Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να μην ξεχνιεστε:

 

- QA flag κανουμε μονο εαν ειμαστε σε 3.55.

- Update σε Rogero 4.30 v.2.03 κανουμε απο XMB System update κανοντας οπωσδηποτε τα παρακατω πιο πριν:

1) Κοιταμε αν εχουμε ενεργοποιημενο καποιο spoofer/SEN. Αν οχι προχωραμε.

2) Εγκατασταση Multiman 4.14.00 και update 4.14.03.

3) Απο το ΧΜΒ-> disable Internet

4) Αφαιρουμε οποιοδηποτε δισκακι εχουμε μεσα στο PS3.

 

Aπλα και ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητοί φίλοι, έχω εγκαταστήσει Rogero 4.30 v2.03. Όλα ΟΚ. Τρέχω GT5 και μου ζητάει σε κάθε αλλαγή "menu" αν θέλω να συνδεθώ στο δίκτυο. Τι θα γίνει αν συνδεθώ, θα ωφελήσει σε κάτι? Μπορώ να το κάνω ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Επεξ/σία από halson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθες γευομαι και γω το νεο Rogero, χαρη στην βοηθεια του mtzs που τον ειχα λιωσει στις ερωτησεις! Μια χαρα Λειτουργικο, ιντερνετ και activation στα dlc που κατεβαζεις ολα μια χαρα, αλλα Σαν γνησιος τελειομανης που ειμαι θελω να αναφερω τις αλλαγες που με ενοχλησαν. Μην τις δειτε σαν λογους για να μην αναβαθμισετε, απλως τα λεω για να γνωριζετε τι παιζει.

 

Σχεδιαστικα

-Το νεο μυνημα εισαγωγης για την επιληψια οταν μποοταρεις.

-Η εκβιαστικη εμφανιση του singstar στο XMB. Σε ενα φορουμ ενας ελεγε "δεν μπορω αλλο να το βλεπω νιωθω λες και η home screen Μου ανηκει σε 12 χρονο κοριτσακι!" Ελιωσα.

 

Λειτουργικα

-Το γεγονος πως οι εφαρμογες πρεπει να υπογραφουν με τα τελευταια κλειδια και ετσι υποστηριζονται μονο οσες ειναι ενεργες. Ενταξει εγω μονο Multiman/showtime χρησιμοποιω αλλα το γεγονος αυτο με αναγκασε:

a)Να χρησιμοποιησω unstable εκδοση του showtime γιατι την 4.0 δεν μπορω να την βρω για 4.30 και η 4.1.224 ειχα κλασσικα καποια bugs, οπως ολες οι δοκιμαστικες που βγαζει αυτη οι εφαρμογη. Υπαρχει μια λυση του ποδαριου που εκτλεσα, αλλα θα ηθελα να μπορω να εχω την 4.0 για να κανω την δουλεια μου.

β)Ημουν multiman 2.03.00. Για να κανω dump την nor, και να τρεχει στο νεο firmware επρεπε να βαλω 4.14.03. Ενταξει καλοδεχουμενες οι περισσοτερες αλλαγες, αλλα το mmOS ειναι λιγο αμπαλο! Ειχα βολευτει με το κλασσικο filemanager αριστερο-δεξι παραθυρο. Τωρα το να ανοιγεις ξεχωριστα παραθυρα με διπλο χ και να κανω copy paste απο το ενα παραθυρο στο αλλο ειναι λιγο too much. Ενταξει ειπαμε, windows Παντου αλλα οχι και εδω!

-Η απουσια install package files. Απο την στιγμη που τα αρχεια .pkg ειναι κατι σαν archive γιατι δεν τα αποσυμπιεζει ο Multiman στις σωστες θεσεις, παρα απλως τα αντιγραφει σαν φουσκες στο xmb Και μετα απο restart πρεπει να τα εγκαθιστας ενα-ενα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδιαστικα

-Το νεο μυνημα εισαγωγης για την επιληψια οταν μποοταρεις.

-Η εκβιαστικη εμφανιση του singstar στο XMB. Σε ενα φορουμ ενας ελεγε "δεν μπορω αλλο να το βλεπω νιωθω λες και η home screen Μου ανηκει σε 12 χρονο κοριτσακι!" Ελιωσα.

Και τα 2 αποτελουν intrinsic feature του ofw4.30. Οποτε δε γινεται να τα αποφυγουμε.

 

a)Να χρησιμοποιησω unstable εκδοση του showtime γιατι την 4.0 δεν μπορω να την βρω για 4.30 και η 4.1.224 ειχα κλασσικα καποια bugs, οπως ολες οι δοκιμαστικες που βγαζει αυτη οι εφαρμογη. Υπαρχει μια λυση του ποδαριου που εκτλεσα, αλλα θα ηθελα να μπορω να εχω την 4.0 για να κανω την δουλεια μου.

Εχει βγει εκδοση showtime 4.1.264, δοκιμασε την, η δοκιμασε να τρεξεις showtime μεσω ΜΜ4.13.03 που γραφει οτι περιεχει αυτη μεσα.

 

-Η απουσια install package files. Απο την στιγμη που τα αρχεια .pkg ειναι κατι σαν archive γιατι δεν τα αποσυμπιεζει ο Multiman στις σωστες θεσεις, παρα απλως τα αντιγραφει σαν φουσκες στο xmb Και μετα απο restart πρεπει να τα εγκαθιστας ενα-ενα?

Το install package files οπως το QA toggle ηταν intrinsic feature του ofw3.55 τα οποια η sony ειχε "κρυμενα" στις retail εκδοσεις των firmware για ευνοητους λογους. Και τα 2 features αφαιρεθηκαν μετα την 3.56 απο τα ofw. Οποτε τα install package files που βλεπουμε στις εκδοσεις cfw4.ΧΧ τα εχουν παρει απο τα αναλογα DEX firmware και τα πατσαρουν στα CEX cfw's.

Ο ροτζερο απο την εκδοση 4.30 v2.0 αναφερει οτι χρησιμοποιει ofw4.30 χωρις αρχεια DEX μεσα. Αυτο καθιστα το cfw4.30 περισσοτερο "stealth". Γι αυτο και χρησιμοποιει τον τροπο που η Sony κανει install τα pkg οταν τα κατεβαζουμε officially απο psn με το bubble method.

Ξερω οτι ειναι ενοχλητικο και βαρετο αλλα αμα θελουμε stealth αυτο εχει καποιο "κοστος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι, έχω εγκαταστήσει Rogero 4.30 v2.03. Όλα ΟΚ. Τρέχω GT5 και μου ζητάει σε κάθε αλλαγή "menu" αν θέλω να συνδεθώ στο δίκτυο. Τι θα γίνει αν συνδεθώ, θα ωφελήσει σε κάτι? Μπορώ να το κάνω ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

 

Κάποιος που να ξέρει ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να συνδεθεις ανετα, δεν τρεχει μια προς το παρον

τωρα αν συμβει κατι κανεις δε ξερει

θα μπεις στο πσν και ισως παρεις ορισμενα μπονους λογω συνδεσης. επισης θα λειτουργουν και τα online car dealerships, που αγοραζεις αμαξια

Αν δεν μπαινεις καθολου πσν και δεν χρειαζεσαι τα παραπανω αποσυνδεσε το καλωδιο η το ιντερνετ και δε θα σου βγαζει το μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το νοημα του νεου stealth multiman? Η Sony απο το τι εχεις στο xmb και στο hdd0 μπορει να καταλαβει αν εισαι σε CFW? Αν εχεις stealth Multiman, αλλα οι υπολοιπες εφαρμογες φαινονται κανονικα στο xmb, ειναι σαν να μην εχεις κανει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να συνδεθεις ανετα, δεν τρεχει μια προς το παρον

τωρα αν συμβει κατι κανεις δε ξερει

θα μπεις στο πσν και ισως παρεις ορισμενα μπονους λογω συνδεσης. επισης θα λειτουργουν και τα online car dealerships, που αγοραζεις αμαξια

Αν δεν μπαινεις καθολου πσν και δεν χρειαζεσαι τα παραπανω αποσυνδεσε το καλωδιο η το ιντερνετ και δε θα σου βγαζει το μηνυμα

 

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το showtime σας παιζει σωστα; του έκανα update και πλέον μου βγάζει σφάλμα και δεν ξεκινάει. Που θα βρω έκδοση συμβατή με cfw 4.30 v2.03 rogero;

Εχθες βραδυ δοκιμασα Showtime 04.01.264 [CEX] απο το ΧΜΒ σε Rogero 4.30v2.03 απο "καθαρο ΧΜΒ"

Settings -> Languages -> srt character set επελεξα ISO-8859-7 (Latin/Greek)

Δοκιμασα και επαιξε 720p.HDTV.X264.mkv μια χαρα με εξωτερικους υποτιτλους.

Επισης BRRip XviD AC3.avi επαιξε μια χαρα οπως και 480p.BRRip.XviD.AC3.avι χωρις κανενα προβλημα

To fast forward με R2 fast backward με L2 δουλευανε αψογα

Οποτε οσοι εχετε προβληματα εγκαταστηστε τη συγκεκριμενη εκδοση

 

Αλλο θεμα. Τι εννοω με τον όρο "καθαρο ΧΜΒ"

Εχω βαλει πλεον την Stealth Εκδοση ΜΜ αυτη που φορτωνει με Χ και μετα SELECT απο το app_home. Ειναι βεβαια σπαστικο να χρειαζεται να κανω restart to PS3 καθε φορα που θελω να φορτωσω ενα backup αλλα ολα έχουν καποιο "κοστος"

Στο ΧΜΒ εβγαλα- εσβησα οτι emulators ειχα και διαφορα αλλα Homebrew (rebug toolbox, BDreset, κλπ, Ftp Clients, καθως και την κλασσικη έκδοση του ΜΜ - την απεγκατεστησα αφου εγκατεστησα αυτη που φορτωνει απο το app_home)

Εχω αφησει μονο ορισμενα PSN games

Οποτε αν εξαιρεσουμε το app_home κατα τ αλλα φαινεται σαν ΧΜΒ ενος ofw4.30

 

Με το showtime εχω κανει το εξης

Εχω βαλει το showtime 4.1.264.pkg στη διαδρομη /dev_hdd0/tmp/game_repo/main/PKG

οποτε φαινεται μονιμως μεσα στο install package files του ΜΜ. Αν θελω να δω ταινια το ινσταλλαρω απο εκει και το φορτωνω απο ΧΜΒ. Αν θελω παλι να μπω πσν το σβηνω απο το ΧΜΒ ωστε να μη φαινεται κανενα Homebrew. Δεν ειναι και τοσο προβλημα η διαδικασια για καποιον που θελει οσο το περισσοτερο δυνατον (αν μπορουμε να το πουμε αυτο) stealth internet access.

Μη ξεχνατε πως οσοι θελετε ftp clients ο ΜΜ ειναι ftp

 

Ποιο το νοημα του νεου stealth multiman? Η Sony απο το τι εχεις στο xmb και στο hdd0 μπορει να καταλαβει αν εισαι σε CFW? Αν εχεις stealth Multiman, αλλα οι υπολοιπες εφαρμογες φαινονται κανονικα στο xmb, ειναι σαν να μην εχεις κανει τιποτα?

Λενε (κυκλοφορει η φημη) οτι η Sony μπορει να ανιχνευσει τα homebrews του ΧΜΒ

Με αυτο το τροπο ελαχιστοποιειται η διαδικασια ban

Επισης μεσα στον ΜΜ στα settings να φροντισετε να επιλεξετε yes στο "Clean Activity logs" setting (αν ειναι στο yes το αφηνετε εκει). Απλα σιγουρευτειτε.

O DeanK λεει

Why is it stealth?

- It is not present in XMB (not present in /dev_hdd0/game/*)

- Each time the /app_home (* Install Package Files) gets different TITLE ID and TITLE NAME

- Every time you load a game it will change the TITLE of /app_home thus not looking suspicious

- You can use mM while your XMB looks totally OFW (with no homebrew installed which may be detected)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα όταν το έτρεχα μέσα από multiman, τρέχει κανονικά. ο προβληματισμός μου είναι άλλος. ενώ το είχα εγκατεστημένο το showtime και έπαιζε κανονικά από xmb, πλέον όποια έκδοση και αν κάνω install και να την τρεξω από xmb δεν φορτώνει καν. Πετάει error. Άλλαξε κάτι στην rogero 4.30 v2.03 και δεν δουλεύει πλέον;

 

επίσης έχω την εντύπωση ότι στην έκδοση του showtime μέσα στο multiman, δεν μου κρατάει τις ρυθμίσεις, χθες ήμουν και λιγο κουρασμένος κ δεν το εψαξα καλύτερα. υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να κάνω για να κρατηθούν οι ρυθμίσεις ή αποθυκεύονται κανονικά αυτόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν εσπασε αυτή η ψησταριά ρε παιδιά? Έλεος.... την 360 την ξεκατηνιάσανε και επιτέλους έχουμε δει το φως το αληθινό ένα χρόνο τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...