Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία οδηγού Linux για αρχάριους


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Ιδίως τελευταία, τα μισά σχεδόν θέματα στην ενότητα Linux αφορούν αρχάριους, επιλογή διανομής κτλ κτλ. Τα θέματα αυτά είναι ιδιαίτερα επαναλαμβανόμενα και, όπως είναι λογικό, ως αποτέλεσμα έχουν τέτοιου είδους post.

 

Με αφορμή αυτή την κατάσταση ήθελα να προτείνω την δημιουργία ενός οδηγού Linux για αρχάριους στα Ελληνικά. Το ξέρω ότι υπάρχουν τόσο στο insomnia, όσο και σε άλλα fora τέτοιου είδους οδηγοί αλλά νομίζω ότι αδυνατούν να εκπληρώσουν δύο βασικές ανάγκες ενός τέτοιου οδηγού:

 

* την πληρότητα της θεματολογίας

* τη δυνατότητα ανανέωσής τους.

 

Αυτό που προτείνω λοιπόν είναι, εφόσον φυσικά υπάρχει και η ανάλογη διάθεση για κάτι τέτοιο, τη δημιουργία ενός wiki για αυτόν ακριβώς τον σκοπό. Τα πλεονεκτήματα ενός wiki είναι λίγο πολύ γνωστά:

 

* Απροβλημάτιστη συνεργασία πολλών ατόμων.

* Ευκολία προσθήκης/ανανέωσης περιεχομένου.

* Ευελιξία διαμόρφωσης περιεχομένου.

* Version Control

* Το περιεχόμενο είναι αποθηκευμένο σε text μορφή, ενώ μέσω του pandoc είναι εύκολο να το μετατρέψεις σε άλλη μορφή.

 

Όσον αφορά την θεματολογία, νομίζω ότι είναι λίγο πολύ προφανής. Ενδεικτικά αναφέρω:

 

* Τι είναι το Linux?

* Γιατί να βάλω Linux?

* Πότε δεν μπορώ να βάλω Linux? Τι εναλλακτικές έχω?

* Dual boot?

* Partition (τι είναι, πως γίνεται, swap, προτεινόμενα partitioning schemes κτλ)

* Ποια διανομή να βάλω? (εδώ μόνο νηφάλιες απαντήσεις... :P)

* Πως εγκαθιστώ προγράμματα?

* Τι είναι ο Package manager? Τι είναι repository?

* users/groups, root account.

* Permissions.

* drivers

 

Η λίστα φυσικά δεν είναι πλήρης. Αλλά ο στόχος είναι σαφής, να υπάρχει κάπου συγκεντρωμένη όλη η πληροφορία που χρειάζεται κάποιος για να ξεκινήσει στο linux. Οι πληροφορίες δεν χρειάζεται να είναι distribution specific. Αντιθέτως. Ούτε να αναλύουν με τρομερή τεχνική λεπτομέρεια τα πάντα. Απλώς να είναι μία ιστοσελίδα στην οποία, με το που διαβάζουμε τη φράση "είμαι αρχάριος στο linux" να μπορούμε να λέμε "αφιέρωσε μία ώρα να διαβάσεις αυτά και δε θα είσαι πια αρχάριος" (λέμε τώρα :P).

 

Ο τρόπος για να εμπλουτιστεί είναι απλός. Θα γραφούν κάποια βασικά πράγματα στην αρχή, και στη συνέχεια, όποτε γίνεται μία γενική ερώτηση για linux, αντί να (ξανα)δίνουμε την απάντηση στο forum, θα πηγαίνουμε στο wiki, θα απαντάμε εκεί πέρα (ή θα συμπληρώνουμε τις πληροφορίες που ήδη υπάρχουν) και στο forum θα δίνουμε το link.

 

Σημείωση: Το insomnia έχει υποστήριξη για wiki, αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι μια τέτοια προσπάθεια θα έπρεπε να φιλοξενηθεί σε έναν ανεξάρτητο ιστότοπο (κατά προτίμηση σε ένα υπάρχον domain σχετικό με Linux). Ο λόγος είναι ότι με τον τρόπο αυτό θα είναι πιο εύκολο να τη στηρίξουν και άτομα από άλλες ηλεκτρονικές κοινότητες (adslgr, ubuntu-gr, linuxmint.gr κτλ). Hosting για κάτι τέτοιο νομίζω ότι θα είναι μάλλον εύκολο να βρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ειναι πολυ σωστό. Τα παιδιά έχουν φτιάξει πολύ καλούς οδηγούς. Με βάση αυτούς συν όποιες άλλες κατηγορίες προταθούν μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά. 

 

Εγώ πάντως είμαι μέσα. Με τα λίγα που ξέρω θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το έγραψα σαφώς στο αρχικό post. Φυσικά και το υπάρχον υλικό θα αξιοποιηθεί. Απλά πρέπει να εμπλουτιστεί, να κατηγοριοποιηθεί κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν καποιοι οδηγοι , με τα βασικα για καποιον νεοεισερχομενο αλλα κανεις δεν κανει τον κοπο να ασχοληθει να παει μεχρι το wiki να διαβασει 2 λεπτα.

 

Ισως αν ηταν sticky να ηταν πιο ευκολα προσβασιμα.Απο κει και περα να φτιαχτει ενας νεος οδηγος δεν θα ηταν και κατι ασχημο.

Οσο για ανεξαρτητο hosting...αγοραστε το domain και μπορουμε να το ριξουμε στον dedicated μου.

Αν θελετε σε ηδη υπαρχον σχετικο με λινουξ domain , και αυτο ειναι μια καλη λυση...αλλα ubuntu-gr / linuxmint.gr ειναι distro-specific και δεν ξερω κατα ποσο θαναι αντικειμενες οι αποψεις που θα μπαινουν στον οδηγο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για domain σκεφτόμουν σε κάτι τέτοιο:

http://www.linux.gr/news

http://www.ellak.gr/

http://www.hellug.gr/

 

Φαντάζομαι ότι όλοι αυτοί server σε κανένα πανεπιστήμιο θα έχουν.

 

Δεν έχω επαφή βέβαια με κανένα, οπότε δεν ξέρω τι παίζει. Θυμάμαι μάλιστα που στο παρελθόν κάποιοι φαγώνονταν μεταξύ τους (ellak vs hellug?)

 

To hellug έχει και wiki. Και το ellak έχει αλλά δεν βολεύει η πλατφόρμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πάει, και αυτή και η υλοποίησή της αν γίνει, στο καλάθι των αχρήστων. Γιατί; Όπως το είπε ο mphxths από πάνω μου. 

 

Εξάλλου, για τις πιο γνωστές διανομές, υπάρχουν και τα αντίστοιχα fora τους. Mint έχει δικό του και ελληνικά. Ubuntu και τα λοιπά του, επίσης. Fedora είναι πεθαμένο το φόρουμ της αλλά μπορεί να πάρει απαντήσεις από το osarena.net και από το irc κανάλι της (από ότι λένε τουλάχιστον γιατί εγώ δεν το έχω δοκιμάσει να μπω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαινομενο των ερωτησεων δεν το γλυτωνουμε. Οταν οι 9 στις δεκα ειναι απλο googling αντιλαμβανεσαι οτι ο αλλος ουτε wiki θα ψαξει ουτε τιποτα.

 

Δεν διαφωνω, καθε αλλο, απλα δε θα λυσουμε το προβλημα των ερωτησεων για καθε τι.

Επισης τα distro wikis ειναι πολυ πλουσια, απλα καποιος πρεπει να παει μεχρι το site της καθε distro. Θυμαμα πανω απο 4 τοπικ απο το Σεπτεμβρη ως τωρα που απλα χρειαζοταν μια επισκεψη στο επισημο site...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχάριο προτείνω Μint.  :lol:  :P

 

Αν τουλάχιστον μαζέψουμε τα εδώ υπάρχοντα, γίνετε να τα βάλουμε στο wiki; Μπορεί ο καθένας να βάλει κάτι στο wiki; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όλοι μπορούμε να γράψουμε στο wiki. Απλά όποιος κάνει edit να μην κάνει ζημιές αλλά βελτιώσεις :)

 

Αν και έχω γράψει στο insomnia-wiki, προτιμώ να γράφω στο arch-wiki, εκεί σίγουρα θα το δει περισσότερος κόσμος (hint: στο google arch vaio είμαι πρώτο result, έχουν περάσει βέβαια 7 χρόνια από όταν το έγραψα, αλλά σκεφτείτε πόσοι το διάβασαν και πόσοι το έκαναν edit μετέπειτα!).

 

Ένας εισαγωγικός οδηγός δεν πρέπει να μπλέκει με distros, μόνο με FAQ.

 

@walrock αν το laptop είναι παλιό βέβαια να δοκιμάσεις και Fedora, μου έχουν πει ότι είναι η πιο παλιά distro και την φτιάχνει μια εταιρία που έγινε πλούσια και τα δίνει όλα δωρεάν. Για να είναι τόσο παλιό θα τρέχει στο laptop σου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει αυτό. Πρέπει να είναι παλιό γιατί θυμαμαι ότι κάπου το έχω ξαναπετύχει. Είναι διαχρονικό πάντως.

 

Οπότε αν είναι θέλετε να το ξεκινήσουμε εδώ και βλέπουμε για το μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εντοπίσουμε τα μέρη που πρέπει να έχει ο οδηγός και να τα μοιράσουμε?

 

Όσον αφορά την θεματολογία, νομίζω ότι είναι λίγο πολύ προφανής. Ενδεικτικά αναφέρω:

 

* Τι είναι το Linux?

* Γιατί να βάλω Linux?

* Πότε δεν μπορώ να βάλω Linux? Τι εναλλακτικές έχω?

* Dual boot?

* Partition (τι είναι, πως γίνεται, swap, προτεινόμενα partitioning schemes κτλ)

* Ποια διανομή να βάλω? (εδώ μόνο νηφάλιες απαντήσεις... :P)

* Πως εγκαθιστώ προγράμματα?

* Τι είναι ο Package manager? Τι είναι repository?

* users/groups, root account.

* Permissions.

* drivers

 

Η παραπάνω λίστα δεν είναι κακή. Το θέμα διανομές το έσβησα εγώ, όχι ο pmav.

Προσθέτω μερικά έξτρα προς κουβέντα:

Θα ήταν καλό να βάλουμε τις διαφορές του rolling-release με το fixed-release.

Τι είναι τα DE, WM και τι σημαίνουν για το χρήστη. Για να γλυτώσουμε ερωτήσεις του τύπου "θα μου αρέσουν περισσότερο τα kubuntu από το kfedora?".

Security, protection (αναφορά, όχι λεπτομέρειες).

 

Όλα τα παραπάνω θα πρέπει να ειναι εισαγωγικά, όχι αντικατάσταση των distro-wikis (γιατί αν πω σε gentooers να μην βάλουν swap θα με βρίσουν και θα έχουν και δικιο).

 

Αν θέλουμε αναφορά σε distros μπορεί να μπει στο τέλος ή σε δικό της entry, και να είναι αναφορά και όχι πόλεμος :-)

Αναφορά σημαίνει να βάλουμε αρχική σελίδα, στυλ distro (server/desktop, hardcore/newbie) λινκ προς ελληνικά communities κτλ.

 

Είμαι σύμφωνος με το να μπει στο insomnia wiki, υπό GPL φυσικά, για αρχή. Αν μελλοντικά θέλουμε να τα βάλουμε αλλού υπάρχουν σερβέρια διαθέσιμα. Σκεφτόμαστε ένα domain να κατοχυρώσουμε και είτε βάζουμε ένα wiki είτε ένα drupal και κάνουμε δουλειά μας. Αυτά μπορώ να τα αναλάβω εγώ.

 

ps: ακούω προτάσεις για επικοινωνία της ομάδας. Είμαστε όλοι οκ με το φόρουμ, ειδάλλως skype/irc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...