Προς το περιεχόμενο

Diskakia DVD-R


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 448
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω διαβάσει στο Forum εδώ τα χειρότερα λόγια για τα dvd της princo .

Μετά από χρήση ενός έτους και 3 μηνών των συγκεκριμένων DVD-r μπορώ να σας

πω ότι σε μένα έχουν συμπεριφορά Α-ΨΟ-ΓΗ .

Τι εννοώ;

Τα έχω υποβάλλει σε μακροχρόνιο και σκληρό τεστ . Μπορεί το τεστ αυτό να μην είναι κάτω από πλήρως ελεγχόμενες

εργαστηριακές συνθήκες αλλά πιστεύω ότι μπορώ να εξάγω χρήσιμα αποτελέσματα για την ποιότητα των συγκεκριμένων dvd .

Η δοκιμή γίνεται ως εξής :

1. Αγοράζω ένα γνήσιο DVD με παιδική ταινία

2. Το κατεβάζω στο δίσκο χρησιμοποιώντας το DVDDecrypter (εκδόσεις από τον 9/2003 και εντεύθεν )

3. Καίω το DVDακι χρησιμοποιώντας το nero recode για συμπίεση και το nero 6 σε συνδυασμό με το

plextor 708a για κάψιμο .

4. Αφού αποθηκεύω τα πρωτότυπα σε ασφαλές σημείο δίνω το αντίγραφο στους 2 testers μου .

Ο ένας είναι 9 ετών και η άλλη 4 ετών με την επισήμανση ότι αυτό που τους δίνω είναι εύθραυστο και να του δείξουν την δέουσα προσοχή .

Οι testers αφού με ακούν με προσοχή το παίρνουν με μεγάλη προσοχή από τα χέρια μου και …..

του βγάζουν τα μάτια .

Και πάμε τώρα στο Α-ΨΟ-ΓΑ . Μέχρι τώρα ακόμα και τα dvd που γράφθηκαν το Σεπτέμβριο του 2003 παίζουν …

σαν να μην πέρασε μια μέρα (όπως λέει και το τραγούδι) .

Εδώ και λίγους μήνες έχω κάνει μια μικρή αλλαγή μόνο στα ανωτέρω , χρησιμοποιώ το dvd shrink αντί για το

dvddecrypter και το nero recode , επίσης χρησιμοποιώ τα princo με printable επιφάνεια αντί για την γυαλιστερή .

Ξέχασα , οι testers είναι ποιο μεγάλοι κατά 1 χρόνο και κάτι .

Για τα ανωτέρω πήρα την αφορμή αφού , διαβάζοντας τα μηνύματα σας

και το θάψιμο που έχει πέσει στην princo σκέφθηκα να αλλάξω τα αγαπημένα μου dvdακια με άλλα printable .

Αφού και ο πωλητής γνωστού σας Αθηναϊκού μαγαζιού με διαβεβαίωσε ότι τα συγκεκριμένα είναι

πολύ ανώτερα από τις πατάτες που χρησιμοποιούσα έως τώρα είπα να δοκιμάσω να κάνω την αλλαγή

με τα ….

---------------------------------------------------------Unique Disc Identifier : [DVD-R:ProdiscS04 ]

---------------------------------------------------------Disc & Book Type : [DVD-R] - [DVD-R]

Manufacturer Name : [Prodisc Technology Inc.]

Manufacturer ID : [ProdiscS04 ]

Blank Disc Capacity : [2,298,496 Sectors = 4,489.3MB = 4.38GB (4.71GB)]

Recording Speeds : [1x , 2x , 4x]

[6x And Higher Might Not Always Be Detectable]

---------------------------------------------------------

 

και αφού καταστράφηκαν τα 2 από τα 3 dvd που δοκίμασα να κάψω (και

για το ένα που φαίνεται να δουλεύει δεν είμαι σίγουρος καθότι δεν έψαξα

ολόκληρη την ταινία ) είπα να γυρίσω στα αγαπημένα μου ….

 

---------------------------------------------------------Unique Disc Identifier : [DVD-R:PRINCO]

---------------------------------------------------------Disc & Book Type : [DVD-R] - [DVD-R]

Manufacturer Name : [Princo Corp.]

Manufacturer ID : [PRINCO]

Blank Disc Capacity : [2,298,496 Sectors = 4,489.3MB = 4.38GB (4.71GB)]

Recording Speeds : [1x , 2x , 4x]

[6x And Higher Might Not Always Be Detectable]

---------------------------------------------------------

 

Αν νομίζετε ότι μπορούμε ν’ αλληλοβοηθηθούμε συνεχίστε με

τυχόν παρατηρήσεις σας επί των ανωτέρω .

 

Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει στο Forum εδώ τα χειρότερα λόγια για τα dvd της princo .

Μετά από χρήση ενός έτους και 3 μηνών των συγκεκριμένων DVD-r μπορώ να σας

πω ότι σε μένα έχουν συμπεριφορά Α-ΨΟ-ΓΗ .

 

Τις παρατηρήσεις σου, ομολογώ οτι τις εχω συναντησει και σε ξενα forums. Πολλοι αναφέρουν εξαιρετική επιτυχία με princo (αν και θα ηθελα να δω μετρησεις ποιότητας με τα plextools) ομως ειναι εξαιρετικά λιγοι. Το μονο λογικό συμπέρασμα που μπορει να βγει (και αναφερεται και αλλου) ειναι οτι η ποιοτητα των princo ειναι πολυ ασταθείς, ισως να μην εχουν επαρκή ποιοτικό έλεγχο ή εχουν υπερβολική κατανάλωση με αποτέλεσμα να "πετουν" στην αγορά προιοντα διαλογής...(ισως και οι εισαγωγεις να κανουν τα παιχνιδια τους). Προσωπικά δεν καταφερα να γραψω κανενα από τα 10 που πήρα αν και δοκίμασα και σε χαμηλές ταχυτητες 1x και 2x προκειμένου να μην τα πετάξω. Θα ειχε ενδιαφέρον να κανεις μια μετρηση PI/PO με τα plextools να δουμε τι "ψαρια πιανουν"

Εχοντας δοκιμασει διάφορες μάρκες και κάνοντας μετρήσεις σε ενα plextor ενος φιλου πέρνω τα παρακατω μέσα PI/PO σε φρεσκογραμμένα DVDakia:

TYG01 : ~10

RITEK01: ~15

MCC01: ~15

GSC01: ~30

INFOSMART01: ~25 (σε 2x) ~80 (σε 4x)

PRINCO: 300-1200 (για οσο διαβαζονται)

OPTODISK01: (Sentinel) >200

(εχω κρατήσει και τις εικόνες απο τα διαγράμματα σε bmp αν χρειαστει)

 

ΥΓ: Βεβαια μεγαλη σημασια παίζει και το γραφτηρι, και το Plextor που εχεις ειναι "ο καλος μυλος τα αλέθει ολα" ενω το δικό μου Pionner ειναι πολύ δυσπεπτο σε μη επωνυμα DVDakia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω εγκαταστήσει ποτέ έως τώρα τα plextools αν και δεν είναι το πρώτο

προιόν της plextor που χρησιμοποιώ . Θα το κάνω τώρα μήπως και βγάλω

κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα , τουλάχιστον στην δικιά μου σύνθεση η/υ .

Αυτό θα γίνει απο Δευτέρα και θα υπάρξουν νέα μου για τ'αποτελέσματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oson afora ta princo to basiko mou parapono itan panta h simperifora tous se reading dedomenwn...

diladi argoun 8anatifora na perasoun data sto skliro.

ayto se 3 markes dvd-rom/rw: NEC' date='Sony,LG[/quote']

 

Αυτο σημαίνει ότι εχουν κακη ποιοτητα εγγραφής, άρα και αυξημένα recoverable-errors (PI) οπότε το drive μειωνει την ταχυτητα ανάγνωσης. Κανονικά όταν διαβάζετε ενα δισκάκι με CDSpeed (από το Nero) η καμπύλη πρέπει να ειναι λεία και μονότονα αύξουσα χωρις βυθίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta ridisc ta perno apo kamara(thessaloniki) kai to magazi legete cd/dvd market einai dipla apo to gnosto(soutso)osoi ton kseroun :) ego eperna tdk me 0.60 ala apo oti eida ta ridisc einai akrivos to idio me pragma.

 

Brika kai kati dvd+r 4x me eponimia (burn out) pano pu kanoun 0.30 kai kataskeuasti bgazi (sony) lete na einai original ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...