Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιοτερα ειχα χρησιμοποιησει για τετοιο σκοπο το mpTrim

 

Απ'οτι θυμαμαι δεν κανει επανακωδικοποιηση και βλεπω οτι συνεχιζει να ενημερωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένα πρόγραμμα δε χρειάζεται εκτός αν θέλεις να κάνει μαζζική επεξεργασία σε 10άδες κομμάτια. Το μόνο που χρειάζεται είναι να πας στο παρακάτω λινκ. Η λειτουργία του νομίζω είναι πολύ απλή και αν θέλεις μπορείς να προσθέσεις και fade in-out.

http://mp3cut.net/

 

Αν θέλεις πρόγραμμα δες αυτό ή το audacity για περισσότερες επιλογές.

Το fade in-out τι ακριβως κανει; Το εχω δει αυτο αλλα στο αρχειο μου που ειναι 0.53 sec θελω να κοχω ενα κομματι απο τη μεση....Σε αυτο αν ειδα και καταλαβα καλα σου λεει ποιο θα διατηρησεις οχι ποιο θα κοψεις...Ετσι μπου μενει ειτε αυτο απο την αρχη μεχρι τη μεση ή απο τη μεση ως το τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fade in & out δημιουργεί ένα σβήσιμο στην ένταση του ήχου στην αρχή και στο τέλος (in και out) ώστε να ξεκινάει ομαλά και να τελειώνει πάλι ομαλά.

Το 2ο λινκ (που σου έδωσε και ο SupaCoopa) είναι το mp3trim που κόβει ότι θέλεις. Αν έχεις το winamp μπορείς να ενημερώσεις τους χρόνους κοπής από αυτό με το κουμπάκι w που είναι δίπλα στο start και end.

Μετά υπάρχει και το audacity (δωρεάν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι ακριβώς software σχετικό με το θέμα,αλλά δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα μόνο για αυτό.

 

Κάποιο δωρεάν πρόγραμμα που να βρίσκει και να διαγράφει duplicate mp3's? Παρόμοιο με το Similarity πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εχω μαγνητοσκοπήσει κάποιες παλιές βιντεοκασέτες απο multi 8 μηχανή με την dslr μου για να τις έχω ψηφιακά. 

 

Τα αρχεία είναι avi και είναι τεράστια. 

 

Μπορώ να τα μετρατρέψω με κάποιο πρόγραμμα σε άλλο φορματ ώστε να μικρύνουν αλλα να μην χάθεί η ποιότητα αισθητά? 

 

Εαν ναι ποιο είναι το καλύτερο πρόγραμμα για να κάνω την μετατροπή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι απλό και εύκολο δες το freemake. Πρόσεξε μόνο στην εγκατάσταση γιατί έχει adwares, οπότε όχι τυφλοσούρτι. Αν έχει επιλογή για αυτόματη ή χειροκίνητη εγκατάσταση επέλεξε το 2ο και ότι έχει τσεκαρισμένο για offer ξετσεκάρισε το. Βασικά, τώρα που το κατέβασα να το δω έχει μόνο ένα offer και ω τι έκπληξη, ήταν no thanks (περίεργο).

Μετά φόρτωσε το ή τα avi και μετέτρεψε σε mp4. Στο παράθυρο παραμέτρων που θα ανοίξει μόλις πατήσεις σε Mp4 άλλαξε το 1pass σε 2pass και βάλε στο μέγεθος κάτω δεξιά (το πουγκί) πόσα mb θέλεις να βγει. Υπολόγισε περίπου στο 1-1.5 gb ανά ώρα.

Μια άλλη επιλογή είναι το megui, πάλι για mp4.

 

Κάνε ένα μικρό κομμάτι για αρχή με διάφορες ρυθμίσεις για να δεις ποιο σε βολεύει από αναλογία μέγεθος προς ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.
Εχω βιντεοσκοπισει κατι βιντεακια απο το κινητο μου και θελω να τα ανεβασω youtube. Θελω ενα πολυ βασικο προγραμμα με το οποιο να μπορω να κοψω μερικα σημεια, να θολωσω αλλα, να βαλω μουσικη στο βιντεο και να τα εχω σε mp4 μορφη.
Θα προτιμουσα ενα δωρεαν που να βγαζει σε αναλυση 1080p.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.

Θέλω σε ενα βίντεο το οποίο το εχω ηδη επεξεργαστεί να βάλω κάποια σημάδια γραμμές η να κυκλώσω κάποια σημεία τα οποια κινούνται με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα στο θεμα.Θελω ενα προγραμμα για επεξεργασια μουσικης με τις δυνατοτητες του FL studio αλλα εντελώς free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα.

Θέλω σε ενα βίντεο το οποίο το εχω ηδη επεξεργαστεί να βάλω κάποια σημάδια γραμμές η να κυκλώσω κάποια σημεία τα οποια κινούνται με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? 

Μπορεις να χρησιμοποιησεις το camtasia studio. Το δουλευω χρονια για tutorials που δημιουργω στο youtube όπως και gamepalys και κανει την δουλεια του μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους! συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει, εχω καποια βιντεο απο καμερα που εγραφε σε dvd που θελω να ενωσω-κοψω καποια κομματια και να τα φτιαξω σε αλλο τυπο αρχειου. επισης τωρα εχω και μια action camera που και με αυτη θα χρειαστω κοψε-ραψε,κανενα ψιλοεφε και μουσικη εξτρα απο πανω κλπ. κατεβασα το AVS Video Editor free και ενω εφαγα ωρες για να φτιαξω κατι οταν πηγα να αποθηκευσω το αρχειο μου εβγαλε να πληρωσω.... αν θεωρειτε οτι αξιζει σαν προγραμμα τοτε οκ, να δωσω περιπου 20-22ευρω. αλλα πιστευω οτι κατι αλλο θα υπαρχει σε δωρεαν?. ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία βίντεο;Βασικά θέλω να κάνω αποκοπή και αποθήκευση μέρος των βίντεο και μετατροπή απο HD σε FHD με επιλογή ρύθμισης να ξεκινά και να τελειώνει ρυθμίζοντας την ταχύτητα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πρόγραμμα για επεξεργασία βίντεο;Βασικά θέλω (1) να κάνω αποκοπή και αποθήκευση μέρος των βίντεο και (2) μετατροπή απο HD σε FHD με (3) επιλογή ρύθμισης να ξεκινά και να τελειώνει ρυθμίζοντας την ταχύτητα.

(1) Το avidemux το κάνει και είναι δωρεάν. http://www.insomnia.gr/wiki/_/video/%CE%BA%CF%8C%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CF%81%CE%AC%CF%88%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-video-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-avidemux-r132

 

(2) Αυτό είναι δώρο-άδωρο. Το upscalling το μόνο που θα σου αποφέρει είναι μεγαλύτερο μέγεθος αρχείου, τίποτε άλλο. τα ψηφιακά αρχεία μόνο προς το χειρότερο μπορούν να γίνουν και όχι προς το καλύτερο.

 

(3) Αυτό θέλει video editor ή video effector, δεν γίνεται με κάτι απλό και εύκολο. Δες το filmora,το vsdc ή το lightworks (έχουν δωρεάν εκδόσεις όλα). Αλλιώς πας σε εμπορικά προγράμματα όπως after effects, premiere, sony vegas, pinnacle studio κτλ.

 

 

καλησπερα σε ολους! συγνωμη αν εχει ξαναειπωθει, εχω καποια βιντεο απο καμερα που εγραφε σε dvd που θελω να ενωσω-κοψω καποια κομματια και να τα φτιαξω σε αλλο τυπο αρχειου. επισης τωρα εχω και μια action camera που και με αυτη θα χρειαστω κοψε-ραψε,κανενα ψιλοεφε και μουσικη εξτρα απο πανω κλπ. κατεβασα το AVS Video Editor free και ενω εφαγα ωρες για να φτιαξω κατι οταν πηγα να αποθηκευσω το αρχειο μου εβγαλε να πληρωσω.... αν θεωρειτε οτι αξιζει σαν προγραμμα τοτε οκ, να δωσω περιπου 20-22ευρω. αλλα πιστευω οτι κατι αλλο θα υπαρχει σε δωρεαν?. ευχαριστω!

Δες τα προγράμματα που είπα παραπάνω στο (3).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. 

 

Πέρυσι είχα ένα βίντεο για τη δουλειά και το μετέτρεψα σε DVD (με chapters κλπ). Νομίζω ήταν και free αλλά δεν είμαι βέβαιος. Ωστόσο επειδή έκανα φορμάτ δεν το βρίσκω και δε θυμάμαι και ποιο ήταν. Όχι πάντως το convertxtodvd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

 

Πέρυσι είχα ένα βίντεο για τη δουλειά και το μετέτρεψα σε DVD (με chapters κλπ). Νομίζω ήταν και free αλλά δεν είμαι βέβαιος. Ωστόσο επειδή έκανα φορμάτ δεν το βρίσκω και δε θυμάμαι και ποιο ήταν. Όχι πάντως το convertxtodvd. 

dvd flick μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...