Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για ebay...


vlachaquito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδια βοηθεια!!!,

Γραφτηκα στο e-bay χθες για να αγορασω ενα ipod. βρηκα ενα που εληγε σε 12 ωρες και του προσφερα 90 δολ. το e-bay καποια στιγμη με ρωτησε ποιο ειναι το μεγιστο κρυφο ποσο που θα ηθελα να διαθεσω για αυτο, και εγω εγραψα 115 δολ. Στην συνεχεια μπηκα και χτυπησα καποια που εληγαν σε λιγα λεπτα, και τελικα μου κατοχυρωθηκε ενα με 200 δολ. Εντομεταξυ μου ηρθε ενα email σχετικα με το πρωτο (που ειχα προσφερει 90 δολ) και με πληροφορουσε οτι μεχρι στιγμης ημουν πλειοδοτης με 145 δολ και μεγιστο κρυφο ποσο 11.500 δολ!!!!(ναι, εντεκα χιλιαδες πεντακοσια δολ). Προφανως στην πληκτρολογηση καπου εγινε λαθος και τα 115 δολ που προσεφερα εγω, εγιναν απο το συστημα 11.500! Αμεσως εψαξα στο help desk για να βρω ακρη και βρηκα οτι για λαθος πληκτρολογημενο ποσο μπορουσα να στειλω email στο e-bay και να το διορθωσουν. Αυτο εκανα αμεσως, αλλα μου απαντησε αρνητικα διοτι ειχε περασει ο χρονος απο την στιγμη της υποβολης της αιτησης που θα μπορουσα να κανω την διορθωση. Επομενη λυση συμφωνα με αυτους να επικοινωνησω με τον πωλητη, και αν συμφωνουσε αυτος να γινοταν η διορθωση. Του εστειλα μηνυμα 10 ωρες πριν την ληξη προθεσμιας των προσφορων, και του εξηγουσα τι εγινε. Απαντηση δεν πηρα ποτε, και φυσικα με την ληξη των προσφορων μου ηρθε e-mail που με πληροφορουσε οτι και αυτο το ipod μου κατοχυρωθηκε εναντι 245 δολ.

Πειτε μου τωρα τι να κανω;

Δεν εχω απαντησει σε κανενος απο των δυο τα μηνυματα που ζητανε να πληρωθουν μεσω paypal για να μου στειλουν τα πακετα.

Αν αγνοησω εναν απο τους δυο τι συνεπειες θα εχω;

Ευτυχως που η καρτα που εχω δηλωσει στο paypal ειναι προπληρωμενη, και αυτη την στιγμη εχει μεσα περιπου 5 ευρω.

Και τελευταια ερωτηση θα ζητησω αποστολη με courier στο σπιτι μου. Με τελωνειο τι θα γινει; Θα πληρωσω τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με την τιμή ή δεν εισαι στην τελική διατεθειμένος να πληρώσεις αυτά τα λεφτά... κάνε την πάπια!

Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αυτό που λες γίνεται μόνο αν διατηρείς άδειο τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την χρεωστική. Για να κάνεις τις αγορές σου πρέπει να έχεις παράλληλα ακόμα ένα λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και μέσω του online web banking να κάνεις μεταφορά το ακριβές ποσό.

 

ti ine i xreostiki pao ekei kai ti kanw? ti mou dinoun karta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεωστική είναι μία κάρτα που έχει το σήμα VISA για να μπορείς να κάνεις πληρωμές οπουδήποτε αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο όσα χρήματα έχεις στον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος μαζί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθεια!!!,

Γραφτηκα στο e-bay χθες για να αγορασω ενα ipod. βρηκα ενα που εληγε σε 12 ωρες και του προσφερα 90 δολ. το e-bay καποια στιγμη με ρωτησε ποιο ειναι το μεγιστο κρυφο ποσο που θα ηθελα να διαθεσω για αυτο, και εγω εγραψα 115 δολ. Στην συνεχεια μπηκα και χτυπησα καποια που εληγαν σε λιγα λεπτα, και τελικα μου κατοχυρωθηκε ενα με 200 δολ. Εντομεταξυ μου ηρθε ενα email σχετικα με το πρωτο (που ειχα προσφερει 90 δολ) και με πληροφορουσε οτι μεχρι στιγμης ημουν πλειοδοτης με 145 δολ και μεγιστο κρυφο ποσο 11.500 δολ!!!!(ναι, εντεκα χιλιαδες πεντακοσια δολ). Προφανως στην πληκτρολογηση καπου εγινε λαθος και τα 115 δολ που προσεφερα εγω, εγιναν απο το συστημα 11.500! Αμεσως εψαξα στο help desk για να βρω ακρη και βρηκα οτι για λαθος πληκτρολογημενο ποσο μπορουσα να στειλω email στο e-bay και να το διορθωσουν. Αυτο εκανα αμεσως, αλλα μου απαντησε αρνητικα διοτι ειχε περασει ο χρονος απο την στιγμη της υποβολης της αιτησης που θα μπορουσα να κανω την διορθωση. Επομενη λυση συμφωνα με αυτους να επικοινωνησω με τον πωλητη, και αν συμφωνουσε αυτος να γινοταν η διορθωση. Του εστειλα μηνυμα 10 ωρες πριν την ληξη προθεσμιας των προσφορων, και του εξηγουσα τι εγινε. Απαντηση δεν πηρα ποτε, και φυσικα με την ληξη των προσφορων μου ηρθε e-mail που με πληροφορουσε οτι και αυτο το ipod μου κατοχυρωθηκε εναντι 245 δολ.

Πειτε μου τωρα τι να κανω;

Δεν εχω απαντησει σε κανενος απο των δυο τα μηνυματα που ζητανε να πληρωθουν μεσω paypal για να μου στειλουν τα πακετα.

Αν αγνοησω εναν απο τους δυο τι συνεπειες θα εχω;

Ευτυχως που η καρτα που εχω δηλωσει στο paypal ειναι προπληρωμενη, και αυτη την στιγμη εχει μεσα περιπου 5 ευρω.

Και τελευταια ερωτηση θα ζητησω αποστολη με courier στο σπιτι μου. Με τελωνειο τι θα γινει; Θα πληρωσω τιποτα;

 

Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με την τιμή ή δεν εισαι στην τελική διατεθειμένος να πληρώσεις αυτά τα λεφτά... κάνε την πάπια!

Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

 

Η πάπια δεν σώζει την υπόθεση, σώζει μόνο εσένα. Θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις το πρώτο ($200) και όταν σου έρθει το invoice από το δεύτερο (11500:mrgreen:) να του πεις φίλε εγώ σου έστειλα τόσα μηνύματα και δεν τα είδες άρα δεν φταίω - που είναι και η πρακτική αλήθεια γιατί όταν έχεις ένα αντικείμενο σε δημοπρασία πρέπει να είσαι παρών για να το υποστηρίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες αγορές έχω κάνει είναι "buy now", οπότε έχω την εξής απορία για το παραπάνω.

Αν δώσεις την μεγαλύτερη προσφορά κατοχυρώνεται σε σ'ένα, έτσι; Αν τελικά αλλάξεις γνώμη(λέμε τώρα) ή γίνει ότι έγινε και στον φίλο παραπάνω, δεν μπορείς απλά να μην πάρεις το προϊόν ακυρώνοντας την κατοχύρωση(ή κάνοντας την πάπια όπως λέει και ο silverthan);

Το κακό μάλλον θα είναι ότι θα σου βάλει αρνητική, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες αγορές έχω κάνει είναι "buy now", οπότε έχω την εξής απορία για το παραπάνω.

Αν δώσεις την μεγαλύτερη προσφορά κατοχυρώνεται σε σ'ένα, έτσι; Αν τελικά αλλάξεις γνώμη(λέμε τώρα) ή γίνει ότι έγινε και στον φίλο παραπάνω, δεν μπορείς απλά να μην πάρεις το προϊόν ακυρώνοντας την κατοχύρωση(ή κάνοντας την πάπια όπως λέει και ο silverthan);

Το κακό μάλλον θα είναι ότι θα σου βάλει αρνητική, έτσι;

Μπορείς να την ακυρώσεις, αρκεί να στείλεις το μήνυμα έγκαιρα και όχι πχ 2 μέρες μετά το bid σου. Δεν ακυρώνονται bids για πλάκα αλλά μόνο για σοβαρούς λόγους - σ' αυτούς δεν ανήκει το ότι τελικά κέρδισες κάποια άλλη δημοπρασία.

 

Το ότι θα φας αρνητική είναι κακό, χωρίς το μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμενα πακετα στο ταχυδρομειο

 

Προσφατα μου συνεβη για τεταρτη φορα.. Χαθηκε γραμμα στο ταχυδρομειο με προιοντα που ειχα παρει απο το paypal. Καποιοι επιτηδειοι φαινεται ξερουν τί ψαχνουν και πού να κοιταξουν.. Τις προγουμενες φορες υπεβαλλα claim και αποζημιωθηκα (εν μερει). Τώρα είπα να μην ξαναπαραγγειλω με απλο ταχυδρομειο, ακομα και για ποσο αξιας 5 ευρω, αλλα συστημενο... Μου εστειλε ο πωλητης το tracking number του συστημενου, αλλα πώς θα μπορεσω να ελεγξω πού χάθηκε; Στο ταχυδρομειο μου λενε απλα ότι δεν εχει σταλει ποτε σε αυτους...

 

Οσοι αναρρωτιουνται τι παρηγγειλα, ηταν συλλεκτικα γραμματοσημα και νομισματα γι αυτο υποπτευομαι καποιους "επιτήδειους" ταχυδρομικους υπαλληλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμενα πακετα στο ταχυδρομειο

 

Προσφατα μου συνεβη για τεταρτη φορα.. Χαθηκε γραμμα στο ταχυδρομειο με προιοντα που ειχα παρει απο το paypal. Καποιοι επιτηδειοι φαινεται ξερουν τί ψαχνουν και πού να κοιταξουν.. Τις προγουμενες φορες υπεβαλλα claim και αποζημιωθηκα (εν μερει). Τώρα είπα να μην ξαναπαραγγειλω με απλο ταχυδρομειο, ακομα και για ποσο αξιας 5 ευρω, αλλα συστημενο... Μου εστειλε ο πωλητης το tracking number του συστημενου, αλλα πώς θα μπορεσω να ελεγξω πού χάθηκε; Στο ταχυδρομειο μου λενε απλα ότι δεν εχει σταλει ποτε σε αυτους...

 

Οσοι αναρρωτιουνται τι παρηγγειλα, ηταν συλλεκτικα γραμματοσημα και νομισματα γι αυτο υποπτευομαι καποιους "επιτήδειους" ταχυδρομικους υπαλληλους..

 

με ποιό τρόπο αποζημιώθηκες (εν μέρει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα χασει κ εγω καποια γραμματα , ειχα ρωτησει τον καθηγητη των μαθηματικων οπου ο πατερας του ηταν διευθυντης στα ΕΛΤΑ σε επαρχιακη πολη, mου ειπε πως ειναι αδυνατον να χαθει δεμα, κ να χαθει δεμα αμα θελουν μπορουν να το εντοπισουν οτι ωρα θελουν , αλλα δεν τον κανουν. Επισης στα τελωνεια υπαρχουν τοσες πολλες καμερες εκει μεσα οπου δεν μπορει να κλαπει δεμα. Αλλα τις κοιταει κανεις αυτες τις καμερες η ειναι διακοσμιτικα στοιχεια ετσι ωστε απλα να δειχνουν οτι εχουμε γινει 'international'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το game ήρθε μέσα σε 4 μερούλες.Μου το εφερε curier στην πόρτα μου.Ευτυχώς που μου το ταχυδρόμησαν με την USPS (τα αμερικανικά ταχυδρομεία).Ολα καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα φας αρνητική είναι κακό, χωρίς το μάλλον.

Kι εγω ετσι νομιζω.Ωστοσο εχω διαβασει ατομα που γραφουν οτι αν δεν εισαι πωλητης το ποσοστο δεν εχει και μεγαλη σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια βοηθεια γραφτηκα ως πωλητης στο ebay και εκανα listing ενα item αλλα εχει περασει 1 μερα και δεν μπορω να δω το item που εβαλα ουτε απο το myebay ομως απο την χρεωστικη μου εχει γινει κρατηση 1? που ηταν το κοστος για το listing του αντικειμενου

 

ξερει κανεις ποτε θα μπει?ειχε κανεις το ιδιο προβλημα?:confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...