Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, δε σχολιάζω τίποτα για να μη γίνει πεδίο μάχης το thread, όμως ξεκαθαρίζω ότι γκρίζα διαφήμιση ή to spamming θα καυτηριάζεται από οποιονδήποτε γίνεται. Αν σε παρεξήγησα ως προς αυτό, λυπάμαι.

Νομίζω ότι από ευγένεια οφείλω να συστηθώ και εγώ, αφού μου ζητήθηκε, για να ξέρουν και οι άλλοι τι διαβάζουν. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός/ μηχανικός ποιότητας. H δουλειά μου δεν έχει καμία σχέση με το χώρο του ηλιακού, άρχισα να ασχολούμαι πριν δύο μήνες όταν αποφάσισα να πάρω για το σπίτι μου. Ασχολούμαι με αυτό το thread μόνο για να ανταποδώσω τη βοήθεια που έλαβα και εγώ όταν άρχισα να ψάχνομαι.

Ας επικεντρωθούμε τώρα στο πρόβλημα του gponiris.

 

---------- Προσθήκη στις 19:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:02 ----------

 

στο τηλεφωνο ρωτησα τρεις φορες αν μιλαμε για glass και μου ειπε οχι.μιλαμε για τιτανιο που ειναι καλυτερο απο inox.δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω αν τελικα προκειται για double,αλλα γινεται αναφορα στο σαιτ σε προιοντα με glass,τιτανιο,χαλκο,οποτε να υποθεσω οτι ακριβολογει στους χαρακτηρισμους της κ ειναι οπως τα παρουσιαζει?πως να το θεσω διαφορετικα ωστε να το επαληθευσω?

εχει κανεις τιτανιο να παρουμε αποψεις?

 

Από όσο ξέρω εγώ, λένε τιτάνιο επειδή η επικάλυψη (επισμάλτωση) περιέχει τιτάνιο. Να είναι ολόκληρος ο κάδος από τιτάνιο αποκλείεται, είναι πανάκριβο υλικό. Με ποιον μιλάς; Με αντιπρόσωπο; Αν δε σε δουλεύει, μάλλον δεν ξέρει και ο ίδιος.

Ας πει και κανένας άλλος αν έχει ξανακούσει το "τιτάνιο" στον κάδο.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημερα πηρα τηλ την ilosak δεν τους εχω δει πουθενα αλλα μονο στο σαι τους που το βρηκα απο εδω , μετα απο πολλες ωρες διαβασματος στο θεμα αυτο στο insomnia και με συγκριση κατεληξα iliosak η σε 180 ινοχ 316 η σε double glass 180 . Η κοπελα μου ειπε οτι δινουν 10 χρονια και οτι καθε 2 χρονια αλλαζω ανοδιο το οπιο το αγωραζω απο αυτους κανει 20Ε και μπορω να το βαλω και εγω ο συλλεκτης ειναι TINOX BLUE και οταν ρωτησα για δημοκτητο μου ειπε να μπω στο σαιτ την τινοχ και να δω της ευρωπαικες απο βδομαδα θα παραγγειλω και θα σας πω.Δεν ειναι πολυ γνωστοι γιατι δεν εχουν αντιπροσωπους ακομα στην υπολοιπη ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως υπαρχουν αναμονες στην ταρατσα οποτε δεν υπαρχει επιπλεον χρεωση ανα τρεχον μετρο.μου ειπαν οτι κανει 1580ε και με την προσφορα 30% παει 1080.μου αναφεραν οτι ειναι απο τιτανιο που ειναι κλασεως καλυτερο απο τον ανοξειδωτο(ινοξ υποθετω).και το κορυφαιο που μολις εμαθα...εργοστασιακη εγγυηση εφορου ζωης!!συμμορφωνεται με iso 9001,CEN keymark και περιμενω απαντηση τους επειδη δεν το ηξεραν για DIN 50930-6 ;)

παμε καλα μεχρι τωρα?

παμε καλα μεχρι τωρα?

 

Η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη απο όσο τον πήρα εγώ. Στην citypress είχαν τιμές και πρίν κάνα μήνα υψηλότερες. Νομίζω ότι η έκπτωση είναι πραγματική. Διευκρίνησε αν είναι με ΦΠΑ και τοποθέτηση όμως. Όσο για την εγγύηση παιδιά είναι του εργοστασίου. Όπως και οι πιστοποιήσεις http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=87 τις οποίες μου είχαν φέρει κατά την τοποθέτηση. Το DIN50930-6 δεν νομίζω να αφορά ηλιακούς θερμοσίφωνες αλλά καταλληλότητα πόσιμου νερού στις υδραυλικές εγκαταστάσεις. Και για όσους κουράζονται να διαφημίσουν κάποια συγκεκριμένα ηλιακά απο την αρχή που ξεκίνησα να διαβάζω πρίν 2 χρόνια, SOLAR KEYMARK παίρνει μόνο κάποιο εργοστάσιο και όχι μεταπωλητής. Το ΗΛΙΟΦΑΝ έχει SOLAR KEYMARK και γράφει: AGELOPOULOS GROUP - HELIOFAN. Το ηλιοσακ απο όσους "τυχαία" το αναφέρουν έχει πιστοποίηση σαν ηλιοσακ ή διάφορες άλλες πιστοποιήσεις των υλικών του? (απο τους διαφορους κατασκευαστες δηλαδη?)

 

Στα νέα της εταιρίας βρήκα και αυτό http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=26

 

αρκετά κατατοπιστικό νομίζω.

 

Αυτά αντε να ετοιμαστούμε για το ψάρεμα :)

 

---------- Προσθήκη στις 23:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:26 ----------

 

Σημερα πηρα τηλ την ilosak δεν τους εχω δει πουθενα αλλα μονο στο σαι τους που το βρηκα απο εδω , μετα απο πολλες ωρες διαβασματος στο θεμα αυτο στο insomnia και με συγκριση κατεληξα iliosak η σε 180 ινοχ 316 η σε double glass 180 . Η κοπελα μου ειπε οτι δινουν 10 χρονια και οτι καθε 2 χρονια αλλαζω ανοδιο το οπιο το αγωραζω απο αυτους κανει 20Ε και μπορω να το βαλω και εγω ο συλλεκτης ειναι TINOX BLUE και οταν ρωτησα για δημοκτητο μου ειπε να μπω στο σαιτ την τινοχ και να δω της ευρωπαικες απο βδομαδα θα παραγγειλω και θα σας πω.Δεν ειναι πολυ γνωστοι γιατι δεν εχουν αντιπροσωπους ακομα στην υπολοιπη ελλαδα.

 

Πιστοποίηση για το ΤΙΝΟΧ δεν είναι πιστοποίηση ηλιακού αλλά υλικού κατασκευής. Συμπαθάτε με αλλά επειδή έτυχε να παρακολουθήσω την συντήρηση που έκαναν στο δικό μου ηλιακό πρίν μερικούς μήνες, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολη. Η εγγυησή τους δηάδή παραπέμπει στον αγοραστή να κάνει μόνος του service ?!?!?!?!? Όχι αδειούχος υδραυλικός δηλάδή? Και που θα βρεί σκούπα για τα άλατα? Πώς θα καθαρίσει την αντίσταση? Πώς θα αλλάξει το αντιψυκτικό??? Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι μερικές απόψεις εδώ μέσα δεν είναι τυχαίες αλλά έχουν σκοπό διαφήμησης. Ας σοβαρευτούμε (τίποτα προσωπικό με κανέναν) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ :)

 

---------- Προσθήκη στις 23:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:33 ----------

 

Η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη απο όσο τον πήρα εγώ. Στην citypress είχαν τιμές και πρίν κάνα μήνα υψηλότερες. Νομίζω ότι η έκπτωση είναι πραγματική. Διευκρίνησε αν είναι με ΦΠΑ και τοποθέτηση όμως. Όσο για την εγγύηση παιδιά είναι του εργοστασίου. Όπως και οι πιστοποιήσεις http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=87 τις οποίες μου είχαν φέρει κατά την τοποθέτηση. Το DIN50930-6 δεν νομίζω να αφορά ηλιακούς θερμοσίφωνες αλλά καταλληλότητα πόσιμου νερού στις υδραυλικές εγκαταστάσεις. Και για όσους κουράζονται να διαφημίσουν κάποια συγκεκριμένα ηλιακά απο την αρχή που ξεκίνησα να διαβάζω πρίν 2 χρόνια, SOLAR KEYMARK παίρνει μόνο κάποιο εργοστάσιο και όχι μεταπωλητής. Το ΗΛΙΟΦΑΝ έχει SOLAR KEYMARK και γράφει: AGELOPOULOS GROUP - HELIOFAN. Το ηλιοσακ απο όσους "τυχαία" το αναφέρουν έχει πιστοποίηση σαν ηλιοσακ ή διάφορες άλλες πιστοποιήσεις των υλικών του? (απο τους διαφορους κατασκευαστες δηλαδη?)

 

Στα νέα της εταιρίας βρήκα και αυτό http://www.agelopoulos.gr/agelopoulos/index.php?section=26

 

αρκετά κατατοπιστικό νομίζω.

 

Αυτά αντε να ετοιμαστούμε για το ψάρεμα :)

 

---------- Προσθήκη στις 23:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:26 ----------

 

 

Πιστοποίηση για το ΤΙΝΟΧ δεν είναι πιστοποίηση ηλιακού αλλά υλικού κατασκευής. Συμπαθάτε με αλλά επειδή έτυχε να παρακολουθήσω την συντήρηση που έκαναν στο δικό μου ηλιακό πρίν μερικούς μήνες, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολη. Η εγγυησή τους δηάδή παραπέμπει στον αγοραστή να κάνει μόνος του service ?!?!?!?!? Όχι αδειούχος υδραυλικός δηλάδή? Και που θα βρεί σκούπα για τα άλατα? Πώς θα καθαρίσει την αντίσταση? Πώς θα αλλάξει το αντιψυκτικό??? Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι μερικές απόψεις εδώ μέσα δεν είναι τυχαίες αλλά έχουν σκοπό διαφήμησης. Ας σοβαρευτούμε (τίποτα προσωπικό με κανέναν) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ :)

 

Επίσης απο την μαύρη διαφήμηση μπήκα στον κόπο να δώ στο site του υπουργείου εμπορίου http://www.gge.gr/4/search.asp ότι το ιλιοσακ δεν είναι κάν κατοχυρωμένο ώς εμπορικό σήμα!!! όλα αυτά επειδή αναζητώντας τις σελίδες που προυπάρχουν πάντα κάποιος που κάνει login πρώτη φορά εδώ ώς δια μαγείας αποφασίζει να αγοράσει αυτό το ιλιοσακ. ΠΩΣ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΏ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ ΗΛΙΑΚΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΝΟΣ ΦΟΡΟΥΜ (ΜΟΝΟ) ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΟΥ???

 

Ειλικρινά δεν με απασχολεί γιατί δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε ειδικός παρά ένας απλός πολίτης-χρήστης του internet. Νομίζω όμως ότι μερικά πράγματα παρακάνουν ΜΠΑΜ!

 

Θα συνεχίσω να παρακολουθώ το forum ελπίζοντας ότι θα λειτουργήσει ώς εργαλείο συζήτησης και όχι διαφήμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμπαθάτε με αλλά επειδή έτυχε να παρακολουθήσω την συντήρηση που έκαναν στο δικό μου ηλιακό πρίν μερικούς μήνες, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολη. Η εγγυησή τους δηάδή παραπέμπει στον αγοραστή να κάνει μόνος του service ?!?!?!?!? Όχι αδειούχος υδραυλικός δηλάδή? Και που θα βρεί σκούπα για τα άλατα? Πώς θα καθαρίσει την αντίσταση? Πώς θα αλλάξει το αντιψυκτικό??? Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι μερικές απόψεις εδώ μέσα δεν είναι τυχαίες αλλά έχουν σκοπό διαφήμησης. Ας σοβαρευτούμε (τίποτα προσωπικό με κανέναν) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ :)

 

 

Σχόλιο μόνο σε αυτό, επειδή και εγώ έχω επιλέξει ηλιακό που έχει 50 χρόνια εγγύηση και δεν απαιτεί το service να γίνεται από την εταιρεία:

Το service είναι πανεύκολο και είναι σκέτη κοροϊδία να σκας 70άρες κάθε δύο χρόνια. (τόσα μου ζητούσαν εμένα οι περισσότεροι).

 

1. Το αντιψυκτικό μπαίνει κάθε δύο χρόνια. Απλά ξεβιδώνεις δύο τάπες και προσθέτεις.

2. Τα άλατα καλό είναι να τα καθαρίζεις μια φορά στα 20 χρόνια, και πάλι προαιρετικά. Είναι χοντρά κομμάτια που μαζεύονται κάτω από την αντίσταση όταν τη χρησιμοποιείς συχνά. Όταν ανάβεις την αντίσταση 5 φορές το χρόνο είναι περιττό, το μόνο που μπορεί να σου προκαλέσουν είναι μια αμελητέα μείωση της χωρητικότητας.

3. Η αντίσταση, επίσης θέλει προαιρετικά καθάρισμα, ανάλογα τη συχνότητα χρήσης της. Κυκλοφορούν ειδικά υγρά, αλλά και αν τη βουτήξεις για λίγη ώρα σε λίγο ξύδι μια χαρά καθαρίζει με ένα πανάκι.

4. Ο έλεγχος/αλλαγή του ανοδίου είναι σημαντικός για τους μη χάλκινους θερμοσίφωνες. Κοστίζει 3-10 € από ένα μαγαζί με υδραυλικά και απλά το βιδώνεις σε μια υποδοχή.

Για τα άλατα, αντίσταση ανόδιο, το μόνο δύσκολο είναι ότι πρέπει να αδειάσεις το θερμοσίφωνα και να ξεβιδώσεις το καπάκι του (φλάντζα). Για να αδειάσει, πρέπει να αποσυνδέσεις την παροχή και να ανοίξεις τη βρύση. Μετά λύνεις τις 8 βίδες του στρογγυλού καπακιού στο πλάι.

Δεν είναι τίποτα τραγικό να το κάνει κανείς αυτό κάθε 5 χρόνια, και αν δε μπορεί ας φωνάξει υδραυλικό ή την εταιρεία, όχι όμως να σου το βάζουν προϋπόθεση για την εγγύηση κάθε 2 χρόνια, το θεωρώ κοροϊδία.

 

---------- Προσθήκη στις 00:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:36 ----------

 

Παρεμπιπτόντως μήπως μήπως βγάζεις άκρη τι λένε στον gponiris για το τιτάνιο; Εσύ ποιο μοντέλο ΗΛΙΟΦΑΝ έχεις;

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποίηση για το ΤΙΝΟΧ δεν είναι πιστοποίηση ηλιακού αλλά υλικού κατασκευής. Συμπαθάτε με αλλά επειδή έτυχε να παρακολουθήσω την συντήρηση που έκαναν στο δικό μου ηλιακό πρίν μερικούς μήνες, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολη. Η εγγυησή τους δηάδή παραπέμπει στον αγοραστή να κάνει μόνος του service ?!?!?!?!? Όχι αδειούχος υδραυλικός δηλάδή? Και που θα βρεί σκούπα για τα άλατα? Πώς θα καθαρίσει την αντίσταση? Πώς θα αλλάξει το αντιψυκτικό??? Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι μερικές απόψεις εδώ μέσα δεν είναι τυχαίες αλλά έχουν σκοπό διαφήμησης. Ας σοβαρευτούμε (τίποτα προσωπικό με κανέναν) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ :)

 

 

Οχι φιλε απλα μου ειπε οτι αν "πιανουν τα χερια μου " μπορω να το κανω και μονος μου, παρεχοντας μου ολα τα υλικα απλα καθε 2 χρονια υποχρεωτικα το ανοδιο και αυτοι μου κανουν service η με δικο μου υδραυλικο η μονος μου αν μπορω, Για το tinox οταν μπικα στο tinox.com δεν αναφερει υλικο αλλα ηλιακους συλλεκτες αρα δεν ειναι το υλικο του συλλεκτη αλλα ο συλεκτης ειναι τινοχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

Νομίζω ότι γενικά έχει ξεφύγει η συζήτηση. Όλοι έχουν γίνει ειδικοί με μια απλή αναζήτηση μέσω internet. Πολλοι παρουσιάζονται σαν απλοί υποψήφιοι πελάτες και έχουν άποψη για πιστοποιητικά, εταιρίες, φασόν, προβλήματα τοποθέτησης... ΕΛΕΟΣ...αγαπητέ Έλληνα το ότι αγόρασες ένα ηλιακό -και το έψαξες 1-2 μηνες πριν- δε σε κάνει ειδικό παντογνώστη και κριτή των πάντων...

 

Θα πρότεινα κανείς να μην προτείνει εταιρία στο θεμα παρα μονο αν του ζητηθεί με private msg ωστε να αποφύγουμε φαινόμενα διαφήμισης που εχουν παρουσιαστεί ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν.

Δουλέυω πάνω από 25 χρόνια στους ηλιακους. Εχω δουλέψει τις περισσότερες εταιρίες στην Ελλάδα.Μέχρι και ηλιακά Ισραηλ,Αυστραλίας. Σε ταράτσες έχω δει πρόσφατα μέχρι και Σκοπίων, Τουρκίας ή Κίνας.

Μετά από 90+ σελίδες νομίζω ότι η συζήτηση δεν εχει προσφέρει σχεδόν τίποτα.

--Μου φαίνεται αστείο [συγχωρέστε με] αλλά δε δέχομαι ότι κάποιος θα μου δώσει εγγύηση ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ για έναν ηλιακό!!! Το γιατί το έχουμε πει πολλές φορες...

--Οι πρεσαριστοι συλλέκτες έχουν καλύτερη απόδοση από τους απλους χάλκινους αλλά χειρότερη απο ποιοτικους επιλεκτικους . Επίσης έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής απο τους χάλκινους [όχι μονο 5 χρόνια]. Επίσης ΝΑΙ οι χάλκινοι συγκολούνται σε περίπτωση σπασίματος σε αντίθεση με τους πρασαριστους. Αν το κύκλωμα είναι εστω με μισογεμάτο κανένας δεν σπάει απο πάγο.

--Συμφωνώ με τον Jpaokx σε αυτά που λέει για τον ΕΒΗΕ και τα πιστοποιητικά. Υπάρχουν πολλές μικρές εταιρίες που κατασκευάζουν ποιοτικά ηλιακά χωρίς πιστοποιητικά & ΕΒΗΕ και αρκετές μεγάλες με πολλά "χαρτια" που εύκολα αγοράστηκαν. Τουλάχιστον τα ελληνικά πιστοποιητικά για μένα δεν έχουν αξία μετά από 25+ χρόνια σε ταράτσες. Δυστυχώς το χρήμα αγοράζει και αυτά...

--Επειδή κάποιοι κάνουν ότι τα γνωρίζουν όλα...εταιρία που στις τελευταίες σελίδες παρουσιάστηκε σαν κατασκευάστρια με πιστοποιητικά...ας κρατήσουν μικρό καλάθι...ακόμα και το φασόν μπορεί να πάρει πιστοποιητικό αν αυτό "πουλάει"...που απ ότι φαίνεται εδώ μέσα πουλάει..

--ΕΒΗΕ δε σημαίνει ότι υπάρχει εργοστάσιο και μη μελος ΕΒΗΕ ότι δεν υπάρχει. Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο!

--Καλό το χάλκινο boiler αλλά δεν το προτείνω καθότι κοστίζει σχεδον ΔΙΠΛΑΣΙΑ απο ένα double glass. Επίσης δεν το προτείνω για αυτή την πρασινάδα που πιάνει ο χάλκινος κάδος αποθήκευσης . Θεωρώ το γυαλί το πιο καθαρό!

--Γίνεται επι τόπου συγκόλληση χάλκινου συλλέκτη αν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία. Το κόστος εξαρτάται απο την εταιρία/υδραυλικό. Απο αυτό εξαρτάται και αν συμφέρει..νομίζω πως ναι σαν γενικός κανόνας!

--jon11& adiaforia εγώ στην Ελλάδα πάντα προτείνω ηλιακό ακομα και αν υπάρχει μεγάλη απόσταση απο την ταράτσα ή οικονομικό καυστήρα..γιατί τον ήλιο τον έχουμε δωρεάν..το πετρέλαιο όχι! Τα ηλιακά που λες είναι σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες πχ αλλο είναι inox αλλο χαλκος και άλλο γυαλι...και αρα συγκρίνεις ανόμια προαγματα.

--Ο naive είπε: "Μη σε κάνει να βιαστείς αυτή η τιμή, αν παρατηρήσεις τους τιμοκαταλόγους των καταστημάτων, οι τιμές είναι υπερβολικές και και δουλεύουν με έκπτωση 30-60%. Είναι η πολιτική τους τέτοια. "... Πολύ σωστά είπε το αυτονόητο! Μαρκετινγκ εστί..

--Boiler titanium; Δεν το ήξερα...μίλησα με δυο πολυ μεγάλα εργοστάσια boiler ...μου παν ότι είναι κυρίως υλικό που το βάζουν οι κινέζοι στα καζάνια...Κάντε google "boiler titanium" και θα δείτε ότι μάλλον δίκιο έχουν...Θα το ψάξω και άλλο και θα επανέλθω αν κάτι εχει αλλάξει.

--stigma φίλε μου το ποστ σου ειναι λάθος σχεδόν από την αρχή μέχρι το τέλος. Και συ απλός πελάτης είσαι;

--naive πολύ σωστά τα λες για τη συντήρηση...σε 1 ωρα το πολυ μπορεί να την κάνει όποιος θέλει να γλιτώσει 30-60 ευρω...

 

Συγνώμη αν σας κουρασα με το μακροσκελές ποστ αλλά εχασα και τα ελάχιστα μαλλια που μου ειχαν απομείνει με αυτα που διαβάζω. Το κακό στην προκειμένη είναι ότι δε μπορώ να πω ονόματα και καταστάσεις δημοσίως καθότι εμενα θα κυνηγάνε.

Προτείνω να ηρεμήσουμε για να μπορεί να παρακολουθήσει το θέμα κάποιος που πραγματικά ψάχνει ηλιακό ή έχει πρόβλημα με τον ηλιακό του.

Να έχετε ένα καλό Σαββατοκύριακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Kid,

καταρχήν εκτιμώ την μακρόχρονη προσφορά σου σε αυτή τη συζήτηση, με πάντα ξεκάθαρες και τεκμηριωμένες απόψεις. Ευχαριστώ και για την απάντηση σχετικά με την επισκευή των χάλκινων, αχρείαστη να είναι.

Για τα άλλα:

Φόρουμ είναι εδώ, όχι συνέδριο κατασκευαστών.

Η συζήτηση περιστρέφεται σε πληροφορίες γύρω από τους θερμοσίφωνες, σε απλά πράγματα όπως οι τύποι, τι σημαίνουν τα πιστοποιητικά, πως λειτουργούν κλπ. Για αυτά τα πράγματα νομίζω ότι δεν απαιτείται και 20ετής εμπειρία- δεν είναι και διαστημόπλοια, και τα θέματα πιστοποιητικών και προδιαγραφών ισχύουν τα ίδια για όλα τα προϊόντα. Επιπλέον, δεν κάνουμε κρίση, λέμε τη γνώμη μας, καθένας όσο τεκμηριωμένα μπορεί ή με βάση την εμπειρία του από κάποιον ηλιακό. Το τελευταίο μάλλιστα είναι κατά τη γνώμη μου η πιο πολύτιμη πληροφορία, που δε βρίσκεται ούτε στα βιβλία και με τίποτα στους πωλητές ηλιακών.

Οπότε ας μείνουμε στο να σχολιάζουμε τα γραφόμενα και όχι το γράφοντα.

 

Συμφωνώ με το να μην προτείνονται μάρκες, αν και είναι δύσκολο να μην αναφέρονται γιατί αν κάποιος ρωτάει απόψεις και εμπειρίες θα πρέπει να προσδιορίσει με ένα λινκ τι βρήκε. Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι ο καθένας οφείλει να καταλάβει αν αυτός που του μιλάει έχει εμπορικές σκοπιμότητες από πίσω.

 

Σχετικά με τα πιστοποιητικά, πραγματικά πολλοί τα χρησιμοποιούν σαν εργαλεία μάρκετινγκ, όμως δεν αγοράζονται. Στοιχίζουν μεν, αλλά αν δεν μπορείς να τα ικανοποιήσεις δε σου τα δίνουν. Δε διαφωνώ ότι μπορεί να υπάρχουν και εταιρείες που είναι καλές χωρίς να τα έχουν, αλλά πώς θα τις ξεχωρίσεις από αυτές που δε μπορούν να τα πάρουν;

 

Σχετικά με την ΕΒΗΕ, δεν είπαμε ότι όποιος δεν είναι μέλος δεν έχει εργοστάσιο, αλλά όταν κάποιος είναι μέλος έχει σίγουρα. Και το παράδειγμα που υπονοείς το αποδεικνύει αυτό.

 

Για αυτό με το titanium boiler θα ήθελα και εγώ να μάθω περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ

Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω και εγώ της απόψεις μου για τα θέματα που γράφτηκαν παραπάνω.

Πρώτον θέλω να αναφερθώ για την ΕΒΗΕ προσωπικά δεν δικαιολογώ τον λόγο ύπαρξης.

Δεύτερον πολλές βιοτεχνίες (και σοβαρές) δεν είναι γραμμένες.

Σε συνεδριάσεις που γίνονται περισσότερο κουβεντιάζουν για διάφορα άσχετα θέματα παρά για θέματα που αφορούν τον κλάδο όπως διάφορα προβλήματα.

Τώρα να πάμε στης κατασκευές.

Θα αναφέρω μερικά πράματα για το καζάνι διότι είναι το σημείο που υποφέρει περισσότερο ο ηλιακός.

Πρώτον. Όταν ακούτε για ανοξείδωτο ΑΤΣΑΛΗ να ξέρεται ότι αυτός που αναφέρει την λέξη ΑΤΣΑΛΗ είναι πλέον άσχετος. ανοξείδωτο ναι ΑΤΣΑΛΗ όχι.

Υπάρχουν διάφορη τύποι ανοξείδωτο όπως 304-316-316 L –carbon steel και αρκετή άλλη που δύσκολα βρίσκονται στην ελληνική αγορά.

Το ΑΤΣΑΛΗ είναι ένα υλικό που χρησιμοποιούν σε διάφορες κατασκευές όπου υπάρχει μεγάλη καταπόνηση και τριβή όπως καλούπια κοπτικά και διαμορφωτικά

Που μετά από την επεξεργασία και την διαμόρφωση γίνεται βαφή και είναι ένα πανάκριβο υλικό. Τύποι ατσαλιού (arne-sverker3-sverker21-borah-sleipner-calmax) και πάρα πολύ άλλη. να μην μπούμε ώμος σε λεπτομέρειες γιατί το θέμα μας είναι διαφορετικό.

ΑΤΣΑΛΗ και γυαλί όποτε ακούω αυτές της δυο λέξεις χαμογελάω.

Πρώτον. Μια για πάντα ΞΕΧΑΣΤΕ το γυαλί. Είναι σμάλτο όπως αυτό του φούρνου στης κουζίνες. Υπάρχουν 3-4 σμαλταριες στην Ελλάδα που όλοι πηγαίνουν εκεί τα καζάνια για σμαλτο (ΜΑΝΤΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ-ΚΟΖΑΝΗ –ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Δεύτερο. Η λαμαρίνα που χρησιμοποιούν όλοι είναι ST37 DKP.

Το DKP το ξέρουν όλοι η κατασκευαστές είναι μαύρη απλή λαμαρίνα απαλλαγμένη από τον καμένο επιφανειακό άνθρακα που ύπαρχοι στην επιφάνια μετά από την έξοδο από την υψικάμινο.

ST37 είναι λαμαρίνα που εγώ την αποκαλώ ΧΩΜΑ επόμενος ΞΕΧΑΣΤΕ το ΑΤΣΑΛΗ. Είναι το πιο απλό υλικό που υπάρχει σαν μέταλλο.

Δυστυχώς ώμος μόνο σε αυτό το υλικό ύπαρχοι καλή πρόσφυση του σμάλτου.

Τώρα εξαρτάτε από τον κατασκευαστή πόσα χιλιοστά λαμαρίνα χρησιμοποιεί.

Ορισμένη κατασκευάζουν και γαλβάνιζε καζάνια όπως όλοι που πρωτοξεκινήσανε την κατασκευή ηλιακού την δεκαετία του 70-80 όλοι τότε δουλεύανε μόνο γαλβάνιζε.

Γίνονται και κάποιες εισαγωγές καζανιών από Σκόπια όπως και από Κίνα αυτό που λένε με επιστρώσει τιτανίου , (ΧΑ)σας παραθέτω κάτι που έπεσε στα χέρια μου.

 

 

Η εταιρεία μας δραστηριοποιείται στον χώρο του κλιματισμού με πολλές εγκαταστάσεις και ευχαριστημένους πελάτες εδώ και 25 χρόνια.

 

Διαθέτουμε μια ευρεία γκάμα συστημάτων κλιματισμού και υπηρεσιών.

 

Από το 2004 συμμετέχουμε σε μια επένδυση ενός υπερσύγχρονου εργοστασίου στην Κίνα, το οποίο καταλαμβάνει έκταση 40.000 τετραγωνικών μέτρων.

Σκοπός της επένδυσης η παραγωγή της βέλτιστης δυνατής ποιότητας σε Ηλιακούς Συλλέκτες, Δοχεία Νερού (Boilers), Λέβητες Πετρελαίου - Γκαζιού στην καλλίτερη δυνατή τιμή.

Η τεχνολογία που χρησιμοποιούμε είναι κλειστού τύπου, αποκλείοντας την περίπτωση παγώματος σε περιόδους παγετού.

 

H πιστοποιημένη απόδοση των συλλεκτών φθάνει το 97%, το οποίο σημάνει ότι ολόκληρη η διαθέσιμη ηλιακή ακτινοβολία μετατρέπεται σε θερμική με τη μορφή ζεστού νερού στα boilers.

 

Τα δοχεία νερού σε αντίθεση με τα απλά δοχεία τα οποία εσωτερικά είναι επενδυμένα με γυαλί, χρησιμοποιώντας την τελευταία λέξη της τεχνολογίας αποτελούνται από ατσάλι με επίστρωση τιτανίου. Το υλικό αυτό εγγυάται απροβλημάτιστη χρήση για τουλάχιστον 20 χρόνια.

 

Για τα ανωτέρω υπάρχουν πιστοποιήσεις από διεθνείς οργανισμούς καθώς και από τον Δημόκριτο.

 

 

Με λίγα λόγια να μην σας κουράζω άλλο με την κατασκευή του καζανιού.

Το καζάνι αν μας κράτηση 15 χρόνια αποκεί και μετά μας κάνη χάρη σίγουρα κρατάνε πολύ περισσότερο.

Επιλογή του ηλιακού πρέπει να γίνει με ορισμένα βασικά κριτήρια.

Βασικότερο είναι η υποστηρίξει.

Μετά βλέπουμε τα πιστοποιητικά εταιρίας και ηλιακού.

Όπως για τον ηλιακό καμπύλες και αξιοπιστία αυτά από Δημόκριτο

CE από ΕΛΟΤ.

Εταιρία ISO 9001-2000 με πιστοποιητικά που να είναι σε ισχύ.

Να πούμε διό λόγια για τον συλλέκτη.

Και αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία.

Περιληπτικά θα αναφέρω μερικά πράγματα λεπτομέρειες λόγο χρόνου κάποια άλλη στιγμή.

Πρώτον όταν επιλέξουμε επιλεκτικό να ζητήσουμε τα πιστοποιητικά από την εταιρία που βγάζει το υλικό tinox –alanod- Γερμανία .

Αυτές στέλνουν μαζί με το τιμολόγιο και τα πιστοποιητικά απόδοσης και ποιότητας της κάθε παρτίδας . διαφορετικά είναι βαμμένο εδώ στην Ελλάδα με χρώμα αυτοκίνητου μόνης. Δεν γίνεται???? Και βέβαια το κάνουν μερική μικρό κατασκευαστές.

Το υλικό αυτό είναι ακριβό και απαιτείται κάποια μίνιμουμ παραγγελιά.

Καλά είναι η επιφάνια να είναι ενιαία και όχι φιλαράκι-φιλαράκι το οποίο είναι και πιο φθηνό.

Θα έλεγα ότι το επιλεκτικό είναι υπερβολή όταν ο ηλιακός είναι τριπλής ενέργειας.

Αυτό χρειάζεται την άνοιξη και φθινόπωρο όταν έχουμε απαλές συννεφιές και δεν ανάβουμε το καλοριφέρ για τη δεν κάνη κρύο.

Η απλή συλλέκτης και αυτή έχουν πόλη καλή απόδοση όταν γίνεται μια σωστή κατασκευή.

Θέλω να γράψω πολλά περισσότερα αλά ο χρόνος με κυνηγάει σίγουρα κάποια άλλη στιγμή θα το κάνω

Δημήτρης

 

---------- Προσθήκη στις 14:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:35 ----------

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι από Δημόκριτο είναι απίθανο να πάρεις πιστοποιητικά

Πληρώνοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλιο μόνο σε αυτό, επειδή και εγώ έχω επιλέξει ηλιακό που έχει 50 χρόνια εγγύηση και δεν απαιτεί το service να γίνεται από την εταιρεία:

Το service είναι πανεύκολο και είναι σκέτη κοροϊδία να σκας 70άρες κάθε δύο χρόνια. (τόσα μου ζητούσαν εμένα οι περισσότεροι).

 

1. Το αντιψυκτικό μπαίνει κάθε δύο χρόνια. Απλά ξεβιδώνεις δύο τάπες και προσθέτεις.

2. Τα άλατα καλό είναι να τα καθαρίζεις μια φορά στα 20 χρόνια, και πάλι προαιρετικά. Είναι χοντρά κομμάτια που μαζεύονται κάτω από την αντίσταση όταν τη χρησιμοποιείς συχνά. Όταν ανάβεις την αντίσταση 5 φορές το χρόνο είναι περιττό, το μόνο που μπορεί να σου προκαλέσουν είναι μια αμελητέα μείωση της χωρητικότητας.

3. Η αντίσταση, επίσης θέλει προαιρετικά καθάρισμα, ανάλογα τη συχνότητα χρήσης της. Κυκλοφορούν ειδικά υγρά, αλλά και αν τη βουτήξεις για λίγη ώρα σε λίγο ξύδι μια χαρά καθαρίζει με ένα πανάκι.

4. Ο έλεγχος/αλλαγή του ανοδίου είναι σημαντικός για τους μη χάλκινους θερμοσίφωνες. Κοστίζει 3-10 € από ένα μαγαζί με υδραυλικά και απλά το βιδώνεις σε μια υποδοχή.

Για τα άλατα, αντίσταση ανόδιο, το μόνο δύσκολο είναι ότι πρέπει να αδειάσεις το θερμοσίφωνα και να ξεβιδώσεις το καπάκι του (φλάντζα). Για να αδειάσει, πρέπει να αποσυνδέσεις την παροχή και να ανοίξεις τη βρύση. Μετά λύνεις τις 8 βίδες του στρογγυλού καπακιού στο πλάι.

Δεν είναι τίποτα τραγικό να το κάνει κανείς αυτό κάθε 5 χρόνια, και αν δε μπορεί ας φωνάξει υδραυλικό ή την εταιρεία, όχι όμως να σου το βάζουν προϋπόθεση για την εγγύηση κάθε 2 χρόνια, το θεωρώ κοροϊδία.

 

 

 

---------- Προσθήκη στις 00:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:36 ----------

 

Παρεμπιπτόντως μήπως μήπως βγάζεις άκρη τι λένε στον gponiris για το τιτάνιο; Εσύ ποιο μοντέλο ΗΛΙΟΦΑΝ έχεις;

 

Εντελώς καλοπροαίρετα επειδή βρίσκομαι στον χώρο του αυτοκινήτου αρκετά χρόνια, κοροιδία θεωρώ επίσης να αλλάζουμε λάδια, φίλτρα κ.τ.λ στην αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου που αγοράσαμε και όχι στο πεζοδρόμιο μόνοι μας. Αν είναι έτσι και στην ταβέρνα να μην πηγαίνουμε γιατί το κρέας κοστίζει φτηνότερα αν το μαγειρέψουμε μόνοι μας. Εγώ τα 35 ευρώ που έδωσα για το service του ηλιακού μου δεν το θεωρώ κοροιδία. Νομίζω ότι άξιζε τα λεφτά του και δεν με χάλασε καθόλου. Και οι υδραυλικοί κάτι πρέπει να κάνουν νομίζω αλλιώς να τα κάνουμε όλα μόνοι μας. Αποψή μου και ειλικρινά καλοπροαίρετη. :)

 

---------- Προσθήκη στις 23:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:21 ----------

 

καλησπερα

Νομίζω ότι γενικά έχει ξεφύγει η συζήτηση. Όλοι έχουν γίνει ειδικοί με μια απλή αναζήτηση μέσω internet. Πολλοι παρουσιάζονται σαν απλοί υποψήφιοι πελάτες και έχουν άποψη για πιστοποιητικά, εταιρίες, φασόν, προβλήματα τοποθέτησης... ΕΛΕΟΣ...αγαπητέ Έλληνα το ότι αγόρασες ένα ηλιακό -και το έψαξες 1-2 μηνες πριν- δε σε κάνει ειδικό παντογνώστη και κριτή των πάντων...

 

Θα πρότεινα κανείς να μην προτείνει εταιρία στο θεμα παρα μονο αν του ζητηθεί με private msg ωστε να αποφύγουμε φαινόμενα διαφήμισης που εχουν παρουσιαστεί ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν.

Δουλέυω πάνω από 25 χρόνια στους ηλιακους. Εχω δουλέψει τις περισσότερες εταιρίες στην Ελλάδα.Μέχρι και ηλιακά Ισραηλ,Αυστραλίας. Σε ταράτσες έχω δει πρόσφατα μέχρι και Σκοπίων, Τουρκίας ή Κίνας.

Μετά από 90+ σελίδες νομίζω ότι η συζήτηση δεν εχει προσφέρει σχεδόν τίποτα.

--Μου φαίνεται αστείο [συγχωρέστε με] αλλά δε δέχομαι ότι κάποιος θα μου δώσει εγγύηση ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ για έναν ηλιακό!!! Το γιατί το έχουμε πει πολλές φορες...

--Οι πρεσαριστοι συλλέκτες έχουν καλύτερη απόδοση από τους απλους χάλκινους αλλά χειρότερη απο ποιοτικους επιλεκτικους . Επίσης έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής απο τους χάλκινους [όχι μονο 5 χρόνια]. Επίσης ΝΑΙ οι χάλκινοι συγκολούνται σε περίπτωση σπασίματος σε αντίθεση με τους πρασαριστους. Αν το κύκλωμα είναι εστω με μισογεμάτο κανένας δεν σπάει απο πάγο.

--Συμφωνώ με τον Jpaokx σε αυτά που λέει για τον ΕΒΗΕ και τα πιστοποιητικά. Υπάρχουν πολλές μικρές εταιρίες που κατασκευάζουν ποιοτικά ηλιακά χωρίς πιστοποιητικά & ΕΒΗΕ και αρκετές μεγάλες με πολλά "χαρτια" που εύκολα αγοράστηκαν. Τουλάχιστον τα ελληνικά πιστοποιητικά για μένα δεν έχουν αξία μετά από 25+ χρόνια σε ταράτσες. Δυστυχώς το χρήμα αγοράζει και αυτά...

--Επειδή κάποιοι κάνουν ότι τα γνωρίζουν όλα...εταιρία που στις τελευταίες σελίδες παρουσιάστηκε σαν κατασκευάστρια με πιστοποιητικά...ας κρατήσουν μικρό καλάθι...ακόμα και το φασόν μπορεί να πάρει πιστοποιητικό αν αυτό "πουλάει"...που απ ότι φαίνεται εδώ μέσα πουλάει..

--ΕΒΗΕ δε σημαίνει ότι υπάρχει εργοστάσιο και μη μελος ΕΒΗΕ ότι δεν υπάρχει. Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο!

--Καλό το χάλκινο boiler αλλά δεν το προτείνω καθότι κοστίζει σχεδον ΔΙΠΛΑΣΙΑ απο ένα double glass. Επίσης δεν το προτείνω για αυτή την πρασινάδα που πιάνει ο χάλκινος κάδος αποθήκευσης . Θεωρώ το γυαλί το πιο καθαρό!

--Γίνεται επι τόπου συγκόλληση χάλκινου συλλέκτη αν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία. Το κόστος εξαρτάται απο την εταιρία/υδραυλικό. Απο αυτό εξαρτάται και αν συμφέρει..νομίζω πως ναι σαν γενικός κανόνας!

--jon11& adiaforia εγώ στην Ελλάδα πάντα προτείνω ηλιακό ακομα και αν υπάρχει μεγάλη απόσταση απο την ταράτσα ή οικονομικό καυστήρα..γιατί τον ήλιο τον έχουμε δωρεάν..το πετρέλαιο όχι! Τα ηλιακά που λες είναι σε τελείως διαφορετικές κατηγορίες πχ αλλο είναι inox αλλο χαλκος και άλλο γυαλι...και αρα συγκρίνεις ανόμια προαγματα.

--Ο naive είπε: "Μη σε κάνει να βιαστείς αυτή η τιμή, αν παρατηρήσεις τους τιμοκαταλόγους των καταστημάτων, οι τιμές είναι υπερβολικές και και δουλεύουν με έκπτωση 30-60%. Είναι η πολιτική τους τέτοια. "... Πολύ σωστά είπε το αυτονόητο! Μαρκετινγκ εστί..

--Boiler titanium; Δεν το ήξερα...μίλησα με δυο πολυ μεγάλα εργοστάσια boiler ...μου παν ότι είναι κυρίως υλικό που το βάζουν οι κινέζοι στα καζάνια...Κάντε google "boiler titanium" και θα δείτε ότι μάλλον δίκιο έχουν...Θα το ψάξω και άλλο και θα επανέλθω αν κάτι εχει αλλάξει.

--stigma φίλε μου το ποστ σου ειναι λάθος σχεδόν από την αρχή μέχρι το τέλος. Και συ απλός πελάτης είσαι;

--naive πολύ σωστά τα λες για τη συντήρηση...σε 1 ωρα το πολυ μπορεί να την κάνει όποιος θέλει να γλιτώσει 30-60 ευρω...

 

Συγνώμη αν σας κουρασα με το μακροσκελές ποστ αλλά εχασα και τα ελάχιστα μαλλια που μου ειχαν απομείνει με αυτα που διαβάζω. Το κακό στην προκειμένη είναι ότι δε μπορώ να πω ονόματα και καταστάσεις δημοσίως καθότι εμενα θα κυνηγάνε.

Προτείνω να ηρεμήσουμε για να μπορεί να παρακολουθήσει το θέμα κάποιος που πραγματικά ψάχνει ηλιακό ή έχει πρόβλημα με τον ηλιακό του.

Να έχετε ένα καλό Σαββατοκύριακο!

 

Φίλε kid, εργάζομαι σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων και έχω να μπώ εδώ περίπου 2 χρόνια. Το ποιός προτείνει συγκεκριμένες μάρκες ηλιακών ΕΣΥ το γνωρίζεις πολύ καλύτερα. Όσον αφορά για το ηλιακό που αγόρασα δεν με έκανε ειδικό αλλά αισθάνομαι σίγουρος ότι το πήρα απο μια αξιόπιστη εταιρεία. Όσον αφορά την εγγύηση εφ' όρου ζωής να βάλουμε χέρι στην mercedes που δίνει σε κάποια μέρη 30 χρόνια εγγύηση και όχι 3??? Η 3Μ με τις μεμβράνες εγγύηση εφ' όρου ζωής δίνει. Ακόμαι και οι τσάντες POLO δίνουν εγγύηση εφ' 'όρου ζωής. Και γιατί να με προβληματίσει η εφ' όρου ζωής και όχι τα 50 χρόνια που δίνουν άλλοι???

 

Όσο για τα πιστοποιητικά δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση ότι τα παίρνεις "λαδώνοντας" , αν και τα πιστοποιητικά του ΗΛΙΟΦΑΝ που πήρα εγώ είναι απο ΓΕΡΜΑΝΙΑ (SOLAR KEYMARK) , ΑΥΣΤΡΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΙΣΠΑΝΙΑ και ΕΛΛΑΔΑ. Και σε τελική ανάλυση μας προτείνεις να αγοράσουμε ηλιακό που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ??? Ακόμα δεν άκουσα κανένα σχόλιο για το ηλιοσακ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΟΥ!!! Εδώ πάει το ήμαρτον!

 

Και κάτι τελευταίο φίλε, αν σε ενοχλεί να λέμε την άποψη μας όσοι δεν είμαστε "ειδικοι" τότε να κλειδωθεί το topic μόνο για επαγγελματίες ή για ηλιοσακιδες :)

 

To forum μας δίνει την δυνατότητα να εκφράσουμε απόψεις και εμπειρίες και αυτό έκανα, γιατί θίχτικες σαν να σου έδιωξα πελάτες?

 

Καλή συνέχεια.

 

---------- Προσθήκη στις 23:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:36 ----------

 

Χαιρετώ

Σήμερα βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω και εγώ της απόψεις μου για τα θέματα που γράφτηκαν παραπάνω.

Πρώτον θέλω να αναφερθώ για την ΕΒΗΕ προσωπικά δεν δικαιολογώ τον λόγο ύπαρξης.

Δεύτερον πολλές βιοτεχνίες (και σοβαρές) δεν είναι γραμμένες.

Σε συνεδριάσεις που γίνονται περισσότερο κουβεντιάζουν για διάφορα άσχετα θέματα παρά για θέματα που αφορούν τον κλάδο όπως διάφορα προβλήματα.

Τώρα να πάμε στης κατασκευές.

Θα αναφέρω μερικά πράματα για το καζάνι διότι είναι το σημείο που υποφέρει περισσότερο ο ηλιακός.

Πρώτον. Όταν ακούτε για ανοξείδωτο ΑΤΣΑΛΗ να ξέρεται ότι αυτός που αναφέρει την λέξη ΑΤΣΑΛΗ είναι πλέον άσχετος. ανοξείδωτο ναι ΑΤΣΑΛΗ όχι.

Υπάρχουν διάφορη τύποι ανοξείδωτο όπως 304-316-316 L –carbon steel και αρκετή άλλη που δύσκολα βρίσκονται στην ελληνική αγορά.

Το ΑΤΣΑΛΗ είναι ένα υλικό που χρησιμοποιούν σε διάφορες κατασκευές όπου υπάρχει μεγάλη καταπόνηση και τριβή όπως καλούπια κοπτικά και διαμορφωτικά

Που μετά από την επεξεργασία και την διαμόρφωση γίνεται βαφή και είναι ένα πανάκριβο υλικό. Τύποι ατσαλιού (arne-sverker3-sverker21-borah-sleipner-calmax) και πάρα πολύ άλλη. να μην μπούμε ώμος σε λεπτομέρειες γιατί το θέμα μας είναι διαφορετικό.

ΑΤΣΑΛΗ και γυαλί όποτε ακούω αυτές της δυο λέξεις χαμογελάω.

Πρώτον. Μια για πάντα ΞΕΧΑΣΤΕ το γυαλί. Είναι σμάλτο όπως αυτό του φούρνου στης κουζίνες. Υπάρχουν 3-4 σμαλταριες στην Ελλάδα που όλοι πηγαίνουν εκεί τα καζάνια για σμαλτο (ΜΑΝΤΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ-ΚΟΖΑΝΗ –ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

Δεύτερο. Η λαμαρίνα που χρησιμοποιούν όλοι είναι ST37 DKP.

Το DKP το ξέρουν όλοι η κατασκευαστές είναι μαύρη απλή λαμαρίνα απαλλαγμένη από τον καμένο επιφανειακό άνθρακα που ύπαρχοι στην επιφάνια μετά από την έξοδο από την υψικάμινο.

ST37 είναι λαμαρίνα που εγώ την αποκαλώ ΧΩΜΑ επόμενος ΞΕΧΑΣΤΕ το ΑΤΣΑΛΗ. Είναι το πιο απλό υλικό που υπάρχει σαν μέταλλο.

Δυστυχώς ώμος μόνο σε αυτό το υλικό ύπαρχοι καλή πρόσφυση του σμάλτου.

Τώρα εξαρτάτε από τον κατασκευαστή πόσα χιλιοστά λαμαρίνα χρησιμοποιεί.

Ορισμένη κατασκευάζουν και γαλβάνιζε καζάνια όπως όλοι που πρωτοξεκινήσανε την κατασκευή ηλιακού την δεκαετία του 70-80 όλοι τότε δουλεύανε μόνο γαλβάνιζε.

Γίνονται και κάποιες εισαγωγές καζανιών από Σκόπια όπως και από Κίνα αυτό που λένε με επιστρώσει τιτανίου , (ΧΑ)σας παραθέτω κάτι που έπεσε στα χέρια μου.

 

 

Η εταιρεία μας δραστηριοποιείται στον χώρο του κλιματισμού με πολλές εγκαταστάσεις και ευχαριστημένους πελάτες εδώ και 25 χρόνια.

 

Διαθέτουμε μια ευρεία γκάμα συστημάτων κλιματισμού και υπηρεσιών.

 

Από το 2004 συμμετέχουμε σε μια επένδυση ενός υπερσύγχρονου εργοστασίου στην Κίνα, το οποίο καταλαμβάνει έκταση 40.000 τετραγωνικών μέτρων.

Σκοπός της επένδυσης η παραγωγή της βέλτιστης δυνατής ποιότητας σε Ηλιακούς Συλλέκτες, Δοχεία Νερού (Boilers), Λέβητες Πετρελαίου - Γκαζιού στην καλλίτερη δυνατή τιμή.

Η τεχνολογία που χρησιμοποιούμε είναι κλειστού τύπου, αποκλείοντας την περίπτωση παγώματος σε περιόδους παγετού.

 

H πιστοποιημένη απόδοση των συλλεκτών φθάνει το 97%, το οποίο σημάνει ότι ολόκληρη η διαθέσιμη ηλιακή ακτινοβολία μετατρέπεται σε θερμική με τη μορφή ζεστού νερού στα boilers.

 

Τα δοχεία νερού σε αντίθεση με τα απλά δοχεία τα οποία εσωτερικά είναι επενδυμένα με γυαλί, χρησιμοποιώντας την τελευταία λέξη της τεχνολογίας αποτελούνται από ατσάλι με επίστρωση τιτανίου. Το υλικό αυτό εγγυάται απροβλημάτιστη χρήση για τουλάχιστον 20 χρόνια.

 

Για τα ανωτέρω υπάρχουν πιστοποιήσεις από διεθνείς οργανισμούς καθώς και από τον Δημόκριτο.

 

 

Με λίγα λόγια να μην σας κουράζω άλλο με την κατασκευή του καζανιού.

Το καζάνι αν μας κράτηση 15 χρόνια αποκεί και μετά μας κάνη χάρη σίγουρα κρατάνε πολύ περισσότερο.

Επιλογή του ηλιακού πρέπει να γίνει με ορισμένα βασικά κριτήρια.

Βασικότερο είναι η υποστηρίξει.

Μετά βλέπουμε τα πιστοποιητικά εταιρίας και ηλιακού.

Όπως για τον ηλιακό καμπύλες και αξιοπιστία αυτά από Δημόκριτο

CE από ΕΛΟΤ.

Εταιρία ISO 9001-2000 με πιστοποιητικά που να είναι σε ισχύ.

Να πούμε διό λόγια για τον συλλέκτη.

Και αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία.

Περιληπτικά θα αναφέρω μερικά πράγματα λεπτομέρειες λόγο χρόνου κάποια άλλη στιγμή.

Πρώτον όταν επιλέξουμε επιλεκτικό να ζητήσουμε τα πιστοποιητικά από την εταιρία που βγάζει το υλικό tinox –alanod- Γερμανία .

Αυτές στέλνουν μαζί με το τιμολόγιο και τα πιστοποιητικά απόδοσης και ποιότητας της κάθε παρτίδας . διαφορετικά είναι βαμμένο εδώ στην Ελλάδα με χρώμα αυτοκίνητου μόνης. Δεν γίνεται???? Και βέβαια το κάνουν μερική μικρό κατασκευαστές.

Το υλικό αυτό είναι ακριβό και απαιτείται κάποια μίνιμουμ παραγγελιά.

Καλά είναι η επιφάνια να είναι ενιαία και όχι φιλαράκι-φιλαράκι το οποίο είναι και πιο φθηνό.

Θα έλεγα ότι το επιλεκτικό είναι υπερβολή όταν ο ηλιακός είναι τριπλής ενέργειας.

Αυτό χρειάζεται την άνοιξη και φθινόπωρο όταν έχουμε απαλές συννεφιές και δεν ανάβουμε το καλοριφέρ για τη δεν κάνη κρύο.

Η απλή συλλέκτης και αυτή έχουν πόλη καλή απόδοση όταν γίνεται μια σωστή κατασκευή.

Θέλω να γράψω πολλά περισσότερα αλά ο χρόνος με κυνηγάει σίγουρα κάποια άλλη στιγμή θα το κάνω

Δημήτρης

 

---------- Προσθήκη στις 14:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:35 ----------

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι από Δημόκριτο είναι απίθανο να πάρεις πιστοποιητικά

Πληρώνοντας

 

Φίλε Δημήτρη σε ευχαριστούμε για τις γνώσεις που μας παραθέτεις. Δεν συμφωνώ όμως στο ότι λές για το ανοξείδωτο ατσάλι και με αφορμή αυτό επικολλώ το παρακάτω απο το περιοδικό focus

 

ΑΤΣΑΛΙ = ΧΑΛΥΒΑΣ

 

Το ανοξείδωτο ατσάλι ανακαλύφθηκε τυχαία το 1913 στο Σέφιλντ από τον Χάρι Μπρίρλεϊ, όταν πειραματιζόταν σε διάφορα κράματα για τις κάννες των όπλων.

 

Η ιδιότητά του αυτή οφείλεται στο ότι περιέχει μέταλλα, όπως το χρώμιο, τα οποία αντιδρούν πολύ γρήγορα με το οξυγόνο του αέρα. Καθώς το άτομο του χρωμίου και το οξείδιό του έχουν το ίδιο μέγεθος, στοιβάζονται το ένα δίπλα στο άλλο, δημιουργώντας στην επιφάνεια ένα οξειδωμένο στρώμα, το οποίο συνήθως έχει πάχος μερικά χιλιοστά του χιλιοστού κι εμποδίζει την περαιτέρω οξείδωση. Να γιατί το ανοξείδωτο ατσάλι διατηρεί τη λαμπρότητά του. Ο λόγος που κάτι αντίστοιχο δε συμβαίνει στο σίδηρο είναι ότι το άτομο του σιδήρου είναι κατά πολύ μικρότερο από το οξείδιό του, τη σκουριά, με αποτέλεσμα να δημιουργεί ένα ξεχωριστό στρώμα στην επιφάνειά του. Αντί να δημιουργήσει ένα προστατευτικό κάλυμμα, η σκουριά αποκολλάται.

 

---------- Προσθήκη στις 23:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:45 ----------

 

 

---------- Προσθήκη στις 00:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:36 ----------

 

Παρεμπιπτόντως μήπως μήπως βγάζεις άκρη τι λένε στον gponiris για το τιτάνιο; Εσύ ποιο μοντέλο ΗΛΙΟΦΑΝ έχεις;

 

Το TITANIUM EXTRA PLUS πήρα και έχω την εντύπωση ότι είναι επίστρωση τιτανίου. Κάτι σαν τα νέα σίδερα της bosch (δεν είμαι ειδικός οπότε όχι και σίγουρος) Πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα στην απόδοση του και στην εξυπηρέτηση που είχα.

 

---------- Προσθήκη στις 23:58 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:54 ----------

 

Αγαπητέ Kid,

καταρχήν εκτιμώ την μακρόχρονη προσφορά σου σε αυτή τη συζήτηση, με πάντα ξεκάθαρες και τεκμηριωμένες απόψεις. Ευχαριστώ και για την απάντηση σχετικά με την επισκευή των χάλκινων, αχρείαστη να είναι.

Για τα άλλα:

Φόρουμ είναι εδώ, όχι συνέδριο κατασκευαστών.

Η συζήτηση περιστρέφεται σε πληροφορίες γύρω από τους θερμοσίφωνες, σε απλά πράγματα όπως οι τύποι, τι σημαίνουν τα πιστοποιητικά, πως λειτουργούν κλπ. Για αυτά τα πράγματα νομίζω ότι δεν απαιτείται και 20ετής εμπειρία- δεν είναι και διαστημόπλοια, και τα θέματα πιστοποιητικών και προδιαγραφών ισχύουν τα ίδια για όλα τα προϊόντα. Επιπλέον, δεν κάνουμε κρίση, λέμε τη γνώμη μας, καθένας όσο τεκμηριωμένα μπορεί ή με βάση την εμπειρία του από κάποιον ηλιακό. Το τελευταίο μάλλιστα είναι κατά τη γνώμη μου η πιο πολύτιμη πληροφορία, που δε βρίσκεται ούτε στα βιβλία και με τίποτα στους πωλητές ηλιακών.

Οπότε ας μείνουμε στο να σχολιάζουμε τα γραφόμενα και όχι το γράφοντα.

 

Συμφωνώ με το να μην προτείνονται μάρκες, αν και είναι δύσκολο να μην αναφέρονται γιατί αν κάποιος ρωτάει απόψεις και εμπειρίες θα πρέπει να προσδιορίσει με ένα λινκ τι βρήκε. Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι ο καθένας οφείλει να καταλάβει αν αυτός που του μιλάει έχει εμπορικές σκοπιμότητες από πίσω.

 

Σχετικά με τα πιστοποιητικά, πραγματικά πολλοί τα χρησιμοποιούν σαν εργαλεία μάρκετινγκ, όμως δεν αγοράζονται. Στοιχίζουν μεν, αλλά αν δεν μπορείς να τα ικανοποιήσεις δε σου τα δίνουν. Δε διαφωνώ ότι μπορεί να υπάρχουν και εταιρείες που είναι καλές χωρίς να τα έχουν, αλλά πώς θα τις ξεχωρίσεις από αυτές που δε μπορούν να τα πάρουν;

 

Σχετικά με την ΕΒΗΕ, δεν είπαμε ότι όποιος δεν είναι μέλος δεν έχει εργοστάσιο, αλλά όταν κάποιος είναι μέλος έχει σίγουρα. Και το παράδειγμα που υπονοείς το αποδεικνύει αυτό.

 

Για αυτό με το titanium boiler θα ήθελα και εγώ να μάθω περισσότερα

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. ΑΠΟΛΥΤΑ! Δεν είναι συνέδριο ειδικών ή κατασκευαστών εδώ μέσα. Πολύ σωστά φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stigma μου θύμισες το γνωστό ανέκδοτο

Και παρεμπιπτόντως, φίλτρα, μπουζί τακάκια, υγρά αλλάζω μόνος μου στο αυτοκίνητό μου από τότε που έληξε η εγγύησή του. Μόνο λάδια δεν αλλάζω γιατί δε θέλω να τα πετάξω στην αποχέτευση. Και το κάνω όχι για να γλιτώσω τα λεφτά αλλά επειδή μου αρέσει. Μέχρι και καλώδιο για να διαβάσω τις βλάβες του εγκεφάλου έχω πάρει.

Sorry για το off-topic, για να επανέλθουμε δεν είπα εγώ ότι πρέπει σώνει και καλά να κάνει κανείς μόνος του τη συντήρηση, αλλά το βρίσκω νταβατζιλίκι να σου λένε ότι αν δε σου κάνω εγώ τα service, δεν ισχύει η εγγύηση, και για να φτάσεις να έχεις 10 χρόνια εγγύηση έχεις πληρώσει άλλο μισό ηλιακό υποχρεωτικά.

 

Όσον αφορά τώρα την αντιπαράθεση με τον kid, θα πρότεινα να μη συνεχιστεί, γιατί δεν έχει να προσφέρει κάτι σε κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστοποίηση για το ΤΙΝΟΧ δεν είναι πιστοποίηση ηλιακού αλλά υλικού κατασκευής. Συμπαθάτε με αλλά επειδή έτυχε να παρακολουθήσω την συντήρηση που έκαναν στο δικό μου ηλιακό πρίν μερικούς μήνες, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο εύκολη. Η εγγυησή τους δηάδή παραπέμπει στον αγοραστή να κάνει μόνος του service ?!?!?!?!? Όχι αδειούχος υδραυλικός δηλάδή? Και που θα βρεί σκούπα για τα άλατα? Πώς θα καθαρίσει την αντίσταση? Πώς θα αλλάξει το αντιψυκτικό??? Λυπάμαι αλλά νομίζω ότι μερικές απόψεις εδώ μέσα δεν είναι τυχαίες αλλά έχουν σκοπό διαφήμησης. Ας σοβαρευτούμε (τίποτα προσωπικό με κανέναν) ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ :)

 

 

Οχι φιλε απλα μου ειπε οτι αν "πιανουν τα χερια μου " μπορω να το κανω και μονος μου, παρεχοντας μου ολα τα υλικα απλα καθε 2 χρονια υποχρεωτικα το ανοδιο και αυτοι μου κανουν service η με δικο μου υδραυλικο η μονος μου αν μπορω, Για το tinox οταν μπικα στο tinox.com δεν αναφερει υλικο αλλα ηλιακους συλλεκτες αρα δεν ειναι το υλικο του συλλεκτη αλλα ο συλεκτης ειναι τινοχ

 

Το tinox δεν είναι ηλιακό όμως :) Οπότε η όποια πιστοποίηση δεν αφορά το ηλιακό αλλά το συλλέκτη ή μάλλον μέρος αυτού :) Πιστοποίηση ηλιακού σημαίνει το όνομα της εταιρείας, το μέρος που βρίσκεται το εργοστάσιο, το τι πιστοποιήθηκε. Εμένα τουλάχιστον αυτά μου έστειλαν με την τοποθέτηση του ηλιακού μου. Με αριθμούς πιστοποίησης, και ημερομηνία λήξης. Και σε τελική ανάλυση αυτή η εγγύηση γράφει: αν πιάνουν τα χέρια σασ κάντε συντήρηση αλλιώς φωνάξτε μας" ? Κάθε συσκευή έχει εγγύηση έτσι δεν είναι? ά και κάτι ακόμα, στον δικό μου ηλιακό δεν με υποχρεώνει η εγγύηση να κάνω service απο δικό τους τεχνικό αλλά απο "ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ" δεν το θεωρώ ούτε απάτη, ούτε νταβατζιλίκι.

 

---------- Προσθήκη στις 00:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:10 ----------

 

stigma μου θύμισες το γνωστό ανέκδοτο

Και παρεμπιπτόντως, φίλτρα, μπουζί τακάκια, υγρά αλλάζω μόνος μου στο αυτοκίνητό μου από τότε που έληξε η εγγύησή του. Μόνο λάδια δεν αλλάζω γιατί δε θέλω να τα πετάξω στην αποχέτευση. Και το κάνω όχι για να γλιτώσω τα λεφτά αλλά επειδή μου αρέσει. Μέχρι και καλώδιο για να διαβάσω τις βλάβες του εγκεφάλου έχω πάρει.

Sorry για το off-topic, για να επανέλθουμε δεν είπα εγώ ότι πρέπει σώνει και καλά να κάνει κανείς μόνος του τη συντήρηση, αλλά το βρίσκω νταβατζιλίκι να σου λένε ότι αν δε σου κάνω εγώ τα service, δεν ισχύει η εγγύηση, και για να φτάσεις να έχεις 10 χρόνια εγγύηση έχεις πληρώσει άλλο μισό ηλιακό υποχρεωτικά.

 

Όσον αφορά τώρα την αντιπαράθεση με τον kid, θα πρότεινα να μη συνεχιστεί, γιατί δεν έχει να προσφέρει κάτι σε κανένα.

 

Πραγματικά πολύ κλασσικό και καλό ανέκδωτο και δεν θα διαφωνήσω με ότι είπες (δεν διαφώνησα άλλωστε) απλώς νομίζω ότι δεν έχουν όλοι την ικανότητα να κάνουν μόνοι τους service, οπότε δίνεις 35 ευρώ και καθαρίζεις.Και την συντήρηση δεν την κάνουμε στις συσκευές για την εγγύηση αλλά και την καλή λειτουργία. Άλλωστε ακόμα και μόνοι μας να την κάνουμε ειδικά στο αυτοκίνητο πάλι νταβατζιλίκι πληρώνουμε. (γνήσια ανταλλακτικα :( ) Ειλικρινά ήθελα να είμαι καλοπροαίρετος και ελπίζω να το κατάλαβες. Όσον αφορά τις λοιπές αντιπαραθέσεις με ενοχλεί το στόρυ και αντιδρώ. Ας γίνει το forum ότι είναι πραγματικά και όχι μαύρη διαφήμηση. Για ηλιακά μιλάμε δεν πάμε να λύσουμε το πρόβλημα της κρίσης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Σημερα πηρα τηλ την ilosak δεν τους εχω δει πουθενα αλλα μονο στο σαι τους που το βρηκα απο εδω , μετα απο πολλες ωρες διαβασματος στο θεμα αυτο στο insomnia και με συγκριση κατεληξα iliosak η σε 180 ινοχ 316 η σε double glass 180 . Η κοπελα μου ειπε οτι δινουν 10 χρονια και οτι καθε 2 χρονια αλλαζω ανοδιο το οπιο το αγωραζω απο αυτους κανει 20Ε και μπορω να το βαλω και εγω ο συλλεκτης ειναι TINOX BLUE και οταν ρωτησα για δημοκτητο μου ειπε να μπω στο σαιτ την τινοχ και να δω της ευρωπαικες απο βδομαδα θα παραγγειλω και θα σας πω.Δεν ειναι πολυ γνωστοι γιατι δεν εχουν αντιπροσωπους ακομα στην υπολοιπη ελλαδα.

 

Το ανόδιο δεν είναι τόσο ακριβό και δεν είναι ανάγκη να το πάρεις από αυτούς. Χονδρική είναι πολύ φθηνό αλλά και εσύ μπορείς να το βρεις με 6-10€. Το service δεν είναι τόσο απλό και την πρώτη φορά καλό είναι να ρωτήσεις κάποιον ή να δεις πως γίνετε. Πάντως αν πίανουν τα χέρια σου το καταφέρνεις κι εσύ αλλά πρέπει να αλλάξεις και φλάντζα (~1-2€) γιατί αν ανοίξει μετά δεν στεγανοποιεί πάντα. Μερικές εταιρίες απαιτούν να γίνετε από αυτές το service αλλίως δεν ισχύει η εγγύηση. Δεν είναι σωστό αυτό , μάλλον και ούτε νόμιμο αλλά ρώτα τους καλού κακού ή δες την εγγύηση.

Επεξ/σία από ILIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεχομενος οτι τιτανιο ειναι καλυτερο απο glass,οπως αναφερθηκε,απευθυνομενος στους χρηστες ηλιοφαν ας μου πει καποιος που το κατεχουν μακροχρονια,τι αποδοση θερμοκρασιας εχει?θα προτιμηθουν οι τιτανιομανεις :) οσο για το μαρκετινγκ που κανουν θα δειξει στο προσεχως μελλον και την αποφαση μου για διαφημιση ή δυσφημιση,γιατι στο ηλεκτρονικο καταστημα http://www.agelopoulos.gr/eshop/index.php?cPath=22_60 εχει τιμη απο 1,545.00EUR σε 1,345.00EUR,οποτε θα υποθεσω οτι και η εκπτωση ειναι στη δευτερη τιμη και οχι στην πρωτη που μου παρουσιασαν στο τηλεφωνο.το θεμα του μαρκετινγκ με ενοχλει παντως γιατι το βλεπω κοροιδια.παμε στα αναπαντητα...

οσο για τους χρηστες του μη ηλιοφαν θα ηθελα να προτεινουν κατι το αντιστοιχο σε αλλες μαρκες και που να ειναι υπερικανοποιημενοι!ειμαι απαιτητικος αγοραστης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να πω την αλληθεια πιστοποιητικο απο Δημοκρητο τους ζητησα και μου ειπαν για ΤΙΝΟΧ τωρα αν δεν εχουν αλλα πιστοποιτικα οπως λεει ο Stigma δεν το ξερω, Για την εγγύηση δεν χρειαζεται να γινει απο αυτους οπως αναφερω πιο πανω.Το μονο σερβις που εχω κανει σε ηλιακο ειναι να συμπληρωνω νερο σε ενα παλιο ΒΗΛΚΑ ανοιχτου κυκλωματος στο πατρικο μου.Αυτο για το ανοδιο που αναφερεις φιλε ILIO δεν ηξερα αν οι ραβδοι ειναι ολες ιδιες σε διαστασεις αλλα απο οτι λες μαλον ειναι.Διαφημιση δεν κανω απλα στις πρωτες σελιδες του θεματος εχου βαλει καποια κριτηρια , με αυτα αρχισα να ψαχνω.Φιλε D.PAT θελω να ρωτησω κατι αν δεν βαζουν " ανοξείδωτο ατσαλη " γιατι τα επιχειρηματα σου τα βρισκω λογικα,τι βαζουν ; παραγκελνουμε π.χ 316 ανοξείδωτο ατσαλη και αυτοι μας βαζουν καζανι με επενδυση γυαλιου ; η σκετη λαμαρινα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, για να τελειωνω καποια διαμαχες. Εγω ανεφερα μια εταιρια που ειχα καλες εντυπωσεις εδω και πολλα χρονια. Ειναι αναποφευκτο να μην κανεις διαφημιση οταν εισαι ικανοποιημενος και υπαρχει ενα thread που βλεπεις πολλους να ψαχνονται. Naive, και εγω λυπαμαι αν εδωσα την λαθος εντυπωση.

 

 

Kid, συμφωνω με τα περισσοτερα που λες αλλα θα κανω καποιες μικρες επισημανσεις σχετικα με μερικα πραγματα.

 

Οταν ανεφερα τις συγκρισεις αναμεσα σε επιλεκτικους και πρεσαριστους ηταν ειτε απο την προσωπικη μου εμπειρια ειτε απο τις εργοστασιακες μετρησεις θερμοκρασιων και θερμομονωσης που ημουν παρων. Οι επιλεκτικοι (που το ξαναλεω....πιανουν σχετικα λιγο μικροτερη θερμοκρασια απο πρεσαριστους) ζεσταινουν γρηγορα αλλα κρυωνουν γρηγορα, ενω οι πρεσαριστοι ζεσταινουν γρηγορα αλλα αργουν να κρυωσουν. Εκει ειναι η σημαντικη διαφορα τους. Για την συγκοληση δεν διαφωνισα. Εννοειται πως διορθωνεται αλλα με την σωστη συντηρηση μπορεις να αποφυγεις σημαντικες ζημιες.

 

Όσον αφορα το μισογεματο για το κυκλωμα εχεις δικιο αλλα γιατι να ειναι μισογεματο? Για να μην σπαει? Ξερεις αρκετους που ξερουν ή εχουν ορεξη να εχουν το νου τους συνεχεια?

 

Οσο για τις εγγυησεις, συμφωνω μαζι σου. Ειναι τραγικο να αναφερει μια εταιρια για εγγυηση εφ'ορου ζωης. Ειναι ενα μεγαλο αφελες τρικ μαρκετινγκ. Stigma, οι συγκρισεις που κανεις για τις εγγυησεις ειναι τελειως ανομοιες. Και οι υπολογιστες εχουν εγγυηση περιπου 1-2 χρονια. Δεν ειναι αφελες να πιστεψεις καποιον που θα σου πει για εφ' ορου ζωης? Φαντασου οτι σε 20 χρονια μπορει να εχει αλλαξει η εταιρια (συσταση) ακομα και τα τεχνικα χαρακτηριστικα!!! Κατι δεν παει καλα οταν βλεπεις κατι τετοιο. Συνηθως, σου προσφερεται 5-8 χρονια ωστε να αποσβεστει και το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...