Προς το περιεχόμενο

Θεαματική αύξηση κερδών για τη Netflix μετά τα μέτρα αντιμετώπισης του διαμοιρασμού κωδικών


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/04/2024 at 17:28, mariosnik_ said:

Άρα, πάει περίπατο η αποψη εδώ και χρόνια κάποιων πως όσο η εταιρείες θα προσπαθουν για καταπολέμηση των παράνομων και πειρατικων τρόπων χρήσης των υπηρεσιών τους, από stream και συνδρομητική τηλεόραση μέχρι λογισμικά, τόσο θα αυξάνεται η πειρατεία και θα μειώνονται τα κέρδη τους. 

Η παρέα σου και η παρέα του καθενος δεν αποτελεί αντιπροσωοευτικο δείγμα για το τι πράττει ο κόσμος. Τώρα αν μαζευτούμε 50000 άτομα από όλο τον πλανήτη μέσα σε σύνολο εκατομμυρίων συνδρομητών και εξάγουμε το συμπέρασμα ότι γνωρίζει ο καθένας από 5 ως 10 άτομα που όλοι η οι περισσότεροι το έκοψαν, βγάζουμε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα. 

Εδω νομίζω πως δεν έχεις δίκιο σε όλα υπάρχει ένα όριο.Την τελευταία 8ετία δεν χρησιμοποιούσα σχεδόν τίποτα πειρατικό(έχω μία πολύ φθηνη σπασμένη συνδρομή τα τελευταία 2 για να βλέπω περιεχόμενο από μη υποστηριζόμενες υπηρεσίες ).

Αλλά δεν χρησιμοποιούσα γιατί ύπηρχε το σίγα μην μπω στην διαδικασία αφού η συνδρομή είναι φθηνή 10 στην αρχή το ένα η δεύτερη συνδρομιτική 8 η τρίτη 7 έλεγες για 25-27 ευρώ απλά δεν ασχολούμαι δίνω και τζάμπα στους γονείς μου και στον φοιτητή αδερφο μου να έχουν να βλέπουν και αυτοι.Αλλά ωπ ανεβαινουν οι τιμές μετά ωπ και περιορισμός στον διαμοιρασμό αν πάμε τα 27 να γίνουν 40 μόνο για να βλέπω έγω χωρίς καν να μπορείς να θέσεις κάποιον δεύτερο σταματάει να είναι τόσο καλό ντιλ.Πρώτη φορά μετα τόσα χρόνια το πειρατικό ξαναρχίσε να μην ακουγεται τόσο άσχημο στα δικά μου αυτιά.

Φυσικά και πολλοί δεν θα ασχοληθούν θα περιορίσουν το ποιες πληρώνουν θα επιλέξουν μία συνδρομή αλλά δεν σημαίνει και πως τα πειρατικά φθήνουν.Και προφανώς δεν είμαι το αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά υποθέτω για να το σκέφτομαι εγώ που πλήρωνα 4 streaming services και την μία την άνοιγα επετειακά μια φορά τον μήνα και την άλλη την κρατούσα γιατί την χρησιμοποιούσαν οι γονείς μου κάποιος πιο τσιγγούνης δεν θα το σκεφτεί καν

Επεξ/σία από chrisxkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisxkar είπε

Εδω νομίζω πως δεν έχεις δίκιο σε όλα υπάρχει ένα όριο.Την τελευταία 8ετία δεν χρησιμοποιούσα σχεδόν τίποτα πειρατικό(έχω μία πολύ φθηνη σπασμένη συνδρομή τα τελευταία 2 για να βλέπω περιεχόμενο από μη υποστηριζόμενες υπηρεσίες ).

Αλλά δεν χρησιμοποιούσα γιατί ύπηρχε το σίγα μην μπω στην διαδικασία αφού η συνδρομή είναι φθηνή 10 στην αρχή το ένα η δεύτερη συνδρομιτική 8 η τρίτη 7 έλεγες για 25-27 ευρώ απλά δεν ασχολούμαι δίνω και τζάμπα στους γονείς μου και στον φοιτητή αδερφο μου να έχουν να βλέπουν και αυτοι.Αλλά ωπ ανεβαινουν οι τιμές μετά ωπ και περιορισμός στον διαμοιρασμό αν πάμε τα 27 να γίνουν 40 μόνο για να βλέπω έγω χωρίς καν να μπορείς να θέσεις κάποιον δεύτερο σταματάει να είναι τόσο καλό ντιλ.Πρώτη φορά μετα τόσα χρόνια το πειρατικό ξαναρχίσε να μην ακουγεται τόσο άσχημο στα δικά μου αυτιά.

Φυσικά και πολλοί δεν θα ασχοληθούν θα περιορίσουν το ποιες πληρώνουν θα επιλέξουν μία συνδρομή αλλά δεν σημαίνει και πως τα πειρατικά φθήνουν.Και προφανώς δεν είμαι το αντιπροσωπευτικό δείγμα αλλά υποθέτω για να το σκέφτομαι εγώ που πλήρωνα 4 streaming services και την μία την άνοιγα επετειακά μια φορά τον μήνα και την άλλη την κρατούσα γιατί την χρησιμοποιούσαν οι γονείς μου κάποιος πιο τσιγγούνης δεν θα το σκεφτεί καν

Εντάξει όλα αυτά. Για εμένα η ουσία είναι πως οι εταιρείες αυξάνουν τα κέρδη τους. Παρόλο που υπάρχει ένας ορυμαγδος απόψεων εδώ και χρόνια, του στυλ "ο καταναλωτής έχει δύναμη, καλά τώρα θα δείτε, θα κόψουμε τις υπηρεσίες, θα φύγει κόσμος, θα πέσουν τα έσοδα, θα σας τιμωρήσει ο κόσμος". Οι εταιρείες τα έχουν σκεφτεί και τα έχουν υπολογίσει σε ρίσκο πριν ανακοινώσουν τις αλλαγές στα τιμολόγια τους, σε έχουν πιάσει στον ύπνο που λέμε. Δεν λέω πως μου αρέσει ντε και καλά η κερδοσκοπία και τα μονοπωλεια.

Τωρα όσον αφορά εσένα, κάνε αυτό που θεωρείς καλύτερο για την τσέπη σου, αφού και οι εταιρείες κάνουν ακριβώς το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...