Προς το περιεχόμενο

Νέο Magic Keyboard που παραπέμπει στην αίσθηση ενός MacBook παρουσίασε η Apple


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεγαλύτερο trackpad, επιφάνεια από αλουμίνιο και σειρά πλήκτρων function διαθέτει το νέο Magic Keyboard της Apple.

Παράλληλα με τις πολυαναμενόμενες νέες προτάσεις της για τα iPad Pro, η Apple παρουσίασε και ένα ελαφρώς βελτιωμένο Magic Keyboard, με επιφάνεια από αλουμίνιο, μεγαλύτερο trackpad με απτική ανάδραση και, επιτέλους, πλήκτρα function.

To νέο Magic Keyboard για το iPad Pro (με τον επεξεργαστή Μ4 να συνδυάζεται εξαιρετικά με τη tandem OLED) διατίθεται σε δύο χρώματα, μαύρο και ασημί, καθώς και δύο μεγέθη: ένα για το Pro των 11 ιντσών και ένα για το μοντέλο των 13 ιντσών. Στοιχίζουν 299 και 349 δολάρια, αντίστοιχα και, όπως τα νέα μοντέλα iPad Pro είναι διαθέσιμα για προπαραγγελία από σήμερα, ενώ οι αποστολές θα ξεκινήσουν από την ερχόμενη εβδομάδα. Τα νέα πληκτρολόγια δεν είναι συμβατά με τα μοντέλα των 11 και 13 ιντσών του iPad Air που επίσης ανακοινώθηκαν σήμερα, ούτε με τα προηγούμενα μοντέλα του iPad Pro. Αυτά, εξακολουθούν να συνδυάζονται με το Magic Keyboard πρώτης γενιάς, που πλέον ονομάζεται Magic Keyboard for iPad Air (M2) και, ομολογουμένως, δεν είναι η συντομότερη ονομασία προϊόντος που θα μπορούσε να φανταστεί κανείς.

Αυτή είναι η πρώτη σημαντική αναβάθμιση του Magic Keyboard για το iPad Pro από την αρχική κυκλοφορία του, το 2020. Διατηρεί το σχεδιασμό με το διπλό σημείο εξάρτησης και τη μία θύρα USB-C (μόνο για τροφοδοσία), βελτιώνει την επιφάνεια όπου ακουμπούν οι παλάμες σε αλουμίνιο από πλαστικό και προσθέτει μεγαλύτερο, γυάλινο trackpad με απτική ανάδραση. Αντίθετα με το αρχικό μοντέλο, διαθέτει επιτέλους πλήκτρα function -χαρακτηριστικό που η Apple προσέφερε στο βασικό μοντέλο του iPad ήδη από το 2022 με το Magic Keyboard Folio. 

videoframe_1943161.webp.294d7345d6a7a380f2f77d83c4c5e750.webp

Από τη στιγμή που κυκλοφόρησε την αγορά, το Magic Keyboard έχει βοηθήσει το iPad να φέρνει περισσότερο σε laptop και το νέο μοντέλο, με πολυτελέστερο φινίρισμα και μεγαλύτερο trackpad σαφώς βοηθάει, παραπέμποντας στην αίσθηση ενός υπολογιστή. Μάλιστα, τα σαφώς βελτιωμένα χαρακτηριστικά του iPad Pro (M4, tandem OLED) μπορούν να καταστήσουν ακόμη δελεαστικότερο το συνδυασμό τους με ένα πληκτρολόγιο, για όσους θέλουν την ευελιξία ενός tablet αλλά και την ευκολία ενός laptop.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, blackmax said:

Το εχουν τερματισει στο κομματι των τιμων! 🤪

Όσο υπάρχει ζήτηση, και τα αγοράζουν, καλά κάνει! Μόνο όταν σταματήσουμε να τρέχουμε να τα ψωνίζουμε θα δούμε πτώση στις τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές της Apple για τους λίγους που θέλουν και μπορούν το κάτι (πολύ) παραπάνω και για κανέναν αλλο. Απλά τέλειο το υπάρχον Magic Keyboard, με άψογη αίσθηση, αλλά οι wizards του marketing εχουν χίλιους και έναν τρόπους να δημιουργούν "επιθυμίες" από το πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, blackmax είπε

Το εχουν τερματισει στο κομματι των τιμων! 🤪

Δεν σε ζόρισε κάποιος να το πάρεις. 

30 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

και δεν θα είναι συμβατό με αλλά iPad pro!!!!

Γιατί αν ήταν θα το αγόραζες;

17 λεπτά πριν, ier506 είπε

Όσο υπάρχει ζήτηση, και τα αγοράζουν, καλά κάνει! Μόνο όταν σταματήσουμε να τρέχουμε να τα ψωνίζουμε θα δούμε πτώση στις τιμές.

Να φανταστώ, δεν βάζεις μέσα και τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

299 και 349 δολάρια για πληκτρολόγιο για tablet? Τελικά ο όρος rich-stupid έχει βάση.
~~~

Εγώ πάλι πήρα ένα από aliexpress ποντίκι σύν πληκτρολόγιο με 15 ευρώ και συνδέεται στο κινητό μου, στο tablet μου, στην android τηλεόραση και στον υπολογιστή μου. Το δε ποντίκι έχει και pairing device αλλά και με bluetooth όπως το πληκτρολόγιο. Και έχει και τυπωμένους ελληνικούς χαρακτήρες πάνω.

Μπορεί να μην έχει απτική ανάδραση αλλά είναι gadget και το πήρα για όταν θέλω φυσικό πληκτρολόγιο και είναι universal και συνδέεται με όλες τις συσκευές που έχουν bluetooth ή usb-A θύρα.

image.png.be5d25c214c2c6ba4565b0e52ecda1ca.png

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

299 και 349 δολάρια για πληκτρολόγιο για tablet? Τελικά ο όρος rich-stupid έχει βάση.
~~~

Εγώ πάλι πήρα ένα από aliexpress ποντίκι σύν πληκτρολόγιο με 15 ευρώ και συνδέεται στο κινητό μου, στο tablet μου και στον υπολογιστή μου. Το δε ποντίκι έχει και pairing device αλλά και με bluetooth όπως το πληκτρολόγιο. Και έχει και τυπωμένους ελληνικούς χαρακτήρες πάνω.

Μπορεί να μην έχει απτική ανάδραση αλλά είναι gadget και το πήρα για όταν θέλω φυσικό πληκτρολόγιο και είναι universal και συνδέεται με όλες τις συσκευές που έχουν bluetooth ή usb-A θύρα.

image.png.be5d25c214c2c6ba4565b0e52ecda1ca.png

Υπάρχει και ένας άλλος όρος που λέγεται "μετριότητα" την οποία σου προσφέρουν αυτές οι συσκευές που πόσταρες. Δεν έχει νόημα να αναλύσουμε τεχνικές λεπτομέρειες για το κάθε ένα αλλά σίγουρα δεν έχουν και πολύ σχέση με τα specs μιας συσκευής που κοστίζει 10-20 φορές περισσότερο.

Είναι σα λες "εγώ πάω στη δουλειά με το 2CV μου και εσύ είσαι το θύμα που πλήρωσες για ένα Golf GTE"... 😛 

  • Like 4
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 08/05/2024 at 12:47, billdanos said:

Υπάρχει και ένας άλλος όρος που λέγεται "μετριότητα" την οποία σου προσφέρουν αυτές οι συσκευές που πόσταρες. Δεν έχει νόημα να αναλύσουμε τεχνικές λεπτομέρειες για το κάθε ένα αλλά σίγουρα δεν έχουν και πολύ σχέση με τα specs μιας συσκευής που κοστίζει 10-20 φορές περισσότερο.

Είναι σα λες "εγώ πάω στη δουλειά με το 2CV μου και εσύ είσαι το θύμα που πλήρωσες για ένα Golf GTE"... 😛 

Ναι προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά με τόσα λεφτά παίρνεις και ολόκληρο tablet και πληκτρολόγιο μαζί.

Δεν συγκρίνεις ίδια πράγματα, το αμάξι έχει σημασία, εδώ μιλάμε για tablet που ακόμα και σήμερα δεν έχει ξεφύγει από την κατηγορία του gadget, επαγγελματίας που να χρησιμοποιεί tablet θα είναι τίποτα σε αποθήκη μισθοτροφοδοσίας και θα τσεκάρει εμπορεύματα... που κι εκείνος πληκτρολόγιο δεν χρειάζεται.

...στην τιμή σκαλώνω, όχι στο αν είναι "καλύτερο" από ένα πληκτρολόγιο των 15 ευρώ από aliexpress. Και το χειρότερο δεν συνδέεται καν σε άλλες συσκευές, ούτε καν σε άλλο iPad! Πόσο hardware lock να αντέξουμε δηλαδής να' ούμεν?

"Μετριότητα"... για πληκτρολόγιο για tablet μιλάμε, όχι για προωθητικό πύραυλο της SpaceX

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Ναι προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά με τόσα λεφτά παίρνεις και ολόκληρο tablet και πληκτρολόγιο μαζί.

Δεν συγκρίνεις ίδια πράγματα, το αμάξι έχει σημασία, εδώ μιλάμε για tablet που ακόμα και σήμερα δεν έχει ξεφύγει από την κατηγορία του gadget, επαγγελματίας που να χρησιμοποιεί tablet θα είναι τίποτα σε αποθήκη μισθοτροφοδοσίας και θα τσεκάρει εμπορεύματα... που κι εκείνος πληκτρολόγιο δεν χρειάζεται.

...στην τιμή σκαλώνω, όχι στο αν είναι "καλύτερο" από ένα πληκτρολόγιο των 15 ευρώ από aliexpress. Και το χειρότερο δεν συνδέεται καν σε άλλες συσκευές iPad καν! Πόσο hardware lock να αντέξουμε δηλαδής να' ούμεν?

Μα όταν το ίδιο το pro Tablet κάνει 2000+, φαντάζομαι πως είναι λογικό να περιμένεις και αντίστοιχες τιμές στα original αξεσουάρ. Ειδικά όταν ενσωματώνουν όλα αυτά τα specs (που προφανώς δεν ειναι και απαραίτητα για όλους)!

Ένας χρήστης που θέλει ένα tablet για να έχει ανοιχτό μόνο έναν browser, δεν έχει κανέναν λόγο να πάρει ένα ipad Pro εκτός κι αν "δεν ξέρει τι έχει και δεν τον ενδιαφέρει το κόστος"... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bigballon said:

Να φανταστώ, δεν βάζεις μέσα και τον εαυτό σου.

Ναι δεν βάζω τον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bigballon said:

 

Γιατί αν ήταν θα το αγόραζες;

 

Ναι!

1 hour ago, Diavolos666 said:

299 και 349 δολάρια για πληκτρολόγιο για tablet? Τελικά ο όρος rich-stupid έχει βάση.
~~~

Εγώ πάλι πήρα ένα από aliexpress ποντίκι σύν πληκτρολόγιο με 15 ευρώ και συνδέεται στο κινητό μου, στο tablet μου, στην android τηλεόραση και στον υπολογιστή μου. Το δε ποντίκι έχει και pairing device αλλά και με bluetooth όπως το πληκτρολόγιο. Και έχει και τυπωμένους ελληνικούς χαρακτήρες πάνω.

Μπορεί να μην έχει απτική ανάδραση αλλά είναι gadget και το πήρα για όταν θέλω φυσικό πληκτρολόγιο και είναι universal και συνδέεται με όλες τις συσκευές που έχουν bluetooth ή usb-A θύρα.

image.png.be5d25c214c2c6ba4565b0e52ecda1ca.png

Τι να κάνουμε δεν είναι τα apple για όλους!

1 hour ago, Diavolos666 said:

Ναι προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά με τόσα λεφτά παίρνεις και ολόκληρο tablet και πληκτρολόγιο μαζί.

Δεν συγκρίνεις ίδια πράγματα, το αμάξι έχει σημασία, εδώ μιλάμε για tablet που ακόμα και σήμερα δεν έχει ξεφύγει από την κατηγορία του gadget, επαγγελματίας που να χρησιμοποιεί tablet θα είναι τίποτα σε αποθήκη μισθοτροφοδοσίας και θα τσεκάρει εμπορεύματα... που κι εκείνος πληκτρολόγιο δεν χρειάζεται.

...στην τιμή σκαλώνω, όχι στο αν είναι "καλύτερο" από ένα πληκτρολόγιο των 15 ευρώ από aliexpress. Και το χειρότερο δεν συνδέεται καν σε άλλες συσκευές iPad καν! Πόσο hardware lock να αντέξουμε δηλαδής να' ούμεν?

"Μετριότητα"... για πληκτρολόγιο για tablet μιλάμε, όχι για προωθητικό πύραυλο της SpaceX

Με το iPad Pro που είναι και cellular έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ laptop στα επαγγελματικά ταξίδια μου, τα έχω όλα από email μέχρι sap! Και φυσικά χωρίς να ψάχνω και να ρωτάω κωδικούς για WiFi! Και οι σημειώσεις στο OneNote συγχρονίζονται όποτε όταν είμαι στο γραφείο εχω όλες τις σημειώσεις από τις συναντήσεις και στο pc! Και αλλά πολλά που προφανώς από το ταμπλέτ τις πλάκα δεν μπορείς να έχεις !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Dinos1973 said:

Τι να κάνουμε δεν είναι τα apple για όλους!

"Τα apple δεν είναι για όλους"...αυτό ήταν πολύ 2000s. Το να δώσεις 249 ευρώ για πληκτρολόγιο επειδή έχει πάνω λογότυπο prada δεν είναι και πολύ για να καυχιέσαι.

Εκτός κι αν νομίζεις ότι δεν έχουμε 249 ευρώ καν ας πούμε και ότι είμαστε τίποτα φτωχαδάκια και εσείς η μπουρζουαζία μπορείτε να κυκλοφορείται με "τόσα πολλά λεφτά" γιατί είστε ανώτεροι.

Κι ο υπολογιστής μου κόστισε 6000€ γιατί τον χρειάζομαι αλλά δεν κυκλοφορώ να λέω "ε, τι να κάνουμε δεν είναι για όλους ο Threadripper". Μπορώ αν θέλω να καυχιέμαι ότι ο υπολογιστής μου έχει βγάλει τα λεφτά του ήδη αρκετές φορές με αυτά που μπορεί και κάνει. Δεν έδωσα 6 χήνες για να πάρω gadget "που δεν μπορούν να έχουν οι άλλοι" για μόστρα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Diavolos666 said:

"Τα apple δεν είναι για όλους"...αυτό ήταν πολύ 2000s. Το να δώσεις 249 ευρώ για πληκτρολόγιο επειδή έχει πάνω λογότυπο prada δεν είναι και πολύ για να καυχιέσαι.

Εκτός κι αν νομίζεις ότι δεν έχουμε 249 ευρώ καν ας πούμε και ότι είμαστε τίποτα φτωχαδάκια και εσείς η μπουρζουαζία μπορείτε να κυκλοφορείται με "τόσα πολλά λεφτά" γιατί είστε ανώτεροι.

Κι ο υπολογιστής μου κόστισε 6000€ γιατί τον χρειάζομαι αλλά δεν κυκλοφορώ να λέω "ε, τι να κάνουμε δεν είναι για όλους ο Threadripper".

Επαναλαμβάνουμε, δεν είναι για όλους. Δεν είναι κακό να μην μπορείς, και το πληκτρολόγιο από το eBay μια χαρά είναι.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...