Προς το περιεχόμενο

Θεαματική αύξηση κερδών για τη Netflix μετά τα μέτρα αντιμετώπισης του διαμοιρασμού κωδικών


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Όλα τα στατιστικά είναι αυθαίρετα. Εξαρτάται πως τα διαβάζεις.... (Δεν λέω ότι τα διαβάζω εγώ σωστά) 

Η σύνδεση της αύξησης συνδρομητών με τους κανόνες αποτροπής διαμοιρασμού κωδικών δεν αποδεικνύεται.  Είναι μια εκτίμηση που βολεύει τη Netflix η οποία μπορεί να είναι αληθής μπορεί και όχι...

πχ δεν καταλαβαίνω ο ρυθμός αύξησης συνδρομητών να άλλαξε ιδιαίτερα. Μοιάζει σαν να μην έκανε διαφορά ούτε θετικά ούτε αρνητικά.

https://www.statista.com/statistics/250934/quarterly-number-of-netflix-streaming-subscribers-worldwide/

Όταν "όλοι" εδώ μέσα λένε "το έκοψα", θα περίμενε κανείς να έχει μείωση των συνδρομών. Ακόμα και ίδιες ακριβώς δηλαδή να ήταν, όλοι αυτοί θα βγαίνανε λάθος γιατί πολύ απλά δεν θα έβγαιναν αληθινές οι προφητείες τους ότι το netflix θα έπεφτε. Ε, δεν έπεσε. 

Ακόμα και αν έμεναν στα ίδια, θα ήταν ΚΕΡΔΟΣ για το netflix με την έννοια ότι κρατώντας τον ίδιο αριθμό συνδρομητών, αυτοί πλέον θα ήταν ποιοτικοί και όχι βδέλες, να ρουφάνε τα streaming data που κοστίζουν ως υπηρεσία στη Netflix. 

Τώρα λοιπόν όχι μόνο δεν έμειναν στα ίδια, αλλά αυξήθηκαν κιόλας οι συνδρομητές. 

Εμένα δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω τα στατιστικά καθόλου. Βλέπω ότι από business perspective, ΑΡΓΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να κόψουν τους free riders. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να συζητάμε με τον καφέ μας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Δεν χρειάζεται κανενα απο τα παρασιτα να κανει λογαριασμό για να βγάλει κέρδος το Netflix. Φτάνει μόνο που τα παράσιτα σταματησαν να βλέπουν. 

Γιατί; 

Γιατι κοστίζει στο Netflix να στριμαρει το περιοχομενο. Μονο και μόνο που σταμάτησαν τα παρασιτο-στριμασισματα βγαίνει λεφτακι. 

Με την ευκαιρια να σε ρωτησω κατι τεχνικο για iptvideo stream με ενα πραγματικο παραδειγμα .

Πολυ -πολυ μικρος παροχος ιντερνετ και καλωδιακης τιβι σε επιπεδο χωριου , επιθυμει καποια τιβι προγραμματα πχ  μεχρι10 max να ειναι ταυτοχρονα

διαθεσιμα σε μεχρι 30 χρηστες - συνδρομητες μεσω ιντερνετ και εφαρμογης IPTV για κινητα , PC , Tvbox  . Μιλαμε για ποιοτητα HD

επιπεδου πχ επιγειας Ελληνικης Τιβι , οχι  βεβαια fullHD. Μπορεις να εκτιμησεις τις ελαχιστες προδιαγραφες που πρεπει να εχει ενας

κοινος υπολογιστης σε ρολο Video Server - Streamer , ωστε να ανταπεξελθει σε τετοια φορτια ; Επιπλεον η αδιαλλειπτη λειτουργια  ντε και καλα 24/24 δεν ειναιτο ζητουμενο , υπαρχει ανοχη - ας μην παιζουν τα καναλια για καποιες ωρες - 2 ημερες μεχρι να αποκατασταθει η ζημια.

Σεναριο :  Ενας Ι5-12500  με  32 γιγα ddr4 και 1 γιγα  SSD , + 1 επιπλεον θυρα δικτυου , πανω σε φθηνη μητρικη τυπου Η610 , κρινεται επαρκης για

μεχρι 30 χρηστες - 10 προγραμματα ;  Προτιμητεο λειτουργικο συστημα ; Ubuntu η windows 11 ;Επισης αν γνωριζει καποιος αλλος θα ηθελα τα φωτα του . Σε καθε περιπτωση το streamαρισμα κοστιζει ,

αυτο ειναι Βεβαιο.

 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Wait, επειδή η ΔΙΚΗ σου παρέα δε συνέχισε, βγάλαμε ΕΜΕΙΣ αθαίρετα συμπεράσματα? 

Τα νούμερα της Netflix άλλα λένε πάντως.. μάλλον εσύ έβγαλες αυθαίρετο συμπέρασμα ότι επειδή 4 νοματαίοι κόψατε το netflix, το έκοψε όλος ο κόσμος..

by the way και εγώ έχω κόψει.. αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο κόσμος κάνει ότι κάνουμε εμείς εδώ στο Ελλαδιστάν, με τα 750€ μισθό.

Ποιοί είστε εσείς; Σου μίλησε κανείς εσένα; Και που είδες εσύ πως το γενίκευσα; Ξέρεις ελληνικά ή απλά κοτσανολογείς; Κατ'εσέ λοιπόν με το πνεύμα της γενίκευσης που σε διακατέχει, κανείς δεν το έκοψε παρα μόνο η δική μου παρέα. Ζήσε με πνεύμα μπαρουφολογίας λοιπόν, κανείς δεν στο απαγορεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Από τη στιγμή που κάποιοι κόπηκαν από τις υπηρεσίες, τότε το να κρατάς τα ίδια ποσοστά είναι αύξηση.

To στατιστικό είναι συνδρομητές όχι χρήστες/συσκευές. Είτε μπαίνω εγώ είτε άλλοι 4 νομίζω 1 μετράει.

Άσχετο, είχανε πει ότι θα δίνει το Netflix η Cosmote TV.  Έχουμε νέα;

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Όταν "όλοι" εδώ μέσα λένε "το έκοψα", θα περίμενε κανείς να έχει μείωση των συνδρομών. Ακόμα και ίδιες ακριβώς δηλαδή να ήταν, όλοι αυτοί θα βγαίνανε λάθος γιατί πολύ απλά δεν θα έβγαιναν αληθινές οι προφητείες τους ότι το netflix θα έπεφτε. Ε, δεν έπεσε. 

Ακόμα και αν έμεναν στα ίδια, θα ήταν ΚΕΡΔΟΣ για το netflix με την έννοια ότι κρατώντας τον ίδιο αριθμό συνδρομητών, αυτοί πλέον θα ήταν ποιοτικοί και όχι βδέλες, να ρουφάνε τα streaming data που κοστίζουν ως υπηρεσία στη Netflix. 

Τώρα λοιπόν όχι μόνο δεν έμειναν στα ίδια, αλλά αυξήθηκαν κιόλας οι συνδρομητές. 

Εμένα δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω τα στατιστικά καθόλου. Βλέπω ότι από business perspective, ΑΡΓΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να κόψουν τους free riders. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να συζητάμε με τον καφέ μας. 

Εμένα πάλι δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι απλά επισήμανα την εικασία ότι  αυξήθηκαν οι συνδρομητές λόγω των μέτρων. Μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι. Το τι λένε οι άλλοι να το απαντήσεις σε αυτούς για εμένα και οι δύο λάθος κάνετε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αναφερόμενα στατιστικά δεν αρκούν για να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα, γιατί δεν ξέρουμε, σκόπιμα μάλλον, σε τι αριθμό προστέθηκαν. Αν ο αριθμός συνδρομητών μετά τις αυξήσεις πχ είχε πέσει κατά 10 μύρια, η τωρινή αύξηση κατά 9, δε συνεπάγεται ιστορικό μεγαλύτερο ή οτιδήποτε συναφές. Η αύξηση κερδών εξηγείται από τις αυξημένες τιμές. Ο δισταγμός κοινοποίησης στοιχείων σχετικά με αριθμό συνδρομητών και ατάκες εκ μέρους της εταιρείας του στυλ "ας μην κολλάμε στους πόσους συνδρομητές έχουμε", νομίζω είναι ενδεικτικός του αν η αύξηση είναι πλασματική ή όχι.

Φυσικά κανείς δεν αμφισβητεί τα αυξημένα έσοδα όπου και είναι αυτό που μετράει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι αφού οι Αμερικάνοι μοιράζονταν κωδικούς (αφού ήταν νόμιμο) και τώρα αγόρασαν συνδρομές. Δεν είναι κυριολεκτικά τίποτα γι' αυτούς τα 15$, αυτοί τόσα βγάζουν την ώρα.

Εμείς εδώ στην Ελλάδα παίζει να μην αυξήσαμε συνδρομές, δεν μας έδωσαν ανά χώρα. Λογικά θα αυξήθηκαν έστω και λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπέρασμα του τίτλου δεν είναι απαραίτητα σωστό.

Μην ξεχνάμε ότι η Netflix ανεβάζει συνεχώς τις τιμές της, οπότε και με λιγότερους συνδρομητές είναι πιθανότερο να είχε περισσότερα έσοδα.

Αν, δε, λιγότεροι συνδρομητές σημαίνει και λιγότερα έξοδα για αυτούς (από την χρήση των servers), τότε μεγαλώνει ακόμα περισσότερο το καθαρό έσοδο.

 

Επί της ουσίας του προϊόντος, ο καθένας και η άποψή του.

Για μένα δεν είναι απαραίτητο, και ας έχω συνδρομή εδώ και χρόνια - απλά το κόστος είναι ψιλοαδιάφορο για να μπω σε σκέψη αν πρέπει να το κόψω.

Σίγουρα, πάντως, αν έμπαινα σε τέτοιες σκέψεις, η απόφαση θα ήταν να το κόψω και ΑΝ ήθελα να δω κάτι συγκεκριμένο (σπάνιο πλέον με τον χείμαρρο της σαβούρας που κατεβάζει), θα έκανα συνδρομή ενός μηνός και θα ξεμπέρδευα.

 

Αν με ρωτούσε κάποιος (λέω τώρα την κουταμάρα μου), θα έλεγα ότι εταιρείς όπως η Netflix και η Disney πρέπει να προτιμήσουν την ποιότητα από την ποσότητα. Έχουμε μπουκώσει στις χαζομάρες και δίνουν καλό προϊόν σε (υποθετική) αναλογία 1:10.000.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Αυτό ακριβώς, όπως όλοι αυτοί που θα έφευγαν υποτίθεται από το YouTube επειδή αύξησε τον αριθμό διαφημίσεων που δείχνει.

Smartube λέγεται και δουλεύει λουκουμάκι σε android tv και google os tv βέβαια.. 

Επίσης μπορείς με 25 ευρουλακια να αγοράσεις ωραιότατη συνδρομή family premium για ένα χρόνο. Το έχω απροβλημάτιστα ενάμιση χρόνο ήδη. (σημαντική διαφορά τιμής 25€ έναντι 100€ άρα -75% για premium συνδρομή.) https://www.gamsgo.com/details?type_id=2

Για όποιον δεν θέλει να παίζει με microG και revanced extended που επίσης δουλεύει άψογα. 

Επεξ/σία από ~Joker~
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Homecinemakias said:

Ποιοί είστε εσείς; Σου μίλησε κανείς εσένα; Και που είδες εσύ πως το γενίκευσα; Ξέρεις ελληνικά ή απλά κοτσανολογείς; Κατ'εσέ λοιπόν με το πνεύμα της γενίκευσης που σε διακατέχει, κανείς δεν το έκοψε παρα μόνο η δική μου παρέα. Ζήσε με πνεύμα μπαρουφολογίας λοιπόν, κανείς δεν στο απαγορεύει.

take a chill pill dude. 

Μέχρι τότε, ignore και άγιος ο θεός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, darkmatinee είπε

Τι έγινε ρε παιδιά; Go woke go broke μας λέγατε. Τώρα; 

Το Netflix δεν είναι σαν το Amazon όσον αφορά το woke στοιχείο. Έχει πολλές παραγωγές που δεν είναι woke και πολύ περιεχόμενο εκτός ΗΠΑ. Και αυτός είναι ένας λόγος που κρατάει την μεγάλη βάση των συνδρομητών του ενώ Amazon και Disney έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, anax111 είπε

Το Netflix δεν είναι σαν το Amazon όσον αφορά το woke στοιχείο. Έχει πολλές παραγωγές που δεν είναι woke και πολύ περιεχόμενο εκτός ΗΠΑ. Και αυτός είναι ένας λόγος που κρατάει την μεγάλη βάση των συνδρομητών του ενώ Amazon και Disney έχουν πρόβλημα.

Μια βόλτα το section TV Series, άλλο συμπέρασμα βγάζεις όπως και σε κάθε άρθρο που δημοσιεύεται για το Netflix…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, πάει περίπατο η αποψη εδώ και χρόνια κάποιων πως όσο η εταιρείες θα προσπαθουν για καταπολέμηση των παράνομων και πειρατικων τρόπων χρήσης των υπηρεσιών τους, από stream και συνδρομητική τηλεόραση μέχρι λογισμικά, τόσο θα αυξάνεται η πειρατεία και θα μειώνονται τα κέρδη τους. 

3 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

απο την 4άδα της παρέας μας (και άλλοι 2 που εναλλάχθηκαν στην πορεία) κανείς δεν το συνέχισε μετά απ'αυτό. Επομένως εαν στον μικρόκοσμο της παρέας μου έχουμε μηδέν στους έξι, θα συμβαίνει και σε πάρα πολύ άλλο κόσμο. Άρα.... κόψτε τέτοιου είδους αυθαίρετα συμπεράσματα.

Η παρέα σου και η παρέα του καθενος δεν αποτελεί αντιπροσωοευτικο δείγμα για το τι πράττει ο κόσμος. Τώρα αν μαζευτούμε 50000 άτομα από όλο τον πλανήτη μέσα σε σύνολο εκατομμυρίων συνδρομητών και εξάγουμε το συμπέρασμα ότι γνωρίζει ο καθένας από 5 ως 10 άτομα που όλοι η οι περισσότεροι το έκοψαν, βγάζουμε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε 100 συνδρομητές και 300 παράσιτα=1500€/μήνα

Μετά τα μέτρα οι 50 ιδιοκτήτες ακυρώνουν και μένουν 50 μερακλήδες γιατί θέλουν 4κ =750€μήνα

Από τους 50 ακυρωμενους 100 (50 πρώην ιδιοκτήτες και 50 βδέλλες) έφτιαξαν δικό τους,τον φθηνό με τις διαφημίσεις γιατί έτσι είχαν μάθει μέχρι τώρα να δίνουν  με 5€ 500€/μήνα

100 ακόμη βδέλλες από τους μερακλήδες 500€ τον μήνα

κάποιοι 30 πολύ συγγενικά πρόσωπα το παλεύουν με κωδικό μίας χρήσης με τους μερακλήδες κάθε λίγο μπας και βγάλουν το τρίμηνο

Οπότε έχουμε 250 συνδρομές με 1750€

Και αύξηση συνδρομητών Και αύξηση εσόδων της τάξεως του 16.6%

Πόσοι θα κρατήσουν την συνδρομή στο μέλλον άγνωστο

Πόσοι από τους μερακλήδες θα κάνουν downgrade στο μέλλον άγνωστο

Πριν τα μέτρα ακυρωνες δύσκολα επειδή με 3.80€  έκαστος είχαν όλοι 4κ πριμιουμ

 

Επεξ/σία από Superuser
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Όταν οι συνδρομητές και τα κέρδη ανεβαίνουν ο μικρόκοσμος σου ή ο δικός μου δεν είναι αντιπροσωπευτικά.

Από τη στιγμή που κάποιοι κόπηκαν από τις υπηρεσίες, τότε το να κρατάς τα ίδια ποσοστά είναι αύξηση.

Ποιον νόμιμο τρόπο βρήκες να το αντικαταστήσεις;

Κανέναν 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tlykog είπε

Από τη στιγμή που κάποιοι κόπηκαν από τις υπηρεσίες, τότε το να κρατάς τα ίδια ποσοστά είναι αύξηση.

0 + 0 = 14 ???

4 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

To στατιστικό είναι συνδρομητές όχι χρήστες/συσκευές. Είτε μπαίνω εγώ είτε άλλοι 4 νομίζω 1 μετράει.

Αυτό ακριβώς.

Όπως κ να χει, δικό τους το καρπούζι, δικό τους κ το μαχαίρι.

Εγώ το είχα Αθήνα κ στο χωριό και με τον αδερφό μου. Για τα δικά μου δεδομένα, 14 ευρώ να το χρησιμοποιώ εγώ σε 2 μέρη και ο αδερφός μου, ήταν οκ. Τώρα θέλει 28 + 14. Ο αδερφός μου θα κρίνει μόνος του για τα 14. Αν και το γεγονός ότι το αντιλήθηκε πως το έχω σταματήσει μετά από 2 εβδομάδες, μάλλον κάτι του λέει...

Εγώ πάντως δεν μπορώ να κάθομαι να παίζω για να το ρυθμίσω εδώ ή στο χωριό ή να ασχολούμαι πώς θα μπει στο κινητό για να δω 3 μισάωρα την εβδομάδα που πάω τα παιδιά σε δραστηριότητες.

Εν ολίγοις, πιστεύω πως κάποιοι, με αφορμή αυτό το μέτρο, θα μπήκαν στη διαδικασία να επαναξιολογήσουν το κατά πόσο αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...