Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση web browsers 27/9/10-27/1/11 και γενική συζήτηση


parsifal

Ποιον web browser προτιμάτε;  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Epiphany
      0
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel,Bon Echo κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Konqueror
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.

 

Ψηφίστε τον web browser που προτιμάτε για τον προσωπικό υπολογιστή σας!

 

 

Οδηγίες συμμετοχής

  • Η δημοσκόπηση απευθύνεται σε όλα τα μέλη του Insomnia, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος που χρησιμοποιούν
  • Επιτρέπεται μία επιλογή
  • Η επιλογή σας είναι φανερή στα άλλα μέλη
  • Η δυνατότητα ψήφου θα κλειδώσει με την παρέλευση 4 μηνών, δηλαδή στις 27/1/2011
  • Θα πρέπει να ψηφίσετε τον browser που αποτελεί προσωπική σας επιλογή. Ένα παράδειγμα: Αν στην εργασία σας αναγκαστικά χρησιμοποιείτε κάποιον άλλον browser από αυτόν που έχετε στο PC του σπιτιού σας, θα πρέπει να ψηφίσετε αυτόν που χρησιμοποιείτε στο σπίτι/εκτός εργασίας (ακόμη κι αν έχετε περισσότερες ώρες στον browser του workplace PC)
  • Σε κάποιες επιλογές, παρακινείται το μέλος να διευκρινίσει με μήνυμά του ορισμένες λεπτομέρειες. Αν τις επιλέξετε, παρακαλώ θερμά να αφήσετε κι ένα σχετικό post
  • Τί σημαίνει ο όρος "rebranded" που αναφέρεται σε ορισμένες επιλογές;

 

 

Λίστα επιλογών και αντίστοιχοι υπερσύνδεσμοι

Chrome

Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)

Epiphany

Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel,Bon Echo κλπ., διευκρινίστε)

Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)

Konqueror

Maxthon

Opera

Safari

Άλλον (Διευκρινίστε)

 

 

 

Παλαιότερες δημοσκοπήσεις

 

 

Παρακαλώ αν εντοπίσετε μη λειτουργικά links, να τα επισημάνετε για να διορθωθούν στο παρόν μήνυμα. Επίσης, όσοι έχετε χώρο στην υπογραφή του forum profile σας και θέλετε, μπορείτε να βάλετε εκεί ένα διακριτικό link προς τη δημοσκόπηση, ώστε να υπάρξει ακόμη μεγαλύτερη συμμετοχή. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συμμετοχή σας!

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ψήφισα τον Firefox. Κατά καιρούς, δοκίμαζα παράλληλα Opera και Chrome, αλλά πάντα επέστρεφα στην Αλεπού.

 

Χρησιμοποιώ πάντα την τελευταία διαθέσιμη stable έκδοσή του (π.χ. αυτήν τη στιγμή, η τελευταία της σειράς 3.6.x που είναι η 3.6.10). Δοκίμασα τελευταία και μερικές beta της σειράς 4 (σε ξεχωριστή εγκατάσταση), αλλά έκρινα ότι δεν είναι έτοιμες για κανονική χρήση. Οπότε, εις αναμονή της πρώτης stable 4, όοοοταν βγει με το καλό!

 

 

btw, θέλω να μεταφέρω δημόσια τις ευχαριστίες μου στον φίλο flik που έχει μόνιμα ενημερωμένη την υπογραφή του με τις τελευταίες δημοσκοπήσεις που ανεβάζω εδώ στο φόρουμ, βοηθώντας στην αύξηση της συμμετοχής σε αυτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ψήφισα Maxthon, πιστός σ' αυτόν χρόνια τώρα, παρά τα μικροπροβληματάκια που φέρνει κάθε έκδοση. Έχω όμως εγκατεστημένους Opera και Firefox για "δύσκολες" ή ειδικές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν φανατικός operaκιας. Και όσες σελίδες δεν άνοιγαν έκανα δεξί κλικ->ανοιγμα με->chrome.

Απο την έκδοση 6 και μετά, μόνο chrome χρησιμοποιώ. Πιο ελαφρύς απο ff, πιο γρήγορος αυτή τη στιγμή, με τα extensions που χρειάζομαι. Και συνεργάζεται και με το android μου πολύ καλά.

 

@parsifal: Παρακαλώ, είμαι poll-lover, γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους χρησιμοποιώ όλους, πάνω κάτω τα ίδια είναι εξάλλου.

 

Ψηφίζω chrome όχι γιατί πιστεύω ότι έχει κάτι το τρομερό, αλλά γιατί το user experience που προσφέρει είναι μερικά κλικ πιο μπροστά από τους υπόλοιπους.

 

Πρόσφατα ανακάλυψα τυχαία αυτό το βιντεάκι που εξηγεί γιατί τόσο καιρό με τους άλλους browsers έκλεινα κατά λάθος tabs! Αυτός που το έβαλε στον chrome είναι ιδιοφυΐα.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LsKuI7CcCC0]http://www.youtube.com/watch?v=LsKuI7CcCC0[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους χρησιμοποιώ όλους, πάνω κάτω τα ίδια είναι εξάλλου.

 

Ψηφίζω chrome όχι γιατί πιστεύω ότι έχει κάτι το τρομερό, αλλά γιατί το user experience που προσφέρει είναι μερικά κλικ πιο μπροστά από τους υπόλοιπους.

 

Πρόσφατα ανακάλυψα τυχαία αυτό το βιντεάκι που εξηγεί γιατί τόσο καιρό με τους άλλους browsers έκλεινα κατά λάθος tabs! Αυτός που το έβαλε στον chrome είναι ιδιοφυΐα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=LsKuI7CcCC0

 

Δεν το είχα προσέξει επειδή μόνο αυτόν χρησιμοποιώ. Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά...Σωστά το είπες πάντως, user experience. Όπως έγραψα πιο πάνω, στην αρχή τον είχα για όποια σελίδα δεν άνοιγε ο Opera. Και ακόμα και τότε (έκδοση 3-4) μου φαινόταν πιο ξεκούραστος και πιο φιλικός. Στην άλλη ακρη είναι ο firefox, που προσπαθώ να τον ξανακάνω default όπως μερικά χρόνια πριν με την έκδοση 2, αλλά με κουράζει το σερφάρισμα μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει Opera,Firefox,Chrome,Chromium,Safari,IE7

 

Στο pc Firefox,δε ξέρω γιατί αλλά δε μου κολλάει κανένας άλλος.

 

Στο macbook μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα Safari αν και τον τελευταίο καιρό σερφάρω αποκλειστικά με τον Chromium 7 και μπορώ να πω ότι είναι απίστευτος browser

 

+1 στον Chromium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους χρησιμοποιώ όλους, πάνω κάτω τα ίδια είναι εξάλλου.

 

Ψηφίζω chrome όχι γιατί πιστεύω ότι έχει κάτι το τρομερό, αλλά γιατί το user experience που προσφέρει είναι μερικά κλικ πιο μπροστά από τους υπόλοιπους.

 

Πρόσφατα ανακάλυψα τυχαία αυτό το βιντεάκι που εξηγεί γιατί τόσο καιρό με τους άλλους browsers έκλεινα κατά λάθος tabs! Αυτός που το έβαλε στον chrome είναι ιδιοφυΐα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=LsKuI7CcCC0

Δε καταλαβαινω το βιντεο.. Πως ακριβως κλεινουν τα tabs; Με το μεσαιο κουμπι του ποντικιου; Και ποαι ειναι η διαφορα;

 

Firefox εδω και χρονια. Τωρα κατεβαζω Opera γιατι τον θελω για ενα browser game. Στον Opera δε μπορουν να βαλουν add-ons;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[..] Και ποαι ειναι η διαφορα;[...]

Τα tabs στον Chrome παραμένουν «σταθερά» και είναι πιο δύσκολο να κλείσεις λάθος tab. Όταν πάρεις τον pointer από πάνω τους, παίρνουν την «κανονική» τους θέση.

 

Πάντα χρησιμοποιώ το Ctrl+W οπότε δεν έχω συναντήσει τέτοιο θέμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...