Προς το περιεχόμενο

Το Voyager-1 εκπέμπει και πάλι χρήσιμα δεδομένα για πρώτη φορά εδώ και πέντε μήνες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως υπάρχουν μεγάλα μυαλά που ασχολούνται πίσω από όλα αυτά. Να καταλάβουν και να διορθώσουν το πρόβλημα στα 24 δις χλμ εεε δεν το λες και λίγο. Εδώ έχεις το PC μπροστά σου και μουλαρώνει και δεν κάνει αυτό που πρέπει (windows θα πεις αλλά και πάλι). Μεγάλο respect στου ανθρώπους εκεί μέσα.!!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Georgios Pappas είπε

Εγώ θέλω να ξέρω άμα τρέχει με Intel η με AMD και αμα το memory chip του που χάλασε, είναι micron, samsung η hynix.

Κρυώσαμε, πάω να βάλω μπουφάν. 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπράβο και στα μηχανήματα και στους μηχανικούς ! 

Τα "Voyager" μπορούν άνετα πλέον να ανακηρυχθούν ως τα "Nissan Sunny" του διαστήματος !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvel είπε

Αν θεωρήσουμε ως όρια του ηλιακού μας συστήματος το σημείο ύπαρξης ηλιακού πλάσματος ναι. Σκέψου όμως πως σε απόσταση 50.000 αστρονομικών μονάδων βρίσκεται η ζώνη του Ορτ που στην ουσία είναι υπολείμματα της δημιουργίας του ηλιακού μας συστήματος και από εκεί προέρχονται πολλοί κομήτες που έλκονται από την μάζα του ήλιου. Γιατί ο ήλιος ασκεί έλξη πολύ μακρύτερα από ότι φτάνει το πλάσμα του. Τυπικά όμως έχεις δίκαιο.

7 ώρες πριν, Lucifer είπε

1 έτος φωτός = η απόσταση που διανύει το φως σε 365.κάτιψιλά μέρες, γνωστό και ως γήινο έτος.

100.000 έτη φωτός = η απόσταση που διανύει το φως σε 100.000 γήινα έτη.

Σωστός! Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Georgios Pappas said:

Εγώ θέλω να ξέρω άμα τρέχει με Intel η με AMD και αμα το memory chip του που χάλασε, είναι micron, samsung η hynix.

tesla.υπηρχε απο τοτε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξυ παιζει οι περισσοτεροι που δουλεψαν σε αυτα τα προτζεκτ να εχουν "φυγει"..αφησαν ομως πισω κατι που λιγοι "κοινοι θνητοι" μπορουμε να κανουμε στη ζωη μας....respect

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TechnoState είπε

....κ μια live 'τηλεμετρία' για το που ακριβώς βρίσκεται τωρα...

https://eyes.nasa.gov/apps/orrery/#/home?time=2024-04-23T20:10:11.633+00:00

WOW... Ευχαριστώ φοβερή εφαρμογή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πολύ ενημερωτικό και άκρως ενδιαφέρον βιντεάκι με το software update που έγινε στο Voyager-1 πριν 5 μήνες. Αξίζει να το δείτε

 

Επεξ/σία από stratos15
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, duende said:

εντωμεταξυ παιζει οι περισσοτεροι που δουλεψαν σε αυτα τα προτζεκτ να εχουν "φυγει"..αφησαν ομως πισω κατι που λιγοι "κοινοι θνητοι" μπορουμε να κανουμε στη ζωη μας....respect

Από τους ελάχιστους πρωτεργάτες που έχουν μείνει είναι ο καθηγητής   Σταμάτης Κριμιζής . Είχα την τύχη και τον είχα ακούσει πριν από μερικούς μήνες σε μία διάλεξη του στο πλαίσιο μιας έκθεσης που είχε γίνει στην Ελλάδα σχετικά με τις διαστημικές αποστολές . Απλά ΜΑΓΙΚΟΣ.

Επεξ/σία από soundkeeper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...