Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!  παιζω απο τον υπολογιστη μου full bluray 3d ταινιες με το cyberlink powerdvd αλλα τελευταια εχω θεματα. εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο προγραμμα για την ιδια δουλεια? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας.. Ποιο προγραμμα μου προτινετε για να ακουω μουσικη και να βλεπω ταινιες; Θελω να ειναι οσο ποιο δυνατο μς Καλο ηχο ( το καλητερο δηλαδη :Ρ ) επισης θελω να εχει ωραια σχεδια οταν ακους μουσικη Trance φαση ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ, το topic μολις εκλεισε 10 χρονια!!! Ποτε δεν περιμενα οτι θα γινει sticky για μια δεκαετια!!!! Να στε καλα ολοι. Καλες γιορτες αοπ καλιφορνια. Οταν το ξεκινησα ημουν ακομα στην κερκυρα! #ευχες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια και χρονια πολλα,

Κανενα καλο προγραμμα για μετατροπη mkv σε avi υπαρχει

10άδεις...

θα αναφέρω μόνο κάποια δωρεάν.

Freemake video converter

Convertilla

Format factory

Any video converter

MediaCoder

AVS Media Converter

DVDVideoSoft

xMedia Recode

AviDemux

FFMPEG (command line only)

 

 

Και δύο επισημάνσεις.

 

1. ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ FREE ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.

-Ποτε express εγκατάσταση αλλά manual...

-ποτέ τυφλοσούρτη τα next και τα yes, προσέχουμε λίγο σε τι συμφωνούμε...

-πάντα ξετσεκαρουμε ή πατάμε decline σε όλα τα offers...

-αν δε βρίσκουμε πως να αφαιρέσουμε ένα offer (να το πεις ο θεός για offer) ψάχνουμε καλά στην καρτέλα, είναι υποχρεωτικό να έχει κάποιον τρόπο για να παρακάμψουμε το βήμα της "προσφοράς"...

 

2. ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΑΠΌ SOFTONIC.

Είναι οι ποιο σιχαμεροί με τους downloaders και τα adwares. Ότι έχουν αυτοί τα έχουν και όλα τα άλλα site με freewares, π.χ. softpedia, majorgeek, filehippo κτλ. και χωρίς τα έξτρα adwares της softonic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω micos ησουν κατατοπιστικός αυτο με το softonic δεν το ήξερα,θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα αν υπάρχει αρχειο srt μπορώ να το περάσω κατευθείαν στο avi ενσωματωμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς. Το κάθε πρόγραμμα όμως μπορεί να θέλεις διαφορετικό τρόπο. Συνήθως όμως αν το srt είναι μαζί με το βίντεο και με το ίδιο όνομα τότε το αναγνωρίζουν αυτόματα. Στο format factory νομίζω ότι πρέπει να το επιλέξεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

όταν βλέπω ταινίες και σειρές στις περισσότερες έχει μεγάλη εναλλαγή της έντασης από σκηνές δράσης και σκηνές ομιλίας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βλέπω ταινίες και σειρές στις περισσότερες έχει μεγάλη εναλλαγή της έντασης από σκηνές δράσης και σκηνές ομιλίας.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό?

Αυτό συνήθως συμβαίνει σε πολυκάναλο ήχο και κυρίως στις ταινίες και όχι στις σειρές.

Αν βλέπεις σε τηλεόραση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ανά χείρας το τηλεκοντρόλ. Αν βλέπεις σε υπολογιστή, ανάλογα με το πρόγραμμα αναπαραγωγής που έχεις μπορείς να δεις αν έχει στις ρυθμίσεις του ήχου επιλογή για normalize ή αν παίρνει έξτρα φίλτρα για να μπορεί να εξισορροπεί τον ήχο αυτόματα.

π.χ. το kmplayer έχει επιλογή για normalizer στον ήχο και μπορείς να ρυθμίσεις ανεξάρτητα τα κανάλια σε ac3/dts ήχο έτσι ώστε να χαμηλώσεις λίγο την ομιλία και να κάνεις pre-amplify τον ήχο όταν είναι σε τέτοια μορφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπολογιστή τα βλέπω. Με το bs και το vlc δεν υπάρχει αυτό αλλά κατέβασα το gom player που το έχει και κάνει δουλειά. Βέβαια κολλάει στις hd ταινίες το gom.. Θα κατεβάσω και το km. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...