Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα. συναντω το παρακατω προβλημα με συγχρωνισμο υποτιτλων. ειπα να δω μια σειρα που ειχε κινησει το ενδιαφερον παλαιωτερα και ειπα να την δω τωρα. βρηκα υποτιτλους αλλα ειχα προβλημα στον συγχρωνισμο το οποιο το ελυσα με το workshop edit.

απο εκει και περα βλεπω οτι κατα την διαρκεια της ταινιας οι υποτιτλοι παλι "φευγουν" πραγμα που συμαινει οτι το προβλημα ειναι στο fps. αυτο δεν εχω καταφερει να το ξεπερασω ποτε. το αρχειο της ταινιας λεει οτι το fps ειναι 29.97 αλλα οσο και εαν εχω παιξει δεν εχω καταφερει να κανω κατι και με βλεπω να μενω στον τριτο κυκλο ((((

 

τι επιλογες εχω ρε παιδια και τι μπορω να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα. συναντω το παρακατω προβλημα με συγχρωνισμο υποτιτλων. ειπα να δω μια σειρα που ειχε κινησει το ενδιαφερον παλαιωτερα και ειπα να την δω τωρα. βρηκα υποτιτλους αλλα ειχα προβλημα στον συγχρωνισμο το οποιο το ελυσα με το workshop edit.

απο εκει και περα βλεπω οτι κατα την διαρκεια της ταινιας οι υποτιτλοι παλι "φευγουν" πραγμα που συμαινει οτι το προβλημα ειναι στο fps. αυτο δεν εχω καταφερει να το ξεπερασω ποτε. το αρχειο της ταινιας λεει οτι το fps ειναι 29.97 αλλα οσο και εαν εχω παιξει δεν εχω καταφερει να κανω κατι και με βλεπω να μενω στον τριτο κυκλο ((((

 

τι επιλογες εχω ρε παιδια και τι μπορω να κανω ?

Ποια σειρά είναι και τι έκδοση είναι τα επεισόδια; Δηλαδή είναι bluray rip, web dl ή hdtv;

Πρέπει να βρεις υπότιτλους για τη συγκεκριμένη έκδοση γιατί συμβαίνει πολλές φορές η έκδοση για br να έχει διαφορετικές σκηνές (λιγότερες ή περισσότερες ή ποιο μεγάλες) από την έκδοση για hdtv. Επίσης, η hdtv εκδόσεις έχουν κοψίματα για τις διαφημίσεις τα οποία δεν έχουν οι br και οι wedl εκδόσεις. Γι αυτό μάλλον δεν σου πατάνε σωστά οι υπότιτλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια σειρά είναι και τι έκδοση είναι τα επεισόδια; Δηλαδή είναι bluray rip, web dl ή hdtv;

Πρέπει να βρεις υπότιτλους για τη συγκεκριμένη έκδοση γιατί συμβαίνει πολλές φορές η έκδοση για br να έχει διαφορετικές σκηνές (λιγότερες ή περισσότερες ή ποιο μεγάλες) από την έκδοση για hdtv. Επίσης, η hdtv εκδόσεις έχουν κοψίματα για τις διαφημίσεις τα οποία δεν έχουν οι br και οι wedl εκδόσεις. Γι αυτό μάλλον δεν σου πατάνε σωστά οι υπότιτλοι.

 

ναι καταλαβαινω πολυ καλα αυτα που λες και μου φαινονται λογικα. τους σωστους υποτιτλους τους βρηκα μετα απο πολλες ωρες ψαξιμο οποτε ολα ΟΚ, τουλαχισυον μεχρι τον επομενο κυκλο.

αλλα, ετσι για την ιστορια και για την επομενη φορα που θα χρειαστει ισως, δεν υπαρχει καποιος τροπος να συγχρονιστουν οι υποτιτλοι που ειναι για αλλη version κοπιας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το subtitle edit αλλά χειροκίνητα. Θα ανοίξεις το παράθυρο για μετακίνηση των υπότιτλων, θα επιλέξεις να μετακινεί από τον επιλεγμένο και μέχρι το τέλος και θα ελέγχεις λίγο-λίγο να δεις σε ποιο σημείο χάνονται οι υπότιτλοι. Θα επιλέγεις το σημείο και θα μετακινείς τους υπότιτλους μέχρι να πατήσουν σωστά. Θα επαναλαμβάνεις μέχρι το τέλος.

Εγώ, μόνο που το είπα κουράστηκα, που να το έκανα για ολόκληρη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ψάχνω πρόγραμμα για μετατροπή ac3, dts σε Acc χωρίς να πειράζω το αρχείο της της ταινίας. Έχω δοκιμάσει το TEncode αλλά μου κάνει σπασίματα η ταινία. Υπάρχει άλλο, πιο αξιόπιστο και free πρόγραμμα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ψάχνω πρόγραμμα για μετατροπή ac3, dts σε Acc χωρίς να πειράζω το αρχείο της της ταινίας. Έχω δοκιμάσει το TEncode αλλά μου κάνει σπασίματα η ταινία. Υπάρχει άλλο, πιο αξιόπιστο και free πρόγραμμα. Ευχαριστώ.

Ναι, avidemux.

Του φορτώνεις το αρχείο, στο video αφήνεις copy και στο audio βάζεις aac. Αν είναι πολυκάναλος ο ήχος καλά είναι να πατήσεις filters στο audio και να τσεκάρεις remix->stereo.

Τέλος, στο Output βάζεις mp4 ή Mkv και σώζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όμως θέλεις να κάνεις τον ήχο aac; Συνήθως η μετατροπή είναι από dts σε ac3 και γίνεται πολύ εύκολα με το mkv2ac3.

 

Στο demux, αν μετατρέψεις ήχο από dts καλά είναι να βάλεις στα φίλτρα, τη λειτουργία αποσφαλμάτωσης στο Αυτόματο (-3db)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω acc γιατί  έχω έναν αποκωδικοποιητή για δεύτερο media player, ο οποίος δεν αναγνωρίζει ήχο ac3 ούτε dts. Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα οκ τελικά με το avidemux,πολύ καλό πρόγραμμα. Δοκίμασα μετατροπές ήχου από dts σε aac και από ac3 σε aac χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έδωσαν στον ξαδερφό μου ένα dvd με ασκήσεις, τέστ απο το φροντιστήριο για να δουλέψουν στο σπίτι.

 

Ο υπολογιστής του δεν παίρνει dvd και μου το έδωσε να το αντιγράψω σε φλασάκι αλλά έχει προστασία εγγραφής το dvd...

 

Με ποιο πρόγραμμα να το αντιγράψω?

 

Έχω χρόνια να ασχοληθώ με cd,dvd και αντιγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Θέλω να επισημάνω ότι το SubRip όπως αναφέρεται στο πρώτο post, κάνει και συγχρονισμό στους υπότιτλους.

 

Επίσης, καλοπροαίρετα, το "Προγράμματα για μεταφρασμό υποτίτλων " θα έπρεπε να είναι "Προγράμματα για μετάφραση υποτίτλων ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Θελω σε ενα mp3 να κοψω ενα σημειο του και να αποθηκευσω το υπολοιπο..Ποιο προγραμμα χρησιμοποιω;

Κανένα πρόγραμμα δε χρειάζεται εκτός αν θέλεις να κάνει μαζζική επεξεργασία σε 10άδες κομμάτια. Το μόνο που χρειάζεται είναι να πας στο παρακάτω λινκ. Η λειτουργία του νομίζω είναι πολύ απλή και αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και fade in-out.

http://mp3cut.net/

 

Αν θέλεις πρόγραμμα δες αυτό ή το audacity για περισσότερες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...