Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα κάτι συμβαίνει με το Paypal !  Προσπάθησα πριν απο λίγο δυο φορές να αγοράσω απο vickmall με Leupay κάρτα και μετά με Revolut και αρνούνταν να κάνει την συναλλαγή   :mad: Περίεργο; Κάποιος άλλος που έπαθε το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα κάτι συμβαίνει με το Paypal !  Προσπάθησα πριν απο λίγο δυο φορές να αγοράσω απο vickmall με Leupay κάρτα και μετά με Revolut και αρνούνταν να κάνει την συναλλαγή   :mad: Περίεργο; Κάποιος άλλος που έπαθε το ίδιο;

 Ετοιμάζομαι να κάνω αγορά σε λίγο. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω απο Αγγλικό μαγαζί, 2 πράγματα συνολικής αξίας 300ευρώ.

Επικοινώνησα με τμήμα εξυπερέτησης και μου είπε θα μου στείλει το paypal Invoice.

Στο λογάρισμό του Paypal έχω συνδέσει την κάρτα Revolut & την χρεωστική της ETE.

Ήθελα να ρωτήσω θα γίνει αυτόματα η χρέωση απο όποια κάρτα έχει υπόλοιπο ή πρέπει να μεταφέρω τα χρήματα στο λογαριασμό Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λογάρισμό του Paypal έχω συνδέσει την κάρτα Revolut & την χρεωστική της ETE.

Ήθελα να ρωτήσω θα γίνει αυτόματα η χρέωση απο όποια κάρτα έχει υπόλοιπο ή πρέπει να μεταφέρω τα χρήματα στο λογαριασμό Paypal?

 

Δεν διαλέγει αυθαίρετα και μόνο του το Paypal ποιά κάρτα θα χρεώσει. Θα γίνει προσπάθεια χρέωσης στην κάρτα που έχεις ορίσει ως primary στο Paypal κι αν αυτή δεν έχει υπόλοιπο η συναλλαγή θα αποτύχει. Έχεις την επιλογή να επιλέξει την άλλη συνδεδεμένη κάρτα πριν το τελευταίο στάδιο της πληρωμής βέβαια.

Λεφτά από κάρτες δεν μεταφέρονται στο Paypal balance. Μόνο από τραπεζικό λογαριασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν μπορώ να κάνω συνδιασμένη αγορά μέσω paypal balance και κάρτας !!! (Leupay,Revolut) ενω υπάρχουν χρήματα και στο υπόλοιπο και στις κάρτες. Εστειλα μύνημα στο support του paypal αναμένω...περίεργο  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να αγοράσω απο Ebay πολλούς μήνες,πριν τα cc.Εχω καταχωρημένη χρεωστική κάρτα της Alpha στο Paypal με την οποία έκανα τις αγορές.Υπάρχει περίπτωση να περάσει η αγορά και αν όχι υπάρχει πρόβλημα?

 

2 τρόποι υπάρχουν για να βάλω χρήματα στο balance?Με ενδιαφέρει αν γίνεται χωρίς να πρέπει να καταχωρήσω άλλη κάρτα,δηλαδή να φτιάξω 2ο Paypal account χωρίς κάρτα.

 

Μπορεί κάποιος να δώσει link με τους τρόπους που γίνεται reguest money?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να αγοράσω απο Ebay πολλούς μήνες,πριν τα cc.Εχω καταχωρημένη χρεωστική κάρτα της Alpha στο Paypal με την οποία έκανα τις αγορές.Υπάρχει περίπτωση να περάσει η αγορά και αν όχι υπάρχει πρόβλημα?

Ναι, υπάρχει περίπτωση να περάσει, αλλά στην πλειοψηφία τους οι συναλλαγές κόβονται λόγω CC.

Εξαρτάται από το είδος της συναλλαγής (αν τα αντικείμενα που θέλεις να πάρεις είναι στα επιτρεπτά είδη ή όχι) και από το πώς είναι καταχωρημένος ο πωλητής (η ιδιότητα του καταστήματός του) στο τραπεζικό σύστημα.

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις αν θα σου περάσει η αγορά με την κάρτα.

Αν κοπεί, απλά θα σου βγει μήνυμα λάθους και τίποτα άλλο.

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε μια τέτοια περίπτωση, ειδικά όταν κάνεις άμεση αγορά. Πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μόνο όταν έχεις πλειοδοτήσει σε πλειστηριασμό, οπότε πρέπει υποχρεωτικά να αγοράσεις το αντικείμενο ή όταν έχεις δεσμευθεί (ανάλογα με τον πωλητή και σε ποιο ebay ψωνίζεις) ότι θα αγοράσεις ένα αντικείμενο και αδυνατείς τελικά να το πληρώσεις.

 

2 τρόποι υπάρχουν για να βάλω χρήματα στο balance?

Ναι, 2 τρόποι υπάρχουν. Είτε με το Request Money, είτε αφού προσθέσεις τραπεζικό σου λογαριασμό στο PayPal, στέλνοντας εμβάσματα στο Balance σου. Για να προσθέσεις όμως λογαριασμό, πλέον δεν γίνεται αυτόματα λόγω CC, αλλά είτε πρέπει να τους στείλεις μήνυμα με το IBAN που θέλεις να προσθέσεις (μέσω του Resolution Center), είτε να τους πάρεις τηλ. στην Ιρλανδία που είναι το αρμόδιο γραφείο τους (για πιο άμεσα).

 

Με ενδιαφέρει αν γίνεται χωρίς να πρέπει να καταχωρήσω άλλη κάρτα,δηλαδή να φτιάξω 2ο Paypal account χωρίς κάρτα.

 

Μπορεί κάποιος να δώσει link με τους τρόπους που γίνεται reguest money?

Δεν χρειάζεται να φτιάξεις 2ο PayPal ή να χρησιμοποιήσεις άλλη κάρτα.

Αρκεί να ακολουθήσεις την πιο πρόσφατη και ενημερωμένη μεθοδολογία που έχει γραφτεί αναλυτικά εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κάτι συμβαίνει με το Paypal !  Προσπάθησα πριν απο λίγο δυο φορές να αγοράσω απο vickmall με Leupay κάρτα και μετά με Revolut και αρνούνταν να κάνει την συναλλαγή   :mad: Περίεργο; Κάποιος άλλος που έπαθε το ίδιο;

Problem Solved !   :-) 

Λοιπόν προς ενημέρωση, αν κάνετε μεταφορά χρημάτων απο το balance (withdraw) σε λογαριασμό σας πχ. σήμερα 300 ευρώ απο σύνολο 400 και προσπαθήσετε να αγοράσετε άμεσα μέσω συνδεδεμένης κάρτας με υπόλοιπο 50 ευρώ στην κάρτα προιόν αξίας 120 ευρώ το paypal δεν σας αφήνει αλλά σας προτείνει το balance παρόλο που φαίνεται οτι τα λεφτά δεν επαρκούν (100) !  

 

Ο λόγος είναι οτι το συστημά τους βλέπει επίσημα την μεταφορά των χρημάτων (των 300) όταν γίνει (δηλ. σε λιγότερο απο 48 ώρες αλλά περισσότερες απο 24 συνήθως). Κάτι αντίστοιχο με το λογιστικό και το πραγματικό διαθέσιμο υπόλοιπο στους λογαριασμούς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

πριν απο 5 ημερες εκανα μια αγορα απο το ebay και πληρωμη μεσω PayPal.

Μετα απο 2-3 ημερες πηγα να δω με το track No εαν εχει σταλει το πακετο και δεν εβλεπα κατι. ετσι πηγα να επισκεφτω την σελιδα του πωλητή αλλα και του προιωντος ποθ αγορασα (απο τα λινκ που εχει το μαιλ που στελνει το PayPal μετα την αγορα) και ειδα οτι αυτα τα λινκ δεν οδηγουν πουθενα. φαινεται οτι ο πωλητης και οι σελιφες του δεν υπαρχουν το ebay. εστειλα 2 μαιλ σε αυτον (δεν εχουν περασει βεβαια 5-6 ωρες) και δεν εχω λαβει καποια απαντηση ακομα. εστειλα και στο paypal και τους εξηγησα τη συμβαινει αλλα δεν εχω εμπειρία σχετικα. υπαρχει καποια συμβουλη που μπορει να μου δωσει καποιος απο καποια αλλη αναλογη περιπτωση ?

θα ηθελα να ακυρωσω την παραγγελεια και βεβαια να παρω τα χρηματα πισω. μπορω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.ειδα σημετα στο mail μου(ανεπιθυμητη αλληλογραφια)το εξης μυνημα απο paypal. Dear Costumer,

 

We emailed you a little while ago to ask for your help resolving an issue with yourPayPal account. Your account is still temporarily limited because we haven't heard from you. We understand it may be frustrating not to have full access to yourPayPal account. We want to work with you to get your account back to normal as quickly as possible.

 

What's the problem?

 

We noticed some unusual account activity recently and we are concerned about unauthorized access to your PayPal account. For your protection, access to certain account features will be limited.

Τι σημαινει αυτο ξερει κανενας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.ειδα σημετα στο mail μου(ανεπιθυμητη αλληλογραφια)το εξης μυνημα απο paypal. Dear Costumer,

 

We emailed you a little while ago to ask for your help resolving an issue with yourPayPal account. Your account is still temporarily limited because we haven't heard from you. We understand it may be frustrating not to have full access to yourPayPal account. We want to work with you to get your account back to normal as quickly as possible.

 

What's the problem?

 

We noticed some unusual account activity recently and we are concerned about unauthorized access to your PayPal account. For your protection, access to certain account features will be limited.

Τι σημαινει αυτο ξερει κανενας;

 

Phising είναι (e-mail από απατεώνες που προσπαθεί να σε ξεγελάσει για να σου υποκλέψει τους κωδικούς σου του Paypal). Το σβήνεις άμεσα και αν θέλεις κάνει report και στον πάροχο της e-mail address σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phising είναι (e-mail από απατεώνες που προσπαθεί να σε ξεγελάσει για να σου υποκλέψει τους κωδικούς σου του Paypal). Το σβήνεις άμεσα και αν θέλεις κάνει report και στον πάροχο της e-mail address σου.

σευχαριστω πολυ νασαι καλα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κλειδωμενο λογαριασμο στο paypal γιατι ξεπερασα το ποσο των 2500 ευρω. θελω να ρωτησω στις 17/08 που περναει ενας χρονος ο λογαριασμος θα ξεκλειδωθει?....δεν θελω να στειλω τα εγραφα που μου ζητανε για προσωπικους λογους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κλειδωμενο λογαριασμο στο paypal γιατι ξεπερασα το ποσο των 2500 ευρω. θελω να ρωτησω στις 17/08 που περναει ενας χρονος ο λογαριασμος θα ξεκλειδωθει?....δεν θελω να στειλω τα εγραφα που μου ζητανε για προσωπικους λογους

Όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...