Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στα Witcher πρωταγωνιστεί ο Geralt σε μια λίγο πολύ γραμμική ιστορία που οδηγεί σε Χ προκαθορισμένα φινάλε. Στο Skyrim πρωταγωνιστεί ο κόσμος του παιχνιδιού με ένα κάρο ιστορίες για θρύλους, guilds, χαρακτήρες και ό,τι άλλο παρουσιάζει ενδιαφέρον. Υπάρχουν με άλλα λόγια ιστορίες και όχι ιστορία.

Εκείνο που κατόρθωσε το Skyrim και γενικότερα η Bethesda, μη μπορώντας να την αντιγράψει κανείς(ούτε καν η rockstar), είναι η απίστευτη ποικιλία στο sandbox gameplay μέσα από έξυπνο συνδυασμό perks. Δεκάδες διαφορετικά builds. Κάθε φορά που το ξεκινάς είναι σαν να παίζεις κάτι άλλο. Ενώ RDR2 και GTAV είναι το ίδιο-ρηχό-κάθε φορά gameplay σε έναν καλά προσομοιωμένο κόσμο.

Όσο αστείο και αν ακουστεί τη μόνη καλή προσέγγιση του bethesda style gameplay βρήκα στο Cyberpunk 2077.

Still boring χωρίς παρεξήγηση. Προσπάθησα πολλές φορές αλλά όχι δεν είναι για μένα. Από την άλλη λάτρεψα Fallout New Vegas το οποίο θεωρώ από τα καλύτερα παιχνίδια ever παρά τα τραγικά bugs που είχε-έχει ακόμα και σήμερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω, άμα αφαιρέσεις του δράκους, το Skyrim είναι το χειρότερο σε μνήμη TES. Όπως είναι και το Fallout 4 για τα Fallout. Με λίγα λόγια το downfall της Bethesda που συνεχίζει μέχρι σήμερα.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε αρκετά επικριτικοί θεωρώ χωρίς λόγο. Δε ξέρω γιατί μένετε μόνο στους δράκους, αλλά τα πάντα είναι τόσο ζωντανά στο Skyrim, δε νιώθεις ξένος στον κόσμο. Κανένα μα κανένα παιχνίδι δεν προσφέρει το βερτικαλιτι που δίνει το σκαηριμ, ΝΕΗΜ ΟΥΑΝ ΝΕΕΕΕΗΗΜΜ ΙΤ!

 

Skyrim's fishing update will have 20 new types of fish you can catch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Είστε αρκετά επικριτικοί θεωρώ χωρίς λόγο.

Μιλάμε για vanilla game πάντα. Και ναι sorry, αλλα θεωρώ το Morrowind και Oblivion καλύτερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πέρασα καλά με Skyrim.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μιλάμε για vanilla game πάντα. Και ναι sorry, αλλα θεωρώ το Morrowind και Oblivion καλύτερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πέρασα καλά με Skyrim.

Ωραίο το oblivion! Το είχα λιώσει και αυτό και ας μη καταλάβαινα τόσα πολλά στην ηλικία που ήμουν. Ναι για το vanilla λέω καλέ. Αλλά θεωρώ πως στο Skyrim απογειώθηκε η φάση και ίσως γι'αυτό δε βλέπουμε κάτι αντίστοιχο εδώ και χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakinen είπε

Still boring χωρίς παρεξήγηση. Προσπάθησα πολλές φορές αλλά όχι δεν είναι για μένα. Από την άλλη λάτρεψα Fallout New Vegas το οποίο θεωρώ από τα καλύτερα παιχνίδια ever παρά τα τραγικά bugs που είχε-έχει ακόμα και σήμερα. 

Θεωρώ το New Vegas μέσα στα 10-20 καλύτερα games της σύγχρονης(3D) εποχής(2000 και μετά). Ίδιας φιλοσοφίας με το Skyrim αλλά ανώτερο σε κάθε τομέα και με survival στοιχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Αλλά θεωρώ πως στο Skyrim απογειώθηκε η φάση και ίσως γι'αυτό δε βλέπουμε κάτι αντίστοιχο εδώ και χρόνια.

Τα πολύ σημαντικά για μένα είναι ότι το απλοϊκό combat system των TES έγινε ακόμα πιο απλοϊκό στο Skyrim  αντί να εξελιχθεί και το loot progression ήταν αδύναμο χωρίς να υπολογίσεις ότι το crafting το κάνει brake τελείως. Για μένα αυτά τα δυο είναι πολύ σοβαροί λόγοι ώστε να είναι το τελευταίο στην λίστα TES.

Το ότι δεν έχουμε δει κάτι τόσο sandbox τόσα χρονια οφείλεται προφανώς στο ότι ο κόσμος προτιμάει story driven open-world rpg παρα sandbox, άμα κρίνουμε ότι μετά το Witcher 3 όλοι αυτό προσπαθούν να κάνουν. Μέχρι και η From εκεί το πάει.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2021 στις 7:46 ΜΜ, roginsky12 είπε

ναι αυτο εννοω...καινουριο Elder 10 χρονια...τραγικοι το λιγοτερο

Αφού ρε φίλε, το 'χουν ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΕΙ ακόμα και για... τοστιέρες και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ και τους δίνει εκατομμύρια!
Σκέψου εσύ... να 'χεις βγάλει ένα προιόν απ' το οποίο ΘΗΣΑΥΡΙΖΕΙΣ εδώ και 10+ χρόνια... Γιατί να κάτσεις να βγάλεις κάτι καινούργιο; 

Στις 7/11/2021 στις 9:37 ΜΜ, _Theo_ είπε

Εγώ το εγκατέστησα και έπαιξα λίγο, δυστυχώς με τα γραφικά του 2010 δεν παλεύεται. Θα περιμένω να βγει το next gen update μπας και βελτιωθούν έστω και λίγο.

Φίλε... εγώ το παίζω με 2Κ-4Κ custom γραφικά και 3D μοντέλα.
"Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ" είναι! Αν πας στο σάιτ μου και ΑΠΛΩΣ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟ "complete full all textures" mega-mod που έχω εκδόσει... και μόνο αυτό το mod μεταμορφώνει σε ΑΛΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ το Skyrim.

Άμα μετά προσθέσεις... νέα 3D μοντέλα... νέες περιοχές... νέες πόλεις... νέους NPCs... νέα τέρατα/κακούς... νέα animations... νέα όπλα κτλ... έχεις ένα ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ παιχνίδι, όπως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ αρχικά να ήταν το Skyrim. Το δικό μου build πλέον, είναι ΠΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ και από το vanilla Witcher 3!

Στις 7/11/2021 στις 9:44 ΜΜ, firepc είπε

Ναι βρε φιλε μου, αλλα πρεπει να το ζησεις και λιγο οπως ηταν τοτε

Τα mods το αλλοιωνουν πολυ οπως λεει και ο eklelion

Kαθόλου δεν το "αλλοιώνουν". Το ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ.
Δεν γίνεται να το παίξεις με αυτά τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ γραφικά (και μοντέλα) του vanilla game.

Στις 7/11/2021 στις 10:01 ΜΜ, _Theo_ είπε

 

Το έχω παίξει και τερματίσει (κάνοντας 150+ quests) όταν κυκλοφόρησε, γύρω στις 300 ώρες μου πήρε. Βέβαια δεν ανακάλυψα όλες τις τοποθεσίες γιατί βαρέθηκα. 

Κάπου διάβασα για next gen update, μακάρι να κυκλοφορήσει γιατί τώρα ακόμα και με Sharpening τα γραφικά δεν αντέχονται. Κυρίως επειδή αντικατέστησαν το MSAA με TAA και είναι θολά.

Φίλε σου λέω... αν κάτσεις και βάλεις 2Κ-4Κ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ γραφικά (όχι απλά vanilla "polished" καλύτερα φτιαγμένα), τότε θα πάθεις "κοκομπλόκο" από το αποτέλεσμα! Στο σάιτ μου, έχω εκδόσει ένα ΠΛΗΡΕΣ "πακέτο" γραφικών, με δικά μου γραφικά αλλά ΚΑΙ ΟΛΩΝ των άλλων σπουδαίων designers που έχουν ασχοληθεί τόσα χρόνια με το παιχνίδι.
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ το mod να περάσεις (που έχει 11-12 μέρη και είναι PACKED/ZIPPED σε BSA αρχεία)... και τέλος, "πάπαλα", έχεις ένα vanilla game με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ γραφικά!

Αν θες τώρα να το "τερματίσεις"... βάζεις και (ένα σορό) διάφορα 3D modeling mods που ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ τα μοντέλα (εκτός των γραφικών) και έχεις οπτικό αποτέλεσμα "από άλλο πλανήτη" - σε σχέση με το "φτωχό" vanilla game.
Κακά τα ψέμματα, ως designer μιλώ, το αρχικό vanilla Skyrim είχε ΧΑΛΙΑ γραφικά ΚΑΙ μοντέλα. Δεν μιλώ για την ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ της τεχνολογίας. Μπορείτε να βρείτε παιχνίδια του 2011 και θα 'χουν ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ γραφικά από το Skyim. Δεν ξέρω. Μάλλον ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ, η Bethesda δεν διέθεται σπουδαίους 2D & 3D designer.
Τώρα τελευταία που ασχολούμαι και με το Blender... μέσα σε 2 ωρίτσες έφτιαξα ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ δέντρο "που σου μιλάει", low poly, που είναι μυριάδες φορές καλύτερο απ' τα μοντέλα δέντρων του vanilla Skyrim.

23 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Στα Witcher πρωταγωνιστεί ο Geralt σε μια λίγο πολύ γραμμική ιστορία που οδηγεί σε Χ προκαθορισμένα φινάλε. Στο Skyrim πρωταγωνιστεί ο κόσμος του παιχνιδιού με ένα κάρο ιστορίες για θρύλους, guilds, χαρακτήρες και ό,τι άλλο παρουσιάζει ενδιαφέρον. Υπάρχουν με άλλα λόγια ιστορίες και όχι ιστορία.

Εκείνο που κατόρθωσε το Skyrim και γενικότερα η Bethesda, μη μπορώντας να την αντιγράψει κανείς(ούτε καν η rockstar), είναι η απίστευτη ποικιλία στο sandbox gameplay μέσα από έξυπνο συνδυασμό perks. Δεκάδες διαφορετικά builds. Κάθε φορά που το ξεκινάς είναι σαν να παίζεις κάτι άλλο. Ενώ RDR2 και GTAV είναι το ίδιο-ρηχό-κάθε φορά gameplay σε έναν καλά προσομοιωμένο κόσμο.

Όσο αστείο και αν ακουστεί τη μόνη καλή προσέγγιση του bethesda style gameplay βρήκα στο Cyberpunk 2077.

Kαλά... δεν συκρίνεται το σενάριο του Skyrim με του Witcher.
Ως σενάριο, τα Witcher είναι καλύτερα απ' όλα τα Elder Scrolls... ΑΛΛΑ... είναι "γραμμικά" σενάρια. ΣΕ ΟΔΗΓΟΥΝ από το χέρι και πας ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΑ στο τέλος. Με το Skyrim, παρόλο που ως σενάριο είναι "απλό", το γεγονός ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ FULLY OPEN WORLD, το κάνει τόσο ξεχωριστό - κάνεις πραγματικά Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ στο Skyrim.

22 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Όχι ιδιαίτερα. Το βασικό κοινό αυτών των δύο είναι το απίστευτο μέγεθος του χάρτη και το level design (όπως σωστά είχες πει το CP 2077 είναι το Skyrim πόλης).

Mπα. Και στο CP2077 υπάρχει "γραμμικό" σενάριο, όπως και στα Witcher games της ίδιας εταιρείας.
Πχ στο ΚΑΚΙΣΤΟ FallOut4, έχεις ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ "ελευθερία" να κάνεις ό,τι γουστάρεις, παρά στο (μακράν καλύτερο) CP2077.

17 ώρες πριν, liakinen είπε

Still boring χωρίς παρεξήγηση. Προσπάθησα πολλές φορές αλλά όχι δεν είναι για μένα. Από την άλλη λάτρεψα Fallout New Vegas το οποίο θεωρώ από τα καλύτερα παιχνίδια ever παρά τα τραγικά bugs που είχε-έχει ακόμα και σήμερα. 

Κανένα απ' τα σύγχρονα Fallout δεν είχαν την "γλύκα" των αρχικών/παλιών Fallout games.

5 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μιλάμε για vanilla game πάντα. Και ναι sorry, αλλα θεωρώ το Morrowind και Oblivion καλύτερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πέρασα καλά με Skyrim.

"Τρίχες" παιχνίδια ήταν κι αυτά - σε σχέση πχ. με τα Baldur's Gate.
Απλά, σε σύγκριση με το Skyrim, ναι είχαν σαφώς καλύτερο σενάριο. Όμως, περιέγραψα πιο πριν (στην προηγούμενη σελίδα θα 'ναι τώρα το αρχικό μου σχόλιο) ότι το Skyrim περιείχε ΟΛΑ ΑΥΤΑ που εγώ θεωρώ "core" σε ένα Fantasy RPG game.
Γι' αυτό και τελικά ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ, σε σχέση με τα άλλα Elder Scrolls που τα βαρέθηκα πολύ σύντομα.
Γενικά ΔΕΝ είμαι "οπαδός" των Elder Scrolls, μόνο το Skyrim με "κέρδισε" τόσο πολύ.

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Τα πολύ σημαντικά για μένα είναι ότι το απλοϊκό combat system των TES έγινε ακόμα πιο απλοϊκό στο Skyrim  αντί να εξελιχθεί και το loot progression ήταν αδύναμο χωρίς να υπολογίσεις ότι το crafting το κάνει brake τελείως. Για μένα αυτά τα δυο είναι πολύ σοβαροί λόγοι ώστε να είναι το τελευταίο στην λίστα TES.

Το ότι δεν έχουμε δει κάτι τόσο sandbox τόσα χρονια οφείλεται προφανώς στο ότι ο κόσμος προτιμάει story driven open-world rpg παρα sandbox, άμα κρίνουμε ότι μετά το Witcher 3 όλοι αυτό προσπαθούν να κάνουν. Μέχρι και η From εκεί το πάει.

Ισχύει. Το Combat System του Skyrim επιεικώς είναι... ΓΕΛΟΙΟ!
Απλά... κουνάς πέρα δώθε ένα σπαθί ή ένα τσεκούρι και όποιος έχει περισσότερο stamina & health νικάει!
ΓΙ' αυτό και ΕΥΤΥΧΩΣ υπάρχουν τα (άπειρα) monds και το 'χουν "τουμπανιάσει" το παιχνίδι και έχει γίνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ challengeful. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το patch ειναι συμβατο με τα προυπάρχοντα mods; το παιζω με 125 mods όλων των ειδών.

Στις 2/11/2021 στις 6:00 ΜΜ, _Theo_ είπε

Ξέρουμε αν θα υπάρξει κάποια βελτίωση στα γραφικά;;

οτι βελτιωση και να έχει το παιχνιδι γίνεται 300 φορές καλύτερο στα πάντα με mods

 

image.gif

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anuminas είπε

Το patch ειναι συμβατο με τα προυπάρχοντα mods; το παιζω με 125 mods όλων των ειδών.

οτι βελτιωση και να έχει το παιχνιδι γίνεται 300 φορές καλύτερο στα πάντα με mods

 

image.gif

η ¨"νέα" έκδοση που θα βγει ΣΠΑΕΙ τα mods, πολλά θα χρειαστούν γράψιμο από την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

η ¨"νέα" έκδοση που θα βγει ΣΠΑΕΙ τα mods, πολλά θα χρειαστούν γράψιμο από την αρχή

Ισχύει αλλα δεν είναι τόσο τραγικά ώστε να χρειαστεί από την αρχή που λες.

Πάντως το game είναι ήδη out of stock στο IG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tώρα που ξαναπαιζω Skyrim βλέπω πως σαφώς έχει καλύτερο χάρτη και εξερεύνηση απο το Witcher 3, και έχει άπειρα quests πολλά από τα οποία ειναι αξιοπρεπέστατα. Ενα παιχνιδι με  αμέτρητες ώρες gameplay. Θα το χαρακτήριζα phantasy adventure simulator.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition Update 1.6 is 5.3GB, full patch notes

1 ώρα πριν, Anuminas είπε

Tώρα που ξαναπαιζω Skyrim βλέπω πως σαφώς έχει καλύτερο χάρτη και εξερεύνηση απο το Witcher 3, και έχει άπειρα quests πολλά από τα οποία ειναι αξιοπρεπέστατα. Ενα παιχνιδι με  αμέτρητες ώρες gameplay. Θα το χαρακτήριζα phantasy adventure simulator.

Έτσι είναι!

Άσε να λένε τους άλλους, δε ξέρουν δε ξέρουν.

(Fantasy* )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...