Προς το περιεχόμενο

Διεθνή συμμορία κατηγορούμενη για απάτες μεγάλης κλίμακας εξάρθρωσαν οι αστυνομικές αρχές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Έχουν συλληφθεί ήδη 37 άτομα σε ολόκληρο τον κόσμο και οι αρχές επιχειρούν να επικοινωνήσουν με τα θύματα.

Σύμφωνα με τις ανακοινώσεις της Μητροπολιτικής Αστυνομίας του Λονδίνου, η συμμορία έστελνε γραπτά μηνύματα, επιχειρώντας να υποκλέψει τα στοιχεία των θυμάτων ώστε να τους αφαιρέσει χρηματικά ποσά.

Η τεχνολογία επέτρεπε στους απατεώνες, χωρίς να διαθέτουν ειδικές γνώσεις, να βομβαρδίζουν τα θύματά τους με μηνύματα σχεδιασμένα να τα ξεγελάσουν ώστε να προχωρήσουν σε διαδικτυακές πληρωμές. Οι αστυνομικές αρχές έθεσαν στο στόχαστρό την ιστοσελίδα της συμμορίας, LabHost, που βοηθούσε τους κακοποιούς να στέλνουν τα μηνύματα και να κατευθύνουν τα θύματα σε πλαστές ιστοσελίδες, σχεδιασμένες έτσι ώστε να παραπέμπουν σε νόμιμες υπηρεσίες διαδικτυακών αγορών ή υπηρεσιών.

Παραδόξως, ενδεχομένως, σε μια κοινωνία που τείνει να θεωρεί πως είναι ευκολότερο να εξαπατηθούν ηλικιωμένοι άνθρωποι, στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται πως ήταν πιθανότερο να πέσουν θύματα αυτής της απάτης νεότερα άτομα, που έχουν μεγαλώσει με το διαδίκτυο και ήταν περισσότερο εξοικειωμένα με αυτές τις διαδικασίες.

Η τακτική που ακολουθούσαν οι απατεώνες, το λεγόμενο "phising", επέτρεψε στους απατεώνες να υποκλέπτουν πληροφορίες, μεταξύ των οποίων 480.000 αριθμούς καρτών και 64.000 κωδικούς pin, σύμφωνα με την ανακοίνωση της αστυνομίας. Οι αξιωματικοί που χειρίζονται την υπόθεση δεν γνωρίζουν ακόμη το ακριβές ποσό που κλάπηκε, όμως εκτιμούν ότι η ιστοσελίδα LabHost εξασφάλισε τους διαχειριστές της κέρδη ύψους περίπου 1,2 εκατομμυρίων ευρών.

Η Λιν Όουενς, Αναπληρώτρια Επίτροπος της Μητροπολιτικής Αστυνομίας, δήλωσε χαρακτηριστικά: "Πλέον, οι πολίτες είναι πιθανότερο να πέσουν θύματα διαδικτυακής απάτης παρά οποιασδήποτε άλλης εγκληματικής συμπεριφοράς. Η προσέγγισή μας είναι να κινούμαστε με ακρίβεια, στοχευμένα, εστιάζοντας σαφώς σε εκείνους που προσφέρουν τα μέσα εκτέλεσης της διαδικτυακής απάτης σε διεθνή κλίμακα".

Οι συλλήψεις ήταν αποτέλεσμα διετούς επιχείρησης, στην οποία συμμετείχε η Μητροπολιτική Αστυνομία, η Εθνική Υπηρεσία Καταπολέμησης Εγκλήματος, η Αστυνομική Διεύθυνση της Πόλης του Λονδίνου καθώς και αστυνομικές αρχές από 17 χώρες. Στο Ηνωμένο Βασίλειο συνελήφθησαν 24 ύποπτοι, με τις αρχές να σταματούν άτομα στα αεροδρόμια του Λούτον και του Μάντσεστερ. Σε ολόκληρο τον κόσμο, ερευνήθηκαν 70 ακίνητα.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο, εκτιμάται ότι 70.000 άτομα εξαπατήθηκαν και καταχώρισαν τα στοιχεία των πιστωτικών τους. Από αυτά, περίπου 25.000 έχουν εντοπιστεί και θα ενημερωθούν με γραπτά μηνύματα σχετικά με το ποιες πλαστές διαδικτυακές υπηρεσίες και καταστήματα ενδεχομένως υφάρπαξαν τα χρήματά τους. Τα θύματα θα κληθούν να επισκεφτούν ειδική ιστοσελίδα της Μητροπολιτικής Αστυνομίας που θα περιέχει συμβουλές για τα επόμενα βήματά. Οι αρχές, πάντως, ανακοίνωσαν ότι τα στοιχεία των θυμάτων, που εντοπίστηκαν σε ένα σύνολο δεδομένων από το LabHost έχουν "ασφαλιστεί".

Εκτός αυτού, οι αρχές κατάσχεσαν τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις 800 κακοποιών που κατέβαλαν έως και 300 λίρες το μήνα προκειμένου να χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες του LabHost. Οι αρχές πρόκειται να τους στείλουν προσωποιημένα βίντεο, στα οποία θα καθίσταται σαφές ότι γνωρίζουν ποιοι είναι και σε τι δραστηριότητες εμπλέκονταν. Η στρατηγική αυτή, που βασίζεται σε συμβουλές ειδικών ψυχολόγων, στόχο έχει να υποσκάψει την εμπιστοσύνη των κακοποιών στην ασφάλεια αυτών των υπηρεσιών που διευκολύνουν τις απάτες.

Τη δράση της συμμορίας εντόπισε το 2022 η Cyber Defence Alliance, μια μικρή ομάδα ερευνητών που χρηματοδοτείται από βρετανικούς οικονομικούς οργανισμούς με στόχο να διεισδύει σε εγκληματικά δίκτυα που δρουν στο σκοτεινό ιστό.

Η έρευνα αυτή συνιστά παράδειγμα μιας νέας προσέγγισης, με τη συμμετοχή της αστυνομίας, της Εθνικής Υπηρεσίας Καταπολέμησης Εγκλήματος και ειδικών σε θέματα τραπεζικής ασφάλειας, προκειμένου να αντιμετωπιστούν εκείνα τα κακοποιά στοιχεία που παρέχουν υπηρεσίες σε άλλους κακοποιούς.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ευτυχώς που πιάνουν και κανέναν γιατί το junk mail μου είναι γεμάτο με πρίγκιπες που θέλουν να μου χαρίσουν χρήματα και κληρονομιές εκατομμυρίων.

  • Like 2
  • Haha 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Ευτυχώς που πιάνουν και κανέναν γιατί το junk mail μου είναι γεμάτο με πρίγκιπες που θέλουν να μου χαρίσουν χρήματα και κληρονομιές εκατομμυρίων.

Σε μενα ταξανε απο λαγους με πετραχηλια μεχρι ζουμερες σαρανταρες  ... 

Παρ ολα αυτα δεν ενεδωσα λογω παντοφλας🙂

  • Haha 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πατάνε νεαροί και υποτίθετε  έμπειροι στο ιντερνετ διότι παρασύρονται από ψεύτικα μηνύματα σε κινητά τα οποία ευραίως χρησιμοποιούν για τα πάντα  και δεν έχουν την άνεση να διαπιστώσουν άμεσα την απάτη , διότι εκείνη τη στιγμή ασχολούνται με κάτι άλλο .

Γιαυτό το λόγο ποτέ  δεν χρησιμοποιώ κινητό για δοσολήψίες και πληρωμές μέσω καρτών ή τραπεζικών λογαριασμών παρά μόνο από  σταθερό υπολογιστη.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως, ενδεχομένως, σε μια κοινωνία που τείνει να θεωρεί πως είναι ευκολότερο να εξαπατηθούν ηλικιωμένοι άνθρωποι, στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται πως ήταν πιθανότερο να πέσουν θύματα αυτής της απάτης νεότερα άτομα, που έχουν μεγαλώσει με το διαδίκτυο και ήταν περισσότερο εξοικειωμένα με αυτές τις διαδικασίες.

 

Οταν  η  βλακεια  και  ηλιθιοτητα  εχουν  κανει   το  μυαλο   πουρε.....😍

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Σε μενα ταξανε απο λαγους με πετραχηλια μεχρι ζουμερες σαρανταρες  ... 

Παρ ολα αυτα δεν ενεδωσα λογω παντοφλας🙂

Νομίζω το πιο συχνό είναι τα χρήματα από κληρονομιές σε ανήμπορους ανθρώπους που ζητούν τη βοήθειά σου για να πάρουν το χρήμα. Και μετά λες στον εαυτό σου που έμπλεξες πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cpc464 είπε

Ευτυχώς που πιάνουν και κανέναν γιατί το junk mail μου είναι γεμάτο με πρίγκιπες που θέλουν να μου χαρίσουν χρήματα και κληρονομιές εκατομμυρίων.

Να τα παρεις!Μην εισαι χαζος!Να φτιαξεις την ζωη σου!🤣

Εμενα δεν μου στελνουν τιποτα...☹️

Δεν μου κανεις καμια προώθηση μπας και φτιαχτώ κι εγω η είναι προσωπικά

τα μηνύματα προς εσένα και μολις καταλάβουν οτι είμαι άλλος δεν μου τα δώσουν???😁

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Παραδόξως, ενδεχομένως, σε μια κοινωνία που τείνει να θεωρεί πως είναι ευκολότερο να εξαπατηθούν ηλικιωμένοι άνθρωποι, στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται πως ήταν πιθανότερο να πέσουν θύματα αυτής της απάτης νεότερα άτομα, που έχουν μεγαλώσει με το διαδίκτυο και ήταν περισσότερο εξοικειωμένα με αυτές τις διαδικασίες.

 

Οταν  η  βλακεια  και  ηλιθιοτητα  εχουν  κανει   το  μυαλο   πουρε.....😍

η βλακεία και η ηλιθιότητα δεν ξέρουν απο ηλικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

η βλακεία και η ηλιθιότητα δεν ξέρουν απο ηλικίες.

Η εμπειρία και η σοφία ξέρουν... αλλά αυτό το καταλαβαίνουμε σε μια ηλικία που μας είναι πλέον άχρηστο. Δυστυχώς.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KyrGR είπε

Η εμπειρία και η σοφία ξέρουν... αλλά αυτό το καταλαβαίνουμε σε μια ηλικία που μας είναι πλέον άχρηστο. Δυστυχώς.

Τότε δεν θα είχαμε τόσους ηλικιωμένους να πετάνε σακούλες με λεφτά απο το μπαλκόνι γιατί κάποιος τους πήρε τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τότε δεν θα είχαμε τόσους ηλικιωμένους να πετάνε σακούλες με λεφτά απο το μπαλκόνι γιατί κάποιος τους πήρε τηλέφωνο.

Πρέπει να αρχίσουμε να κρίνουμε ξανά μέσα από τις προσωπικές μας εμπειρίες και όχι μέσα από μια οθόνη και σίγουρα όχι μέσα από τα μάτια των κατά τα άλλα συμπαθών αλλά χαμηλού πνευματικού επιπέδου δημοσιογράφων. Ούτε οι ηλικιωμένοι είναι ανόητοι ούτε οι νέοι τρέχουν και σκοτώνονται με αυτοκίνητα και είναι παραβατικοί, τις εξαιρέσεις μας δείχνουν.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...