Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα και από μένα. Έχει κάνα 2 μήνες που είχα σκάσει να πάρω ebook reader καθώς όταν τα γούστα μου έγιναν λίγο πιο ιδιαιτερα είτε δεν τα έβρισκα σε βιβλιοπωλεία είτε δεν σύμφερε να το πάρω στα ελληνικά και δεν τα φέρνανε στα αγγλικά.
Oποτε pdf. Ένας θεός ξέρει ποσα βιβλία έχω διαβάσει από το pc και όταν το λέω στους βιβλιοφάγους φίλους μου ανατριχιάζουν.

σκεφτόμουν να πάρω kindle το καλοκαίρι και μετά είδα το paperwhite και είπα να περιμένω.Μια sold out,μια δεν θα στέλνουν εξωτερικό ακόμα, τέλος πάντων το αφησα.

Τελικά τώρα επανέρχομαι και για βιβλία και για την σχολη.Πληροφορικάριος είμαι και τα εξής τα έμαθα εδώ.Τα normal τα ebook readers δεν μου κάνουν για pdf βιβλία(λόγω μεγέθους),αλλα δεν πειράζει γιατί έχω το calibre εδώ και πολύ καιρό για να κάνω convert τα mobi και epub σε pdf για να τα διαβάζω στο pc (λίγο ανάποδος :P).

το θέμα μου είναι,αν θέλω να διαβάσω για την σχολη (όλα pdf είναι,μέχρι και τα slides είναι σε pdf όχι σε powerpoint) πρέπει να πάρω 10αρι ereader/tablet για να αποφεύγω τα convert? Μαθηματικοί τύποι,ελάχιστα διαγράμματα και αρκετός κώδικας είναι αυτά που δεν είναι κανονικό κείμενο.
Μ'αρεσει όμως το e-ink (άμα είναι να βγάζω τα ματια μου με το tablet το κάνω και στο laptop) και δεύτερον το budget είναι 120-150 euro.
Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από μένα. Έχει κάνα 2 μήνες που είχα σκάσει να πάρω ebook reader καθώς όταν τα γούστα μου έγιναν λίγο πιο ιδιαιτερα είτε δεν τα έβρισκα σε βιβλιοπωλεία είτε δεν σύμφερε να το πάρω στα ελληνικά και δεν τα φέρνανε στα αγγλικά.

Oποτε pdf. Ένας θεός ξέρει ποσα βιβλία έχω διαβάσει από το pc και όταν το λέω στους βιβλιοφάγους φίλους μου ανατριχιάζουν.

σκεφτόμουν να πάρω kindle το καλοκαίρι και μετά είδα το paperwhite και είπα να περιμένω.Μια sold out,μια δεν θα στέλνουν εξωτερικό ακόμα, τέλος πάντων το αφησα.

 

Τελικά τώρα επανέρχομαι και για βιβλία και για την σχολη.Πληροφορικάριος είμαι και τα εξής τα έμαθα εδώ.Τα normal τα ebook readers δεν μου κάνουν για pdf βιβλία(λόγω μεγέθους),αλλα δεν πειράζει γιατί έχω το calibre εδώ και πολύ καιρό για να κάνω convert τα mobi και epub σε pdf για να τα διαβάζω στο pc (λίγο ανάποδος :P).

 

το θέμα μου είναι,αν θέλω να διαβάσω για την σχολη (όλα pdf είναι,μέχρι και τα slides είναι σε pdf όχι σε powerpoint) πρέπει να πάρω 10αρι ereader/tablet για να αποφεύγω τα convert? Μαθηματικοί τύποι,ελάχιστα διαγράμματα και αρκετός κώδικας είναι αυτά που δεν είναι κανονικό κείμενο.

Μ'αρεσει όμως το e-ink (άμα είναι να βγάζω τα ματια μου με το tablet το κάνω και στο laptop) και δεύτερον το budget είναι 120-150 euro.

Τι προτείνετε?

Για φαντάσου έχουμε ακριβώς τό ίδιο πρόβλημα. Και εγώ πληροφορική με άπειρα pdf, powerpoint, word κτλ

Αλλά τα powerpoint-word γίνονται εύκολα pdf...

 

Απο κει και πέρα τι; Εγώ ως τώρα τύπωνα δε μπορώ στον υπολογιστή. 

Απλά εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε να μπορώ να διαβάζω και κόμιξ οπότε αρχίζω να προσανατολίζομαι σίγουρα σε 10άρι και τώρα αν θα είναι 10άρι τάμπλετ θα είναι σίγουρα κινέζικο...Γιατί να δώσω 500-600 ευρώ δεν παίζει ούτε για αστείο...

 

Από την άλλη να σκάσω μια 500άρα για να πάρω 10άρι reader και να μην εμφανίζει καλά τα scanned pdf δεν παίζει ούτε για αστείο...

 

Οπότε μάλλον πρέπει να ανοίξουμε νέο thread για 10άρι κινέζικο ταμπλετ ποιοτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως λέγαμε και σε προηγούμενα posts, υπάρχουν πλέον αξιοπρεπέστατα 10άρια tablets μάρκας με τιμή μικρότερη των 250 ευρώ (πχ. το A210 της Acer από Amazon). Υπό περιπτώσεις και σε περιόδους εκπτώσεων μπορείτε να βρείτε ακόμα και τα Galaxy Tab της Samsung σε τέτοιες τιμές. Δεν χρειάζεται να πάτε στα 500 ευρώ, ούτε φυσικά και να πάρετε κινέζικο tablet των 120 ευρώ (αν και υπάρχουν εξαιρέσεις, όπως το Zenithink Zepad). Παράλληλα το tablet θα λειτουργήσει αποσβεστικά ως εργαλείο για τη δουλειά σας και θα σας γλυτώσει κάμποσα λεφτά από εκτυπώσεις κλπ.

 

Ενώ τα ereaders ηλεκτρονικής μελάνης είναι μόνο για λογοτεχνικά mobi/epub.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα λογοτεχνικά είμαι του παραδοσιακού παρότι πληροφορικός. Την λογοτεχνία μου την θέλω έντυπη αλλά έτσι και αλλιώς δε πολυδιαβάζω λογοτεχνία λόγω πολλών υποχρεώσεων στη σχολή...

 

Πάντως με τόσες δημοτικές βιβλιοθήκες είμαι καλυμμένος.

 

Αλλά σε περιόδους εξεταστικών που τυπώνω 2-3 πακέτα χαρτί λέω τι στο καλό;

Ναι πιστεύω θα άξιζε τον κόπο να δώσει κάποιος λίγα χρήματα παραπάνω για να πάρει ένα ποιοτικό τάμπλετ ώστε να είναι σίγουρος ότι θα τον υπερ-καλύψει. 

 

Τι παίζει όμως με την κούραση στα μάτια; Σε σχέση με το λάπτοπ πάντα. 

Γιατί ο λόγος που πάμε σε τάμπλετ-reader πιστεύω είναι διπλός:

Αφενός ακόμα και το λάπτοπ δε βολεύει καθώς δε μπορείς να το πάρεις στα πόδια σου (εκτός αν αποφασίσεις να μη κάνεις παιδιά ποτέ) ούτε βολεύει γενικότερα παρότι φορητό.

 

Αλλά είναι και η κούραση της οθόνης που εμένα τα μάτια μου γίνονται θερινά ειδικά όταν διαβάζω νύχτα αρκετές ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πλευράς κούρασης των ματιών, το tablet είναι περίπου σαν το laptop αφού έχει κι αυτό οθόνη LCD. Σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάει η ελάττωση της φωτεινότητας της οθόνης αλλά και το night mode αρκετών εφαρμογών, που εμφανίζουν λευκό κείμενο σε μαύρο background. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν κάτι τέτοιο μπορεί να δουλέψει σωστά σε pdf με πολλά χρώματα ή αν αυτό είναι σκαναρισμένο.

 

Όσο για τον παραδοσιακό -έντυπο- τρόπο διαβάσματος, αν και ήμουν φαν του από πολύ μικρή ηλικία τον έχω εγκαταλείψει από τότε που πήρα το Kindle. Γιατί το διάβασμα σε ereader πρακτικά είναι σαν να κρατάς ένα λεπτό βιβλίο τσέπης (ενώ φυσικά έχει πολλά πλεονεκτήματα, πχ. εύκολες υπογραμμίσεις, σημειώσεις, bookmarks, αναζήτηση, ενσωματωμένα λεξικά κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν Kindle touch βγήκε καινούριο update που το μετατρέπει σε Kindle Paperwhite εκτός από τον φωτισμό εννοείτε , I am so happy.

 

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=200790650

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω συμφωνω 100% με τον Παντελή. Θα νιώσω λιγο μλκς να πάρω ενα τάμπλετ με led οθόνη ενώ έχω λαπτοπ.
Παντελή μάλλον thread με 10αρι e-reader φτηνό/ποιοτικό πρεπει να δούμε. Scanned pdf γιατι να μην τα δείχνει καλα το 10αρι?
Το 6αρι ναι ειναι μικρό,αλλά με το 10αρι δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.

@Nzeppos: Το τάμπλετ δεν θα μου κάνει απόσβεση γιατι
1ον: Δεν αντικαθιστα κανένα tablet OS την λειτουργικότητα των κανονικών(windows/linux) ,τη συμβατότητα με επαγγελματικά προγράμματα και φυσικά την ανάγκη για πληκτρολόγιο.
2ον: Εχω laser printer που κοστιζει 3 λεπτα η σελίδα. οπότε μεεεεχρι να το κάνει απόσβεση κλαιν μαιν.

Με καίει η φορητότητα ,είτε το πετάω στην τσάντα μου και πάω παν/στήμιο, είτε όπως λέει και ο Παντελής,αράζω κρεβάτι/καναπέ για να διαβάσω.
Αρά η ερώτηση μου μάλλον ειναι: Ποιό ειναι το πιο καλό value for money 10αρι e-reader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν έχεις δει πόσο κάνουν τα 10άρια ereaders. Ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες και θα καταλάβεις. Το αρχικό κόστος ξεπερνάει τα 350-400 ευρώ, ενώ υπάρχουν ελάχιστες επιλογές (πρακτικά μόνο μία, το Onyx Book M92 στα 350 χωρίς τα μεταφορικά).

 

Η απόσβεση δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων αλλά και ταλαιπωρίας. Αντί να τρέχεις να αγοράσεις χαρτιά και μελάνια, να εκτυπώνεις μπροστά-πίσω (αν δεν έχεις double sided laser printer), να συρράπτεις τα φύλλα , να καθαρίζεις τις κεφαλές του εκτυπωτή κλπ, πετάς τα PDF στο Dropbox του PC και τα έχεις ανά πάσα στιγμή στο tablet σου.

 

Το tablet δεν είναι ο αντικαταστάτης του laptop, ούτε φυσικά και του ereader. Προορίζεται για διαφορετικές δουλειές. Στο σπίτι έχω ήδη τρία laptop και φυσικά δεν θα σκεφτόμουν να τα αντικαταστήσω με tablet. Όταν όμως θέλω να ανοίξω ένα browser και να δω κάτι στα γρήγορα, θέλω να ρίξω ματιά σε ένα PDF βιβλίο (τεχνικό ή όχι) ή να διαβάσω κόμιξ, τότε το laptop μού είναι πολύ λιγότερο βολικό από το tablet.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα,

θα νιώθω λίγο κορόιδο να δώσω 350-400 ευρώ για reader όταν εγώ τυπώνω με ακόμα λιγότερα.

Τα 500 φύλα μου βγαίνουν γύρω στα 5 ευρώ.

Γιατί πολύ απλά έχω ένα σκυλί inkjet που γεμίζω μόνος μου τα μελάνια με σύριγγα...

 

Αλλά πάσχα χριστούγεννα που φεύγω διακοπές βαριέμαι να χώνω πακέτα από φύλλα στην τσάντα.

Βέβαια το χαρτί έχει και τα καλά του όπως ότι σημειώνεις όπου να ναι υπογραμμίζεις κτλ

 

Με βλέπω να μένω στις εκτυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω, με τη χαρτούρα από τη σχολή+ ότι διαβάζεις πιο άνετα και στο λεωφορείο κτλ.

Βασικά κατέληξα στο http://www.ebay.de/itm/Onyx-Boox-M92-92-Ebook-Reader-Ebook-Bebook-Ereader-Eink-Pearl-Display-/110839739124?pt=US_Tablets&hash=item19ce9032f4

στα 299 με μεταφορικά μέσα, αλλά και πάλι λίγο ακριβό μου πέφτει....

Επεξ/σία από Razor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτήσω τους φίλους που εχουν αγοράσει το Cobo-glo αν εχουν κάποιο πρόβλημα με την οθόνη αφής σε σχέση με αλλους readers που έχουν πλήκτρα για την μετάβαση απο σελίδα σε σελίδα οπως το Sony πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kindle είναι εκπληκτικό. Το έχω πάρει. Απλά πρέπει να σου αρέσει το στύλ. Γιατί δεν έχει video και ειναι απλά για ωραίο ξεκουραστο πραγματικα διαβασμα βιβλίων. Τα pdf δεν τα διαβαζει καλά αλλά υπάρχουν online ολα τα βιβλία σε mobi και φορματ που διαβάζει το kindle. Επίσης υπάρχουν και μετατροπείς απο pdf σε mobi και είναι πολύ καλοι..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Kindle Paperwhite πλέον και στην Ελλάδα με τιμή €153

http://www.insomnia.gr/_/articles/internet/amazon/%CF%84%CE%BF-kindle-paperwhite-%CF%80%CE%BB%CE%AD%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84-r4355

 

 

 

Ο καλύτερος e-book reader, το Kindle Paperwhiite έρχεται επιτέλους στη χώρα μας και σε 174 άλλες χώρες σύμφωνα με την ανακοίνωση της Amazon πριν λίγη ώρα.

Το Kindle Paperwhite παρουσιάστηκε τον περασμένο Σεπτέμβριο και η κυκλοφορία του συνοδεύτηκε με πωλήσεις ρεκόρ σύμφωνα με την Amazon χωρίς να γίνεται όμως αναφορά σε νούμερα.

Η μεγάλη διαφορά του νέου Kindle είναι η τεχνολογία Paperwhite που κάνει επιτέλους εφικτή την ανάγνωση του αγαπημένου σας βιβλίου ή άρθρου το βράδυ χωρίς την ανάγκη ύπαρξης εξωτερικού φωτισμού. Ο φωτισμός της οθόνης δεν επηρεάζει την τεράστια αυτονομία της συσκευής η οποία παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα όπως έχουμε συνηθίσει και μπορεί να φτάσει ακόμα και τους 2 μήνες χωρίς φόρτιση.

Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά ξεχωρίζει η υψηλή ανάλυση της οθόνης με 62% περισσότερα pixels από τον προκάτοχο της και πυκνότητα pixel 212 με αποτέλεσμα πολύ πιο καθαρό και ευδιάκριτο κείμενο με καλύτερη απόδοση του μαύρου χρώματος. Το βάρος του δε ξεπερνά τα 213 γραμμάρια ενώ παραμένει λεπτό, στα 9.1 χιλιοστά.

Όσοι θέλουν να προμηθευτούν το Kindle Paperwhite θα πρέπει να επισκεφθούν την παρακάτω ιστοσελίδα όπου και θα μπορέσουν να παραγγείλουν τη συσκευή απευθείας από την κεντρική ιστοσελίδα της Amazon στην Αμερική. Η τιμή έχει οριστεί στα €153 και σ' αυτή περιλαμβάνεται και το κόστος εκτελωνισμού (€28) ενώ η εταιρεία υπόσχεται παράδοση μεταξύ 2-4 ημερών.

 

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...