Προς το περιεχόμενο

Σπουδές ιατρικής στο εξωτερικό


leonidas_fs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2) το σύστημα εξετάσεων μέχρι το πρώτο έτος ήταν σχεδόν εξ'ολοκληρου προφορικό. μετά μπήκε ένα νέο σύστημα οπου ξεψαχνίστηκαν οι τουρίστες..δλδ το πρωί πρέπει να λύσεις ένα τεστ τύπου multiple choice. έχεις 15 λεπτά να το λύσεις. εάν το περάσεις, μπαίνεις στο γραπτό, όπου κάθε φοιτητής τραβάει ερωτηση και γράφεις. εαν περάσεις το γραπτό, μετά έχεις πρακτικό,εάν περάσεις το πρακτικό μπαίνεις και στο τελικό στάδιο - προφορικό με τον καθηγητή, όπου πάλι μπορεί να σε κόψει αν αρχίσεις να λές βλακείες. μέχρι στιγμής οι διαβασμένοι δεν έχουν πρόβλημα με αυτό το σύστημα. ναι, είναι παιδεμάρα από τις 7 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι να είσαι σε εξέταση αλλά αν έχει διαβάσει δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

αυτο το συστημα παντως θα επρεπε να υπηρχε σε ολες τις χωρες.

γενικα και στο γραπτο και στο προφορικο τραβανε νουμερα για να σε ρωτησουν.

απ οσο ξερω το πρακτικο ειναι οτι πανε σε κανονικα νοσοκομεια και πρεπει να βγαλουν πορισμα τι αρρωστια εχει(εστω σε ποια κατηγορια )?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδω φιλε ετσι ειναι.

το πανεπιστημιο ειναι στο νοσοκομειο μεσα. στο πρακτικο δε φτανει να βρεις τι εχει αλλα και να εξηγησεις γιατι εκανες αυτη τη διαγνωση και οχι καποια αλλη..δλδ διαφορικη διαγνωση παιζει συνεχεια..αντε ησουν κωλοφαρδος το βρηκες πρεπει να εξηγησεις γιατι αυτη τη διαγνωση και οχι καποια αλλη.:lol: εκει να δεις πανιγυρι:-D αν ακουσεις το ΟΚ παει να πει πετυχες διαγνωση και περασες το επομενο σταδιο..αν σου πει "συναδελφε σορρι ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ" εφαγες 45 λεπτα με το να λες μλκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας,

 

Θα πάω τρίτη λυκείου και θέλω να περάσω στην Ιατρική. Γνωρίζοντας όμως πόσο δύσκολο είναι αυτό σκέπτομαι σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω να βάλω για εξωτερικό.

 

Θα ήθελα Αμερική , Γερμανία, Ιταλία ή Ηνωμ. Βασίλειο όμως αν και προσπάθησα δεν κατάφερα να βρει επαρκείς πληροφορίες για αυτές τιε χώρες.

Για Ηνωμ. Βασίλειο χρειάζονται A levels τα οποία δεν μπορεί κάποιος να τα εξασφαλίσει σε έναν χρόνο όπως και άλλες εξετάσεις για εισαγωγή, άρα είναι εξαιρετικά ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι πιθανότητες.

Για την Ιταλία το σύστημα για εισαγωγής εξισώνει τους ιταλούς με τους αλλοδαπούς άρα σίγουρα αυτοί θα έχουν προβάδισμα αφού θα γνωρίζουν πιο πολλά ειδικά για ένα υποχρεωτικό μάθημα ιστορίας, ιταλική κουλτούρα και ουσιαστικά θα εξετάζονται σε ότι ακριβώς διδάχτηκαν και από ότι νομίζω δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα και τέλος πάντων απαιτείται γνώση ιταλικής γλώσσας την οποία και δεν έχω.

Για Αμερική και Γερμανία δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ….

Μπορείτε να βοηθήσετε με ότι σχετικό ξέρεται ( τρόπος εισαγωγής κλπ)

(Να διευκρινίσω πως η μόνη γλώσσα που ξέρω σε ικανοποιητικό επίπεδο είναι τα Αγγλικά)

 

Από την άλλη πλευρά έκανα και κάποια «έρευνα» για κάποιες αμφιλεγόμενες χώρες της Ευρώπης (Βουλγαρία, Ρουμανία, Σλοβακία, Ουκρανία, Σερβία, Πολωνία κλπ κλπ). Έχω καταλήξει σε αυτές τις τρείς χώρες: Ρωσία, Ουγγαρία, Τσεχία. Ποιά είναι η γνώμη σας για το επίπεδο σπουδών που προσφέρεται σε αυτές τις χώρες σε σχέση με την Ελλάδα, και ποια από αυτές προτείνεται;

 

Παρακαλώ απαντήστε σύντομα για οτιδήποτε ξέρετε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θες να γινεις γιατρος?

 

άστο ρε το παιδί πωπωωω άλλα ρωτάει άλλα απαντάμε :lol:

 

Authentic για Γερμανία πρέπει να ξέρεις την γλώσσα.Αλλιώς δεν περνάς το εισαγωγικό τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για να τον προλαβω ρωτησα,πριν κανει τη βλακεια.

 

Οπως λεει και ενας φιλος-συναδελφος, η πρωτη μ@λ@κι@ γινεται στα 18 που συμπληρωνεις το μηχανογραφικο, η δευτερη γινεται γυρω στα 24-25 που διαλεγεις την ειδικοτητα.Ολα αυτα τα συνειδητοποιεις γυρω στα 30 βεβαια, αλλα τοτε ειναι αργα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν το είπα με κακία :mrgreen:

 

αλλά οκ τώρα σε αυτήν την ηλικία τα παιδιά διαλέγουν το μέλλον τους όχι όταν είναι 25 και μετά...και γιατί να κάνει γκάφα γιατρός είναι ωραίο επάγγελμα όσον το θέλει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θα πάω τρίτη λυκείου και θέλω να περάσω στην Ιατρική. Γνωρίζοντας όμως πόσο δύσκολο είναι αυτό σκέπτομαι σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω να βάλω για εξωτερικό.

 

Θα ήθελα Αμερική , Γερμανία, Ιταλία ή Ηνωμ. Βασίλειο όμως αν και προσπάθησα δεν κατάφερα να βρει επαρκείς πληροφορίες για αυτές τιε χώρες.

Για Ηνωμ. Βασίλειο χρειάζονται A levels τα οποία δεν μπορεί κάποιος να τα εξασφαλίσει σε έναν χρόνο όπως και άλλες εξετάσεις για εισαγωγή, άρα είναι εξαιρετικά ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι πιθανότητες.

Για την Ιταλία το σύστημα για εισαγωγής εξισώνει τους ιταλούς με τους αλλοδαπούς άρα σίγουρα αυτοί θα έχουν προβάδισμα αφού θα γνωρίζουν πιο πολλά ειδικά για ένα υποχρεωτικό μάθημα ιστορίας, ιταλική κουλτούρα και ουσιαστικά θα εξετάζονται σε ότι ακριβώς διδάχτηκαν και από ότι νομίζω δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα και τέλος πάντων απαιτείται γνώση ιταλικής γλώσσας την οποία και δεν έχω.

Για Αμερική και Γερμανία δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ….

Μπορείτε να βοηθήσετε με ότι σχετικό ξέρεται ( τρόπος εισαγωγής κλπ)

(Να διευκρινίσω πως η μόνη γλώσσα που ξέρω σε ικανοποιητικό επίπεδο είναι τα Αγγλικά)

 

Από την άλλη πλευρά έκανα και κάποια «έρευνα» για κάποιες αμφιλεγόμενες χώρες της Ευρώπης (Βουλγαρία, Ρουμανία, Σλοβακία, Ουκρανία, Σερβία, Πολωνία κλπ κλπ). Έχω καταλήξει σε αυτές τις τρείς χώρες: Ρωσία, Ουγγαρία, Τσεχία. Ποιά είναι η γνώμη σας για το επίπεδο σπουδών που προσφέρεται σε αυτές τις χώρες σε σχέση με την Ελλάδα, και ποια από αυτές προτείνεται;

 

Παρακαλώ απαντήστε σύντομα για οτιδήποτε ξέρετε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

καλή επιτυχία στις πανελλήνιες από μένα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεμε το πανεπιστημιο αναγνωριζεται πχ Ρουμανιας κλπ εννοουμε οτι με το που ερθεις ελλαδα το πτυχιο σου θεωρειται αναγνωρισμενο απο το κρατος και οτι γραφεσαι στον ιατρικο συλλογο αυτοματα; μετα απλα μπαινεις στην αναμονη για ειδικοτητα;

δηλαδη αν ερθεις απο μια χωρα που δεν ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο σου δινεις καποιες εξετασεις; αν ναι ποιες ειναι αυτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
οταν λεμε το πανεπιστημιο αναγνωριζεται πχ Ρουμανιας κλπ εννοουμε οτι με το που ερθεις ελλαδα το πτυχιο σου θεωρειται αναγνωρισμενο απο το κρατος και οτι γραφεσαι στον ιατρικο συλλογο αυτοματα; μετα απλα μπενεις στην αναμονη για ειδικοτητα;

δηλαδη αν ερθεις απο μια χωρα που δεν ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο σου δινεις καποιες εξετασεις; αν ναι ποιες ειναι αυτες;

 

Τα πτυχία από Ρουμανία (και Βουλγαρία) αναγνωρίζονται πλέον κανονικά χωρίς εξετάσεις, σαν να πήρες πτυχίο στην Ελλάδα ή σε οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα. Πιστεύω πως για έναν κακό μαθητή είναι η καλύτερη λύση, είναι win-win situation. Αν από την άλλη μεριά πιστεύεις πως δεν μπήκες στην ιατρική από ατυχία και έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις και να αποδώσεις, δοκίμασε πρώτα σε άλλες χώρες (Γερμανία, Ιταλία κτλ.) στις οποίες θα απολαύσεις και πολύ καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης.

Αν έρθεις από χώρα με πτυχίο που δεν είναι αναγνωρισμένο, δίνεις εξετάσεις στον ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για αναγνώριση. Δύσκολα όμως πλέον. Που θα πας, στην Ουγκάντα; Η Ρουμανία (και η Βουλγαρία) δίπλα είναι.

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω, ενδιαφερον συνδεσμος. συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα μολις τα δωσεις αυτα και το πτυχιο σου γινεται ισαξιο με ενος ελληνικου πανεπιστημιου περιμενεις απλα για ειδικοτητα;!;

 

απλα εχω μπερδευτει με κατι που εχει προειπωθει στα προηγουμενα ποστ για εξετασεις ειδικοτητας. αν μπορει ας το ξεκαθαρισει αυτο οποιος μπορει.

 

ευχαριστω τον φιλο ξανα για το προηγουμενο συνδεσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...