρακτήρα και της φιλοσοφίας ενός προϊόντος. 

Ρε φίλε, μου προσάπτεις αυτό που κάνεις εσύ; Στο κινητό μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι, στο αμάξι μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι, άρα το αμάξι είναι κινητό; 🤔

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά, αν δεν βλέπεις πως δεν υπάρχουν 2 μόνο κατασκευαστές αυτοκινήτων, αν βρίσκεις συγκρίσιμο το "βάζω ένα app" με το "αλλάζω μηχανή στο αμάξι" εγώ δεν μπορώ να πω κάτι άλλο... Καλές βόλτες!

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δεν είναι μονοπωλιακή πρακτική να έχεις ένα δικό σου store και ένα κλειστό λειτουργικό. Αυτό ίσχυε και παλιότερα πχ Blackberry, όπου ΠΟΤΕ δεν επετρεψε sideloading μέχρι λίγο πριν την κατρακύλα της. Επί χρόνια είχε δικό της store και κατέβαζες μόνο από αυτό. Το ίδιο και στα Windows phone (όχι τα mobile). Δεν είδα να τρελαίνονται στην ΕΕ...

Πάλι δεν σε απασχολεί το μέγεθος, όπως φαίνεται. Κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτά, γιατί η ΕΕ δεν είναι φόρουμ να γράψει ο καθένας την γνώμη του στα γρήγορα. Έχουν περάσει 15 χρόνια από την έναρξη του App Store και η χρήση των smartphones είναι (εδώ και χρόνια) πλέον mainstream. Δεν ασχολούνται οι ρυθμιστικές αρχές με πρωτοποριακά και εξειδικευμένα προϊόντα όπως ήταν το Blackberry (πούλησαν πολλά μεν αλλά δεν είχαν όλοι). Ασχολούνται όταν έχει νόημα κι όταν το πεδίο είναι ξεκάθαρο, αλλιώς δεν περνά η νομοθεσία.

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Σου έγραψα, ξεκάθαρα, ότι οι μικρότεροι και λιγότερο διάσημοι developers θα πρέπει να επενδύσουν σε διαφήμιση για να τους μάθει ο κόσμος (το αν θα τους εμπιστευτεί είναι άλλο θέμα βέβαια...), οπότε στο Appstore θα ξαναγυρίσουν και οι μεγάλοι θα βάζουν περισσότερα στην υγεία των "κορόιδων", δηλαδή των μικρότερων developers που θα συνεχίσουν να πληρώνουν, είτε για διαφήμιση και προώθηση, είτε προμήθεια στο Appstore...

Ξεκάθαρα έγραψες επίσης:

15 ώρες πριν, Tlykog είπε

Ξέρεις πόσοι θα γεεμίσον το κινητό τους με τέτοιες εφαρμογές και μετά θα διαμαρτύρονται ότι "κολλάει σαν το android τους";

και απορώ πώς θα "γεμίσουν" το κινητό τους με εφαρμογές εκτός App Store που μάλιστα είναι άγνωστο αν θα τις εμπιστεύεται ο κόσμος. Από τις διαφημίσεις μόνο; Και τι από τα 2 τελικά θα γίνει; Θα συνεχίζουν να "βρωμίζουν" τα κινητά ή θα επιστρέψουν "καθαροί" στο App Store? Περιμένουμε να το δούμε απλά;

Εν τω μεταξύ μόνο μεγάλες εταιρίες και ψιλογνωστοί developers έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να ανοίξουν store ή να κάνουν publish εκεί.

Τα κινέζικα apps έχουν κατακλύσει το App Store, έχουν κυκλοφορήσει ξεδιάντροποι κλώνοι υπαρχόντων apps που έπρεπε να γίνουν viral για να "κατέβουν" και ουκ ολίγες φορές έχουν περάσει apps που άλλα λένε κι άλλα κάνουν. Γενικά του δίνετε πιο πολύ credit από όσο του αξίζει λες και δουλεύετε για το marketing της Apple!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeaLion εθεσα ζητημα σε προηγουμενη σελιδα, οπου δεν ειδα να εχει απαντηθει ακομα.

Η Κινεζικη κυβερνηση αναγκαζει τις εταιρειες που δραστηροποιουνται στη χωρα τους και τα κρατη-δορυφορους τους, μεταξυ αυτων φυσικα και την apple να παραμετροποιει τον EULA της, οπως πιστευει καθε φορα.

Ουκ ολικες Κινεζικες εφαρμογες,  ειναι παντελως αντιθετες με την -και καλα- πολιτικη και φιλοσοφια της apple.

Το altstore με τις -υποτιθεμενες- ευπαθειες του, ειναι ψιχουλα των ψιχουλων μπροστα αυτων.

Σπανιως θα δεις κοσμο να ασχοληθει με το ζητημα αυτο. Διερωτησου γιατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Έχεις καταλάβει ότι αν εγώ δεν βάζω αλλά εσυ βάζεις μπορείς να με επηρεάσεις;

Μια ευπάθεια που θα βρεθεί αν την εκμεταλλεύεται ένα side loaded app μπορεί να χτυπήσει και συσκευές που δεν έχουν το sw.

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Ναι άπειροι ιοί στα windows που χτυπάνε όλα τα μηχανήματα  στο ίδιο network. Μάλιστα έχουν δικιά τους κατηγορία συνήθως αποκαλούνται worms. 

Δηλαδή λες πως για μια πιθανή ευπάθεια στο iOS στο επίπεδο δικτύου, θα κινδυνεύσεις από ένα άλλο iPhone με κάποιο σκιώδες sideloaded app (το οποίο μπορεί εύκολα να κάνει blacklist η Apple σε όλες τις συσκευές του κόσμου, ή να κάνει revoke το certificate etc) αλλά θα είσαι οκ να βρίσκεσαι στο ίδιο δίκτυο με ένα Android, με ένα PC, ένα Mac τα οποία ως συστήματα που τρέχουν ό,τι θέλει ο χρήστης μπορούν να τρέχουν το ίδιο malware, worm etc.

Δεν στέκει το σενάριό σου ως αντίβαρο στο sideloading. Αν δεν το κατανοείς, υπάρχει και το Airplane Mode!

9 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Η Κινεζικη κυβερνηση αναγκαζει τις εταιρειες που δραστηροποιουνται στη χωρα τους και τα κρατη-δορυφορους τους, μεταξυ αυτων φυσικα και την apple να παραμετροποιει τον EULA της, οπως πιστευει καθε φορα.

Ουκ ολικες Κινεζικες εφαρμογες,  ειναι παντελως αντιθετες με την -και καλα- πολιτικη και φιλοσοφια της apple.

Στην Κίνα λέμε μόνο ευχαριστώ!

Για την Ευρώπη έχω διαβάσει σε αμερικάνικα sites ατάκες τύπου "η Apple καλά θα κάνει να φύγει από την αγορά, για να μάθουν!" 😂

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Ρε φίλε, μου προσάπτεις αυτό που κάνεις εσύ; Στο κινητό μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι, στο αμάξι μπορείς να εγκαταστήσεις κάτι, άρα το αμάξι είναι κινητό; 🤔

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά, αν δεν βλέπεις πως δεν υπάρχουν 2 μόνο κατασκευαστές αυτοκινήτων, αν βρίσκεις συγκρίσιμο το "βάζω ένα app" με το "αλλάζω μηχανή στο αμάξι" εγώ δεν μπορώ να πω κάτι άλλο... Καλές βόλτες!

Άρα δε θέλεις να απαντήσεις, όπως και σε πολλά άλλα παραπάνω. Κατάλαβα...

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Πάλι δεν σε απασχολεί το μέγεθος, όπως φαίνεται. Κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτά, γιατί η ΕΕ δεν είναι φόρουμ να γράψει ο καθένας την γνώμη του στα γρήγορα. Έχουν περάσει 15 χρόνια από την έναρξη του App Store και η χρήση των smartphones είναι (εδώ και χρόνια) πλέον mainstream. Δεν ασχολούνται οι ρυθμιστικές αρχές με πρωτοποριακά και εξειδικευμένα προϊόντα όπως ήταν το Blackberry (πούλησαν πολλά μεν αλλά δεν είχαν όλοι). Ασχολούνται όταν έχει νόημα κι όταν το πεδίο είναι ξεκάθαρο, αλλιώς δεν περνά η νομοθεσία.

Τα stores στα λειτουργικά συστήματα υπήρχαν από το 2001 (Nokia 7650, που είχα στην κατοχή μου). Στην πιο σύγχρονη γενιά υπάρχει και είναι mainstream εδώ και 15 χρόνια. 

Το blackberry είχε mainstream το store από πάντα. Η MS από την εποχή τνω πρώτων WP, το 2010 μέχρι και το 2020 που έκλεισε το project. Κανείς δεν έβγαλε άχνα... Μαζι πουλησαν αρκετά κομμάτια σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους... Άχνα...

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

 

Ξεκάθαρα έγραψες επίσης:

και απορώ πώς θα "γεμίσουν" το κινητό τους με εφαρμογές εκτός App Store που μάλιστα είναι άγνωστο αν θα τις εμπιστεύεται ο κόσμος. Από τις διαφημίσεις μόνο; Και τι από τα 2 τελικά θα γίνει; Θα συνεχίζουν να "βρωμίζουν" τα κινητά ή θα επιστρέψουν "καθαροί" στο App Store? Περιμένουμε να το δούμε απλά;

Εν τω μεταξύ μόνο μεγάλες εταιρίες και ψιλογνωστοί developers έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον να ανοίξουν store ή να κάνουν publish εκεί.

Τα κινέζικα apps έχουν κατακλύσει το App Store, έχουν κυκλοφορήσει ξεδιάντροποι κλώνοι υπαρχόντων apps που έπρεπε να γίνουν viral για να "κατέβουν" και ουκ ολίγες φορές έχουν περάσει apps που άλλα λένε κι άλλα κάνουν. Γενικά του δίνετε πιο πολύ credit από όσο του αξίζει λες και δουλεύετε για το marketing της Apple!

Παρόλο που απομόνωσες 2 ξεχωριστές εκφράσεις μου, έχουν απόλυτο συνειρμό μεταξύ τους, αλλά δεν τον κατάλαβες: αναφέρομουν στις "γκρι εφαρμογές" στην πρώτη φράση μου. Δηλαδή σε αυτές που επιτρέπεται η κατοχή τους, αλλά η χρήση τους έγειρει νομικά θέματα.

Αυτό λέμε: μόνο οι μεγάλοι developers θα βγάλουν χρήμα. Οι μικροί απλά θα συνεχίσουν να πληρώνουν το έξοδο που θα γλυτώσουν οι μεγάλοι, άρα η ψαλίδα μεταξύ τους θα ανοίγει ακόμα περισσότερο...

Αυτό είναι λογικό σε ένα store με εκατομμύρια εφαρμογές. Το θέμα είναι ότι δεν επιβιώνουν. Τις κατεβάζουν.

Εδώ και αρκετά posts που απαντώ σε ΚΑΘΕ φράση σου, αλλά εσύ όχι...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Δηλαδή λες πως για μια πιθανή ευπάθεια στο iOS στο επίπεδο δικτύου, θα κινδυνεύσεις από ένα άλλο iPhone με κάποιο σκιώδες sideloaded app (το οποίο μπορεί εύκολα να κάνει blacklist η Apple σε όλες τις συσκευές του κόσμου, ή να κάνει revoke το certificate etc) αλλά θα είσαι οκ να βρίσκεσαι στο ίδιο δίκτυο με ένα Android, με ένα PC, ένα Mac τα οποία ως συστήματα που τρέχουν ό,τι θέλει ο χρήστης μπορούν να τρέχουν το ίδιο malware, worm etc.

Δεν στέκει το σενάριό σου ως αντίβαρο στο sideloading. Αν δεν το κατανοείς, υπάρχει και το Airplane Mode!

Στην Κίνα λέμε μόνο ευχαριστώ!

Για την Ευρώπη έχω διαβάσει σε αμερικάνικα sites ατάκες τύπου "η Apple καλά θα κάνει να φύγει από την αγορά, για να μάθουν!" 😂

Άστο ρε αδελφέ αφού το πας γύρω γύρω και κάνεις τάχα τον χαζό.

1ον Για να το κάνει blacklist πρέπει να το ξέρει. Είναι σαν να λές το παραπάνω ransomware που έγραψα δεν το μπλόκαρε το windows defender ή τα antivirus από βίτσιο και όχι επειδή δεν το ήξεραν. Μολίς το έμαθαν πάντως το μπλόκαραν....

2ον Παράδειγμα έφερα πως μπορεί ένα σύστημα να επηρεάσει ένα άλλο χωρίς να έχει απαραίτητα το ίδιο το κακόβουλο software. Ειδικά στο iOS είναι δύσκολο μια μη apple συσκευή να το ακουμπήσει. Στο Android με το Windows Link Phone ίσως να υπάρχεί πιθανότητα (αν καταφέρουν να το χακάρουν) αλλά δεν έχω ακούσει κάτι και αφορά τον χρήστη. πχ Θα την  πατήσω αν στο δικό μου PC που έχω Linked το κινητό φάω την χακεριά.

Αν έψαχνα τρόπο να σε χακάρω σε iPhone θα έψαχνα ιδανικά ευπάθεια στο AirDrop ή HomeKit. 

Τι εννοείς υπάρχει το Airplane mode; Smartphone θέλω όχι gadget των 90s. Αν είναι να μην το κουβαλάω και μαζί μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimitris_1981 είπε

Άστο ρε αδελφέ αφού το πας γύρω γύρω και κάνεις τάχα τον χαζό.

1ον Για να το κάνει blacklist πρέπει να το ξέρει. Είναι σαν να λές το παραπάνω ransomware που έγραψα δεν το μπλόκαρε το windows defender ή τα antivirus από βίτσιο και όχι επειδή δεν το ήξεραν. Μολίς το έμαθαν πάντως το μπλόκαραν....

2ον Παράδειγμα έφερα πως μπορεί ένα σύστημα να επηρεάσει ένα άλλο χωρίς να έχει απαραίτητα το ίδιο το κακόβουλο software. Ειδικά στο iOS είναι δύσκολο μια μη apple συσκευή να το ακουμπήσει. Στο Android με το Windows Link Phone ίσως να υπάρχεί πιθανότητα (αν καταφέρουν να το χακάρουν) αλλά δεν έχω ακούσει κάτι και αφορά τον χρήστη. πχ Θα την  πατήσω αν στο δικό μου PC που έχω Linked το κινητό φάω την χακεριά.

Αν έψαχνα τρόπο να σε χακάρω σε iPhone θα έψαχνα ιδανικά ευπάθεια στο AirDrop ή HomeKit. 

Τι εννοείς υπάρχει το Airplane mode; Smartphone θέλω όχι gadget των 90s. Αν είναι να μην το κουβαλάω και μαζί μου.

Είπες πως μια ευπάθεια που την εκμεταλλεύεται ένα side loaded app (που έχω εγκαταστήσει στην συσκευή μου εγώ) μπορεί να βλάψει κι εσένα που δεν το έχεις; Ναι ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Είπες πως μια ευπάθεια που την εκμεταλλεύεται ένα side loaded app (που έχω εγκαταστήσει στην συσκευή μου εγώ) μπορεί να βλάψει κι εσένα που δεν το έχεις; Ναι ή όχι;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 2:51 ΜΜ, Dimitris_1981 είπε

Ναι

Oops,  άργησα να ξαναμπω, το ΣΚ ήταν πιο σημαντικό τελικά από το AltStore PAL!
Δεν θα το συνεχίσω εγώ, δε νομίζω να πείσω κανέναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...