Προς το περιεχόμενο

Αξιοπιστία Βαθμολογιών Σε Imdb, Rotten Tomatoes κ.λ.π


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις εχετε βαλθει να με τρελανετε με το Super 8? 2 απανωτες επευφημισεις! Μηπως σας ριξαν τπτ μεσα στο pop-corn και νομιζατε οτι βλεπατε καλη ταινια? :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

therock : Γιατί φίλε μου;7.4 παίρνει στο imdb το super 8.

 

 

Ε και; Πότε θα καταλάβετε πια ότι το IMDB θα πρέπει να χρησιμοποίειται σαν Movie DataBase και όχι σαν κριτική ταινιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν είναι 70000 ηλίθιοι, θα τρέξουμε να πουμε ότι ήταν καλή ταινία?

 

Που σε ρε Thresh... :P

 

Άσε που είναι το ακριβώς αντίθετο του cult....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,

 

σχετικα με το super 8 δεν εχω δει την ταινια αλλα δεν συμμεριζομαι τα σχολια σχετικα με το οτι 70.000 users δεν ξερουν τι τους γινεται,

 

μπορειτε να δειτε οτι και στο καλυτερο site με κριτικες το "rottentomatoes" το super 8 εχει παρει 82% απο 250 κριτικους και 78% απο 95.000 users

οποτε το στατιστικα ειναι μακραν υπερ της,

 

μπορει η ταινια τελικα να ειναι χαλια αλλα τελικα φαινεται οτι τα γουστα για καθε ταινια ειναι υποκειμενικα

 

χμους/γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, οι υποκειμενικες αποψεις ειναι η μεγαλυτερη απατη που υπαρχει. Θα μπορουσα να φερω και παραδειγματα που οι μαζες στο συνολο τους πιστευουν παραλογα πραγματα, αλλα δεν θελω να προκαλεσω!

 

Απλως με λιγα λογια, το imdb και τα συναφη καποτε τα γνωριζαν μονο οσοι ασχολουνταν με ταινιες και ειχαν μια βαση. Τωρα τα γνωριζει η κοπελα μας, αδερφη/ξαδερφη παππους και γιαγια μας και εχουν χασει πλεον την μπαλα. Βασικα σκεψου το και αλλιως. Οσοι γνωριζουν απο το αντικειμενο ισως να μην μπαινουν καν και στον κοπο να ασχοληθουν με αξιολογησεις. Εγω δεν ηθελα να χαλασω ουτε ενα ακομα δευτερολεπο με το να παω και να το βαθμολογησω. Αλλοι ακομα πιο σοβαροι απο μενα δεν χαλασαν ουτε μια στιγμη για να το δουν, οποτε δεν τους ανηκει καν το δικαιωμα της αποψης στο να το βαθμολογισουν...

 

Οποτε σκεψου για τι 70.000 ατομα μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, οι υποκειμενικες αποψεις ειναι η μεγαλυτερη απατη που υπαρχει. Θα μπορουσα να φερω και παραδειγματα που οι μαζες στο συνολο τους πιστευουν παραλογα πραγματα, αλλα δεν θελω να προκαλεσω!

 

Το οτι υπαρχει βαθμολογια σημαινει οτι υπαρχει υποκειμενικοτητα.

Συμφωνα με τα λεγομενα σου , καταριπτεις ελαφρα τη καρδια την στατιστικη.

Επισης σε καμια περιπτωσει δε μπορεις αντικειμενικα να αξιολογησεις τις αποψεις των ''μαζων'' διοτι ειναι καθαρα υποκειμενικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μπορειτε να δειτε οτι και στο καλυτερο site με κριτικες το "rottentomatoes" το super 8 εχει παρει 82% απο 250 κριτικους και 78% απο 95.000 users

οποτε το στατιστικα ειναι μακραν υπερ της,

 

Απλα μια παρατηρηση

Στο rottentomatoes το συστημα ειναι δυαδικο

Δηλαδη εχει fresh/rotten με οριο το 6/10 αστερακια (μπακαλικα)

Ετσι πχ 82% δεν σημαινει οτι οι κριτικοι της δινουν 8,2/10 αστερακια, σημαινει οτι το 82% των κριτικων της εδωσε τουλαχιστον 6/10 αστερακια. Πρακτικα ομως 6/10 δεν σημαινει "πολυ καλη ταινια" (που αντιστοιχει στο 8,2/10) αλλα απλα "συμπαθητικη"

 

Πιο απλα αν ΟΛΟΙ εδω μεσα λεγαμε "νταξει, βλεπεται, καλουλα ειναι" και της βαζαμε 6/10, τοτε το rotten tomatoes θα της εβαζε 100% παροτι ουτε ενας απομας δεν ειπε "ταινιαρα, 10/10"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε οτι κατι ειναι υποκειμενικο, σημαινει "οτι ετσι το βλεπω εγω". Αυτο ομως δεν πρεπει να θεωρηθει δικαιολογια. Οταν καποιος δεν μπορει να κρινει σωστα, δεν μπορει να κρυφτει πισω απο την κουρτινα της υποκειμενικοτητας.

 

Με λιγα λογια, οι αποψεις εχουν βαρος. Παρε την πολιτικη για παραδειγμα. Αλλο να βλεπεις καποιον στην τηλεοραση να μιλαει για θεματα που γνωριζει (καλεσμενους με ειδικοτητες καθηγητη/οικονομολογου που τα συμφεροντα τους ειναι περιορισμενα, οχι πολιτικους), και αλλο να ρωτησεις ενα 15χρονο πιτσιρικα που θα πει μαλ**ια επειδη δεν ξερει τι του γινεται.

 

Οσον αφορα τις ταινιες. Η αποψη ειναι θεμα συγκρισης. Μονο αμα εχεις ενα βεβαρυμενο ιστορικο, μπορεις να ξερεις τι ειναι καλο και τι οχι βαση συγκρισης με ολα τα υπολοιπα. Αμ βλεπεις τις πρωτες σου ταινιες, σιγουρα θα σου φαινονται ολα τα καλυτερα, επειδη δεν εχεις με τι να τα συγκρινεις, και δεν ξερει αν κατι εχει ξαναγινει χιλιες φορες και αλλα πολλα. Οποτε με ποιο δικαιωμα φερεις γνωμη?

 

Η στατιστικη ειναι στατιστικη. Ειναι η προσεγγιστικη προγνωση ενος φαινομενου που δεν υποσχεται σε καμμια περιπτωση την αληθεια. Μπορεις σε ενα τετελεσμενο γεγονος να ρωτησεις 100 ατομα, και να παρεις και απο τα 100 την λαθος απαντηση. Απλως επελεξες να ρωτησεις τα 100 λαθος ατομα. Δεν ηταν σωστο το δειγμα... Ενταξει σπανιο να συμβει ακριβως ετσι, αλλα μια στο τοσο θα μπορουσε να γινει και ενα τετοιο ακραιο φαινομενο. Απλα θελω να καταληξω οτι το δειγμα πρεπει να ειναι αντιπροσωπευτικο. Αμα οπως ειπα πανε και βαθμολογουνε πιτσιρικια και γιαγιαδες και ατομα του Hollywood, μαλλον δεν μιλαμε για τετοιο πλυθησμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος δεν μπορει να κρινει σωστα, δεν μπορει να κρυφτει πισω απο την κουρτινα της υποκειμενικοτητας.

Κανονικα θα σταματαγα να διαβαζω εδω , μιας και μιλαμε για ταινιες, αλλα συνεχισα.

 

Με λιγα λογια, οι αποψεις εχουν βαρος. Παρε την πολιτικη για παραδειγμα. Αλλο να βλεπεις καποιον στην τηλεοραση να μιλαει για θεματα που γνωριζει (καλεσμενους με ειδικοτητες καθηγητη/οικονομολογου που τα συμφεροντα τους ειναι περιορισμενα, οχι πολιτικους), και αλλο να ρωτησεις ενα 15χρονο πιτσιρικα που θα πει μαλ**ια επειδη δεν ξερει τι του γινεται.

1ο φαουλ.

Πας να μου συγκρινεις τις γνωσεις που απαιτουνται να εχει ενας επιστημονας πανω σε ενα θεμα το οποιο πρεπει να ανλυσει με αυτες που πρεπει να εχει ο μεσος θεατης για να δει μια ταινια.

καλως-κακως δε χρειαζεται να εχεις μαστερ για να δεις και να εχεις αποψη για μια ταινια.

 

Οσον αφορα τις ταινιες. Η αποψη ειναι θεμα συγκρισης. Μονο αμα εχεις ενα βεβαρυμενο ιστορικο, μπορεις να ξερεις τι ειναι καλο και τι οχι βαση συγκρισης με ολα τα υπολοιπα. Αμ βλεπεις τις πρωτες σου ταινιες, σιγουρα θα σου φαινονται ολα τα καλυτερα, επειδη δεν εχεις με τι να τα συγκρινεις, και δεν ξερει αν κατι εχει ξαναγινει χιλιες φορες και αλλα πολλα. Οποτε με ποιο δικαιωμα φερεις γνωμη?

2ο φαουλ.

Καθε ταινια που παρακολουθεις εντασσεται σε ενα ειδος. Πλεον διαχωριζονται και απο τον τοπο προελευσης τους.

Του τεστιν δε μπορεις να συγκρινεις το super 8(που δεν το εχω δει) με το Godfather (που βαραγα στο πατωμα προσευχες για να τελειωσει, κατι που μαλλον προκαλλει σοκ λογω του hype της απιστευτης ταινιας που επικρατει.)

Αποφασιζεις για καθε ταινια που βλεπεις χωριστα. Δε μπαινεις καν στη διαδικασια συγκρισης με ''την καλυτερη ταινια που θεωρεις οτι εχεις δει'' γιατι αυτοματως δεν εισαι αντικειμενικος.

 

Η στατιστικη ειναι στατιστικη. Ειναι η προσεγγιστικη προγνωση ενος φαινομενου που δεν υποσχεται σε καμμια περιπτωση την αληθεια. Μπορεις σε ενα τετελεσμενο γεγονος να ρωτησεις 100 ατομα, και να παρεις και απο τα 100 την λαθος απαντηση. Απλως επελεξες να ρωτησεις τα 100 λαθος ατομα. Δεν ηταν σωστο το δειγμα... Ενταξει σπανιο να συμβει ακριβως ετσι, αλλα μια στο τοσο θα μπορουσε να γινει και ενα τετοιο ακραιο φαινομενο. Απλα θελω να καταληξω οτι το δειγμα πρεπει να ειναι αντιπροσωπευτικο. Αμα οπως ειπα πανε και βαθμολογουνε πιτσιρικια και γιαγιαδες και ατομα του Hollywood, μαλλον δεν μιλαμε για τετοιο πλυθησμο...

 

3ο φαουλ.

Δεν ειναι λαθος το δειγμα , επειδη σου εδωσε αποτελεσματα τα οποια δε θελεις να ακουσεις.

Σην τελικη και η γιαγιαδες και τα πιτσιρικια ανηκουν στις ομαδες θεασης των ταινιων, δε μπορεις να τους αφερεσεις το δικαιομα να εχουν αποψη επειδη δεν εχουν δει τις ταινιες που εσυ θεωρεις οτι πρεπει να εχει παρακολουθησει καποιος ωστε να τολμισει ναι εχει αποψη για μια ταινια.

 

Για την ιστορια , ενα δειγμα μπορει να θεωρηθει λαθος υπο αλλες συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα σταματαγα να διαβαζω εδω , μιας και μιλαμε για ταινιες, αλλα συνεχισα.

 

Καλα εκανες, πως αλλιως θα γινει διαλογος? :)

 

1ο φαουλ.

Πας να μου συγκρινεις τις γνωσεις που απαιτουνται να εχει ενας επιστημονας πανω σε ενα θεμα το οποιο πρεπει να ανλυσει με αυτες που πρεπει να εχει ο μεσος θεατης για να δει μια ταινια.

καλως-κακως δε χρειαζεται να εχεις μαστερ για να δεις και να εχεις αποψη για μια ταινια.

 

Αποψη μπορουν να εχουν ολοι. Σωστη αποψη λιγοι. Εσυ παιχνιδιαρικα το λες μαστερ, εγω το λεω εμπειρια. Δλδ να ζεις τις εξελιξεις και βαση σε αυτες να χτιζεις αποψη, που απο πολλους να λεγεται ορθη ή εστω σεβαστη.

 

2ο φαουλ.

Καθε ταινια που παρακολουθεις εντασσεται σε ενα ειδος. Πλεον διαχωριζονται και απο τον τοπο προελευσης τους.

Του τεστιν δε μπορεις να συγκρινεις το super 8(που δεν το εχω δει) με το Godfather (που βαραγα στο πατωμα προσευχες για να τελειωσει, κατι που μαλλον προκαλλει σοκ λογω του hype της απιστευτης ταινιας που επικρατει.)

Αποφασιζεις για καθε ταινια που βλεπεις χωριστα. Δε μπαινεις καν στη διαδικασια συγκρισης με ''την καλυτερη ταινια που θεωρεις οτι εχεις δει'' γιατι αυτοματως δεν εισαι αντικειμενικος.

 

Ναι ρε φιλε ενταξει, δεν σου πα εγω οτι ο νονος ειναι η καλυτερη ταινια ολων των εποχων επειδη ετσι την εχουν ορισει, ουτε την συγκρινα με το Super 8, ουτε συγκρινα το Super 8 με αυτη που προσωπικα θεωρω καλυτερη.

 

Παρατηρω παντως οτι γενικευεις αυτα που λεω, και μαλλον αδυνατεις να προσπαθησεις να συμμεριστεις το τι ακριβως εννοω. Πριν που σου εφερα ενα απλο πραδειγμα οπου ενας ξερει και ενας δεν ξερει, για να σου δειξω τι σημαινει βαρος αποψης, εσυ μου το γυρισεις ετσι οπως σε βολευε για να το παρουσιασεις ως επιχειρημα.

 

Το οτι ολα ειναι μετρο συγκρισεις ειναι γεγονος, και οχι μονο στις ταινιες. Στα βιντεοπαιχνιδια, στα φαγητα στις γυναικες στα παντα. Μπορεις με το πρωτο φαι που θα φας να βγαλεις αποψη για το αν ειναι καλο?

 

Σκεψου και αυτο. Τρως το πρωτο σου γλυκο. Μια σοκολατα υγειας. Λες μα καλα τι ειναι αυτο, τρομερο πραμα, δινει τελειως αλλη αισθηση απο το αλμυρο! Μετα τρως μια σοκολατα γαλακτος, λες ρε δεν παιζει τι ειναι τωρα τουτο? Μετα τρως κατι αλλες παραλαγες μεχρι που φτανεις σε σοκολατα με μπισκοτο και καραμελωμενα αμυγδαλα και χανεις την μπαλα. Στο τελος θα καταληξεις να πιστευεις οτι η σοκολατα υγειας ειναι μια μαλ**ια και μιση αναιρωντας την αρχικη σου αποψη. Οποτε πλεον δεν πιστευεις καν αυτο που πιστευες πριν εσυ ο ιδιος. Και για να μην κρυβομαι, ετσι ακριβως νιωθω για τις πρωτες ταινιες που εβλεπα. Και οχι μονο σε μικρη ηλικια. Ειναι κατι ταινιες που ειχα δει στα 16-20 και τωρα αναρωτιεμαι πως γινεται και μου αρεσαν...

 

Μην μου πεις τωρα τι δουλεια εχουν οι σοκολατες με τις ταινιες. Εγω απλως σου παρουσιαζω πως δουλευει το μοντελο συγκρισης με απλο καθημερινο παραδειγμα.

 

3ο φαουλ.

Δεν ειναι λαθος το δειγμα , επειδη σου εδωσε αποτελεσματα τα οποια δε θελεις να ακουσεις.

Σην τελικη και η γιαγιαδες και τα πιτσιρικια ανηκουν στις ομαδες θεασης των ταινιων, δε μπορεις να τους αφερεσεις το δικαιομα να εχουν αποψη επειδη δεν εχουν δει τις ταινιες που εσυ θεωρεις οτι πρεπει να εχει παρακολουθησει καποιος ωστε να τολμισει ναι εχει αποψη για μια ταινια.

 

Ενταξει τι να πω. Αν πριν 5-10 χρονια εμπαινες IMDB και εβλεπες βαθμολογιες και θεωρεις οτι ειναι το ιδιο αξιοπιστες με σημερα, πασο. Ρεαλιστικα ομως αυτο δεν παιζει. Στο υπογραφω. Πες μου σε ποιο ΚΕΠ να βρεθουμε. :-)

 

Στην τελικη παντως μακαρι να μπορειτε να διασκεδαζετε με τετοιες ταινιες. Αυτο ειναι μαγκια. Εγω τον εαυτο μου λυπαμαι, που δεν ξερω πλεον τι να δω, και οι μονες αξιολογες ταινιες ειναι καποιες πολυ συγκεκριμενες, εκκεντρικες, κτλ που αντε να τις ψαχνεις να τις βρισκεις. Αλλα σιγουρα υπαρχουν, απλως πρεπει να περιαματιστεις πολυ. Γιατι και απο αυτες ειναι πολλες που προσπαθουν αλλα παλι χανουν. Ουτε οι εναλλακτικες ειναι πανακεια.

 

Παλι καλα που με σταματησεις στα 3. Αλλα 2 και θα εμπαινε ο Τομιτς.

 

P.S.Λεμε αντιθετα πραματα οποτε οτι και να πω παντα θα με βρισκεις λαθος και θα με χρεωνεις με φαουλ. Πλακα θα χε να βλεπες την ταινια, και να ελεγες οτι τελικα ειχα δικιο και τσαμπα γινεται ολη αυτη η φασαρια! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...