Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αυτό, λεω.... αρα οκ?!

 

Εχω ρωτησει και στο θεμα "ΑΜD Radeon", αλλα εδώ μου φαινεται πιο σωστο...Τελος παντων...

 

Λοιπον,

Στο λινκ κατω λεει ότι η σειρα 5000/6000 (λογικα και οι αντιστοιχες των λαπτοπ) θα παρει το DX12 όταν κυκλοφορησουν τα νεα windows. Ηρθαν, αλλα τιποτα ακομα. Μηπως κυκλοφορησουν οι drivers, όταν κυκλοφορησουν και της Nvidia για τους Fermi (400/500) 

 

http://support.amd.c.../search/faq/287

 

λεει οτι θα υποστηριχθουν απο drivers στα 10  αυτες οι σειρες 5xx  6xx καποια στιγμη  αλλα χωρις υποστηριξη για 12

 

(ΑMD Radeon™ HD 5000 and AMD Radeon™ HD 6000 Series products should fully work in Windows® 10 but will not support DirectX® 12 specific features.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεει οτι θα υποστηριχθουν απο drivers στα 10  αυτες οι σειρες 5xx  6xx καποια στιγμη  αλλα χωρις υποστηριξη για 12

 

(ΑMD Radeon™ HD 5000 and AMD Radeon™ HD 6000 Series products should fully work in Windows® 10 but will not support DirectX® 12 specific features.)

Ναι, αλλα παρακατω λεει AMD is working closely with Microsoft® to have certified graphics drivers available for these products when Windows® 10 officially launches. Αρα μπορει?

 

Γιατι όμως η Nvidia παει αρκετα πισω (σειρα 400) ενώ η ΑΜD όχι?

 

Τι θα πει αυτό?  Ενταξει μπορει εσυ και εγω να το εκλαμβάνουμε διαφορετικα το ιδιο! Oχι ότι καίγομαι για το λαπτοπ αλλα ετσι για να ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι όμως η Nvidia παει αρκετα πισω (σειρα 400) ενώ η ΑΜD όχι?

 

 

Τι εννοείς; Η σειρά HD 5000 είναι παλιότερη κατά 6-7 μήνες από τη σειρά 400 της NVIDIA.

Ακόμα θυμάμαι την ατέλειωτη αναμονή και τα χοντρά αστεία μέχρι να βγει το Therni  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς; Η σειρά HD 5000 είναι παλιότερη κατά 6-7 μήνες από τη σειρά 400 της NVIDIA.

Ακόμα θυμάμαι την ατέλειωτη αναμονή και τα χοντρά αστεία μέχρι να βγει το Therni  :devil:

Eνταξει, τι είναι μισος χρονος..τιποτα... Όχι, πλακα κανω παιζει ρολο ειδικα στην τεχνολογια.. Θα επρεπε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,έκανα το update χθες στα 10,όλα ωραία και καλά.Κανένα όμως παιχνίδι δεν παιζει.Έκανα καθαρό install catalyst 15.7.1 και πάλι τίποτα.όλα κρασάρουν ήτε όταν πατήσω να παίξω ήτε με το που κάνω κλικ στο εικονίδιο χωρίς κανένα ερρορ,απλά κλεινουν.Κάπoια λύση οτιδήποτε.? Δοκίμασα μέχρι τώρα ότι έχω,alice madness returns , skyrim , left 4 dead 2 :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα csgo & dota2 μου παίζει κομπλέ :/ Δοκίμασε reinstall directx αλλιως κάνε ένα παιχνίδι reinstall να δεις.

Δοκίμασα τώρα το Resident Evil Remaster και όλα οκ.Αλλά το πρόβλημα με τα άλλα συνεχίζει.Θα δοκιμάσω reinstall directx και left 4 dead να δω μήπως.Να ρωτήσω τα παιχνίδια τα έχεις στον C.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα αναβαθμιση στο pc του αδερφού μου στα Win 10 . Χρησιμοποίησα το DDU για να κάνω unistall τους drivers της AMD για τη κάρτα γραφικών που έχει την R9 280. Θέλωντας μετά να βάλω τους καινούργιους drivers, τόσο το windows update όσο και το AMD autodect εργαλείο εντοπίζουν και προτείνουν την εγκατάσταση του catalyst για τη σειρά 7000 της AMD. Έτσι όταν βαζω αυτους τους drivers στο σύστημα εμφανίζεται ότι έχω ως κάρτα γραφικών την σειρά HD 7000 Κάτι που δεν ισχύει.

 

Επέλεξα manually τους drivers για την R9 280 τους έβαλα αλλά σήμερα έχω φάει κάτι περίεργα Blue screens περί memory management και special pool και θεώρησα ότι μαλλον φταίνε οι drivers.  Οπότε τι να κάνω; Βάζω αυτους που εντοπίζει το εργαλείο της AMD και ας δείχνει μετά στο σύστημα ότι έχω άλλη σειρά GPU ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα αναβαθμιση στο pc του αδερφού μου στα Win 10 . Χρησιμοποίησα το DDU για να κάνω unistall τους drivers της AMD για τη κάρτα γραφικών που έχει την R9 280. Θέλωντας μετά να βάλω τους καινούργιους drivers, τόσο το windows update όσο και το AMD autodect εργαλείο εντοπίζουν και προτείνουν την εγκατάσταση του catalyst για τη σειρά 7000 της AMD. Έτσι όταν βαζω αυτους τους drivers στο σύστημα εμφανίζεται ότι έχω ως κάρτα γραφικών την σειρά HD 7000 Κάτι που δεν ισχύει.

 

Επέλεξα manually τους drivers για την R9 280 τους έβαλα αλλά σήμερα έχω φάει κάτι περίεργα Blue screens περί memory management και special pool και θεώρησα ότι μαλλον φταίνε οι drivers.  Οπότε τι να κάνω; Βάζω αυτους που εντοπίζει το εργαλείο της AMD και ας δείχνει μετά στο σύστημα ότι έχω άλλη σειρά GPU ;

η 280 νομίζω είναι σειρά 7xxx..ίδιο chipset είναι με 7950 νομίζω ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.Αλλά νομίζω πως σωστά το εντοπίζει ο catalyst.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Albilosha σωστά τα λες, ωστόσο κανονικά θα έπρεπε να του λέει r9 200 series και όχι 7xxx, έτσι τουλάχιστον θα ήταν το σωστό, τώρα γιατί το autodetect το δείχνει έτσι δεν ξέρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έκανα αναβαθμιση στο pc του αδερφού μου στα Win 10 . Χρησιμοποίησα το DDU για να κάνω unistall τους drivers της AMD για τη κάρτα γραφικών που έχει την R9 280. Θέλωντας μετά να βάλω τους καινούργιους drivers, τόσο το windows update όσο και το AMD autodect εργαλείο εντοπίζουν και προτείνουν την εγκατάσταση του catalyst για τη σειρά 7000 της AMD. Έτσι όταν βαζω αυτους τους drivers στο σύστημα εμφανίζεται ότι έχω ως κάρτα γραφικών την σειρά HD 7000 Κάτι που δεν ισχύει.

 

Επέλεξα manually τους drivers για την R9 280 τους έβαλα αλλά σήμερα έχω φάει κάτι περίεργα Blue screens περί memory management και special pool και θεώρησα ότι μαλλον φταίνε οι drivers.  Οπότε τι να κάνω; Βάζω αυτους που εντοπίζει το εργαλείο της AMD και ας δείχνει μετά στο σύστημα ότι έχω άλλη σειρά GPU ;

Για να καταλάβω κατέβασες μόνος το catalyst 15.7.1 και με αυτό σου έβγαζε τα blue screen.? Με το auto detect σου παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα πέραν ότi στο catalyst φαινόταν σειρά 7xxx.?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κατέβασες μόνος το catalyst 15.7.1 και με αυτό σου έβγαζε τα blue screen.? Με το auto detect σου παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα πέραν ότi στο catalyst φαινόταν σειρά 7xxx.?

 

 Μόλις τώρα έσβησα τους drivers για την R9 280 (η οποία είναι η κάρτα που έχει το PC!) και ξαναπέρασα αυτους που εντόπισε το amd autodetct (catalyst 15.7.1 win-10) και τώρα στο σύστημα εμφανίζει σωστά AMD Radeon R9 200 series σε αντίθεση με το AMD HD radeon 7000 που εμφάνιζε τις προάλλες!  Οπότε τώρα έγινε σωστά η διαδικασία υποθέτω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιώς σειρά 7χχχ 8χχχ Rx 200 είναι μετονομασίες και με λίγο μεγαλύτερα clock speed η μια απο την άλλη 

Όχι ακριβώς.

Πέρα από τα λίγο μεγαλύτερα clock speeds, έχουν και βελτιωμένα memory timings και καλύτερο power tune και κάτι άλλα ψιλά από εδώ και από εκεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...