Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζήτα του να σου στείλει scanαρισμένη την απόδειξη αποστολής κατ' αρχάς γιατί κάποιοι το εκμεταλλεύονται όταν επιλέγεις να μη βάλεις postal insurance και κάνουν την πάπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με το ebay, πρόσφατα έκανα μια αγορά, ένα laptop , αλλά επειδή δεν ήθελα να πάρω μέρος στα bids συνεννοήθηκα με τον πωλητή να ακυρώσει τη δημοπρασία και να το κλείσει σε μένα. Τελικά μου στέλνει πάλι μήνυμα και μου λέει ότι λόγω του ότι για την λήξη της δημοπρασίας απομένουν λιγότερο από 24 ώρες, δεν μπορεί να την σταματήσει. Έτσι μου είπε να του στείλω τα λεφτά μέσω paypal κατευθείαν και θα το τακτοποιήσει το θέμα. Και πράγματι μόλις πλησίαζαν τα λεπτά για την λήξη άρχισε να κάνει ακύρωση κάποια bids (ενώ είχε συνεννοηθεί πρώτα με τους bidders πως δεν είναι πια available) με αποτέλεσμα να μην κλείσει η δημοπρασία στην επιθυμητή τιμή και να μην νικήσει κανείς. Όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλώς, και ο συγκεκριμένος πωλητής είχε 98.9% Positive feedback. Ώσπου πέρασε μια βδομάδα περίπου, και είπα να του στείλω ένα εμαιλ να δω σε τι κατάσταση βρισκόμαστε και αν το έστειλε. Μου απαντάει λοιπόν , ότι έχει κάποιο πρόβλημα με το paypal και την τράπεζα του και ότι τον χαρακτήρισε το paypal ως inland revenue επειδή είχε μεγάλη κίνηση λογαριασμού και περιμένει τώρα έναν κωδικό από την τράπεζα του, που έστειλε το paypal για να ξεκλειδώσει ο λογαριασμός του και να τακτοποιήσει και το δικό μου θέμα με το laptop, δηλαδή να μου το στείλει. Και τώρα ερωτώ εγώ και ας μου απαντήσει όποιος ξέρει: Υπάρχει περίπτωση να με δουλεύει και να έχω χάσει τα λεφτά μου? υπάρχει περίπτωση να τον κυνηγήσω μέσω paypal και να μάθω στοιχεία του κλπ εάν τελικά με έχει κοροϊδέψει, δεδομένου ότι η αγορά το checkout δηλαδή δεν έγινε μέσα απτο ebay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως πωλητές με μεγάλο feedback δεν κάνουν μ...κιες αλλά εφόσον η συναλλαγή δεν έγινε μέσω ebay και απλά του έστειλες τα λεφτά (πολύ κακώς για μένα) δεν ξέρεις που θα καταλήξει το πράγμα.

Περίμενε λίγες μέρες ακόμα, θα δείξει....

 

Ποιος είναι ο πωλητής αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ολα πανε στραβα, μπορεις να συννενοηθεις με την τραπεζα σου και να κανεις το λεγομενο charge-back. Δηλωνεις οτι δεν αναγνωριζεις την 'κινηση' μεσω paypal και η τραπεζα αντιστρεφει την πληρωμη.

 

Αυτο ειναι ακομα πιο ευκολο αν εχεις δηλωσει στο paypal πιστωτικη, αντι για χρεωστικη καρτα. Μετα βεβαια, το paypal θα σου μπλοκαρει το λογαριασμο, αλλα αυτο δεν εχει και τοση σημασια.

 

Επισης, να μην αφησεις να περασει πολυς καιρος απο την πληρωμη.Αν βλεπεις δηλ. οτι 15-20 μερες μετα την αγορα δεν εχεις σημαδια ανταποκρισης, κατι παει στραβα. Αυτο (charge back) πρεπει να γινει ακομα πιο συντομα αν τυχον λαβεις τον αναλυτικο λογαριασμο της τραπεζας, οπου φαινεται και η χρεωση και ακομα δεν εχεις λαβει το μηχανημα.

 

Απο την αλλη, ισως ο πωλητης να ειναι εντιμος και απλα να περιμενει να περασει λιγος χρονος για να δει μπας και η πιστωτικη ειναι κλεμμενη (ειναι αρκετα συνήθης αυτη η τακτικη). Κατα τη γνωμη μου, αυτο ειναι που εχει συμβει, αλλα κρατα μια 'πισινη'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.Αγόρασα 5-6 πράγματα από έναν χρήστη.Πλήρωσα κανονικά με paypal και στις δημοπρασίες υπήρχε paypal eligibility.Χτες μου ήρθαν email απο ebay που έλεγαν ότι ο συγκεκριμμένος πωλητής διαγράφηκε από το ebay. Εγώ αμέσως άνοιξα ένα dispute στο paypal.Υπάρχει περίπτωση αν ο πωλητής δεν έχει στείλει τα πράγματα να χάσω τα λεφτά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες, με το paypal παντα υπαρχει περιπτωση να χασεις τα λεφτα σου (ή μερος τους).

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, ισως τα πραγματα να ειναι πιο ευκολα για σενα. Δες πως παει το dispute κι αμα βλεπεις οτι σου ζητουν 'παπαδες' (=χαρτια και ιστοριες) αντι να σου επιστρεψουν γρηγορα τα χρηματα, κανε το λεγομενο charge back (οποτε η τραπεζα σου επιστρεφει τα χρηματα που πληρωσες, παιρνοντας τα απο το paypal, το οποιο με τη σειρα του θα προσπαθησει να τα παρει απο τον πωλητη). Αυτο ειδικα αν το ποσο ειναι καπως υψηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρίν λίγο μια αγορά απο Αμερική και σε κάποιο σημείο, εκεί που αναφέρει τις πληροφορίες για την αποστολή, έγγραφε και το Standard Int'l Flat Rate Postage. Αυτό σημαίνει ότι θα έρθει μέσω ταχυδρομείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει με αυτό τον τρόπο που αναφέρεις, θα πρέπει να γίνει add ο λογαριασμός του paypal στο eBay; Αν ναι, πως γίνεται αυτό;

 

Αν θυμάμαι καλά ναι. Πάνε και χρόνια. Αλλά κάπου μέσα στο My Ebay βρίσκεις την επιλογή που βάζεις την διεύθυνση του Paypal σου.

 

Το invoice στέλνετε ηλεκτρονικά; Δεν συνοδεύει το προϊόν; Επίσης το total τι είναι;:oops:

 

Είναι μια επιλογή τους πωλητή που σου στέλνεις ηλεκτρονικά μέσα από το Ebay το Σύνολο (total). Αυτό σου έρχεται και σαν ειδοποίηση με e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KWSN_Men:

 

Οκ, ευχαριστώ!

Τελικά είναι έτσι όπως τα αναφέρεις! Προχθές έκανα την αγορά.

 

 

Γνωρίζει μήπως κανείς τι είναι παρακάτω; Μου το βγάζει στο πεδίο "Won"...

 

sdrgsdfhgdf.JPG.xs.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε εκανα και εγω εγγραφη στο ebay και στο paypall και εκανα την πρωτη μου αγορα απο αμερικη ενα σετ μνημες 2Χ1 gb sodimm ddr2 για το λαπτοπ μου.ακολουθησα τη διαδικασια εκανα πληρωμη μεσω paypal και τωρα αναμενω.

τελικη τιμη με μεταφορικα 100 δολαρια

για να δουμε τι θα δουμε.

για να μην αγχωνομαι ξερει κανεις ποσες μερες κανει περιπου να ερθει το πακετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ναι! Σας πληροφορω οτι διαβασα ΟΛΕΣ τις σελιδες του συγκεκριμενου thread και εχω να παρατηρησω τα εξης:

 

1)

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ???????????

 

2)

Για citibank μιλάω..

Giankyr συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα δεν υπαρχει ουτε μια ελληνικη μην σου πω και παγκοσμια τραπεζα που να μην αλλαζει το νουμερο της καρτας οταν αυτη δηλωθει απολεσθεισα και επειδη εργαζομουν στην προαναφερθεισα τραπεζα στο λεω με απολυτη σιγουρια οτι αυτο που ειπες απλως ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, οπως και πολλα απο αυτα που εχεις σχολιασει μεχρι τωρα (οχι ολα, ειπα απλα πολλα).

 

Παω να ξεζαλισω το κεφαλι μου τωρα διαβαζα δυο μερες τις ομορφες 124 σελιδες (για να μην συμπεριλαβω και ολα τα σχετικα link)

 

Τσιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρω και παραπάνω το προϊόν θα έρθει με το ταχυδρομείο, έγραφε(Standard Int'l Flat Rate Postage). Αυτό σημαίνει ότι θα το φέρει ο ταχυδρόμος ή θα μου έρθει χαρτί να πάω να το παραλάβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...