Προς το περιεχόμενο

Θεαματική αύξηση κερδών για τη Netflix μετά τα μέτρα αντιμετώπισης του διαμοιρασμού κωδικών


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο βέβαιο, ητε υπάρχει αύξηση ητε μείωση στην Ελλάδα, οτι όλοι οι νυν συνδρομητές ειναι εντελώς αβέβαιοι. Με 4 ατομα να πληρώνουν 3.5 το μηνα, δεν έκοβε συνδρομη σχέδον κανείς. Ειχα και εγω χρόνια και έβλεπα ελάχιστα. Ο κανόνας είναι ο ίδιος. Οποια 4αδα και να ρωτήσεις θα σου πουν ότι σχεδόν όλοι βλέπανε ελάχιστα. Οπότε για ποια μείωση data streaming λεμε? 

Τωρα πληρώνει ενας 14 ή πήγε στο ποιο φθηνό πακέτο 720p (η δική μου 4αδα αυτό εκανε. Έμεινε ενας με 720p).

Εικόνα δεν είναι άσπρο μαύρο, αλλά γκρι οπότε δεν χρειάζονται πανηγυρισμοί. Κατα κανόνα σε φτώχες χώρες όπως η Ελλάδα, το νετφλιξ θα χάσει μακροχρόνια με αυτη την πολιτική. Σε πλούσιες θα κερδίσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοψιμο του sharing εχει επεκταθει παντου και σε ολους? Γιατι εγω και ενας φιλος συνεχιζουμε και βλεπουμε κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σταματήστε να πετάτε νούμερα ή στατιστικά έτσι. Μόνο σκεφτείτε ότι βάσει το πως ερμηνεύουν τα στατιστικά τα κανάλια στην Ελλάδα έχουμε γίνει Ελβετία αλλά δεν το ξέρουμε…..

Μερικοί παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη θα μπορούσαν να είναι:

Α) Ποσό μεγάλωσε συνολικά η πίτα του Streaming. Αν πχ η πίτα μεγάλωσε 20% για τους άλλους και 10 για το Netflix θα ήταν αρνητικό.

Β) Πόση ήταν η ετήσια αύξηση του Netflix πριν τα μέτρα μόνη της και σε σχέση με την αύξηση της πίτας. 

Γ) Αν κάποια από τις ανταγωνίστηκες εταιρίες είχε μεγάλη  πτώση ή πτωχευση και πως μοιραστούμε το ποσοστό της. Μ

Δ) Παράγοντες όπως κάποιο block buster τύπου game of thrones που τράβηξε κόσμο 

Ε) κάποιος διεθνής παράγοντας τύπου covid που άλλαξε τις συνήθειες (κολλάει με το Α)

ΣΤ) Συγχωνεύσεις εταιριών 

Ζ) Deal με εταιρίες σε διάφορες χώρες. Σκεφτείτε πόσους συνδρομητές δηλώνει η HBO λόγω Vodafone. Ή η paramount μετά το deal με την cosmote. Ανεβάζεις από την Ελλάδα μόνο 500.000 συνδρομητές.

Και ποσά αλλά που θα έβαζαν οι επαγγελματίες αναλυτές που δεν τα γνωρίζουμε εμείς εδώ.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι πάει λάθος με μένα, πάντως εμείς είμαστε 3 άτομα και μοιραζόμαστε κανονικά ακόμα το νετφλιξ μας. Μια φορά στο τόσο μου στέλνουν να τους πω τον κωδικό στο ιμειλ, απαντάω και τέλος 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giannis808 είπε

Δεν ξέρω τι πάει λάθος με μένα, πάντως εμείς είμαστε 3 άτομα και μοιραζόμαστε κανονικά ακόμα το νετφλιξ μας. Μια φορά στο τόσο μου στέλνουν να τους πω τον κωδικό στο ιμειλ, απαντάω και τέλος 

για πες μία το email σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

απο την 4άδα της παρέας μας (και άλλοι 2 που εναλλάχθηκαν στην πορεία) κανείς δεν το συνέχισε μετά απ'αυτό. Επομένως εαν στον μικρόκοσμο της παρέας μου έχουμε μηδέν στους έξι, θα συμβαίνει και σε πάρα πολύ άλλο κόσμο. Άρα.... κόψτε τέτοιου είδους αυθαίρετα συμπεράσματα.

ετσι και εμενα  ο γαμπρος μου που  του μοιραζα λογαριασμο δεν το συνεχισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι ρε παιδιά? Εγώ το μοιράζομαι με την κοπέλα μου και την αδερφή μου, συν ότι το έχω και στην τηλεόραση, το λαπτοπ και το pc μου. 

Έβγαλε κάποια στιγμή κάτι ιστορίες για να κάνω authenticate ότι είμαι εγώ κλπ κλπ, πεταει που και που μήνυμα για να κάνω 2FA με το κινητό, αλλά τα σεταρα όλα και παίζει μια χαρά! 

Δεν ξέρω αν έχει τύχει να βλέπουμε όλοι διαφορετικές ώρες, αλλά μέχρι στιγμής έχουμε όλοι Netflix, απλά με ταλαιπώρησε λιγάκι παραπάνω. 

Όλοι οι υπόλοιποι γιατί κλαίγονται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τετραμελή οικογένεια και ποτέ δεν έκανα διαμοιρασμό με τρίτους. Όλα τα (4) προφίλ ήταν ανέκαθεν ένα ανά μέλος της οικογένειας, ώστε να μη μας χαλάνε και τα ποιοτικά preferences (λίστες, προτεινόμενα κ.λπ).

Η Netflix, ακολουθώντας την τακτική "θύμωσε ο αγάς και έκοψε τα (...) του", αποφάσισε να με "επιβραβεύσει" για τη συνέπειά μου στερώντας μου το δικαίωμα να βλέπω περιστασιακά σε άλλα δύο σπίτια που έχω και επισκέπτομαι κατά καιρούς (ένα εξοχικό και ένα σε άλλη πόλη), παρ' εκτός αν πληρώσω το γνωστό χαράτσι του γεωγραφικού περιορισμού. Μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να βρει άλλο τρόπο να κόψει τον κακόβουλο διαμοιρασμό. (Το πώς θα τον βρει είναι πρόβλημα του τσέου της και των χρυσοκάνθαρων μανατζεραίων της -που για αυτό πληρώνονται άλλωστε-, όχι του πελάτη.)

Γι' αυτό λοιπόν, από εμένα Netflix γιοκ, και την ίδια ακριβώς τύχη θα έχει και το Disney+ από το φθινόπωρο αν εφαρμόσει το ίδιο μοντέλο στους περιορισμούς. Βάζω πλέον μόνο ένα μήνα ανά δεκάμηνο το φθηνότερο πακέτο (€7,99), αποκλειστικά και μόνο για να μη χαθούν τα preferences που προανέφερα. Αν, τώρα, θέλει αυτού του είδους τη "συνδρομή" να την προσμετρά στα ετήσια αποτελέσματά της και να βαυκαλίζεται ότι "αύξησε τα κέρδη" της, I rest my case.

Ας μας πουν τώρα για "παράσιτα" και "βδέλλες" η Netflix και οι πρόθυμοι ψιττακοί της, που θέλω να δω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Hetfield είπε

Αποκλειεται, καποιο λαθος θα εγινε.

Αλλα ελεγαν οι οικονομολογοι του insomnia 😆

Εμείς πάντως 4 άτομα ένας λογαριασμός δύο στη γερμανία 2 στην ελλάδα και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως ως χρήστης από το 2017, με το φουλ πακέτο των 4Κ (και μόλις 1.5 χρόνο από τα 7 με κοινή χρήση με φίλους), πριν 1 μήνα το έκοψα τελείως και δεν έγινε και κάτι. Ούτε λόγω κόστους ούτε λόγω "επανάστασης" που λένε άλλοι. Πολύ σαβούρα από περιεχόμενο πλεον, τίποτα να δεις (και όλα αυτά τα χρόνια είχα δει πολύ πράγμα). Όταν βγει πάλι κάτι της προκοπής (πχ Stranger Things) το ξαναβλέπουμε. Και αυτό κυρίως επειδή βλέπω και mobile και ως χρήστης iPhone δεν μπορώ να το κάνω πχ με το Stremio. Η μεγαλύτερη ευκολία του νομίζω είναι το portability που προσφέρει ανά πάσα στιγμή και ίσως και μια λογική συνήθειας (τύπου ναι μωρέ το έχω αλλά δεν βλέπω). Το τελευταίο καιρό φεύγανε τα 14εύρα χωρίς λόγο πλέον οπότε κόπηκε. Stremio και Cosmote TV (λόγω μπάλας) και all good!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Just_travel_everywhere said:

Εμείς πάντως 4 άτομα ένας λογαριασμός δύο στη γερμανία 2 στην ελλάδα και δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα

Ουτε κι εγω.

Ομως η επιθυμια για netflix ειναι τοσο παγια που αμφεβαλλα απο την αρχη αν το Netflix θα κατεγραφε ζημιες. Εγω προσωπικα δεν θα το εκοβα - ισως αλλαζα συνδρομη.

Το πως με λιγουτερους πελατες μπορει και να βγαζεις περισσοτερα χρηματα, εξηγειται με απλα λογια εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Αν βλέπεις από smart TV αναγκαστικά βλέπεις τις διαφημίσεις, εφόσον το YouTube άρχισε να εμποδίζει τις third-party εφαρμογές . Εγώ προσωπικά τις βλέπω ούτως ή άλλως για να στηρίξω τους YouTubers (ειδικά τους μικρούς), αλλά πλέον και να θες να αποφύγεις τις διαφημίσεις σε smart TV δεν μπορείς.

Ίσως κάποτε γίνει κάτι με εφαρμογές που κάνουν browser emulation του στυλ Selenium, αλλά μέχρι στιγμής τσου.

Πιθανά να γίνεται να κόψεις τις διαφημίσεις αν blockάρεις τους trackers σε επίπεδο τοπικού δικτύου, δηλαδή από το ρούτερ. Έχει κάποια DIY κολπάκια να τα κάνεις αυτά με Raspberry PI ή άλλες πατέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...