Προς το περιεχόμενο

Η κλιματική αλλαγή θα μπορούσε να επηρεάσει τη μέτρηση του χρόνου, σύμφωνα με μελέτη


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, cubilone said:

Ποιος έλεγε ότι θα έπρεπε να έχουν λιώσει οι πάγοι και να έχουμε βουλιάξει από το 2000; Οι προβλέψεις μιλάγανε για το 2050+ αλλά τώρα βλέπουμε μια επιτάχυνση, όπως εδώ: https://www.theguardian.com/world/2023/aug/25/emperor-penguins-thousands-of-chicks-in-antarctica-likely-died-due-to-record-low-sea-ice-levels

Η μέση θερμοκρασία της Γης έχει αυξηθεί, ειδικά των ωκεανών. Αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα πρέπει να συζητάμε τα προφανή.

Αχ, συγνωμη που δεν καταλαβες την ειρωνια.
Στο θεμα μας, νομιζω οτι κανεις δεν διαφωνει οτι ναι το κλιμα αλλαζει, απλα υπαρχουν δυο στρατοπεδα. Αυτοι που λενε οτι ολα αυτα τα προκαλει ο ανθρωπος και παρε ηλεκτρικο αμαξι, βαλε πρασινα φωτοβολταικα και οικολογικες μπαταριες και το κλιμα δεν θα αλλαξει... και αυτοι που λενε οτι ναι, το κλιμα αλλαζει, αλλαζει γιατι ποτε δεν ηταν σταθερο για 1000 χρονια στη σειρα, και παρω δεν παρω ηλεκτρικο αμαξι εγω ο Ευρωπαιος ο ανετιλας, το κλιμα θα αλλαξει. 

Ας βγουν λοιπον αυτοι οι ερευνητες που αναφερονται στο αρθρο και νας μας πουν πως υπολογιζουν τις αλλαγες στο χρονο οταν υπολογιζουν χρονολογιες στο παρελθον ωπου το κλιμα αλλαζε και τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω εχω βρει ήδη την λυση. ο καθενας μας θα πιει απο 2 λιτρα νερο απο τον ωκεανο.θα πεσει η σταθμη. Problem solved :P

χαχαχαα. Φροντιστε μετα να μην το κατουρήσετε και ξανα ανεβει η σταθμη

 

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, cubilone said:

Ποιος έλεγε ότι θα έπρεπε να έχουν λιώσει οι πάγοι και να έχουμε βουλιάξει από το 2000; Οι προβλέψεις μιλάγανε για το 2050+ αλλά τώρα βλέπουμε μια επιτάχυνση, όπως εδώ: https://www.theguardian.com/world/2023/aug/25/emperor-penguins-thousands-of-chicks-in-antarctica-likely-died-due-to-record-low-sea-ice-levels

Η μέση θερμοκρασία της Γης έχει αυξηθεί, ειδικά των ωκεανών. Αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα πρέπει να συζητάμε τα προφανή.

Αυτή η κοπέλα που το παίζει αρχηγός του  κινήματος είχε σηκώσει τούιτ το οποίο προσφάτως έσβησε ότι δεν θα έχει μείνει κολυμπηθρόξυλο όρθιο μέχρι το 2023 ένεκα τηε κλιματικής αλλάγης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokoviosR είπε

Αυτό που δε λένε οι κυβερνήσεις (και απορώ) είναι για την αφρικανική σκόνη που σιγουρότατα και αυτή οφείλεται στην κλιματική κρίση, γιατί αλλάζει την πορεία των ανέμων και αφού η Αθήνα πρώτη φορά εδώ και 50-100 χρόνια είδε τόση σκόνη, αρα φταίει η κλιματική κρίση.

Ναι γιατί δεν έχουμε ελληνική σκόνη η αφρικάνικη μας πείραξε. Οι mod γιατί επιτρέπουν ναζιστική ρητορική στο forum;

#antifastista #cancelkokociosR #blacklifematter #freepalestine #μετονάνθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kokoviosR είπε

Είναι φοβερή αυτή η κλιματική κρίση, εκει που περιμέναμε λειψυδρία,

τελικά πήξαμε στις βροχές και σε κάποιες μάλιστα πιάσαμε και ρεκόρ πολλών ετών.

Αυτό που δε λένε οι κυβερνήσεις (και απορώ) είναι για την αφρικανική σκόνη που σιγουρότατα και αυτή οφείλεται στην κλιματική κρίση, γιατί αλλάζει την πορεία των ανέμων και αφού η Αθήνα πρώτη φορά εδώ και 50-100 χρόνια είδε τόση σκόνη, αρα φταίει η κλιματική κρίση.

Και φυσικά τώρα που λιώνουν οι πάγοι και στο λιμάνι του Πειραιά ανεβαινει η στάθμη της θάλασσας και  αλλάζει και η πορεία του χρόνου, ολα αυτά τα δημιουργεί η αλλαγή του κλίματος ααπό τον άνθρωπο

Αλλά μετά θυμήθηκα ότι τις συνέπεις θα τις δούμε σε βάθος ετων και όχι άμεσα και κάποθ εκέι μπερδεύτηκα.

Και μετά έδωσα στο chat gpt το prompt "Παραμυθακι κλιματικής κρίσης'' για να έχω διαβαζω να περνα η ωρα... 

Φίλε μου είναι το λιγότερο αστεία αυτά που λες, είναι Απρίλης και έχουν ξεραθεί τα πάντα, έχουν ξεκινήσει από τον Μάρτη να καίγονται δάση και όπως πάμε την πρώτη Μάη δεν θα υπάρχει ούτε μαργαρίτα για να φτιάξουμε στεφάνι και εσένα τα επιχειρήματα είναι τα κατακλυσμικα φαινόμενα που των μερικών ωρών που το νερό δεν είναι ωφέλιμο για την χλωρίδα; Μπορείς να κάτσεις στο διαμέρισμα σου, στο pc σου και να σου φαίνονται όλα ίδια, βάλε και το air-condition να δουλεύει από τον Μάη και όλα είναι τέλεια. Ρώτα και στο chat gtp τι είναι η επαφή με το φυσικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι σκασιλα μας, δεν πα να καίγεται ο κόσμος, ο άνθρωπος θα κοιτάξει την πάρτη του. Τι κλιματική αλλαγή; σκασιλα μας! Πάμε να φτιάξουμε κανένα εργοστάσιο. Πάμε να κόψουμε κανένα δέντρο, πάμε να ρίξουμε κανένα σκουπίδι στην θάλασσα, πάμε να αγοράσουμε κανένα μηχάνημα με υψηλούς ρύπους, πάμε να αγοράσουμε μηχανήματα παλαιότερης γενιάς που καίνε περισσότερο ρεύμα για τον λόγο πως είναι οικονομικότερα 

 

 

Και τι έγινε μωρέ, λες και θα ζούμε σε 100 χρόνια, ας φάμε ότι μπορούμε. Ας διαβάσουμε και κανένα άρθρο επιστήμης για την Κλάιν Μάιν κλιματική αλλαγή/κρίση. Ποιος χέστηκε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, PadPoet said:

Με λίγους παραπάνω φόρους λογικά θα διορθωθεί και αυτό. Τι όχι;

Θα αγορασουμε "πρασινο μεριδιο" απο Ασια (με τους εξτρα φορους)  και θα τα καταφερουμε εμεις οι Ευρωπαιοι. 
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την αφρικανική σκόνη, μη τσιμπάτε... Το είπα σε έναν γείτονά μου και με έκραξε...
"Ποιά αφρικανική σκόνη ρε και παραμύθια... Αυτή είναι σκόνη απο την Ζαχάρω...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, SkaL- said:

Φίλε μου είναι το λιγότερο αστεία αυτά που λες, είναι Απρίλης και έχουν ξεραθεί τα πάντα, έχουν ξεκινήσει από τον Μάρτη να καίγονται δάση και όπως πάμε την πρώτη Μάη δεν θα υπάρχει ούτε μαργαρίτα για να φτιάξουμε στεφάνι και εσένα τα επιχειρήματα είναι τα κατακλυσμικα φαινόμενα που των μερικών ωρών που το νερό δεν είναι ωφέλιμο για την χλωρίδα; Μπορείς να κάτσεις στο διαμέρισμα σου, στο pc σου και να σου φαίνονται όλα ίδια, βάλε και το air-condition να δουλεύει από τον Μάη και όλα είναι τέλεια. Ρώτα και στο chat gtp τι είναι η επαφή με το φυσικό περιβάλλον.

Στην Ολλανδια βρεχει καθε 15 λεπτα τις τελευταιες εικοσι μερες και προχτες και παρα-προχτες ξυναμε τον παγο απο το αμαξι το πρωι ( 0,1 βαθμους Κελσιου ειχε το πρωι). Και δωσε βαση, στην Ολλανδια εχουν πολλα ηλεκτρικα αμαξια και πολλα φωτοβολταικα, δεν θα επρεπε για αυτους ο Απριλιος να ειναι "κανονικος"; Τι λεει το τσαπΤζιΠιΝτι για αυτο;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, Shinji ikari said:

Η woke άποψη είναι με τα στοιχεία και την επιστήμη; εγώ νόμιζα ότι οι woke είναι με τους άλλους...

Η επιστήμη λέει οτι το κλίμα θα γίνεται συνέχεια θερμότερο μεχρι να κλείσει ο κύκλος (30 χιλιάδες χρόνια νομίζω είναι ? 50 ?) ότι και να κάνει ο άνθρωπος.  Φυσικά εννοείται οτι οι εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα δεν βοηθάνε,..

Οι woke έχουν 1ο παράγοντα της αλλαγής τον άνθρωπο...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Αχ, συγνωμη που δεν καταλαβες την ειρωνια.
Στο θεμα μας, νομιζω οτι κανεις δεν διαφωνει οτι ναι το κλιμα αλλαζει, απλα υπαρχουν δυο στρατοπεδα. Αυτοι που λενε οτι ολα αυτα τα προκαλει ο ανθρωπος και παρε ηλεκτρικο αμαξι, βαλε πρασινα φωτοβολταικα και οικολογικες μπαταριες και το κλιμα δεν θα αλλαξει... και αυτοι που λενε οτι ναι, το κλιμα αλλαζει, αλλαζει γιατι ποτε δεν ηταν σταθερο για 1000 χρονια στη σειρα, και παρω δεν παρω ηλεκτρικο αμαξι εγω ο Ευρωπαιος ο ανετιλας, το κλιμα θα αλλαξει. 

Υπάρχει και το ενδιάμεσο στρατόπεδο: ναι, το κλίμα αλλάζει γενικά, αλλά πλέον κατά ένα σημαντικό ποσοστό επηρεάζεται από τον άνθρωπο. Σίγουρα, όμως, όχι από το αυτοκίνητό μου ή του Μητσάρα απέναντι. Οπότε ό,τι αμάξι και να πάρεις εσύ, όσα φωτοβολταϊκά και οικολογικές μπαταρίες, αν δεν κάνουν κάτι καλύτερο αυτοί που προκαλούν το 95% της ζημιάς, το κλίμα θα επηρεαστεί.

Επεξ/σία από BLiTzER
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Στην Ολλανδια βρεχει καθε 15 λεπτα τις τελευταιες εικοσι μερες και προχτες και παρα-προχτες ξυναμε τον παγο απο το αμαξι το πρωι ( 0,1 βαθμους Κελσιου ειχε το πρωι). Και δωσε βαση, στην Ολλανδια εχουν πολλα ηλεκτρικα αμαξια και πολλα φωτοβολταικα, δεν θα επρεπε για αυτους ο Απριλιος να ειναι "κανονικος"; Τι λεει το τσαπΤζιΠιΝτι για αυτο;
 

Συγνώμη πόσα χρόνια είσαι Ολλανδία γιατί αυτό που περιγράφεις είναι φυσιολογικό για την εποχή έχει συνέχεια βροχές όπως και ή Αγγλία, το 2014 το Πάσχα που ήμουν Ολλανδία είχε χιονίσει και ήταν φυσιολογικό, τώρα έκανα μια μικρή έρευνα με αφορμή το ποστ σου και είδα πως από το 2016 έως και σήμερα ανά 2-3 χρόνια έχουμε ασταμάτητα ρεκόρ υψηλότερων θερμοκρασιών στην Ολλανδία τώρα αν και η μετεωρολογική υπηρεσία της Ολλανδίας λέει ψέματα όλα καλά. 

Επεξ/σία από SkaL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...