Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα δωρεάν πρόγραμμα για εγγραφή της οθόνης του PC μαζί με το ήχο από μικρόφωνο;

 

Κατέβασα το CamStudio αλλά το antivirus βρήκε ιό στο αρχείο. Υπάρχει κάποιο άλλο δοκιμασμένο;

 

Ευχαριστώ :)

δεν ξέρω αν βρήκες μέχρι τώρα αλλά ένα από τα καλύτερα είναι το obs https://obsproject.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξέρω αν βρήκες μέχρι τώρα αλλά ένα από τα καλύτερα είναι το obs https://obsproject.com/

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τελικά έκανα την δουλειά μου αλλιώς. :)

 

Να χαίρεσαι το SMC ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vlc λαγκαρει αρχεια avi χωριτηκοτητα 1,5g του ενος λεπτου που βγαζω απο το premiere. Υπαρχουν καποιες λεπτομερειες/ρυθμισεις μεσα απο vlc? τα avi ειναι export στο premiere απο αρχεια mov με υψηλα bitrate 50-70mb. 

 

θελει ρυθμιση στο vlc? και ποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vlc λαγκαρει αρχεια avi χωριτηκοτητα 1,5g του ενος λεπτου που βγαζω απο το premiere. Υπαρχουν καποιες λεπτομερειες/ρυθμισεις μεσα απο vlc? τα avi ειναι export στο premiere απο αρχεια mov με υψηλα bitrate 50-70mb. 

 

θελει ρυθμιση στο vlc? και ποια?

Δεν είναι τόσο θέμα προγράμματος όσο hardware. Μάλλον το σύστημα σου δεν αντέχει τέτοια αρχεία (dv-avi pal). Δοκίμασε αν θέλεις και με το mpc-hc αλλά πιστεύω ότι πάλι θα έχεις θέματα.

Αν έχεις ποιο γρήγορο δίσκο δοκίμασε να αντιγράψεις τα avi εκεί γιατί χρειάζονται μεγάλη μεταγωγή δεδομένων λόγω όγκου.

Γιατί δεν τα μετατρέπεις σε ποιο compact μορφές, π.χ. h264-mp4; Τα χρειάζεσαι σε τέτοια μορφή; Το dv-avi είναι ενδιάμεσο φορμά και χρησιμοποιείται για μοντάζ ώστε να μην χάνεται η αρχική ποιότητα κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας. Στο τέλος μετατρέπονται σε άλλες μορφές π.χ. mpeg-2 αν είναι για dvd ή h264 για υψηλής ποιότητας μορφή εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γι αυτό το λόγο θέλω avi, τα περνάω στο premiere για μοντάζ. Θέλω να είναι avi και ασυμπίεστα όταν τα βγάζω απ το effects που εκεί πάω για dng sequence (adobe camera raw). Χαμός, είναι βαριά αρχεία, πολλά giga. Πρέπει να βρεθεί λύση όμως για να μη κάνω διπλή δουλεία και τα βγάζω h624, πρέπει κάπως (software - hardware) να μπορώ να τα τρέχω χωρίς κολλήματα. Αλλά αν δεν γίνεται ούτε αυτό πάλι εξάλλου τα avi τα παίζει και μέσα το premiere κανονικά.

 

avi χρειάζομαι στο workflow effects -> premiere -> effects -> premiere

κάπου διάβασα για μικρορυθμίσεις ms cache χρόνισμα αλλά άκρη δεν βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες με άλλον Player; Τι υπολογιστή έχεις (cpu, ram, vga, hdd);

Το mpc που σου είπα χρησιμοποιεί Hardware acceleration με υποβοήθηση από την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες με άλλον Player; Τι υπολογιστή έχεις (cpu, ram, vga, hdd);

Το mpc που σου είπα χρησιμοποιεί Hardware acceleration με υποβοήθηση από την κάρτα γραφικών.

 

μόλις το δοκίμασα παίζει τα μικρά 720p αλλα κολλάει λιγότερο απ το vlc σε 1080 ή σε αρχεία 50fps. 

 

καρτα γραφικων gtx660 οχι ti, A8 amd, 8g 1600 και εδώ τώρα πρέπει να είναι η παγίδα: v300 120g os+programs γεμάτος, hdd baraccuda 7200 και WD USB3 εξωτερικος. Απο δω τα τρέχω απ τον εξωτερικό, γιατί εκεί εξάλλου κάνω όλα τα exports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλληλος Codec για επεξεργασία σε PC είναι ο DNxHD.

https://mega.nz/#!xNpDGTab!6FX0qA5Eu03cK9qHoSOdDLngLBGCD53qo5lWJ5b_ALw

 ευχαριστω πολύ. Οι δύο codeks DNxHD και ProRes έχουν μεγάλυ διαφορά στην χωρητικότητα σε σύγκρηση με uncompressed avi? Είδα ότι το στάνταρ ποιότητας βίντεο που παράγουν είναι για 10bit video δεκάμπιτα. Στη περίπτωση που τα αρχεία μου είναι 14μπιτα (magic lantern raw video 14bit) θα έχω πάλι χάσιμο στη ποιότητα με dnxhd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ευχαριστω πολύ. Οι δύο codeks DNxHD και ProRes έχουν μεγάλυ διαφορά στην χωρητικότητα σε σύγκρηση με uncompressed avi? Είδα ότι το στάνταρ ποιότητας βίντεο που παράγουν είναι για 10bit video δεκάμπιτα. Στη περίπτωση που τα αρχεία μου είναι 14μπιτα (magic lantern raw video 14bit) θα έχω πάλι χάσιμο στη ποιότητα με dnxhd;

 

Μην ανακατεύεις τo παλιό avi και το ασκόπως βαρύ uncompressed.

 

Το DNxHD σου δίνει μια γκάμα από Bit Rates για να παίξεις. Από 36Mbps για offline (proxy) χρήση, για μοντάζ δηλαδή, με σκοπό να κάνεις relink στα original αρχεία όταν έρθει η ώρα για color και άλλα fx, έως 367Mbps για master, όλα αυτά σε HD 25fps αλλά και από 60 έως 3498 για 4k, σε διάφορα fps. (Λογικά το software σου βγάζει και 25fps 4k παρόλο που δεν είναι στην παρακάτω λίστα).

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_DNxHD_codec_resolutions

 

Όπως βλέπεις υπάρχουν επιλογές πολύ μικρότερου bitrate και πολύ μεγαλύτερου σε σχέση με τα 200 περίπου Mbps που βγάζεις εσύ. (Σε τι resolution το κάνεις; Το HD Uncompressed θα έπρεπε να σου βγαίνει γύρω στα 9GB. Το 1,5 μου φαίνεται λίγο).

 

Το θέμα είναι ότι ο DNxHD/HR (και το ProRes φυσικά που είναι η καλύτερη επιλογή αλλά θέλει Mac) είναι πολύ πιο ελαφρύς στην αίσθηση της απόκρισης όταν το επεξεργάζεσαι ανεξάρτητα απ' το μέγεθός του και το bitrate του (αρκεί φυσικά να έχει και ο δίσκος την απαιτούμενη ταχύτητα). Άνοιξε ένα αρχείο DNxHD στο QuickTime, κάνε scrub πάνω στο αρχείο και θα καταλάβεις τι σου λέω.

 

Ο H264 είναι για viewing και ακατάλληλος για post production.

Μόνο υπέρ του το μικρό μέγεθος αλλά αν είχα πρόβλημα χώρου θα επέλεγα DNxHD 36 για όλη τη διαδικασία παρά να πάω σε H264.

Τα 10bit πιστεύω ότι θα σου είναι μια χαρά. Το πιθανότερο είναι να μην δεις την παραμικρή διαφορά.

 

Δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία που ακολουθείς και τι θες να κάνεις για να σου πω κάτι παραπάνω.

 

Αν το link που έστειλα δεν έχει τους DNxHR (4k) πάρε αυτό.

https://mega.nz/#!xIpGhDZC!AQpaNRZHqTkJmg1Y5E8DfCniDkGn0VSPgvNghte2koE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σας θα είναι τα καλύτερα χαρακτηριστικά για έναν υπολογιστή που θέλω να φτιάξω για να τον χρησιμοποιώ για το Adobe Premier κατά βάση??ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι κάνεις. Αν και όλα παίζουν κάποιο ρόλο, σε γενικές γραμμές το πράγμα έχει κάπως έτσι:

Το μοντάζ θέλει γρήγορους δίσκους.

Τα effect (από color correction έως compositions και plugins) θέλουν επεξεργαστή και γρήγορη RAM.

Τα Render θέλουν επεξεργαστή και κατάλληλη* κάρτα γραφικών.

Η μεγάλης διάρκειας timelines θέλουν μπόλικη RAM.

Οι υψηλές αναλύσεις θέλουν γερή κάρτα γραφικών.

Τα transcodes θέλουν επεξεργαστή και κατάλληλη* κάρτα γραφικών.

 

 

*Nα την εκμεταλλεύεται σωστά το software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποια κατά τη γνώμη σας θα είναι τα καλύτερα χαρακτηριστικά για έναν υπολογιστή που θέλω να φτιάξω για να τον χρησιμοποιώ για το Adobe Premier κατά βάση??ευχαριστώ για τα φώτα σας.

 

 

Εξαρτάται τι κάνεις. Αν και όλα παίζουν κάποιο ρόλο, σε γενικές γραμμές το πράγμα έχει κάπως έτσι:

Το μοντάζ θέλει γρήγορους δίσκους.

Τα effect (από color correction έως compositions και plugins) θέλουν επεξεργαστή και γρήγορη RAM.

Τα Render θέλουν επεξεργαστή και κατάλληλη* κάρτα γραφικών.

Η μεγάλης διάρκειας timelines θέλουν μπόλικη RAM.

Οι υψηλές αναλύσεις θέλουν γερή κάρτα γραφικών.

Τα transcodes θέλουν επεξεργαστή και κατάλληλη* κάρτα γραφικών.

 

 

*Nα την εκμεταλλεύεται σωστά το software.

Δηλαδή ένα κουστούμι κοντά στο 1000άρικο... μόνο για τον υπολογιστή!

 

Μπορείς να συμβιβαστείς όμως και λίγο πάνω από 500άρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ένα κουστούμι κοντά στο 1000άρικο... μόνο για τον υπολογιστή!

 

Μπορείς να συμβιβαστείς όμως και λίγο πάνω από 500άρι

Δεν εννοούσα να τα πάρει όλα τούμπανο! Αν πάει μόνο για μοντάζ ας πούμε, δεν χρειάζεται να ξοδέψει πολλά. Αν αργότερα πάει παρακάτω, όλα αναβαθμίσημα είναι.

Ευχαριστώ micos!και από οθόνη τι προτείνεις για αυτήν την δουλειά?24 ιντζες λογικά.

Δύο μικρότερες ίσως σε βολεύουν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...