Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι διάολο έχουν κάνει με τους drivers ρε παιδιά οι τύποι;

 

Στο σύστημα της υπογραφής έχω τους 15.7 (τους 15.7.1 δεν τους έβαλα μετά τα προβλήματα που είχα διαβάσει) κι από τότε που βγήκαν και τους πέρασα μέχρι και σήμερα, μου έχουν συμβεί 3 Blue Screens. Και τα 3 με σημείο αναφοράς το atikmpag.sys... Κι έχουν συμβεί και τα 3 στην αρχή, κατά τη διαδικασία του φόρτωσης των Windows. Με τους προηγούμενους -stable- drivers 14.12 που είχα πόσον καιρό δεν είχα αντιμετωπίσει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλιά το είχα κι εγώ αυτό το θέμα. Η λύση ήταν απεγκατάσταση των drivers, μετά σβήσιμο όσων έχουν μείνει με το DDU, και εγκατάσταση των νεότερων. Προσωπικά έχω τους 15.7.1 και δεν έχω εντοπίσει κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Δοκίμασέ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά το είχα κι εγώ αυτό το θέμα. Η λύση ήταν απεγκατάσταση των drivers, μετά σβήσιμο όσων έχουν μείνει με το DDU, και εγκατάσταση των νεότερων.

Ξέχασα να πω ότι αυτή ακριβώς είναι η διαδικασία που ακολουθώ όταν θέλω να περάσω νέο driver. Ωστόσο μου συνέβη το παραπάνω...

 

Θα δω, ίσως δοκιμάσω και τον 15.7.1, τι να πω. Για να τον βγάλανε πάντως σε τόσο κοντινό διάστημα μετά τον 15.7, μάλλον δείχνει ότι υπήρξε θέμα με τον 15.7. Ωστόσο και για τον 15.7.1 τα χειρότερα έχω διαβάσει, ό,τι να 'ναι... Περίεργα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω να δω bsod χρόνια στο σύστημά μου με amd gpu. Και αλλάζω driver κάθε μήνα - όχι για να χαζεύω idle, έτσι;

Οι περισσότεροι που έχουν προβλήματα, είτε έχουν overclock το σύστημά τους και δεν είναι όσο σταθερό θέλουν να πιστεύουν - δικαιολογημένα, με τις βλακείες για αυτόματα και εγγυημένα 2ghz bumps που διαβάζουν στα fora από τον κάθε άσχετο...ή δεν έχουν σωστά maintained το σύστημά τους, με ένα σωρό περιττό software και άκυρες ρυθμίσεις, το ένα πάνω στο άλλο κλπ.

Όποιος έχει κάποιες γνώσεις και έστω λίγη εμπειρία να κρατάει ένα rig σε καλή κατάσταση, ΔΕΝ έχει τέτοια προβλήματα...

Παρεμπιπτόντως, τα driver problems σε όσους χρησιμοποιούν DDU, φαίνεται να είναι περισσότερα από όσα σε όσους κάνουμε ένα uninstall/install CCC, σε ένα πακέτο που εδώ και και πολύ καιρό έχει βελτιστοποιηθεί και για αυτή τη διαδικασία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα εγκαθιστα drivers και δεν περναει με τιποτα το catalyst control center ακομα και παλιοτερες εκδοσεις ακομα και ας τους εχω αφαιρεσει με ddu. safe mode etc

 

win 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα εγκαθιστα drivers και δεν περναει με τιποτα το catalyst control center ακομα και παλιοτερες εκδοσεις ακομα και ας τους εχω αφαιρεσει με ddu. safe mode etc

 

win 7

Προσπάθησε με κλειστό antivirus, firewall και Run as Admin το setup, εννοείται, αφού έχεις κάνει uninstall το παλιό. Τώρα, αν έχεις πάνω κανα Norton ή κάτι άλλο που βιάζει το σύστημα, θέλει πολύ ψάξιμο κάτι τέτοιο (προσωπικά θα έκανα format)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω εγώ, με την ίδια κάρτα και 15.7.1 WIN10 64, αλλά δε βλέπω να αφορά τα DX11 γενικά. Μόνο στο Titanfall μου το κάνει (αν και δεν έχω δοκιμάσει και τα άπειρα games σε αυτήν την κάρτα).

Περιμένω τον 15.8, μήπως και διορθωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άλλες πληροφορίες, αλλά από όσο μπορώ να κρίνω, θα έχει, τουλάχιστον, αρκετά stability και bug fixes για Windows 10, γιατί, οι 15.7.1, είναι ο πιο σπασμένος Catalyst που έχω δει, από το 2003 - τουλάχιστον σε ότι αφορά τις καινούριες κάρτες σε Windows 10... :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...