Προς το περιεχόμενο

Ups Σταθεροποιητης τάσης η τίποτα?


alex_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω στήσει entertainment room τουμπανο πλέον με hardware που κοστίζει ~ 3κ. Εχω pc projector ηχοσύστημα κτλ. Αν και όλα έχουν εγγυήσεις θέλω να διασφαλίσω ότι όλα θα ζησουν ότι και να γίνει καθώς ο ένας μήνας μέχρι να φτιαχτεί κάτι χαλασμένο σκοτώνει. Τι κάνω αλγοράζω UPS σταθεροποιητή τάσης , πολύμπριζο με ασφάλειες ή δεν αξίζει και να μην κάνω τίποτα?

 

Θέλω κάτι που να προστατεύει pc και projector κυρίως τα άλλα είναι πιο αναλώσιμα. Νομίζω ένας σταθεροποιητής θα με καλύψει αλλα καλό θα είναι να μου πει κάνας είδικός.

 

με καλύπτει κάτι τέτοιο? http://www.eshopcy.com.cy/show.phtml?id=PER.701152

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3k και λυπάσαι να δώσεις λεφτά για ένα UPS;;;; Η εγγύηση δεν πρόκειται να σε καλύψει αν κάψεις κάτι απο υπέρταση, διακοπή, κεραυνούς κτλ... Λογικά με ένα UPS της κλάσης των 300-400 € θα είσαι κύριος. Κάποτε το είχα ψάξει πολύ και ήταν συγκεκριμένες οι καλές εταιρίες. Τώρα δεν θυμάμαι ονόματα, με λίγο ψάξιμο στο google θα τις βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανόνας να προστατεύουμε τις ευαίσθητες συσκευές που λειτουργούν με ρεύμα με ένα καλό σταθεροποιητή τάσης.

Η απαραίτητη ισχύς που σου χρειάζεται προκύπτει από το άθροισμα των καταναλώσεων που θα φορτώσεις συν ένα ποσοστό ασφάλειας πχ 25%.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει εξόδους σούκο (αντί IEC 320 πχ) για να αποφύγεις την αγορά μετατροπέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσθετεις ολα τα βατ της καταναλωσης των συσκευων σου, πολλαπλασιαζης χ2 (για σιγουρια οτι εχεις και λιγο χρονο μπροστα σου να κλεισης τις συσκευες) και παιρνης ενα ups με τα καταλληλα VA οπου 1000VA=600WATT.

 

Εγω χρησιμοποιω 2 1/2 χρονια αυτο και ησυχασα.

 

http://www.skroutz.gr/s/57641/Accupower-Line-Interctive-2000VA.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι πάς κατευθείαν για Ups. Εγώ αγόρασα αυτό και είμαι πλήρως προστατευμένος απο τα διάφορα παιχνιδάκια του ρευματος.

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/APC-UPS-1500VA-Line-Interactive-BR1500GI-BR1500G----I.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα λεφτα μαγκες. Απλα ψαχνοντας στο νετ ειδα να λενε ότι το ups είναι πολλες φορες δεν εχει σταθεροποιτη τασης μεσα. Επισης γενικα δεν με νοιζει αν θα μεινει χρονος για shut down μονο να μην ψοφησει τιποτα. Επισης λογια για να τα χωσω όλα πανω στο ups θα θελω κανα 2κ βατ καθως το τρογοδοτικο του πψ μονο είναι 850. Με το σταθεροποιητη τασης ότι και να παρω κανει η παιζουν και τα βατ εκει;

 

Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο του υπολογιστη σου ειναι 850 watt αλλα δεν καιει τοσο το pc σου.

Γραψε αναλυτικα εδω την συνθεση του pc σου να σου πουνε ποσο καιει στο περιπου ολο το συστημα σε full load και δες στον προτζεκτορα καπου πρεπει να εχει ενα ταμπελακι που λεει ποσο καιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σωστά είπε και ο Θάνος δεν έχεη σημασία πόσα watt τροφοδοτικό έχεις. Στην σύνθεση της υπογραφής μου χωρίς o/c όμως είμαι στα 138 watt σε idle και στα 300 watt σε full load.

Το δικό μου ups καλύπτει 865 watt άρα μπορείς να συνδέσεις 2 ίδια pc σαν της υπογραφής μου να τρέχουν σε full load και να έχεις υπόλοιπο να συνδέσεις και τουλάχιστον αλλα 2 pc σε idle.

Με λίγα λόγια ενα 1500ααρι σε καλύπτει άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.

 

I5 2500k , gtx 570 , z68ap-d3 gigabyte, 2 hdd (ssd + normal) 2-3 usb devices + kb and mouse.8gb μνημη. Στ

ο μελλον είναι πολύ πιθανο να κανω sli με την 570 της γυναικας.

 

Ο projectoras καιει 230 watt.

 

To ups πρεπει να εχει και σταθεροποιητη τασης ετσι? Ξερω υπαρχουν αρκετων ειδων.

 

Α είναι και ο ενισχυτης lg 906sb είναι 1100w rated αλλα δεν ξερω τι καταναλώνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον υπολογιστή σου υπολόγισε πάνω κάτω να είσαι στα ίδια νούμερα με εμένα. Με τον προτζέκτορα και τον ενίσχυτη δεν νομίζω να εξαντλήσεις τα όρια του συγκεκριμμένου Ups.

Σταθεροποιητή τάσης έχουν τα ups.

 

Για να έχεις μια ακριβής εκτίμηση της κατανάλωσης υπάρχει και η λύση να αγοράσεις ενα μετρητή κατανάλωσης.

 

http://www.skroutz.gr/c/905/hlektrologios-eksoplismos.html?keyphrase=%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την μέτρηση της τάσης θα ενδιέφερε εμένα. Πως θα την μετρήσω;;;; Πχ. θα βάλω το Furkmark να τρέχει για να είναι σε Full load αλλα τον μετρητή που θα τον συνδέσω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα , πιστέυω ότι θα πρέπει να κινηθείς ανάλογα με τις ανάγκες σου. Δηλαδή ups στο pc το καταλαβαίνω αλλά θέλεις παροχή ενέργειας και στα υπόλοιπα; Αν ναι , και αντέχεις οικονομικά γιατί ένα τέτοιο ups κοστίζει , προσθέτεις όλη την ισχύ που τραβάνε και αγοράζεις ανάλογα. Για το pc δεν παίρνεις σαν βάση την ονομαστική ισχύ του psu αλλά την ισχύ που καταναλώνει σε λειτουργία και κατά προτίμηση υπό φορτίο ( π.χ. κανένα βαρύ παιχνίδι - θα πρέπει να το μετρήσεις με μετρητή αν θες ακρίβεια ή να ψάξεις σε review για τα parts που έχεις ) . Όπως επίσης για τον ενισχυτή θα δεις το ταμπελάκι του κατασκευαστή στην πίσω πλευρά της συσκευής την ισχύ που καταναλώνει γιατί αυτό που αναφέρεις νομίζω ότι είναι η μουσική ισχύς που δίνει.

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα ups να μου καλύπτει το pc με κάποια άνεση προς τα πάνω και θα έβαζα τα υπόλοιπα πάνω στο ups αλλά σε surge only υποδοχή ( τα ups βγάζουν τέτοιες εξόδους )ή σε ένα ανεξάρτητο πολύπριζο ασφαλείας . Για τον σταθεροποιητή θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητος αν δεν μένεις σε περιοχή που η τάση έχει τόσο μεγάλες διακυμάνσεις από την στιγμή που οι συσκευές που θέλεις να προστατέψεις δεν είναι και τόσο ευαίσθητες. Αλλά όπως είπα και στην αρχή εσύ αποφασίζεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρίζα. Και θα συνδέσεις σε ενα πολύπριζο όλο τον εξοπλισμό που θές να μετρήσεις και το πολύπριζο θα το συνδέσεις στον μετρητη. So simple. :-D

 

Ωραία πάω να το κάνω... Για να δώ η κάρτα γραφικών μόνο πόσο καίει;; Σόρρυ για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πάω να το κάνω... Για να δώ η κάρτα γραφικών μόνο πόσο καίει;; Σόρρυ για το offtopic

 

Λίγο απίθανο να μπορέσεις να πραγματοποιήσεις αυτό που ζητάς. Πώς θα μπορέσεις να μετρήσεις μόνο την κάρτα γραφικών σου αφού το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάρεις την μέτρηση του συνόλου των watt που τραβάει ο υπολογιστής σου με όλα τα υποσυστήματα σε λειτουργία είτε σε αναμονή ή σε πλήρες φορτίο.

 

Ισως αυτό σε βοηθήσει.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/HIS/Radeon_HD_6970/27.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...