Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Κατάφερε κάποιος να βάλει 1680*1050 σε virtualbox;

 

edit: Δούλεψε αυτό http://www.mstechpages.com/2011/09/17/set-custom-resolution-in-virtualbox-for-windows-8/

 

2) Γίνεται να κλείσεις μια metro app οριστικά; Όταν ανοίγεις τον metro explorer ξεκινάει από εκεί που ήταν, πράγμα πολύ αρνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα. Χτες τα έβαλα και εγώ στο netbook. Πραγματικά είναι πολύ γρήγορο.(smooth scrolling, καλή απόκριση κ.τ.λ) Μπράβο στη Microsoft. Βέβαια έχω ένα μικρό προβληματάκι. Τα metro apps, δεν μου ανοίγουν γιατί η ανάλυση είναι μικρή. Απ΄ ότι διάβασα θέλει να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών, ε?? Το netbook μου είναι το Compaq Mini 110 και οι drivers της κάρτας δείχνει ότι είναι μόνο για xp.(Δεν ξέρω πως λειτουργούσε στα Windows 7)(Εκεί το έβαλε μόνο του). Καμιά ιδέα;; Ευχαριστώ. :)

 

Edit : Το πρόβλημα "λύθηκε". Για όσους έχουν netbook και έχουν το ίδιο θέμα με μένα κατεβάζετε τον driver από το link που δίνω κάτω (Είναι για windows 7). (Το δίνει το link προς το τέλος.) Μπορεί τώρα να δουλεύουν τα metro apps με αυτό τον τρόπο, αλλά η αίσθηση δεν είναι τόσο καλή, η οθόνη είναι "τραβηγμένη"... Κατά τα άλλα, εντυπωσιάστηκα από την ταχύτητα και ειδικά από το app της κάμερας, το οποίο έβγαλε βίντεο από τη webcam με τέλειο framerate... Αυτά. :)

 

http://liliputing.com/2010/02/driver-update-kind-of-brings-higher-resolutions-to-netbooks-higher-resolution.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manimanitu Αν πάρεις από τέρμα πάνω της οθονης την metro app με το mouse και την τραβήξεις ώς κάτω ώστε να εξαφανιστεί δε σου κλείνει εντελώς;

 

@estefan θα πας τέρμα κάτω δεξιά με το mouse, να βγει η charm bar, θα πατήσεις settings, και μετά από εκεί Power - Shut Down.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κατάφερε κάποιος να βάλει 1680*1050 σε virtualbox;

 

edit: Δούλεψε αυτό http://www.mstechpag...-for-windows-8/

 

2) Γίνεται να κλείσεις μια metro app οριστικά; Όταν ανοίγεις τον metro explorer ξεκινάει από εκεί που ήταν, πράγμα πολύ αρνητικό.

 

2 : Δύο τρόποι υπάρχουν.

Πας με το mouse πάνω αριστερά και κατεβαίνοντας με το δείκτη πάνω στη γραμμή της οθόνης κάνεις δεξί click + close και ο 2ος τρόπος είναι να σύρεις την εφαρμογή κάτω αριστερά αφού την έχεις βρει με τον τρόπο που έγραψα.

(Για την ακρίβεια ο 2ος τρόπος δουλεύει μόνο στο tile desktop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@skiabox & @DJ_Duker

 

Και με τους 2 τρόπους κλείνω την εφαρμογή. Το θέμα είναι ότι και πάλι στο 80% των περιπτώσεων αν ξανανοίξω τον explorer ανοίγει στην σελίδα που ήμουν όταν τον έκλεισα. Στο υπόλοιπο 20% ανοίγει σε λευκή σελίδα.

 

Πάντως σε dual monitor είναι λίγο πρόβλημα το όλο θέμα "βρες τη γωνία"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έχει καταφέρει κανένας να κάνει setup steam k driver ati?

 

 

 

Gi0

Εκ πρωτης οψεως, αρχιζω να πιστευω πως το προβλημα εγκειται στην δικια σου εγκατασταση και οχι σε γενικο προβλημα των 8.

 

 

 

Όταν λες έγκειται στην δικιά μου εγκατάσταση εν..το setup(format) τον 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όταν λες έγκειται στην δικιά μου εγκατάσταση εν..το setup(format) τον 8?

Ειναι η πρωτη υποθεση μου δεδομενου του οτι οπως λες, δεν μπορεις να εγκαταστησεις και πολλα πραγματα.

Και απο τη στιγμη που η ati εχει βγαλει drivers ειδικα για 8 (software ειδικα για 8 δηλαδη) και παλι δεν μπορεις να τους εγκαταστησεις, μαλλον καποιο λακο εχει η φαβα.

Θα ρωτησω το προφανες, απλα για να ειμαστε ξεκαθαροι, ολα αυτα τα εγκαθιστας με administrative rights, σωστα?smilie.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 2 μερες με τα windows 8 μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλα για ενα μεσο χρηστη.Επισης ειναι οτι πρεπει για μεγαλες TV που χρησιμοποιουμε οι περισσοτεροι στο σαλονι μας.Ωραιες οι ενσωματωμενες εφαρμογες του METRO αλλα δυστυχως με αρκετα bugs.Ο ΙΕ metro δεν εχει flah player support,επισης το mail app δεν κανει sync τα google mail folders.Αν καποιος ξερει λυσεις για αυτα ας τα αναφερει.

Αρκετα γρηγορο περιβαλλον και να σκεφτειτε οτι τα εχω σε laptop με 5400rpm δισκο....Πιστευω οτι σε ssd απλα θα πετανε....

Δεν ειναι καινουρια windows οπως τα windows 7.Ειναι απλα τα windows 7 με αλλαγμενο το γραφικο περιβαλλον κ καποιες μικροδιορθωσεις....

Πρωτες εντυπωσεις παντως ειναι αρκετα καλες....Καμια σχεση με τα Vista που ολοι τα εβριζαν κ ειχαν δικιο...

Επισης οτι εφαρμογη κ driver (ati κλπ) κ να εβαλα εγινε εγκατασταση με επιτυχια....

Κανενα προβλημα προς το παρον εκτος απο αυτα που ειπα με τα METRO apps....Λογικο βεβαια αφου ειμαστε σε beta εκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...