Προς το περιεχόμενο

Top * Android Εφαρμογων σε καθε κατηγορια.


orlox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παρακάτω ειναι προσωπική αποψη. Είμαι συλλέκτης εφαρμογών και μου αρέσει να σκαλίζω και να δοκιμάζω οτι εφαρμογή έχει κυκλοφορήσει. Στο κινητό μου έχω χωρίσει τις εφαρμογές στις εξείς κατηγορίες.

Σύστημα: που έχει εφαρμογές που έχουν να κάνουν κυρίως με τα ενδότερα του android

Επικοινωνίες: που περιέχει οτιδήποτε έχει να κάνει με τον έξω κοσμο, εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης, browsing νέα

Παιχνίδια: Αυτονόητο :P

Εφαρμογές: Εφαρμογές γενικού ενδιαφέροντος που δεν πάνε στις άλλες κατηγορίες

Πολυμέσα: Που περιέχει οτι αφορά video ήχο e-books

Η λίστα δεν θα είναι σταθερή μιας και πολλές φορές βγαίνει μια καλύτερη εφαρμογή ή αποτυγχάνει μια παλιά όμως οταν θα πέρνει το μάτι μου κάτι καλό θα την κάνω update

Στο τοπ * λοιπόν

 

Σύστημα

 

Folder organiser και κυρίως η paid version Λύνει τα χέρια σε οργάνωση εφαρμογων σε φακελάκια. Λες και έχεις start menu και uninstaler μαζί.

Startup Manager Δεν είναι δωρεαν αλλά ειναι το καλύτερο. Θέλει root. Βγάζει απο το startup εφαρμογές που δεν θέλεις να τρέχουν στην αρχή αλλά μπορείς να βάλεις και δικιά σου εφαρμογή να τρέχει στην αρχή.

Diskusage Με μια ξεκάθαρη ματια τι τρώει πιο πολύ χωρο. Με root ακομα πιο πολλες επιλογες.

Titanium Backup Το απολυτο εργαλείο για backup. Σου επιτρεπει να κανεις uninstall και εφαρμογες συστηματος. Η paid vesrion κανει τα πράματα πολυ πιο γρήγορα.

Droidwall Παρτε τον ελεγχο σε οτι αφορα την προσβαση των εφαρμογων προς τον εξω κόσμο

ES File Manager Με Lan δυνατοτητες, unzip, root explorer σιγουρα ειναι ο καλυτερος file manager

WidgetLocker Lockscreen Η παραμετροποιηση του lockscreen σε αλλο επιπεδο

Market Enabler Παρολο που η Google μας εφερε paid εφαρμογες για καποιο περιεργο λογο πολλες ακομα λείπουν. Με αυτο το εργαλείο ξεπερνιέτε και αυτο το πρόβλημα

Go Launcher EX: Ο καλυτερος launcher. Γιατι? Πολυ παραμετροποιήσημος, με απειρα themes, scrolling capability και το πιο σημαντικο εχει τα λιγοτερα bugs ειδικα χωρις το περιφημο bug που κανουν reload τα widget

 

Επικοινωνιες

Contapps πολυ καλος τηλεφωνικος κατάλογος με την δυνατοτητα να ενωνει τις επαφες σου με το facebook, tweeter, foursquare και στα ελληνικα απο την αφεντια μου mrgreen.png

Fring Message, Video, Voice ολα μεσω ιντερνετ και δωρεαν

Opera Mobile Web Browser Πιο γρηγορος και κυριως πιο συμβατος απο τον stock. Απουσιαζουν τα διαφορα καλουδια του dolphin ομως οι υπολοιπες δυνατοτητες του κανουν τη διαφορα.

K9 Mail Ο καλυτερος fecher email client.

Handcent SMS SMS και με ελληνικα και με πολλα πολλα xtra

IM+ Ολα τα chat client σε ενα και νοικοκυρεμενα!

Adownloader Torrents, files, ειναι απλα ο καλυτερος downloader

AtomaRSS Ισως ο καλυτερος τροπος να διαβαζετε την ηλεκτρονικη εφημεριδα σας το πρωι

3g watchdog + pro Πολυ καλος τροπος να παρακολουθητε τα data στο κινητο σας και να μην ξεπερνατο το plan. Οχι αλλες υπερογκες χρεωσιες :D

 

Παιχνίδια

4 player reactor Το απολυτο android game καφετεριας για 2 εως 4 παιχτες

Eternal Legacy Final Fantasy clone με υπεροχα γραφικα και ομορφο στορυ

N.O.V.A 2 Αλλος ενας κλώνος αλλα πολυ καλο fps. Και με multiplayer

Order & Chaos Online wow σε κινητό? YES PLZ

Pocket Legends λιγότερο εντυπωσιακό αλλα free (content supported)

Dungeon Defenders Tower Defence που σε βαζει μεσα στον κοσμο σε ρολο ηρωα και χτιστη και ειναι και multiplayer και ειναι και free!

Monster Madness Σε ποιον δεν αρεσει να κοβει φετες χιλιαδες ζομπι με ψαλιδια ραπτικης?

Sacred Odyssey Ενα ακομα πολυ ομορφο RPG

 

Εφαρμογές

Navigon Μια εφαρμογη gps στο κινητο βολευει απιστευτα. Εμενα μου εκανε το navigon αλλα μην ξεχνατε οτι υπαρχουν και αλλες λυσει οπως το sygic

Thinkfree office Μια πληρης σουιτα offfice στο κινητο για εγραφα work ppoint και excel.

Multiling Keybord Το καλυτερο πληκτρολογιο ειναι free!

Beautiful widgets Μια συλογη απο πανεμορφα widget και το κυριοτερο ο καιρος τις εβδομαδας σε ενα widget 4χ1 με επιλογη 10αδων skin

Google sky map ποτε ο ουρανος δεν ηταν πιο καθαρος.

 

Πολυμέσα

Moboplayer Παιζει τα παντα. Με ελληνικους υποτιτλους. Ειναι free και ομορφο

Player Pro Πολυ δυνατος music player με dsp manager και υποστηριξη φακέλων

freedi youtbe Κατευαζει αρχεια απο το youtube στο κινητο σαν video η σαν ηχο και εχει και υποστηριξη list

IP Webcam Μετατρεψτε το κινητο σας σε webcamera free!

Επεξ/σία από Hal9000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Kαλη ιδεα αυτη η λιστα orlox.

Eχω βεβαια καποιες ενστασεις :lol:

 

Mybackup Pro αντι για Titanium. To δευτερο δεν εχω καταφερει ποτε να το δουλεψω σωστα.

Εnhanced Email αντι για K9. Eχουν αναφερθει προβληματα auto delete αλληλογραφιας με το δευτερο.

Smart Keyboard Pro. Απιστευτα πολλα skins και παραμετροποιησιμο.

 

Και να προσθεσω τον ripped Music Player της Motorola. Ιnterned Radio, Music Player με υποστηριξη lyrics και album art και Soundhound ολα σε ενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία λίστα, αλλά αν μου επιτρέπεις, έχω κι εγώ μια ένσταση: το GoSms Pro (δωρεάν) είναι ΠΟΛΥ καλύτερο από το Handcent ;)

 

Σε τι? ^^ Εμενα πχ στο go sms το widget του κοβει τα μισα μηνυματα και αν το ιδιο ατομο μου στειλει μηνυμα απο 2 διαφορετικους αριθμους δεν μου τα ομαδοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, για το widget δεν έχω άποψη γιατί δεν το χρησιμοποιώ, άλλα το να μην ομαδοποιεί τα μηνύματα από διαφορετικά νούμερα του ίδιου ατόμου μου φαίνεται λογικό, για να ξέρεις και εσύ και η εφαρμογή σε ποιο νούμερο απαντάς. Σχεδιαστικά είναι πολύ πιο όμορφο, και νομίζω ότι είναι και πιο παραμετροποιήσιμο. Ειδικά τώρα που έβαλε full screen παράθυρο σύνταξης μηνύματος, με κάλυψε πλήρως.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πρέπει να πώ ένα μπράβο στον orlox για την ιδέα tου καθώς και την ταξινόμηση που έχει κάνει.

 

Θα αναφέρω και εγώ τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ περισσότερο, αν και αρκετές είναι ίδιες με αυτές που ήδη έχεις αναφέρει :)

 

Σύστημα

Folder Organizer - Δεν χρειάζονται περισσότερες λεπτομέρειες :)

Titanium Backup - Μου έχει λύσει τα χέρια άπειρες φορές, ιδιαίτερα όταν άλλαζα τις rom σαν φανελάκια :)

ES File Manager - Για μένα ο καλύτερος file manager (ίσως και ο root explorer να φανεί ιδιαίτερα χρήσιμος αλλά όχι για συνέχεια καθώς μπορεί να γίνει χαμός στα αρχεία συστήματος )

Quick App Clean Cache - Χρήσιμη εφαρμογή για το καθαρισμό της cache

AndroZip Pro - Για κάποια zip που δεν άνοιγε ο ES File Manager

Rom Manager - Πολύ χρήσιμο εργαλείο για όσους πειραματίζονται με custom roms, η pro έκδοση υποστηρίζει και download κάποιων rom.

 

Επικοινωνίες

Opera Mobile Browser - Αρκετά καλός browser, αρκετά γρήγορος αλλά προσωπικά έχω βρεί ασυμβατότητες με μερικά site, στα οποία ο default browser έτρεχε άψογα

Go SMS pro - Αν και ξεκίνησα όταν πρωτοπήρα το htc desire μου με το handcent sms , άλλαξα στο go sms γιατί μου καθυστερούσε λίγο το handcent και είχα και πρόβλημα με τα leds στα notifications

MSN Mercury donate version - Για msn που χρησιμοποιώ με έχει διευκολύνει αρκετά, δεν μπορώ να πώ ότι έχω ψάξει και πολύ για άλλο πρόγραμμα χεχε

 

Παιχνίδια

4 player reactor - Πάρα πολύ καλό παιχνίδι για 2-4 άτομα, ιδέα κλεμμένη απο τον orlox :)

Cut the rope - Εθιστικό παιχνίδι με πάρα πολλα levels και αρκετή δυσκολία σε κάποια σημεία

Toss it:pro - Καμμένο παιχνιδάκι που απλά πετάς ενα χαρτί σε έναν κάδο, αρκετά κολλητικό όμως

Greek kremala - Αγορασμένο απο android market, αξίζει να το έχει κανείς και γιατί είναι πολύ καλό και διασκεδαστικό αλλά και γιατί αξίζει να υποστηρίξουμε την προσπάθεια των παιδιών που το έφτιαξαν ;)

Plants vs Zombies - Απλά πολύ κάψιμο, μεταφορά απο γνωστό flash game, έχεις μια αυλή με φυτά και προσπαθείς να αναχαιτήσεις ορδές απο zombies

Fruit Ninja - https://market.android.com/details?id=com.halfbrick.fruitninja

 

Εφαρμογές

Sygic - Χρησιμοποιούσα το navigon αλλά με την μετάβαση σε android 2.3 σταμάτησε να λειτουργεί και εγκατέστησα το sygic, το οποίο είναι αρκετά καλό και εύκολο στην χρήση

Documents to Go - Πλήρης σουίτα office για το android

Google maps - Απαραίτητο για μικρές αποστάσεις και για εύρεση δρόμων, πραγματικά must εφαρμογή

3g Watchdog - Απαραίτητο για όσους χρησιμοποιούν συνδέσεις δεδομένων, έχει και ένα πολύ οραίο widget για να βλέπετε ανα πάσα στιγμή την κατανάλωση των mb σας

WiFi File Explorer - Για μεταφορά αρχείων απο τον υπολογιστή στο κινητό ασύρματα

 

Πολυμέσα

moboplayer

v player - Αρκετά καλός player αλλά νομίζω ότι ο moboplayer είναι κορυφή

winamp - Για μουσικά αρχεία, αν και ο android player 3 είναι αρκετά ικανοποιητικός

 

Μέσες άκρες αυτά, όταν θα έχω περισσότερο χρόνο θα προσθέσω και άλλες εφαρμογές που έχω εγκατεστημένες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@morgoth να προσθέσω το power amp στις εφαρμογές πολυμέσων.Μέχρι στιγμής δεν έχω δει άλλο player με equalizer.Και αναρωτιέμαι γιατί;Τόσο δύσκολο είναι να επιτευχθεί;Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλε το Insomnia app ξεχασαμε!

Καλα αυτό είναι δεδομένο !;)

 

@Meraklis56

Έχεις δίκιο για το equalizer και το power amp, δεν το είχα προσέξει ότι γενικά δεν υπάρχει equalizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@morgoth να προσθέσω το power amp στις εφαρμογές πολυμέσων.Μέχρι στιγμής δεν έχω δει άλλο player με equalizer.Και αναρωτιέμαι γιατί;Τόσο δύσκολο είναι να επιτευχθεί;Το συνιστώ ανεπιφύλακτα

Kαι ο ΤΤPOD εχει. Ο οποιος ειναι πολυ καλος επισης. Βασικα απο εποχες symbian ηταν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...