Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να πληρώσεις εκτός από PayPal, όπως κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, αποστολή χρημάτων με western union και τέτοια, αλλά ο πλέον ασφαλής τρόπος για αγορές στο eBay είναι το PayPal!

2. Για να ενεργοποιηθεί η κάρτα που έβαλες στο PayPal θα σου γίνει μία χρέωση ?1,50 στην κάρτα με όνομα PAYPAL-BLABLA-****. Τα αστεράκια είναι ένα τετραψήφιο νούμερο που πρέπει να το βάλεις στη σελίδα για να ολοκληρώσεις τη διαδικασία. Το ?1,50 δεν χάνεται, επιστρέφεται με την πρώτη συναλλαγή. Δηλαδή αν αγοράσεις κάτι ?30, θα χρεώσει την κάρτα σου ?28,50.

3. Εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής που θα επιλέξεις ο οποίος φυσικά εξαρτάται από τις επιλογές που δίνει ο πωλητής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τελικά έγινε η επιστροφή των χρημάτων που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα. Τα χρήματα όμως δεν παρέμειναν στον λογαριασμό στο paypal, αλλά μπήκαν κατευθείαν στον λογαριασμό της κάρτας. Γνωρίζει κανείς γιατί έγινε αυτό; Γιατί δηλαδή τα χρήματα δεν παρέμειναν στο paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα χρήματα θα επιστραφούν στον λογαριασμό σου PayPal και όχι στην πιστωτική σου κάρτα όταν γίνει refund. Αν θέλεις να τα κάνεις ανάληψη απ' το PayPal θα χρεωθείς για ποσό μικρότερο των ?100 κι επίσης αν η συναλλαγή ήταν σε άλλο νόμισμα κατά την ανάληψη θα χρεωθείς και τα έξοδα συναλλάγματος μαζί με την επιβάρυνση της διαφοράς ισοτιμίας από την ημερομηνία πληρωμής.

 

Κανεις λαθος. Τα χρηματα απο refund επιστρεφονται κατευθειαν στη καρτα.

 

@georgep800 αυτη ειναι η σωστη διαδικασια, δηλαδη να επιστρεφονται κατευθειαν στη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι να κάνω λάθη όταν με διορθώνουν έτσι. Προφανώς όσες φορές πήρα εγώ πίσω τα λεφτά μου από αποτυχημένες αγορές (3), δεν ήταν με χρήση της επιλογής refund αλλά αντιθέτως οι πωλητές μου έστελναν το ποσό και γι' αυτό έμεναν στο PayPal Balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, κατάλαβα! Θα έπρεπε δηλαδή να τους ζητήσω να μου τα στείλουν στο mail μου για να παραμείνουν στο paypal;

 

Επίσης έχω κάνει μια παραγγελία απο Αμερική και έχουν περάσει 10 ημέρες και δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα. Θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχω κάνει μια παραγγελία απο Αμερική και έχουν περάσει 10 ημέρες και δεν έχω παραλάβει τίποτα ακόμα. Θα πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;

 

Όχι ακόμα, από τις 15 εργάσιμες και μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω αναφέρει και προηγουμένος έχω αγοράσει ΄κάποια προιώντα απο ebay. Ο seller αναφέρει ότι τα πακέτα τα αποστέλνει με αιτιολογία ως δείγμα ή δώρο και αξία 15usd. Πιστεύεται θα έχω πρόβλημα στο τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα μου στείλανε ως δώρο και κοστίζαν εώς 50 ευρώ ήρθανε κανονικά.

Μεγαλύτερης αξίας προιόντα τα ασφάλιζα.Προτιμω τελωνείο παρά να χάσω τα λεφτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την επιστροφή των χρημάτων που αναφέρω παραπάνω, μετά απο πόσο χρονικό διάστημα τα χρήματα γίνονται διαθέσιμα στον λογαριασμό; Η επιστροφή έγινε χθές το πρωί, αλλά στον λογαριασμό δεν φαίνεται ακόμα το ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την επιστροφή των χρημάτων που αναφέρω παραπάνω, μετά απο πόσο χρονικό διάστημα τα χρήματα γίνονται διαθέσιμα στον λογαριασμό; Η επιστροφή έγινε χθές το πρωί, αλλά στον λογαριασμό δεν φαίνεται ακόμα το ποσό...

 

Αρκετα συντομα, 2-3 εργασιμες ημερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να παρω παπυτσια και ο πωλητης λεει:SORRY, SHIPPING TO ITALY, GREECE AND THE OTHER FEW EUROPEAN NATIONS WHICH DO NOT ALLOW GLOBAL PRIORITY SHIPPING WILL REQUIRE AN ADDITIONAL $15 FOR GLOBAL EXPRESS.

Με το global express δε σταματανε τελωνειο ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, βρήκα εδώ αυτά τα μελανάκια...

 

http://cgi.ebay.com/Jumbo-Printer-Refill-Kit-Color-Black-20-oz_W0QQitemZ330113247450QQihZ014QQcategoryZ16201QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

Το πρόβλημά μου είναι πως θέλω να πάρω 2 τέτοια kit, ενώ λέει πως στέλνει worldwide στο υπολογισμό του shipping δεν έχει την Ελλάδα. Του έστειλα e-mail και μου είπε:

"Shipping for two of these kit via Air to Greece is currently ?18 ($24.95). These rates will go higher

on May 14 due to a postal rate increase."

Τελωνεία και τέτοια δεν υπάρχει prob σωστά? (Δν έχω καταλάβει ακόμη πόσο είναι το όριο..!) Λογικά όταν θα τον πληρώσω θα βάλω αυτό το ποσό για το shipping σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελωνεία και τέτοια δεν υπάρχει prob σωστά? (Δν έχω καταλάβει ακόμη πόσο είναι το όριο..!) Λογικά όταν θα τον πληρώσω θα βάλω αυτό το ποσό για το shipping σωστά;;

 

Με Τελωνειο δε θα εχεις προβλημα. Στο shipping θα βαλεις ακριβως το ποσο που σου ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...