Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gponiris, αν και έχω μπερδευτεί επειδή συνέχεια δίνεις διαφορετικές τιμές,η γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για καταγγελία. Από όσο κατάλαβα, σου είπαν 30% στο τηλέφωνο στην αρχική τιμή όπως γράφεις σε αυτό το ποστ.

ειναι πολυ απλα τα πραματα.ειδα την τιμη στον ιντερνετ στα κοκκινα γραμματα χωρις να ειμαι ενημερωμενος οτι προκειται για τιμη με εκπτωση(δεν το αναφερει πουθενα) και περιμενα να γινει εκει πανω η εκπτωση,ενω στο τηλ μου ελεγαν την αρχικη.

 

Αν μετά σε μια επόμενη επικοινωνία άφησαν να εννοηθεί ότι το 30% είναι επί της τιμής web, κατά λάθος ή εσκεμμένα, πρόκειται για προφορική συνομιλία και δε μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Στο κάτω κάτω, όταν τον παράγγελλες ήξερες ακριβώς τι θα πληρώσεις, δε σου εμφάνισαν τιμή εκ των υστέρων και θα μπορούσες να μην το είχες πάρει.

στην επομενη επικοινωνια τους ειπα οτι στο νετ εχουν αλλη τιμη και οτι αλλη μου παρουσιαζουν,κατι το οποιο προκαλει συγχυση στον καταναλωτη,γιατι δεν γνωριζει οτι προκειται για τιμη με εκπτωση τα κοκκινα γραμματα!!

 

Γενική συμβουλή πάντως, μην αφήνετε το "time element" να σας επηρεάζει στις αγορές. Είναι πολύ αποδοτικό ψυχολογικό μέσο marketing. Όταν ο άλλος σου λέει "πάρ'το τώρα, αύριο δε θα έχεις αυτή την ευκαιρία", δεν είναι λογικό. Αφού πουλάει τώρα σε μια τιμή θα μπορεί να πουλήσει και αύριο, δεν τον πιάνετε κορόιδο.

πολυ σωστος!

 

Επειδή δεν νομίζω να κατάλαβες, κοκκινες μπλε και μαυρες τιμές... Είναι ολοφάνερο ότι υπάρχει μια τιμή τιμοκαταλόγου στην οποία κάνουν μια έκπτωση 200 ΕΥΡΏ (μικρότερη του 30%) και σβήνουν την τιμή για να φανεί η τιμή μετα την έκπτωση. Όπως λές τους πήρες τηλέφωνο και αντί να σου κάνουν τα 200 ευρώ έκπτωση σου έκαναν 500!!! και συ λές να τους κάνεις καταγγελία??? !!! Μάλλον διαφήμηση θα τους κάνεις φίλε μου. Και σε τελική ανάλυση νομίζω ότι εμάς σαν καταναλωτές μας βολεύει να μας κάνουν μεγαλύτερη έκπτωση. Πραγματικά λοιπόν δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου. Δεν θέλεις να κάνουν έκπτωση 500 ευρώ αλλά έκπτωση 200? Και οι υπόλοιποι καταναλωτες τι σου φταίνε? Ειλικρινά θα ήθελα να σε καταλάβω αλλα δεν μπορώ.

αφου δεν διαβαζεις τα ποστ μου πως να με καταλαβεις?βιαζεσαι να απαντησεις.εννοω αυτο που αναφερεις ποιο κατω και αυτα που λεω ποιο πανω στον naive.ποσες φορες να το εξηγησω δηλαδη?

 

Το άσχημο και η παραπληροφόρηση θα ήταν να έχουν χαμηλότερες τιμές στο internet και να σου πούν υψηλότερες τηλεφωνικά. ΟΧΙ το αντίθετο ακριβώς.

ΑΚΡΙΒΩΣ!και ξαναλεω...στο νετ εχει τιμες σε κοκκινα γραμματα,χωρις να αναφερεται οτι προκειται για εκπτωση..αν το δεις τουλαχιστον καπου εσυ πες το μου.

 

 

Καλημερίζω την όμορφη παρέα,

 

Μόλις τηλεφώνησα στην ηλιοφαν και ορίστε τι μου είπαν:

 

- μοντέλο τιτανιουμ έξτρα πλάς είναι με συλλέκτες και δοχείο με επίστρωση τιτανίου.

 

για το 200 έχει αρχική τιμή 1795 και πωλειται με τρείς διαφορετικούς τρόπους:

1. Με 200 ευρώ έκπτωση και 36 δόσεις (δωρεαν μεταφορά και τοποθέτηση για αθήνα)

2. Με δώρο το Φ.Π.Α -21% δηλαδή και 12 δόσεις πάλι με δωρεαν τοποθετηση

3. Με έκπτωση 30% μόνο αν εξοφληθεί μετρητοίς και δώρο η τοποθέτηση.

 

Δεν ακούγονται περίεργα κατα τη γνωμη μου όλα αυτά τη στιγμή που βρισκόμαστε σε κρίση πολλοί είναι αυτοί που κάνουν προσφορές δόσεων και εκπτώσεων.

 

χαχαχα!χαιρομαι που τωρα κανουν επαρκη ενημερωση..εξαιτιας μου :devil: το νουμερο 1 δεν μου το ανεφεραν ποτε :-) τελος καλο,ολα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι πολυ απλα τα πραματα.ειδα την τιμη στον ιντερνετ στα κοκκινα γραμματα χωρις να ειμαι ενημερωμενος οτι προκειται για τιμη με εκπτωση(δεν το αναφερει πουθενα) και περιμενα να γινει εκει πανω η εκπτωση,ενω στο τηλ μου ελεγαν την αρχικη.

 

 

στην επομενη επικοινωνια τους ειπα οτι στο νετ εχουν αλλη τιμη και οτι αλλη μου παρουσιαζουν,κατι το οποιο προκαλει συγχυση στον καταναλωτη,γιατι δεν γνωριζει οτι προκειται για τιμη με εκπτωση τα κοκκινα γραμματα!!

 

 

πολυ σωστος!

 

 

αφου δεν διαβαζεις τα ποστ μου πως να με καταλαβεις?βιαζεσαι να απαντησεις.εννοω αυτο που αναφερεις ποιο κατω και αυτα που λεω ποιο πανω στον naive.ποσες φορες να το εξηγησω δηλαδη?

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!και ξαναλεω...στο νετ εχει τιμες σε κοκκινα γραμματα,χωρις να αναφερεται οτι προκειται για εκπτωση..αν το δεις τουλαχιστον καπου εσυ πες το μου.

 

 

 

χαχαχα!χαιρομαι που τωρα κανουν επαρκη ενημερωση..εξαιτιας μου :devil: το νουμερο 1 δεν μου το ανεφεραν ποτε :-) τελος καλο,ολα καλα

 

Είπα οτι τους ξεζούμισα :devil: Πάντως λογικό είναι να προωθούν πωλήσεις μετρητών. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δίνουν εγγύηση εφ' 'ορου ζωής σε όλα τα μέρη εκτός αντίστασης και θερμοστάτη. Για τον πρώτο χρόνο οι επισκέψεις τεχνικών είναι εντελώς δωρεαν και μετά το πέρας του χρόνου χρεώνουν 10 ευρώ επίσκεψη. (δεν ακούγεται κακό)

 

 

Αντίθετα ακούγεται πολύ καλό και ελπίζω να είναι γραπτά αυτά.

Αν κάποιος φίλος από αυτούς που αγόρασαν είχε χρόνο να σκανάρει την εγγύηση και να την ανεβάσει, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

Τους ξεζούμισα? ;)

Δεν παθαίνουν τίποτα, η δουλειά τους είναι. Διαφορετικά είναι πιθανό να ξεζουμίσουν εσένα (είσαι και παθούσα άλλωστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την παρέα.

 

Αυτές τις μέρες πρόκειται να τοποθετήσω τον ηλιακό τον οποίο και έχω αγοράσει, αλλά έχω μερικές απορίες.

 

1) Θα μπορούσα να βάλω τους συλλέκτες στον κήπο και το boiler στην αποθήκη και να λειτουργήσει το όλο σύστημα χωρίς κυκλοφορητή. Η απόσταση θα είναι 25 - 30 μέτρα και η υψομετρική διαφορά 1,5 -2 μέτρα.

2) Αν ναι τι αρνητικά - θετικά θα έχω

3) Αν τελικά μπει όλο το σύστημα στον κήπο και λαμβάνοντας υπόψιν οτι μιλάμε για απόσταση 30 μέτρων με φ22 σωλήνα θα πρέπει να ξοδέψω 40 λίτρα για να φτάσει το ζεστό στο σπίτι, τι άλλη λύση προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια φίλε zeibeki. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω στην ερώτηση, απλά μια παρατήρηση: Η χωρητικότητα μιας σωλήνας 30 μέτρων Φ22 είναι 10 λίτρα.

Κατά τα άλλα, χωρίς να γνωρίζω, δε νομίζω να λειτουργήσει μόνο του το κύκλωμα όταν οι συλλέκτες είναι πιο πάνω από το μπόιλερ.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλη την παρέα.

 

Αυτές τις μέρες πρόκειται να τοποθετήσω τον ηλιακό τον οποίο και έχω αγοράσει, αλλά έχω μερικές απορίες.

 

1) Θα μπορούσα να βάλω τους συλλέκτες στον κήπο και το boiler στην αποθήκη και να λειτουργήσει το όλο σύστημα χωρίς κυκλοφορητή. Η απόσταση θα είναι 25 - 30 μέτρα και η υψομετρική διαφορά 1,5 -2 μέτρα.

2) Αν ναι τι αρνητικά - θετικά θα έχω

3) Αν τελικά μπει όλο το σύστημα στον κήπο και λαμβάνοντας υπόψιν οτι μιλάμε για απόσταση 30 μέτρων με φ22 σωλήνα θα πρέπει να ξοδέψω 40 λίτρα για να φτάσει το ζεστό στο σπίτι, τι άλλη λύση προτείνετε;

 

Το ποιό σωστό είναι να μπεί όλο το σύστημα στον κήπο και να συνδεθεί με σωλήνα 15χ2,5 και όχι με 22αρα. Λιγότερη απώλεια και σωστή πίεση. Αν επιλέξεις να τοποθετήσεις σε διαφορετικά σημεία boiler και συλλέκτες θέλεις κιτ κυκλοφορίας. (κυκλοφορητή κ.τ.λ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικολογικό topic, δεν μπορείς να πεις...

 

Ναι αποδεικνύει ότι έχουμε οικολογικές ευαισθησίες ως λαός αφ' ενός

και αφ' ετέρου ότι το ζεστό νερό είναι από τις πιο βασικές ανάγκες (αν και δεν το περίμενα να είναι τόσο hot topic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια φίλε zeibeki. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω στην ερώτηση, απλά μια παρατήρηση: Η χωρητικότητα μιας σωλήνας 30 μέτρων Φ22 είναι 10 λίτρα.

Κατά τα άλλα, χωρίς να γνωρίζω, δε νομίζω να λειτουργήσει μόνο του το κύκλωμα όταν οι συλλέκτες είναι πιο πάνω από το μπόιλερ.

 

Έχεις δίκιο για τα λίτρα, έκανα λάθος υπολογισμό. Για την ακρίβεια η εσωτερική διάμετρος της 22αρας είναι 16χιλιοστά, οπότε βγαινει 6 λίτρα αν δεν κάνω λάθος. Το μπόιλερ στην αποθήκη θα είναι 1,5 -2 μέτρα πιο ψυλλά από τους συλλέκτες

 

 

 

Το ποιό σωστό είναι να μπεί όλο το σύστημα στον κήπο και να συνδεθεί με σωλήνα 15χ2,5 και όχι με 22αρα. Λιγότερη απώλεια και σωστή πίεση. Αν επιλέξεις να τοποθετήσεις σε διαφορετικά σημεία boiler και συλλέκτες θέλεις κιτ κυκλοφορίας. (κυκλοφορητή κ.τ.λ)

 

Τι είναι 15Χ2,5 (15 διάμετρος και 2,5 πάχος τοιχωμάτων ; )

Ήδη έχω αγοράσει 60 μέτρα 22άρας και 60 μέτρα μόνωση 13 χιλιοστών και όλα μαζί θα μπούνε σε πλαστικό σωλήνα (λούκι) σε βάθος 40 πόντων μέσα στο χώμα. Τι λες από απώλειες δεν είμαι οκ με αυτόν τον τρόπο. Αν πιστεύεις με την πίεση οτι θα υπάρχει πρόβλημα να πάω πίσω τον σωλήνα για αλλαγή. Αξίζει;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνω πισω τις κατηγοριες για την ΗΛΙΟΦΑΝ.χτες αποδεχτηκαν και εξηγησαν την παρερμηνεια δια web κατατοπιστικοτατα και παραδεχομαι οτι ειναι αξιολογη εταιρεια,μιας και συζητησαμε διεξοδικα τα παντα και επι 37λεπτων απο το τηλ!

αναφερω το συν που τους δινω οταν εκανα κουβεντα για την εγγυηση εφ'ορου ζωης και μου ειπαν οτι ειναι εργοστασιακη και οντως το εφ'ορου δεν ειναι κατι μεπτο αλλα αοριστο γιατι -οπως ανεφεραν και αλλοι πολλοι ορθα-αν κλεισει το εργοστασιο ή αλλαξει συσταση δεν θα υπαρχει εγγυηση,εκτος και αν ακολουθηθει το ιδιο ονομα με αλλη καταληξη.αυτο ειναι για ολες τις εταιρειες,ανω των 10ετων.αλλα η αγγελοπουλος ειναι στην νο3 θεση της ευρωπης και θα αργησει να χασει τη δυναμικοτητα της ακομα,οποτε η ολη εγγυηση βασιζεται σε αυτο ;)

το τιτανιο ειναι πατενταρισμενη ονομασια για τα ιδιαιτερα υλικα του ηλιακου συστηματος που χρησιμοποιουνται και ειναι καλυτερα και απο inox,glass κτλ συμφωνα με μετρησεις που κανανε και ειναι και καθαρα θεμα μαρκετινγκ,μιας και ακολουθειται απο μακροχρονια εγγυηση.

οπως και να εχει επιβραβευω την παραδοχη τους και την υπομονη τους να μοιραστουν τις γνωσεις τους διεξοδικα,και γιαυτο παραγγειλα τον 150λιτρων extra titanium.καλοριζικο μου και θα κανω αναφορα για τα μελλουμενα και επι της χρησεως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι 15Χ2,5 (15 διάμετρος και 2,5 πάχος τοιχωμάτων ; )

Ήδη έχω αγοράσει 60 μέτρα 22άρας και 60 μέτρα μόνωση 13 χιλιοστών και όλα μαζί θα μπούνε σε πλαστικό σωλήνα (λούκι) σε βάθος 40 πόντων μέσα στο χώμα. Τι λες από απώλειες δεν είμαι οκ με αυτόν τον τρόπο. Αν πιστεύεις με την πίεση οτι θα υπάρχει πρόβλημα να πάω πίσω τον σωλήνα για αλλαγή. Αξίζει;

 

Ευχαριστώ

 

Ναι, αυτό είναι. Το θέμα είναι ότι θα χάνεις πολύ περισσότερο νερό στην διαδρομή. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να πάς σε 15χ2,5 ή το πολύ σε 16χ2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου γειά σας,

χθές τοποθετήθηκε ο ηλιακός μου και όπως είχα υποσχεθεί θα έγραφα τις περαιτέρω εντυπώσεις μου. Ειλικρινά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος απο τους τεχνικούς οι οποίοι ήταν ταχύτατοι αλλά και προσεκτικοί, έκαναν πεντακάθαρη δουλειά (μάζεψαν τα πάντα) και φάνηκαν έμπειροι και μεθοδικοί. Ο ηλιακός τώρα δείχνει την διαφορά του που τον συγκρίνω με τους υπόλοιπους στην ταράτσα και πραγματικά αισθάνομαι ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. (δεν αναφέρω μάρκες για να μην γίνει διαφημιστικό το μύνημά μου) Σήμερα δεν είχα πολύ ζεστό νερό αλλά δεν είχε και ήλιο. Μού είπαν πάντως ότι χρειάζεται 2 μέρες καλής ηλιοφάνειας τουλάχιστον για να αποδόσει σωστά το εργαλείο. Απο βδομάδα θα δώ απόδοση και γενικά αν με καλύπτει (λόγο ορόφων ειδικά) και ελπίζω να έχω τις ίδιες θετικές απόψεις. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αλλα η αγγελοπουλος ειναι στην νο3 θεση της ευρωπης και θα αργησει να χασει τη δυναμικοτητα της ακομα,οποτε η ολη εγγυηση βασιζεται σε αυτο ;)

το τιτανιο ειναι πατενταρισμενη ονομασια για τα ιδιαιτερα υλικα του ηλιακου συστηματος που χρησιμοποιουνται και ειναι καλυτερα και απο inox,glass κτλ συμφωνα με μετρησεις που κανανε και ειναι και καθαρα θεμα μαρκετινγκ,μιας και ακολουθειται απο μακροχρονια εγγυηση.

 

τωρα συγνώμη αλλά αυτά ειναι αστεία πραγματα ...σου ειπαν οτι είναι ΤΡΙΤΗ Εταιρία ηλιακων στην Ευρώπη; ΕΛΕΟΣ! Θα πέσει φωτιά να μας κάψει...

 

σου ειπαν οτι ειναι πατενταρισμενη τους ονομασια το τιτανιο; Google και ΕΒΗΕ..Θα εκπλαγείτε! Γιατί δε μας απαντάει κάποιος που κατασκευάζονται τα περιβόητα καζάνια τιτανίου;

 

Εφόσον έγινε η αγορα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μείνει ευχαριστημένοι για πολλά χρόνια απ την επιλογή σας.Καλο τριήμερο σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα συγνώμη αλλά αυτά ειναι αστεία πραγματα ...σου ειπαν οτι είναι ΤΡΙΤΗ Εταιρία ηλιακων στην Ευρώπη; ΕΛΕΟΣ! Θα πέσει φωτιά να μας κάψει...

 

σου ειπαν οτι ειναι πατενταρισμενη τους ονομασια το τιτανιο; Google και ΕΒΗΕ..Θα εκπλαγείτε! Γιατί δε μας απαντάει κάποιος που κατασκευάζονται τα περιβόητα καζάνια τιτανίου;

 

Εφόσον έγινε η αγορα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μείνει ευχαριστημένοι για πολλά χρόνια απ την επιλογή σας.Καλο τριήμερο σε όλους!

 

γυατι να μην ειναι τριτη?γιατι να μην ειναι πατενταρισμενη η ονομασια?γιατι δεν ρωταει καποιος που ειναι το εργοστασιο(εγω ειχα ρωτησει αλλα δεν θυμαμαι τι μου ειπαν γιατι λεγαμε πολλα και ντρεπομαι να ξαναρωτησω)?επισης μου ειχαν πει οτι δεν ειναι blue tinox αλλα 'κατι αλλο επιλεκτικος με τιτανιο'.μπορουμε να το εξακριβωσουμε και αυτονα εχουμε μια πληρη εικονα για τους τιτανιουμ?εχασα τη μνημη μου :fear:

και εγω ευχομαι να πανε ολα τελεια πως και πως! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...