Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα! Το καταλαβατε οτι απαντατε σε post 2 μηνων!  :lol:

 

Με τα 3gb τελικα θα την παλεψω η οχι? Θα ηθελα βαρυ modding στα γραφικα.

 

Mε τη λειτουργικο εισαι ;

Εαν εισαι με win 8/10 να ξερεις οτι και 50GB να εχει η καρτα πανω απο 4 δε προκειται να χρησιμοποιησει καμια εφαρμογη DX9 λογω περιουρισμου της MS..

Εισαι στο απολυρο οριο απο αποψη καρτας αν και το πιο πιθανο ειναι να κλασει πρωτα ο cpu :)

Σου εχω εδω ετοιμο setup εαν ενδιαφερεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι με 10ρια windows φρεσκοεγκατεστημενα. 

 

Ουαου!!! Φαινεται φοβερος ο οδηγος σου! Ειχα υποψιν αυτον εδω --> http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/76373/?

 

αλλα θα ακολουθησω τον δικο σου!! Δεν εχω 10 like να πατησω!

 

Σε 2k textures στα 1080p λοιπον θα την παλεψει το συστημα μου? Εννοειται εγκατασταση σε ssd.

 

P.s. Εχω την Legendary edition οποτε απο εκει ειμαστε ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να περιαυτολογησω, αυτος ο οδηγος ειναι βρεφος :P

 

Το καλο με το δικο μου ειναι οτι δε χρειαζεται να κανεις πρακτικα τιποτα οσον αφορα τα mods ειναι τα παντα ολα ετοιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Μια ερωτηση μονο, πως θα απενεργοποιησω το System and Compressed Memory? Ειναι κατι των windows η του Skyrim?

 

A, o επεξεργαστης ειναι oc στα 4,3, δεν ξερω αν βοηθησει καθολου αυτο. Στα 1080p θα παιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2k textures στα 1080p λοιπον θα την παλεψει το συστημα μου? Εννοειται εγκατασταση σε ssd.

 

P.s. Εχω την Legendary edition οποτε απο εκει ειμαστε ΟΚ.

 

Θεωρητικα θα εισαι σχετικα ΟΚ, ετσι κι αλλιως πρωτα θα σε κοψει τρελά ο cpu σου.

Απο την αλλη και με τη 1080 που το δοκιμασα (που οπως ειπα πριν λογω win8/10 μεχρι 4GB vram ειναι usable) παλι επαιζα σε αρκετα μερη με 30-35 λογω cpu.

Εξηγω το γιατι στο λινκ.

ΟΚ! Μια ερωτηση μονο, πως θα απενεργοποιησω το System and Compressed Memory? Ειναι κατι των windows η του Skyrim?

 

A, o επεξεργαστης ειναι oc στα 4,3, δεν ξερω αν βοηθησει καθολου αυτο. Στα 1080p θα παιξω.

 

http://superuser.com/questions/1000485/how-to-disable-windows-10-memory-compression

 

και απενεργοποιησε το superfetch απο τα services

 

ΓΙα να εχεις low 60αρια με τη μηχανη του Skyrim χρειαζεσαι τα διπλασια MHz. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με πειραζει να εχω και λιγοτερα, οι βουτιες με πειραζουν γιατι θα εχει stuttering. Ετσι κι αλλιως ειμαι για αλλαγη πλατφορμας μολις βγουν οι Zen και δουμε τι ψαρια πιανουν. Οποτε θα περιμενω λιγο ακομα. Παντως θα ακολουθησω το setup σου γιατι το Oblivion και το Morrowind που τα μονταρα μονος μου ειχα ορισμενα προβληματακια, οχι τιποτα ιδιαιτερο αλλα ειχα κατι glitches σε ορισμενα σημεια. Thanx!!!

Επεξ/σία από KNSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουτες αποτομες δε θα εχεις (εγω δεν ειχα) εκτος και σου κατσουν τιποτα 20 bandit ταυτοχρονα οποτε εκει ειπαμε cpu....

Απλα λογω mods υπαρχουν μερη με 30-35 και μερη με 60+.

 

Να δεις τι γινοταν οταν προσπαθησα να περασω 400 mods και να τα κανω να δουλεψουν ολα μαζι, πολλα δε απο αυτα ειναι ενωμενα mods, στη ουσια ειναι περιπου 550 :P 4 μηνες εφαγα :P

 

Σε καθε περιπτωση δοκιμασε το και ακολουθησε ακριβως τον οδηγο, διαβασε ολο το νημα εαν μπορεις γιατι προσθετω και αλλες πληροφοριες περα απο το αρχικο post.

 

ΥΓ δοκιμασε το update για πιο σκοτεινους χωρους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβαζω τωρα. Φοβερη δουλεια! Θυμαμαι οταν modαρα το Oblivion που εκανα 2 μερες και το θεωρουσα και πολυ! Χαχα!

 

P.S.: Οταν το ξεκινησω μπορει να σου στειλω pm αν τα βρω σκουρα καπου. Το ''οταν'' μπορει να ειναι και μετα τα Χριστουγεννα βεβαια.

 

P.S.: Με το build που σκεφτομαι να φτιαξω (mage/assassin hybrid) ειναι απιθανο να με δουνε/βρουνε 20 bandits, θα κινουμαι συνεχεια στις σκιες! LOL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να το ξεκινησω σε λιγο καιρο αλλα εχω μια απορια, με την gtx 780 3gb θα μπορεσω να το modαρω βαρια (μιλαω για enb γραφικα κτλ.) η τα 3gb θα τα φτυσουν?

 

Με 7950 3gb και fx 8350 σε 1080p με αρκετά mods ήμουν οκ, λογικά μια χαρά θα είσαι.

 

Mε g3260 και gtx 650 1gb τώρα που το έβαλα σε 1080p με αυτά τα settings και κάποια ας τα πούμε mods (φαίνονται ποιά είναι αυτά στη 2η φωτό) παίρνω μέσω όρο 35 και γενικά 31-32 εως 40.

 

 

post-182562-0-09758600-1474129547_thumb.png

 

 

post-182562-0-23443000-1474129550_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με 7950 3gb και fx 8350 σε 1080p με αρκετά mods ήμουν οκ, λογικά μια χαρά θα είσαι.

 

Mε g3260 και gtx 650 1gb τώρα που το έβαλα σε 1080p με αυτά τα settings και κάποια ας τα πούμε mods (φαίνονται ποιά είναι αυτά στη 2η φωτό) παίρνω μέσω όρο 35 και γενικά 31-32 εως 40.

 

 

attachicon.gif111.png

 

 

attachicon.gif222.png

 

 

 

Εαν κατεβασεις τις σκιες στο Medium/high θα αυξηθουν δραματικα τα fps, η σκιαση γινεται απο τον cpu στη μηχανη του skyrim (ακομα και στη προσφατη του fo4) και σε καποια σημεια τρωει πανω απο 50-60% του cpu μονο για παρτη της.

 

1000 φορες enb+shadows medium παρα shadows ultra χωρις enb.

P.S.: Με το build που σκεφτομαι να φτιαξω (mage/assassin hybrid) ειναι απιθανο να με δουνε/βρουνε 20 bandits, θα κινουμαι συνεχεια στις σκιες! LOL!

 

Ω θα σε βρουνε, εχω αυξησει το AI :P Οχι οτι δε μπορεις να παιξεις stealth αλλα οχι τοσο ευκολα οσο στο vanilla.

 

Μεχρι τα χριστουγεννα παιζει να εχω μεταφερει το mod στη remaster εκδοση :)

Tη περιμενω πως και πως μιας και με αυτη θα εχουμε DX11 αρα και φουλ gpu ram, αλλα και x64 οποτε παει ο περιορισμος στα 3.2GB για το παιχνιδι.

Απο την αλλη επειδη θα ειναι η μηχανη του FO4 παλι θα εχουμε cpu shadows.... :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κατεβασεις τις σκιες στο Medium/high θα αυξηθουν δραματικα τα fps, η σκιαση γινεται απο τον cpu στη μηχανη του skyrim (ακομα και στη προσφατη του fo4) και σε καποια σημεια τρωει πανω απο 50-60% του cpu μονο για παρτη της.

 

1000 φορες enb+shadows medium παρα shadows ultra χωρις enb.

 

Ισχύει.. με ίδια settings και medium τις σκιές παίρνω 50 καρέ σχεδόν όλη την ώρα (το χαμηλότερο 48-49 στιγμιαία). Είδα και 60 σε κάποια φάση.

 

Vsyng δεν έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερες.

Πηρα λοιπον το παιχνιδακι αυτο μιας και διαβαζα οτι ειναι τοσο καλο.

Τι mods να βαλω για να βελτιωσω τα γραφικα και να το απολαυσω πιο πολυ?

Μη γονατισει βεβαια ολο το συστημα(της υπογραφης).

Μονο σε θεμα γραφικων θελω βελτιωση,μιας και τωρα ξεκινησα το story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερες.

Πηρα λοιπον το παιχνιδακι αυτο μιας και διαβαζα οτι ειναι τοσο καλο.

Τι mods να βαλω για να βελτιωσω τα γραφικα και να το απολαυσω πιο πολυ?

Μη γονατισει βεβαια ολο το συστημα(της υπογραφης).

Μονο σε θεμα γραφικων θελω βελτιωση,μιας και τωρα ξεκινησα το story.

Ακολουθησε τον καταπληκτικο οδηγο του Πανου στο post #3182, θα σου βγαλει γραφικαρες. Δεν γονατιζει το συστημα σου με τον 4690k και την 980ti, μην ανησυχεις.

 

Προσοχη! Πιθανοτατα θα χρειαστει να ξαναρχισεις το παιχνιδι απο την αρχη. Αν δεν θελεις πηγαινε εδω --> http://www.nexusmods.com/skyrim/? πατα στο files, επελεξε top files και περνα οποια mod σου αρεσουν αλλα θελει διαβασμα γιατι καποια δεν ειναι συμβατα με αλλα κτλ. Η γνωμη μου ειναι να ακολουθησεις τον οδηγο του Πανου. Κι εγω αυτον θα βαλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...