Προς το περιεχόμενο

Laser Eye Surgery


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

Πάντως ο δικός μου οφθαλμίατρος ούτε να ακούσει για prk...

 

γιατί έτσι; εγώ prk θέλω να κάνω. δεν πολυγουστάρω κόψιμο φλαπ και ιστορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 714
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είχα πάει αποφασισμένος για prk για τον ίδιο λόγο (flap) αλλά δεν ήθελε ούτε να το ακούσει.

Μου λέει πως με lasik έχεις πολύ πιο γρήγορη ανάρρωση και η πιθανότητα επιπλοκών είναι πολύ πολύ μικρότερη. 

Ξέρεις με Prk μένουν διάφορα (φωτοστέφανα, φωτοευαισθησία, μολύνσεις κερατοειδή κτλ) οπότε μου λέει αν έχεις αρκετά παχύ κερατοειδή δε σε βάζω για prk με τίποτα...

 

Υποτίθεται ότι το lasik είναι πιο προβλέψιμο...

Ο δικός μου έκανε και στην κόρη του lasik οπότε γενικά το θεωρεί πιο αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα μέρες μετά και σχεδόν κοντεύω να ξεχάσω ότι την έκανα. Τα μάτια μου σχεδόν στρώσαν. Η αντιβίωση τέλος και μόνο δάκρυα συχνά πυκνά στα μάτια. Systane που βάζω κάθε 4 ώρες περίπου από μια σταγόνα.

 

Και από ότι είδαμε έμεινε μόνο 0.25 αστιγματισμός. Άτιμος αστιγματισμός τελικά σε όλους μένει πια; Αλλά τίποτα άλλο. 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι μια ευαισθησία στο φως που έχω ακόμα που τα μάτια μου κουράζονται πιο εύκολα και στεγνώνουν.

 

Πιστεύω στο μήνα πάνω όντως θα έχεις ξεχάσει για τα καλά ότι το έκανες. Και ακόμα όποτε κάθομαι να διαβάσω ή στον υπολογιστή ψάχνω δεξιά αριστερά να δω που έχω αφήσει τέλος πάντων τα γυαλιά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου εχει μεινει το κουσουρι οταν βαζω ή βγαζω μπλούζα. Παω να βγαλω τα....γυαλια! :)

:lol: :lol: :lol: :lol: Ακριβως το ιδιο και σε μενα!

Εχουν περασει 8 μήνες και ακομα και τωρα,πριν παω να κοιμηθω και να βγαλω τη μπλουζα μου, για καποια δευτερολεπτα σκεφτομαι οτι φοραω γυαλια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείτε για την χαρά οταν πρωτομπήκατε στο μπάνιο που βλέπατε που ακριβως ειναι το σαμπουαν ! ή επομενο πρωι που ξυπνήσατε και δε βλέπατε θολά ! Μη πω για τους εφιαλτες που βλεπω ακομη πως φοράω γυαλιά και μάλιστα ξεξυπνάω και αναρωτιεμαι: τι κανω!? αφου εχω κανει επεμβαση εδω και 6 χρονια !! χαχαχα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείτε για την χαρά οταν πρωτομπήκατε στο μπάνιο που βλέπατε που ακριβως ειναι το σαμπουαν ! ή επομενο πρωι που ξυπνήσατε και δε βλέπατε θολά ! Μη πω για τους εφιαλτες που βλεπω ακομη πως φοράω γυαλιά και μάλιστα ξεξυπνάω και αναρωτιεμαι: τι κανω!? αφου εχω κανει επεμβαση εδω και 6 χρονια !! χαχαχα !

Καλά δεν είχα τόσο μεγάλη μυωπία για να μη βλέπω τα σαμπουάν αλλά είναι απίστευτο να βλέπεις καθαρά τα πάντα πρόσωπα, ταμπέλες αφίσες τηλεόραση κτλ κτλ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: Ακριβως το ιδιο και σε μενα!

Εχουν περασει 8 μήνες και ακομα και τωρα,πριν παω να κοιμηθω και να βγαλω τη μπλουζα μου, για καποια δευτερολεπτα σκεφτομαι οτι φοραω γυαλια!!!

 

Aυτό εμένα δε μου χει μείνει μιας και ποτέ δεν έβγαζα τα γυαλιά όταν άλλαζα μπλούζα. :lol:

πείτε για την χαρά οταν πρωτομπήκατε στο μπάνιο που βλέπατε που ακριβως ειναι το σαμπουαν ! ή επομενο πρωι που ξυπνήσατε και δε βλέπατε θολά ! Μη πω για τους εφιαλτες που βλεπω ακομη πως φοράω γυαλιά και μάλιστα ξεξυπνάω και αναρωτιεμαι: τι κανω!? αφου εχω κανει επεμβαση εδω και 6 χρονια !! χαχαχα !

Aυτό όντως ήταν η μεγαλύτερη εντύπωση μετά την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείτε για την χαρά οταν πρωτομπήκατε στο μπάνιο που βλέπατε που ακριβως ειναι το σαμπουαν ! ή επομενο πρωι που ξυπνήσατε και δε βλέπατε θολά ! Μη πω για τους εφιαλτες που βλεπω ακομη πως φοράω γυαλιά και μάλιστα ξεξυπνάω και αναρωτιεμαι: τι κανω!? αφου εχω κανει επεμβαση εδω και 6 χρονια !! χαχαχα !

Ενα πραγμα θα μου μεινει αξεχαστο. Το πρωι μετα την εγχειρηση που ανοιξα τα ματια μου και ειδα πεντακαθαρα τα παντζουρια απεναντι απο το κρεβατι μου και τον ηλιο να βγαινει μεσα απο τις χαραμαδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά!

 

Σκέφτομαι να κάνω laser μέσα στον Μάρτιο καθότι έχω 2κ κάτι μυωπία και στα 2 μάτια αλλά έχω περίπου και 1 βαθμό αστιγματισμό στο καθένα!

 

Έχω συστάσεις για τον κύριο εδώ από ένα γνωστό που έκανε

http://myopia-laser-tsioulias.gr/

Ξέρετε να μου πείτε για τον συγκεκριμένο γιατρό?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι τη μεγαλύτερη σημασία έχει να βάλουν στο μηχάνημα τους σωστούς βαθμούς και από κει και πέρα το μηχάνημα. Οπότε διάλλεξε μια μεγάλη κλινική - οφθαλμολογικό κέντρο και πήγαινε κατευθείαν εκεί.

 

Εμένα με μέτρησαν εκεί και απλά είδαν πως οι μετρήσεις συμφωνούν με του δικού μου οφθαλμίατρου και τα γυαλιά μου και κάναμε με αυτούς και όλα ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Εχω κανει laser PRK πριν μερικους μηνες.Οποιος θελει καποια συγκεκριμενη πληροφορια μπορει να με ρωτησει.Προσωπικα επελεξα εγω ο ιδιος να κανω prk γιατι δεν ηθελα flap και οτι αυτο φερνει μαζι του (οποιος εχει ψαχτει , γνωριζει).

Ειχα μια θετικη εμπειρια , η οραση μου ηταν προ laser ηταν 5 μυωπια μαζι με αστιγματισμο , τωρα βλεπω καλυτερα απο 10/10 (η 20/20 οπως λενε οι Αμερικανοι) καθως μπορω και διαβαζω και νουμερα κατω απο αυτη τη γραμμη στους σχετικους πινακες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ : πρεπει να κανετε σωστη αναλυση πριν την επεμβαση.Η επεμβαση εχει συγκεκριμενο ρισκο (ας λενε οτι ειναι ακινδυνη κτλ κτλ και οτι δεν προκαλει μη αναστρεψιμα προβληματα) εχει αρκετη ταλαιπωρια την πρωτη περιοδο , και πρεπει μονοι σας να βαλετε κατω τα υπερ και τα κατα ωστε να παρετε μια αποφαση.

Μεγαλο ρολο παιζει φυσικα το ιδιο το μηχανημα.Οσο πιο καινουργιο και συγχρονο ειναι , τοσο το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...