Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα καταγγελιών για αυθαίρετη κατάληψη παραλιών και αιγιαλού μέσω του νέου MyCoast app


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, endeavour είπε

  

4 ώρες πριν, polaki είπε

  

6 ώρες πριν, toxoths73 είπε

το καρφί - του καρφιού - το καρφί - καρφί - τα καρφιά - των καρφιών - τα καρφιά - καρφιά.

Δεν είναι θέμα καρφιού φίλε. 

Σε μία παραλία ένα στρέμμα, ο άλλος έχει νοικιάσει πχ τα 600τμ, άρα τα υπόλοιπα 400τμ είναι για να μπορείς να πας εσύ και εγώ με την οικογένειά μας να απλώσουμε πετσετούλα όπως κάνει ΟΛΟΣ ο κόσμος και να χαρούμε ένα μπάνιο με τα παιδιά μας. Όταν λοιπόν εκείνος κάνει κατάχρηση της παραλίας, και σε τραμπουκίζει να φύγεις, εσύ τί θα κάνεις? 

Φίλε, ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΖΟΥΝ επειδή ΜΠΟΡΟΥΝ. Επειδή ξέρουν ότι δεν κινδυνεύουν σωματικά, οικονομικά, γενικά ....

Περιμένεις λοιπόν από τον πολίτη να τα βάλει με τον υπόκοσμο, έτσι; Ονομαστικά κιόλας;

Αυτό ακριβώς.

Όποιος νομίζει ότι θα κάνει τσαμπουκά στους συγκεκριμένους "επιχειρηματίες" ας δει πρώτα τι μπράβους-κτηνάκια έχουν ως "σεκιούριτι" και αν δεν έχει κανένα ένστικτο αυτοπροστασίας ας πάει να κάνει τσαμπουκά (πχ να κάτσει χωρίς να πληρώσει ή να αρχίσει να αφαιρεί ξαπλώστρες που υπερβαίνουν τα προβλεπόμενα).

Για να στο πω απλά, αυτά που ακούς στις ειδήσεις "μπράβοι beach bar ξυλοκόπησαν νεαρό στη Μύκονο" ή "μπράβοι beach bar ξυλοκόπησαν αρχαιολόγο στη Μύκονο" δεν γίνονται τυχαία ούτε ήταν η κακιά στιγμή, γίνονται βάση συστήματος.

Το μόνο που δούλεψε ενάντια στους μπράβους των beach bar ήταν το "κίνημα της πετσέτας" όπου πήγαιναν 100 άτομα μαζί και δεν μπορούσε ο μπράβος να τους δείρει όλους (και για να μην παρεξηγηθώ ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του κινήματος της πετσέτας που το σκέφτηκαν και το τόλμησαν). Αλλά αν πας μόνος σου ή με 2-3 ακόμα άτομα μια χαρά θα σε στείλουν στο νοσοκομέιο.

Γι'αυτό όπως λεω πιο πάνω καλό το MyCoast ως ιδέα, αλλά ας δούμε αν όντως θα υπάρξει enforcement.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, kokoviosR είπε

Το Πρωτο που θα πρεπει να γινει ειναι να μπουν ξεκαθαροι κανονες για το τι επιτρεπεται και τι οχι σε μια παραλία και να γίνει μια μικρή καμπάνια.

Π.χ. πρέπει να απαγορεύεται ρητά να παρκάρει καποιος το αμάξι  στην παραλία (για λόγους επίδειξης συνήθως) ,

να στήνει κάποιος  ολόκληρη κατασκευή σκιάστρου από τα τζάμπο με τραπέζια και καρέκλες,

να βάζει τέρμα τη μουσική ,

ακόμα και το να παίζει κάποιος  παντού ρακέτες δε μπορεί να επιτρέπεται παντού.

κλπ κλπ

Τα παραπάνω αφορούν ιδιώτες

 

Για τους επαγγελματίες πρέπει να μπουν (εχει γίνει μια αρχή) πάλι κανόνες και να τηρούνται.

Να μην γεμιζουν την παραλία ξαπλώστρες,

Να μην φτιαχνουν ιδιωτικά πάρκινγκ με την ιδιότητα του Νταβατζή κλπ κλπ

 

Και το κράτος να μην κάνει ότι δε βλέπει...

Τα διαφορα apps είναι για να ριχνει το κρατος την ευθύνη στο πολίτη, παρα μέτρο ουσίας.

 

Πιστεύεις ότι οι περισσότεροι κανόνες, ειδικά για τους ιδιώτες, είναι καλό πράγμα; Για τους επαγγελματίες το καταλαβαίνω, είναι μια υγιής αντίδραση που προήλθε εξαιτίας της υπερεκμετάλευσης της ασυδοσίας.

Για τους ιδιώτες πιθανώς να υπάρχει πρόβλημα. Οι νόμοι πρέπει να είναι σαφείς και να μην "ερμηνεύονται" από τον καθένα, να λαμβάνουν υπόψη ότι ο καθένας έχει στο μυαλό του διαφορετικά τη χρήση του κοινόχρηστου χώρου και τα όρια του σεβασμού στον συνάνθρωπο.

Εγώ πχ, πηγαίνω με μια ομπρέλλα και μικρά καρεκλάκια στην παραλία. Δεν φέρνω συνήθως φαγητά και ποτά, δεν έχω ψυγεία κτλ, δεν βάζω μουσική. Μου αρέσει η ησυχία, να έχω χώρο και ανοιχτό οπτικό πεδίο.

Όμως, δεν μπορώ να επιβάλλω τα θέλω μου στους άλλους, ακόμα και αν η δική τους επιθυμία έρχεται κόντρα στη δική μου. Ας παίζουν ρακέτες, ας φωνάζουν τα παιδιά, ας έχουν και μουσική και ας έχουν στήσει τσαντίρι με φαγητά και ποτά. Η ελευθερία τους έχει περισσότερη αξία από τη δική μου αποψη για το "πώς θα έπρεπε να είναι  για να περάσω εγώ καλά".

Αν κάτι με ενοχλεί, θα ήθελα να έχουμε το κοινωνικό επίπεδο να μπορώ να το ζητήσω ευγενικά και σε ένα ποσοστό να "τα βρούμε".

Αυτό, διότι με τους συνεχείς νόμους και την αστυνόμευση, την απόλυτη περιγραφή για το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ο καθένας σε δημόσιους χώρους, έχουμε δει και σε άλλες χώρες ότι καταλήγει σε "φάρσα".

Επίσης, αν σε ένα γκάλοπ, το 70% θέλει αυτό που περιγράφεις εσύ, το 20% κάτι διαφορετικό και το 10% θέλει μπαράκια μέχρι το νερό, σε μια δημοκρατία, θα έπρεπε να υπάρχει μέρος για τον καθένα ή θα μπουν νόμοι που θα εξυπηρετούν μόνο την πλειονότητα;

  • Like 2
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλιο αργα παρα ποτε. Ειθε λοιπον οι αφρο-βαλκανιοι ιθαγενεις να λαβουν παρα πολλες καταγγελιες. Και εις ανωτερα, μηπως γινουμε καποια στιγμη μερος της δυσης ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Κερδίζεις σώζοντας μια παραλία που δεν θα έπρεπε να έχει ξαπλώστρες, μουσική και αυτοσχέδιο μπαράκι...

ή κλειστη απο ακρη σε ακρη χωρις προσβαση στο ελευθερο κομματι (μου εχει τυχει σε μια που πηγαινα χρονια και ειχα εκνευριστει φουλ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Δυσκολο το θεμα τι ειναι ρουφιανια και τι οχι... στην Ελλαδα και μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας υπαρχουν παρα πολλοι που θα κανουν καταγγελια μονο και μονο επειδη δεν τους αρεσε κατι στην εξυπηρετηση η δεν πανε τη φατσα του ιδιοκτητη

Καθόλου δύσκολο: Μου στερείς κάτι που θα έπρεπε να είναι δημόσιο αγαθό (πχ το κομμάτι της παραλίας που δεν έχει παραχωρηθεί) για να με υποχρεώσεις να αγοράσω την υπηρεσία σου; Δεν είναι ρουφιανιά, υπερασπίζομαι τα δικαιώματα μου. Δεν μπορείς να υποθέτεις αυθαίρετα ότι το κάνω για άλλους λόγους όταν υπάρχει ένας πολύ σοβαρός λόγος να το κάνω.

Αλλά από τις απαντήσεις εδώ μέσα (που οι μισές έχουν τη λέξη "ρουφιανιά", "καταδότες", "καρφί", "κάρφωμα" κλπ) καταλαβαίνεις γιατί η χώρα μας είναι ο παράδεισος του κάθε νταβά. Εκτός και αν όσοι τα ποστάρουν αυτά είναι οι "επιχειρηματίες" που ανέφερα πιο πάνω και εδώ μέσα το παίζουν καλά παιδιά, οπότε ας μας πουν πόσους έχουν ξυλοκοπήσει οι μπράβοι τους και πόσο κόσμο έχουν διώξει παράνομα από το ελεύθερο τμήμα της παραλίας το οποίο έχουν καταπατήσει.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Καθόλου δύσκολο: Μου στερείς κάτι που θα έπρεπε να είναι δημόσιο αγαθό (πχ το κομμάτι της παραλίας που δεν έχει παραχωρηθεί) για να με υποχρεώσεις να αγοράσω την υπηρεσία σου; Δεν είναι ρουφιανιά, υπερασπίζομαι τα δικαιώματα μου. Δεν μπορείς να υποθέτεις αυθαίρετα ότι το κάνω για άλλους λόγους όταν υπάρχει ένας πολύ σοβαρός λόγος να το κάνω.

Αλλά από τις απαντήσεις εδώ μέσα (που οι μισές έχουν τη λέξη "ρουφιανιά", "καταδότες", "καρφί", "κάρφωμα" κλπ) καταλαβαίνεις γιατί η χώρα μας είναι ο παράδεισος του κάθε νταβά. Εκτός και αν όσοι τα ποστάρουν αυτά είναι οι "επιχειρηματίες" που ανέφερα πιο πάνω και εδώ μέσα το παίζουν καλά παιδιά, οπότε ας μας πουν πόσους έχουν ξυλοκοπήσει οι μπράβοι τους και πόσο κόσμο έχουν διώξει παράνομα από το ελεύθερο τμήμα της παραλίας το οποίο έχουν καταπατήσει.

Έτσι ακριβώς. Αυτές οι πρακτικές είναι ανάλογες με το να πάει κάποιος ιδιώτης νταβατζιλίκι και να σου ζητάει διόδια για να μπεις στο δρόμο που οδηγεί στο σπίτι σου. Εντελώς αχαρακτήριστοι όσοι μιλάνε για ρουφιανιά στην προστασία του δημοσίου χώρου από νταβατζήδες.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kurkosdr said:

Αυτό ακριβώς.

Όποιος νομίζει ότι θα κάνει τσαμπουκά στους συγκεκριμένους "επιχειρηματίες" ας δει πρώτα τι μπράβους-κτηνάκια έχουν ως "σεκιούριτι" και αν δεν έχει κανένα ένστικτο αυτοπροστασίας ας πάει να κάνει τσαμπουκά (πχ να κάτσει χωρίς να πληρώσει ή να αρχίσει να αφαιρεί ξαπλώστρες που υπερβαίνουν τα προβλεπόμενα).

Για να στο πω απλά, αυτά που ακούς στις ειδήσεις "μπράβοι beach bar ξυλοκόπησαν νεαρό στη Μύκονο" ή "μπράβοι beach bar ξυλοκόπησαν αρχαιολόγο στη Μύκονο" δεν γίνονται τυχαία ούτε ήταν η κακιά στιγμή, γίνονται βάση συστήματος.

Το μόνο που δούλεψε ενάντια στους μπράβους των beach bar ήταν το "κίνημα της πετσέτας" όπου πήγαιναν 100 άτομα μαζί και δεν μπορούσε ο μπράβος να τους δείρει όλους (και για να μην παρεξηγηθώ ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του κινήματος της πετσέτας που το σκέφτηκαν και το τόλμησαν). Αλλά αν πας μόνος σου ή με 2-3 ακόμα άτομα μια χαρά θα σε στείλουν στο νοσοκομέιο.

Γι'αυτό όπως λεω πιο πάνω καλό το MyCoast ως ιδέα, αλλά ας δούμε αν όντως θα υπάρξει enforcement.

 Mα με την εφαρμογή αυτή ΔΕΝ ΠΑΣ να τα βάλεις με τους μπράβους. Καταγράφεις ποια παραλία είναι η προβληματική. Από εκεί και πέρα το αν θα πάει αστυνομία (η κανονική ή κάποιο κλιμάκιο του οικονομικού) να ελέγξει τί γίνεται είναι τελείως άλλο θέμα. 

Αλλά γιατί με κάνεις quote και εσύ και ο άλλος, δεν το έπιασα. Εγώ αυτό που λέω σε αυτό το thread είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ κάρφωμα το να χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή αυτή. Ίσα ίσα που πριν από αυτήν, δεν είχαμε ΚΑΜΙΑ δυνατότητα να κάνουμε το οτιδήποτε (πέραν του κινήματος της πετσέτας, που εγώ προσωπικά am too old for this shit).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η όποια καταγγελία δεν παίρνει κάποιο πρωτόκολλο και δεν υπάρχει ενημέρωση για τυχόν ενέργειες έχουμε μια ακόμη τρύπα στο νερό, μόνο και μόνο για να παίξει στα κανάλια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, polaki είπε

 Αλλά γιατί με κάνεις quote και εσύ και ο άλλος, δεν το έπιασα. Εγώ αυτό που λέω σε αυτό το thread είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ κάρφωμα το να χρησιμοποιήσει κάποιος την εφαρμογή αυτή. Ίσα ίσα που πριν από αυτήν, δεν είχαμε ΚΑΜΙΑ δυνατότητα να κάνουμε το οτιδήποτε (πέραν του κινήματος της πετσέτας, που εγώ προσωπικά am too old for this shit).

Ήσουν στο quote-chain, αγνόησε το notification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Armoral said:

Γιατί δημόσιες υπηρεσίες δεν υπαρχουν και θα πρέπει να γίνω εγώ καταδότης για κάτι που τελικά δε θα έπρεπε καν να ασχοληθώ.

Ευχαριστώ δε θα πάρω. Ότι μπορούσα να κάνω και πριν σαν υπεύθυνος πολίτης θα το κάνω και τώρα.

Να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους, να προσλαβουν υπαλλήλους τια να τις  στελεχώσουν επαρκώς, για αυτό πληρώνουμε φόρους και όχι για να τα βγάζουν διπλά και τριδιπλα οι "Ευρωπαίοι".

Να φτιαξει η κοινωνια, χωρις να κουνησεις το μικρο σου δαχτυλακι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gdriver είπε

Μία φορά έκανα καταγγελία για παράνομο κτίριο μέσα στην παραλία, (αρμυριχη ευβοιας) και πήγαν να με βγάλουν τρελό. Τί φωτογραφίες έβγαλα τίποτα δεν δεχόντουσαν. δεν είναι λέει μέσα στην παραλία. Άλλος μου είπε πως υπήρχε από παλιά αυτό το κτίριο. Σιχάθηκα και σταμάτησα να ασχολούμαι. Εντελώς κινήσεις εντυπωσιασμού είναι όλα αυτά . Και να κάνετε καταγγελίες, ουδέποτε και ο οποιοσδήποτε δεν πρόκειται να ασχοληθεί. 

Στην Ελλάδα υπάρχουν μερικά (ελάχιστα) νόμιμα σπίτια μέσα στο κύμα από εποχές πριν φτιαχτούν οι σχετικοί νόμοι, πχ υπάρχει η μικρή βενετία Μυκόνου ή η Μονεμβασιά για να αναφέρω μερικά γνωστά παραδείγματα, οπότε υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι όντως νόμιμος. Ιδανικά αυτό το MyCoast θα έδειχνε και τις ιδιωτικές περιουσίες.

Γενικά μιλώντας, πρέπει να υπάρχει και app να δείχνει πολύγωνα και με τις ιδιωτικές περιουσίες όχι μόνο με τις παραχωρήσεις, σε καμιά 30αριά χρόνια από τώρα ίσως το φτιάξουν και αυτό.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην κάτσει το ανύπαρκτο Κράτος να διώξει τους καταπατητές "επιχειρηματίες".  Ο μόνος λόγος που βάζουν αυτή την εφαρμογή είναι κατά την προσφιλή τακτική τους να "κόψουν πρόστιμα".  Ο "επιχειρηματίας" θα συνεχίσει να τα τσεπώνει και θα βάλει ένα δικηγόρο να αμφισβητήσει τα πρόστιμα και να αναβάλλει την πληρωμή τους όσο μπορεί.
Ο πολίτης θα μείνει με την ομπρέλα. το ψυγειάκι και το MyCoast app στο χέρι.  

Για να το καταλάβουμε λίγο: συμφέρει περισσότερο το κράτος να λειτουργεί παράνομα ένα beach club, να κόβει αποδείξεις και να πληρώνει πρόστιμα, παρά μια ελεύθερη παραλία.
(πως θα πληρωθεί το "μπόνους παραγωγικότητας" στους δημοσίους υπαλλήλους;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, johnnieinlab said:

Πιστεύεις ότι οι περισσότεροι κανόνες, ειδικά για τους ιδιώτες, είναι καλό πράγμα; Για τους επαγγελματίες το καταλαβαίνω, είναι μια υγιής αντίδραση που προήλθε εξαιτίας της υπερεκμετάλευσης της ασυδοσίας.

Για τους ιδιώτες πιθανώς να υπάρχει πρόβλημα. Οι νόμοι πρέπει να είναι σαφείς και να μην "ερμηνεύονται" από τον καθένα, να λαμβάνουν υπόψη ότι ο καθένας έχει στο μυαλό του διαφορετικά τη χρήση του κοινόχρηστου χώρου και τα όρια του σεβασμού στον συνάνθρωπο.

Εγώ πχ, πηγαίνω με μια ομπρέλλα και μικρά καρεκλάκια στην παραλία. Δεν φέρνω συνήθως φαγητά και ποτά, δεν έχω ψυγεία κτλ, δεν βάζω μουσική. Μου αρέσει η ησυχία, να έχω χώρο και ανοιχτό οπτικό πεδίο.

Όμως, δεν μπορώ να επιβάλλω τα θέλω μου στους άλλους, ακόμα και αν η δική τους επιθυμία έρχεται κόντρα στη δική μου. Ας παίζουν ρακέτες, ας φωνάζουν τα παιδιά, ας έχουν και μουσική και ας έχουν στήσει τσαντίρι με φαγητά και ποτά. Η ελευθερία τους έχει περισσότερη αξία από τη δική μου αποψη για το "πώς θα έπρεπε να είναι  για να περάσω εγώ καλά".

Αν κάτι με ενοχλεί, θα ήθελα να έχουμε το κοινωνικό επίπεδο να μπορώ να το ζητήσω ευγενικά και σε ένα ποσοστό να "τα βρούμε".

Αυτό, διότι με τους συνεχείς νόμους και την αστυνόμευση, την απόλυτη περιγραφή για το τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ο καθένας σε δημόσιους χώρους, έχουμε δει και σε άλλες χώρες ότι καταλήγει σε "φάρσα".

Επίσης, αν σε ένα γκάλοπ, το 70% θέλει αυτό που περιγράφεις εσύ, το 20% κάτι διαφορετικό και το 10% θέλει μπαράκια μέχρι το νερό, σε μια δημοκρατία, θα έπρεπε να υπάρχει μέρος για τον καθένα ή θα μπουν νόμοι που θα εξυπηρετούν μόνο την πλειονότητα;

Προφανώς αναφέρομαι σε ένα πλαίσιο για τα πολύ ''χοντρά'' που γίνονται.

¨Οταν ο τραχανάς που πήγε στην παραλία με την καινούργια γκόμενα βάζει στην παραλία το ακριβό αμάξι για να παραστήσει τον κλαρινογαμπρό τι να συζητήσεις;

Θα τον ρωτήσεις ευγενικά Αν θέλει να βγάλει το αμάξι για να βάλεις εσύ μια ψάθα;

"Φιλαράκι να πούμε έχω καθε δικαίωμα να το κάνω κλπ κλπ'' μια πιθανή απάντηση που θα λάβεις και ψάξε εσύ συννενόηση με τον κάθε κάφρο.

Αμα ηταν σωστος ΔΕΝ θα το είχε βάλει εκει ,αλλά 30 μέτρα παραπίσω.

Δυστυχώς οι μισί Έλληνες έχουν κουλτούρα και οι άλλοι μισοί είναι ούγκανοι.

Οπότε χρειάζεται ένα πλαίσιο .

Πολλές φορές υπάρχει αυτοοργάνωση και μοίρασμα της παραλίας, ανάλογα με τα θέλω τους , πχ δεξια οι ρακέτες και η βαβουρα, αριστερά όσοι θελουν ησυχία ,αλλά υπάρχουνν και οι άλλες περιπτώσεις που σε αναγκάζουν να φύγεις γιατί καθνας κανει οτι ναναι.

Σε παραλία της  αττικής, πριν χρόνια, ένα τραχανάς με το σκύλο του που ήταν τεράστιος γύριζε όλη την παραλία και το έπαιζε οικολόγος μαζεύοντας σκουπίδια στην ακτή. Έδιωξε όλους τους λουόμενους, όμως, γιατί ο σκύλος πέρναγε και ενοχλούσε όλους μας. 

 

Καταρχήν  μια καμπανια ενημέρωσης να μάθουμε να συμπεριφερόμαστε ως λουόμενοι και ναι ένα πλαίσιο να μπορούμε νομικά να βρούμε ένα δίκιο αν χρειαστεί. Ας είναι και γενικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Armoral said:

Γιατί δημόσιες υπηρεσίες δεν υπαρχουν και θα πρέπει να γίνω εγώ καταδότης για κάτι που τελικά δε θα έπρεπε καν να ασχοληθώ

Οι δημόσιες υπηρεσίες υπάρχουν, απλά έχουν γεμίσει με τους πιο τεμπέληδες και ανειδίκευτους της χώρας που τους πληρώνουμε τσάμπα. Απολύσεις στο δημόσιο χθες χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Στην Ελλάδα υπάρχουν μερικά (ελάχιστα) νόμιμα σπίτια μέσα στο κύμα από εποχές πριν φτιαχτούν οι σχετικοί νόμοι, πχ υπάρχει η μικρή βενετία Μυκόνου ή η Μονεμβασιά για να αναφέρω μερικά γνωστά παραδείγματα, οπότε υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να είναι όντως νόμιμος. Ιδανικά αυτό το MyCoast θα έδειχνε και τις ιδιωτικές περιουσίες.

Γενικά μιλώντας, πρέπει να υπάρχει και app να δείχνει πολύγωνα και με τις ιδιωτικές περιουσίες όχι μόνο με τις παραχωρήσεις, σε καμιά 30αριά χρόνια από τώρα ίσως το φτιάξουν και αυτό.

Ποια Μονεμβασια αυτοι ειναι γατακια, εκεινη η Ακροπολη που ειναι προκλητικα χτισμενη πανω σε λοφο ποσο κριμα ειναι να εχουν πεθανει οι αρχιτεκτονες να μην μπορουμε να κανουμε καμια καταγγελιουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...