Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ban wave εχει αρχισει για τα καλα

αν θελετε να δειτε αν ο λογαριασμος σας ειναι ακομη ενεργος πηγαινετε εδω

http://us.playstation.com/community/myfriends/

Αν δεν μπορειτε να κανετε sign in εχει πεσει μπανακι

Εγω εκανα sign in κανονικα, που σημαινει πως μαλλον λειτουργει ακομη

Rogero v2.03 + Stealth MM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, διαβαζα χτες στο psx scene οτι εμεις που εχουμε χαλασμενο bd drive, να κανουμε τη κονσολα DEX για να παιζουμε μερικα παιχνιδια discless (π.χ. God Of War 3) που δεν παιζουν discless στα αλλα CFW, αληθέυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κατι για να αλλαξει η mac address (Chaos AirBringer)

αλλα πρεπει να κατεβεις σε 3.41

Μετα πρεπει να αλλαξεις το PS3 Console ID με ενα αλλο pkg που ξερω οτι δουλευε σιγουρα σε 3.55

τη παραπανω διαδικασια εκανε ενας χρηστης απο φορουμ στο εξωτερικο και ανεφερε οτι εγινε unban η κονσολα

 

Οσο σου κανει signin απο pc δεν εισαι μπαναρισμενος

αλλιως φαινεται στο πισι η κατασταση λογαριασμου αλλα σου στελνουν και email στη διευθυνση που εχεις δηλωσει στο ΠΣΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός για να περάσω cfw rogero 4.30 v2.03; τώρα είμαι σε kmeaw 3.55 και επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι. τι κάνουν και πως πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι qa toggle που διάβασα στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Rogero 4.30 v2.03 απο KMEAW3.55


Προετοιμασία για εγκατάσταση
1.Βγάζουμε ότι δίσκο υπάρχει στο BR Drive
2.Αποσυνδεόμαστε από το δίκτυο
3.Χρησιμοποιούμε «καθαρό» usb στικάκι χωρίς αυτό να περιέχει τίποτε άλλο μέσα, το οποίο συνδέουμε πάντα στη πιο δεξιά θύρα usb του ΠΣ3 (αυτή που είναι πιο κοντά στο BR Drive)
4.Πάντα έχουμε ενεργοποιημένο το QA toggle εάν είμαστε σε οποιοδήποτε cfw3.55
5.Πάντα ελέγχουμε τα MD5 checks των firmware που κατεβάζουμε
6.Πριν προχωρήσουμε σε αναβάθμιση πρέπει το cfw3.55 που έχουμε να είναι εντελώς καθαρό από spoofers η οποιαδήποτε άλλα modfications. Βεβαιωθείτε ότι έχετε απενεργοποιήσει όλα τα PSN/SEN enablers η spoofers. Αν ειναι ενεργα παιζει μεγαλη πιθανοτητα brick

7. Εγκατασταση MULTIMAN 4.14.00 η 4.16.00 (base editions) οσο ειμαστε σε 3.55
8.Φροντίζουμε να έχουμε κρατήσει τα dump files της NOR/NAND του PS3 μέσω του MULTIMAN. Για λεπτομερειες εδω

 

Εγκατάσταση και έλεγχος QA toggle.

Βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=p-OvUJ4Te6M&feature=player_embedded

1.Install από το Install Package Files. Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα συνδεδεμένο στις USB η SD Card ports.
2.Τρέχουμε το πρόγραμμα QA toggle από τη στήλη GAMES του ΧΜΒ 3.Θα ακουστεί 1 μπίμπ ακολουθούμενο από άλλα 2. Θα μαυρίσει η οθόνη και το PS3 θα επανεκκινήσει μόνο του
3.Ελέγχουμε ότι είναι ενεργό (δηλαδή η κονσόλα μας είναι flagged) με τον εξής τρόπο. Πάμε στην στήλη Settings του ΧΜΒ και από εκεί στα Network Settings. Πρέπει απλά να είναι highlighted τα Network Settings. Σε αυτό το σημείο πατάμε τα εξής πλήκτρα με τη σειρά χωρίς να αφήνουμε κάποιο που έχουμε ήδη πατήσει (δηλαδή με τη σειρά τα κρατάμε όλα πατημένα): L1 + L2 + L3 (press left stick) + R1 + R2 + dpad_down Εάν μετά από αυτό το button combo δούμε ακριβώς κάτω από Network Settings τις επιλογές Edy Viewer, Debug Settings και Install Package Files η κονσόλα μας είναι flagged.

 

Εγκατάσταση Rogero 4.30 v2.03 από ΚΜΕΑW3.55 η OFW3.55 (σε OFW3.55 τα QA toggle δεν χρειαζονται ουτε λειτουργουν).
Το Rogero 4.30 v2.03 εγκαθίσταται πάνω από οποιοδήποτε 3.55 firmware (OFW, KMEAW,Rebug3.55-2) από το ΧΜΒ (τονίζω το ΧΜΒ και όχι από recovery mode)
Οταν επανεκκινησει η κονσόλα στo system info θα γράφει 4.31 (Ειναι spoofed by default σε 4.31 αλλα το system firmware ειναι 4.30). Ελέγξτε το

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου, έγραψες όττι ακριβώς έψαχνα!

Έχω όμως κάποιες μικροαπορίες:

 

1)τον έλεγχο στο βήμα 5 πως τον κάνουμε;

2)στο βήμα 6 επειδή δεν ξέρω τι είναι και αν έχω Psn spoofers ή enablers, υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω; πάντως απ' ότι θυμάμαι δεν πρέπει να έχω περάσει κάτι άλλο εκτός από τον multiman και τον ftp server.

3)στο βήμα 7 γιατί γράφεις εγκατάσταση multiman όσο είμαστε σε 3.55; μετά μέσα από τον rogero δεν μπορούμε να περάσουμε τον multiman;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου, έγραψες όττι ακριβώς έψαχνα!

Έχω όμως κάποιες μικροαπορίες:

 

1)τον έλεγχο στο βήμα 5 πως τον κάνουμε;

2)στο βήμα 6 επειδή δεν ξέρω τι είναι και αν έχω Psn spoofers ή enablers, υπάρχει τρόπος να το διαπιστώσω; πάντως απ' ότι θυμάμαι δεν πρέπει να έχω περάσει κάτι άλλο εκτός από τον multiman και τον ftp server.

3)στο βήμα 7 γιατί γράφεις εγκατάσταση multiman όσο είμαστε σε 3.55; μετά μέσα από τον rogero δεν μπορούμε να περάσουμε τον multiman;

1)Με οποιοδήποτε md5 checker (google) πχ Link.png Site: http://www.softpedia.com/get/System/File-Management/MD5-Check.shtml">αυτό

2) Το spoofer είναι μία εφαρμογή που εγκαθιστούσες ήτε για να μην σου πετάνε μηνύματα τα παιχνίδια που ήθελαν πάνω από 3.55 και κάνεις καταλάθος update ή για να συνδεθείς στο psn όταν κυκλοφόρησαν firmware άνω του 3.55. Επίσης αν χρησιμοποιούσες κάποιο firmware  πέρα του kmeaw πχ true blue, ps3ita είχαν ενσωματωμένο spoofer. Αν πας στο system settings - system information και σου γράφει στο system software - version 3.55 είσαι λογικά εντάξει. Απλά διπλοτσέκαρε μην έχεις εγκατεστημένο κάτι που να λέει spoofer ή SEN/PSN enabler

3) Στις τελευταίες εκδόσεις του rogero έχει αφαιρεθεί η επιλογή install package files για να μοιάζει όσο το δυνατότερο με το ofw . Βεβαίως η τελευταία έκδοση έχει ένα τρικ που αν δεν έχεις φορτώσει παιχνίδι μέσα από multiman το app/home αλλάζει σε install pkg, και επίσης έχει βγει και μία εφαρμογή για αυτό   ,αλλά για να μην έχεις γενικώς πρόβλημα , καλά θα κάνεις να το εγκαταστήσεις τελευταία έκδοση όσο είσαι στο 3.55

Επίσης θα σε συμβούλευα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση full του multiman (4.14 ή 4.16 δεν θυμάμαι) που έχει και τις τελευταίες εκδόσεις των άλλων προγραμμάτων , γιατί το last game που είχε παλιότερα δεν λειτουργεί στο 4.21-4.30. Το πακέτο έχει μέσα 2 εκδόσεις απόλα  - cex και dex . Εσύ θα περάσεις την πρώτη δλδ cex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω που ειμαι σε 4.31 ofw τι μπορω να κανω?
Χωρις hardware flasher τιποτα

Κοιτα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...