Προς το περιεχόμενο

Αγορά καρέκλας


Exoskeletor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

για το τρίξιμο της καρέκλας πάντως έριξα λίγο WD40 και λύθηκε το θέμα.

 

αν και έμμεσα τα παρακάτω με το θέμα της καρέκλας τα γράφω (όσα μου ρχονται τώρα κατα νου) - τα βασικά εκτός από την καρέκλα είναι:

1) ο αυχένας να μην γέρνει προς τα κάτω, οπότε η οθόνη να είναι στο ύψος των ματιών (άντε 2εκ πιο κάτω)

2) εννοείται να μην καμπουριάζει η σπονδυλική στήλη (η γιόγκα και λοιπές σχετικές ασκήσεις βοηθάνε - έχω κάνει 2-3 μαθήματα και καταλαβαίνω διαφορά)

3) τα γόνατα και οι αγκώνες να είναι σε ορθή γωνία (χρήση υποπόδιο ανάλογα αν πατάνε τα πόδια σας)

4) οι ώμοι να μην ανεβαίνουν πάνω από το νορμάλ, αλλά ούτε και να κρέμονται

5) οι καρποί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ευθεία (σε σχέση με το χέρι) και να μην έχουν διαφορά στο πάνω κάτω (χρήση βάσης ζελ ??)

 

μαξιλαράκι πλάτης είχα και βοηθούσε - θα ξαναπάρω

στήριγμα για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι από ζελ είχα και βοηθούσε - θα ξαναπάρω

βάση για το λαπτοπ είχα και βοηθούσε - μμμμ είναι ακριβό, θα βάλω βιβλία ή θα την φτιάξω αλλά diy ναουμ - δεν δίνω 100αρα

 

πρέπει να θυμόμαστε αυτά τα πραματάκια και στην αρχή να "στήνουμε" σωστά το σώμα μας, αλλά και να τσεκάρουμε τον εαυτό μας μετά από κανά 20λεπτό που σιγά-σιγά θα έχουμε καμπουριάσει κλπ

 

η άσκηση γενικά βοηθάει, όπως και οι διατάσεις (παίρνουν περίπου 5λεπτά να τις κάνεις)

 

η υγεία μας είναι το πιο σημαντικό.. να το θυμόμαστε και να το εννοούμε

 

χαιρετώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το τρίξιμο της καρέκλας πάντως έριξα λίγο WD40 και λύθηκε το θέμα.

 

αν και έμμεσα τα παρακάτω με το θέμα της καρέκλας τα γράφω (όσα μου ρχονται τώρα κατα νου) - τα βασικά εκτός από την καρέκλα είναι:

1) ο αυχένας να μην γέρνει προς τα κάτω, οπότε η οθόνη να είναι στο ύψος των ματιών (άντε 2εκ πιο κάτω)

2) εννοείται να μην καμπουριάζει η σπονδυλική στήλη (η γιόγκα και λοιπές σχετικές ασκήσεις βοηθάνε - έχω κάνει 2-3 μαθήματα και καταλαβαίνω διαφορά)

3) τα γόνατα και οι αγκώνες να είναι σε ορθή γωνία (χρήση υποπόδιο ανάλογα αν πατάνε τα πόδια σας)

4) οι ώμοι να μην ανεβαίνουν πάνω από το νορμάλ, αλλά ούτε και να κρέμονται

5) οι καρποί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ευθεία (σε σχέση με το χέρι) και να μην έχουν διαφορά στο πάνω κάτω (χρήση βάσης ζελ ??)

 

μαξιλαράκι πλάτης είχα και βοηθούσε - θα ξαναπάρω

στήριγμα για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι από ζελ είχα και βοηθούσε - θα ξαναπάρω

βάση για το λαπτοπ είχα και βοηθούσε - μμμμ είναι ακριβό, θα βάλω βιβλία ή θα την φτιάξω αλλά diy ναουμ - δεν δίνω 100αρα

 

πρέπει να θυμόμαστε αυτά τα πραματάκια και στην αρχή να "στήνουμε" σωστά το σώμα μας, αλλά και να τσεκάρουμε τον εαυτό μας μετά από κανά 20λεπτό που σιγά-σιγά θα έχουμε καμπουριάσει κλπ

 

η άσκηση γενικά βοηθάει, όπως και οι διατάσεις (παίρνουν περίπου 5λεπτά να τις κάνεις)

 

η υγεία μας είναι το πιο σημαντικό.. να το θυμόμαστε και να το εννοούμε

 

χαιρετώ!

 

 

 

+1

Ευχαριστούμε !!

 

Είμαι κ εγω στην αναζήτηση καλής καρέκλας..Πολύ κούραση,Praktiker,Ikea κτλ θα τα αφήσω σαν τελευταία έσχατη λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι κι εγω σε αναζητηση καρεκλας, γιατι η προηγουμενη απο Practiker αξιας 50ευρω, μας αφησε χρονους.

 

Απο Amazon αξιζει να παρει καποιος? Βεβαια αν δεν κατσεις πανω, ποτε δεν ξερεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την καρεκλα, μπορω να τη βρω σε καποιο site απο εξωτερικο ή καπου αλλου? Δεν ξερω ονομασια μοντελου, για να τη ψαξω, οσο και αν προσπαθησα με παραλλαγες. Την εχω δοκιμασει, και εχει πολυ καλο συστημα relax.

http://www.organizerstores.gr/ostores/produ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

παιδες μπορω να βρω καπου προσκεφαλο για καρεκλα γραφειου? εχω μια sato η οποια ειναι σε γενικες γραμμες οκ αλλα χρειαζομαι και ενα προσκεφαλο οπωσδηποτε. μπορω να βρω καπου προσκεφαλο μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ελεος 850 και 1000 για μια καρεκλα;; με τοσα χρηματα φτιαχνω ενα τζακουζι στο δωματιο μου και ειδικη αδιαβροχη βαση για πληκτρολογιο και ποντικι.. ελεος καρεκλα θελουμε και οχι καποιο εξαρτημα αεροπλανου.. ειναι απλα πραγματα.. αν ξερεις τι χρειαζεται το σωμα σου και να ξερεις την γενικη δομη ολης της υποθεσης στα 100 με 150Ε το πολυ εισαι υπερκαλυμενος..

 

Και μετα παραπονιεται ο κοσμος για οικονομικες κρισεις και αλλα τετοια θεματα.. τουλαχιστον αυτα τα χρηματα να τα εδινα για τον λογο τον οποιο καθομαι σε αυτες τις καρεκλες που στην προκειμενη συζητηση ειναι οι υπολογιστες..

 

*Αγνοηστε το παραπανω μυνημα αν εχετε σοβαρα προβληματα με το σωμα σας και σας ειναι απαραιτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για να μην έχουμε σοβαρά προβλήματα με τη μέση μας και την πλάτη μας (και όχι μόνο) είναι απαραίτητη μια σωστή καρέκλα.

Κάποιοι κάθονται τη μισή μέρα στην καρέκλα, όχι για να μπουν για 20 λεπτά στο μαποβιβλίο.

 

Εξάλλου μια καλή καρέκλα δεν την αλλάζεις εύκολα, εκτός κι αν τα κιλά σου είναι πολλά ή χοροπηδάς αντί να κάθεσαι/σηκώνεσαι σαν άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο πανω τι λεω; οτι αν ξερεις τι χρειαζεσαι για το σωμα σου μπορεις να βρεις και την αβαλογη καρεκλα..

anyway το θεμα καρεκλα ειναι πολυ ψαγμενο θεμα και κατα την γνωμη μου υπαρχουν μερικα στανταρ πραγματα που αν εχεις αυτα εισαι καλυμενος.. προσωπικα εχω μια πολυ προχειρη καρεκλα και μπορω να πω οτι δεν αντιμετωπιζω ιδιατερα προβληματα αλλα επισης εχω παει εδω σε ενα ιντερνετ καφε και πραγματικα απο την στιγμη που θα κατσεις μεχρι να φυγεις δεν σε εχει κουρασει καθολου και ειμαι σιγουρος οτι δεν ξοδεψαν 500ε για καθε καρεκλα ουτε καν 100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά νομίζω πως παίζει ρόλο και η σωστή στάση σώματος.

 

Θέλω να πω πως αν κάποιος έχει μάθει να κάθεται λάθος, ίσως πιο δύσκολα δει διαφορές μεταξύ μιας καλής, μιας μέτριας και μιας κακής καρέκλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...