Προς το περιεχόμενο

Steam - Official Topic


aliakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Steam είναι η πλατφόρμα διανομής ψηφιακού περιεχομένου που ανέπτυξε και χειρίζεται η Valve.

----------
Πώς μπορώ να εγκαταστήσω το steam σε άλλο directory εκτός του λειτουργικού γιατί λόγω ssd σκληρού μου έχει φάει όλο τον χώρο 60 GB. Αν το κάνω copy-paste στο d: θα λειτουργήσει;
Καμιά ιδέα;

Update
Σχετικά (και πιο εξειδικευμένα) insomnia threads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως μπορώ να εγκαταστήσω το steam σε

άλλο directory εκτός του λειτουργικού

Όταν το εγκαθιστάς δε σε ρωτάει; Το χω στο D και δε θυμάμαι να κανα κάτι ιδιαίτερο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορώ να εγκαταστήσω το steam σε

άλλο directory εκτός του λειτουργικού

Κάνεις Copy και Paste τον φάκελο του steam στην τοποθεσία που εσύ θες.

Μετά κάνεις unistall από το control panel το steam.

Τέλος τρέχεις το αρχείο steam.exe από την νέα τοποθεσία όπου ζητά να κάνει μια εγκατάσταση στην αρχή και είσαι έτοιμος!

Εγώ μόλις το έκανα αυτό μεταφέροντας τον 50GB φάκελο του steam μου σε άλλο σκληρό με επιτυχία :)

 

(καλό είναι να έχεις ήδη updated το steam)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ο,τι βλέπω υπάρχουν δύο διαδικασίες που αναφέρονται στο επίσημο site για το ίδιο πράγμα.

Η 1η διαδικασία εξηγείται εδώ και απαιτεί Uninstall και ξανά install (αυτό έκανα εγώ την τελευταία φορά που χρειάστηκε, με επιτυχία):

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=7418-YUBN-8129

Δηλαδή:

1. Κάνεις logout και exit από το Steam.

2. Εντοπίζεις τον φάκελο SteamApps στην εγκατάσταση του Steam που έχεις (πχ C:\Program Files (x86)\Steam) και τον αντιγράφεις ολόκληρο (λογικά θα είναι αρκετά GB) κάπου αλλού. Στις οδηγίες αναφέρει ότι πρέπει να αντιγράψεις τον φάκελο SteamApps στο desktop, αλλά δεν είναι φυσικά υποχρεωτικό να είναι το desktop, και καλό θα ήταν να τον αντιγράψεις στο δίσκο όπου θα στήσεις τη νέα εγκατάσταση του Steam σε ένα προσωρινό φάκελο (πχ F:\Temp)

3. Uninstall το Steam από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων.

4. Install το Steam (κατέβασε την τελευταία έκδοση του steam client) στο νέο δίσκο (εδώ: F:\Program Files (x86)\Steam)

5. Κάνεις ένα cut και paste του SteamApps από τον προσωρινό φάκελο (F:\Temp) μέσα στο νέο φάκελο του Steam (F:\Program Files (x86)\Steam\). Το cut/paste θα γίνει άμεσα (δεν θα αργήσει όσο το copy που έκανες πριν).

6. Τρέχεις το Steam, κάνεις login και το αφήνεις να κατεβάσει πιθανά updates.

 

H 2η διαδικασία εξηγείται εδώ και είναι αυτή που αναφέρει ο Mourgolikos αλλά χωρίς Uninstall (δεν το έχω δοκιμάσει):

https://support.steampowered.com/kb_cat.php?id=3&t=qanda

 

Ο φάκελος του Steam που χρειάζεσαι ΠΡΙΝ κάνεις uninstall ή διαγράψεις τον παλιό φάκελο του Steam είναι ο SteamApps.

Επεξ/σία από Praetorian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

 

Σκεφτομαι να κανω format τον υπολογιστη μου και θελω να σας ρωτησω με ποιον σιγουρο τροπο θα κανω backup τα παιχνιδια μου.Παρατηρησα οτι υπαρχει επιλογη στην Steam για backup των games αλλα με αυτον τον τροπο κρατιουνται saves,configs και τα levels απο τους χαρακτηρες?

Επισης διαβασα και για μεταφορα του φακελου Steamapps.Δηλαδη αν κανω copy-paste τον φακελο αυτο σε αλλο drive και μετα το install του Steam το βαλω απο πανω θα λειτουργησουν ολα σωστα?

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερα σας.

 

Σκεφτομαι να κανω format τον υπολογιστη μου και θελω να σας ρωτησω με ποιον σιγουρο τροπο θα κανω backup τα παιχνιδια μου.Παρατηρησα οτι υπαρχει επιλογη στην Steam για backup των games αλλα με αυτον τον τροπο κρατιουνται saves,configs και τα levels απο τους χαρακτηρες?

Επισης διαβασα και για μεταφορα του φακελου Steamapps.Δηλαδη αν κανω copy-paste τον φακελο αυτο σε αλλο drive και μετα το install του Steam το βαλω απο πανω θα λειτουργησουν ολα σωστα?

 

Ευχαριστω πολυ!

Υπάρχει ένα σχετικό thread εδώ (Αν και θα έπρεπε να έχει πιο περιγραφικό τίτλο):

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=357846

 

Δεν είμαι σίγουρος για τα saves/configs και levels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Backups for Valve games created with this feature will not include any saved games, custom multiplayer maps or configuration files. To backup your entire installation (including custom content), ensure that copies of all custom files are in the following folders in the path: C:\Program Files\Steam\SteamApps\<username>\<game name>\<abbreviated game name>\ :

 

* /cfg/ - Custom configurations and configuration scripts

* /downloads/ - Custom content for multiplayer games

* /maps/ - Custom maps which have been installed or downloaded during multiplayer games

* /materials/ - Custom textures and skins

* /SAVE/ - Single-player saved games

 

The files will need to be copied to the corresponding folders after restoring with the Steam backup feature.

 

 

ο μαγικος κοσμος του google.. :P

 

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=8794-YPHV-2033

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο offtopic, ενας φιλος μου δεν θυμαται με τιποτα το login name στο steam. εκανε reset με το cdkey αλλα δεν ξερει αν ειχε βαλει το τωρινο του email(ειχε φαει hack)

υπαρχει ελπιδα απο κανα folder/registry ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
λιγο offtopic, ενας φιλος μου δεν θυμαται με τιποτα το login name στο steam. εκανε reset με το cdkey αλλα δεν ξερει αν ειχε βαλει το τωρινο του email(ειχε φαει hack)

υπαρχει ελπιδα απο κανα folder/registry ?

 

Αν είχε αγοράσει κάποιο Source παιχνίδι τότε το login name φαίνεται και από τον φάκελο όπου αποθηκεύει τα παιχνίδια το Steam (κάτω από το steamapps θα υπάρχει ένας φάκελος που λέγεται πχ "Praetorian").

 

Επίσης, το steam στέλνει e-mails με τις επιβεβαιώσεις των αγορών που κάνεις, οπότε ενδεχομένως αν ψάξεις στο e-mail account με το string "steam" να βρεις αν είναι αυτό που έχεις δηλώσει.

 

Μετά ισχύουν τα ακόλουθα:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=4988-DHXV-7272

και έσχατη λύση η επικοινωνία με το support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ο φιλος σου δεν εχει προσβαση στο μεηλ που εκανε το account ή δε θυμαται secret question κτλ δεν μπορει να γινει τιποτα δυστυχως.

 

ΕDIT:

 

Αν είχε αγοράσει κάποιο Source παιχνίδι τότε το login name φαίνεται και από τον φάκελο όπου αποθηκεύει τα παιχνίδια το Steam (κάτω από το steamapps θα υπάρχει ένας φάκελος που λέγεται πχ "Praetorian").

 

Επίσης, το steam στέλνει e-mails με τις επιβεβαιώσεις των αγορών που κάνεις, οπότε ενδεχομένως αν ψάξεις στο e-mail account με το string "steam" να βρεις αν είναι αυτό που έχεις δηλώσει.

 

Μετά ισχύουν τα ακόλουθα:

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=4988-DHXV-7272

και έσχατη λύση η επικοινωνία με το support.

 

+1 με προλαβε ο Praetorian :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Aν και δεν ειναι το σωστό τόπικ,μια ερώτηση.

 

Μολις εγκατέστησα το προγραμματάκι της Steam για να αγοράσω ένα παιχνίδι, το οποίο τώρα κατεβαίνει.

Που ακριβώς κατεβαίνει; είναι σε μορφή iso; Μπορώ αφού κατέβει να μετακινήσω το download για να μην πιάνει χώρο στον ssd;

Επίσης,βλέπω πως το παιχνίδι, στα τορρεντοσαιτ,πιάνει 6-7 γκίγκα.Απο steam κατεβάζει περίπου 11-12. ?

 

Αν υπάρχει άλλο τόπικ για αυτά, δώστε ένα λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...