Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία οδηγού Linux για αρχάριους


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προτεινω το καθε θεμα να ειναι ξεχωριστο , και να ειναι στα stickies.Να μην υπαρχει δικαιολογια ( και καλα) , που να τρεχω μεχρι το wiki.

Κατατοπιστικα θεματα με γρηγορες και ξεκαθαρες πληροφοριες στο 1ο ποστ του καθε θεματος.Χωρις πολλα πολλα σχολια απο κατω.

 

Οποτε αν θελει καποιος να μαθει π.χ. ποια ειναι η καλυτερη διανομη (και καλα)..να πηγαινει στο αντιστοιχο sticky που θα παραθετει τις ιδιαιτεροτητες της καθε διανομης , τα υπερ και τα κατα κλπ κλπ...



 

Είμαι σύμφωνος με το να μπει στο insomnia wiki, υπό GPL φυσικά, για αρχή. Αν μελλοντικά θέλουμε να τα βάλουμε αλλού υπάρχουν σερβέρια διαθέσιμα. Σκεφτόμαστε ένα domain να κατοχυρώσουμε και είτε βάζουμε ένα wiki είτε ένα drupal και κάνουμε δουλειά μας. Αυτά μπορώ να τα αναλάβω εγώ.

 

Φτιαχτε εσεις την σελιδα , βρειτε το domain , και οπως ειπες..σερβερ υπαρχει ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικές παρατηρήσεις (με μερικά edit μετά το post του Mphxth)

 

Για την άδεια χρήσης. Η GPL δεν είναι και δόκιμη για κείμενα. Πως ορίζεις το derivative work σε ένα κείμενο? Creative commons βάζεις στα κείμενα. Είναι πιο κατάλληλη. Τώρα ποια ακριβώς θα το δούμε.

 

Είναι πολύ βασικό νομίζω να συμφωνήσουμε στο ποια πλατφόρμα θα γίνει. Wiki υπάρχουν πολλών τύπων και το καθένα έχει διαφορετική σύνταξη. Το πιο γνωστό είναι το MediaWiki το οποίο χρησιμοποιεί η WikiPedia. Το ίδιο χρησιμοποιεί και το Arch.

 

Το wiki του insomnia δεν χρησιμοποιεί markup syntax. Aν δεν κάνω λάθος xρησιμοποιεί τον ίδιο editor με τα posts, Δηλαδή ουσιαστικά είναι ένα post, απλά έχουν όλα τα μέλη τη δυνατότητα edit. Άρα τα metadata (πχ ενότητες-υποενότητες κτλ) δεν αποθηκεύονται στο κείμενο, και δεν μπορούν να μεταφερθούν αλλού, αν παραστεί η ανάγκη. Ουσιαστικά δηλαδή σε κλειδώνει εδώ.

 

Το ίδιο λίγο πολύ ισχύει και για τα posts. Δεν μπορούν να ανανεωθούν εύκολα και δεν θα τα χρησιμοποιεί κανείς άλλος εκτός του insomnia. Το αν κάποιος δεν διαβάζει τα links που δίνεις είναι σχετικό. Αν του δίνεις την απάντηση στο πιάτο κάθε φορά, όχι δεν έχει λόγο να ψάξει αλλού. Αν του απαντάς κάθε φορά, διάβασε εδώ, τότε θα πηγαίνει. Ο χρήστης του ιντερνετ εκπαιδεύεται. Δες πχ τα greeklish. Πρακτικά σε όλα τα μεγάλα forum όλοι γράφουν ελληνικά. Πριν μερικά χρόνια δεν γινόταν αυτό. Τώρα και καινούριος να μπει, μετά από ένα-δυο ποστ πέφτουν οι παρατηρήσεις και τα κόβει τα greeklish (συνήθως).

 

Ένα άλλο συναφές θέμα είναι το τι θα γίνεται με τα cross-references. Πχ Στο MediaWiki είναι άλλη η σύνταξη για τα links στις σελίδες του Wiki και άλλη για τους εξωτερικούς συνδέσμους. Έτσι, ακόμα και αν αλλάξεις το domain τα εσωτερικά links εξακολουθούν να δουλεύουν. Δηλαδή μπορείς να πάρεις το κείμενο σου και να το μεταφέρεις αλλού χωρίς πολλά πολλά.

 

Νομίζω ότι πρέπει να διαλέξουμε κάτι που να μας δίνει ευελιξία. Ίσως μια καλή λύση είναι να γίνει στο ελληνικό wikibooks. Πχ "Οδηγός για Linux στα Ελληνικά". Ίσως πρέπει βέβαια να δούμε την μορφή που θα έχει, αν και δε νομιζω να υπάρχει περιορισμός. Αν μας παίρνει πάντως να το κάνουμε εκεί, θα ειναι καλή φάση γιατί γλιτώνουμε και από hosting και από domain. Στην περίπτωση αυτή, άδεια χρήσης θα πρέπει να μπει αυτή που χρησιμοποιούν τα wikibooks (μία από τις Creative Commons).

 

Εν γένει νομίζω ότι δε χρειάζεται βιασύνη. Ο καθένας όσο θέλει και μπορεί. Για αυτό προτείνω και wiki. Μπορούμε αν το θέλετε να αναλάβει κάποιος να γράψει ένα κομμάτι, αλλά νομίζω ότι είναι πιο πρακτικό να καταλήξουμε στην μορφή και στην βασική δομή και στη συνέχεια ο καθένας να αρχίσει να προσθέτει υλικό.

 

Φυσικά όλα αυτά δεν χρειάζονται άπειρες συζητήσεις. Το wiki σου επιτρέπει ευελιξία. Βλέποντας και κάνοντας. Ακόμα και τη δομή αν χρειαστεί την αλλάζεις χωρίς πολλά πολλά.

 

Σημείωση: Ίσως απο πλευράς και εμφάνισης, το ιδανικό για τον τελικό χρήστη είναι η χρήση του sphinx. Για όσους δεν το ξέρουν είναι το κατεξοχήν σύστημα που χρησιμοποιείται για το documentation στην Python (version 2 και Version 3) και όχι μόνο. Το αποτέλεσμα είναι αρκετά ελκυστικό, και επειδή μπορείς να παίξεις με τα themes είναι μάλλον πιο ευανάγνωστο (1, 2, 3, 4). Επίσης υπάρχει δωρεάν hosting και subdomain.

 

Το πρόβλημα με το sphinx, και ο λόγος που δεν το πρότεινα στο αρχικό post, είναι ότι απαιτεί σημαντικά πιο πολύ κόπο για να ξεκινήσει να συνεισφέρει κάποιος. Ο κώδικας θα υπάρχει σε κάποιο public repo (πχ github) και όποιος θέλει να προσθέσει κάτι θα πρέπει να κάνει clone το repository, pull request κτλ. Αυτό όπως και να το κάνουμε ανεβάζει σημαντικά το entry cost. Δεν είναι δηλαδή απλώς ένα "κάνω login και βάζω τις αλλαγές μου".

 

Αν υπάρχουν πολλά άτομα, τότε το wiki είναι σίγουρα καλύτερο. Αν είναι λίγοι οι ενδιαφερόμενοι τότε το sphinx μπορεί και αυτό να δουλέψει, προσφέροντας σου ένα πιο όμορφο τελικό αποτέλεσμα. Το sphinx το ανέφερα για πληρότητα και σημειώνω ότι εγώ είμαι υπέρ του wiki.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CC, έχεις δίκιο!

 

Όσο για την πλατφόρμα, είναι το τελευταίο που με απασχολεί προσωπικά. Ας ετοιμάσουμε τα κείμενα, σε txt ακόμα ακόμα (ή .md) και τα υπόλοιπα θα γίνουν. Στην τελική όπως είπα, ένα drupal χωρίς theming το έχω έτοιμο σε μερικά λεπτά και στο μέλλον είναι 100% customizable/upgradable.

 

Για τα κείμενα (documendation) θέλει κάνεις να δηλώσει συμμετοχή? Θέλει κανένας κάποιο συγκεκριμένο θέμα?

ΠΧ εγώ δηλώνω άσχετος από dual boot, αλλά μπορώ να σας πω για swap/partitions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της πλατφόρμας το βάζω γιατί είναι σημαντικό να μη χρειάζεται administration. Να μπορεί να πηγαίνει μόνο του και να μην εξαρτάται από το χρόνο και τη διαθεσιμότητα ενος ατόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mandos

 

κατσε πρωτα να μαζευτει ενδιαφερον ...εννοω συμμετοχες... :)

 

και κατα δευτερον πρεπει να υπαρχει κατα καποιο τροπο ελεγχος των γραφομενων.Μπορει να αρχισω να γραφω εγω κατι και να ειναι μαλακιες...αν ειναι να καθονται οι αλλοι να ελεγχουν τι γραφει ο καθενας χαιρετα μας τον πλατανο....δεν ξερω πως μπορει να γινει κατι τετοιο...ενας ελεγχος δηλ....απλα το θετω ως τροφη σκεψης :)

 

Επισης αυτο που πρεπει να πετυχει ενα τετοιο προτζεκτ ειναι να δωσεις σε καποιον να καταλαβει 2-3 πραγματα πανω σε ενα θεμα με απλο κατανοητο τροπο.

Π.χ. πως ανελυσα σε 2 παραγραφους περι permissions σε ενα αλλο θεμα (αφηνοντας πολλα απεξω ομως)...αλλα πιστευω οι περισσοτεροι πηραν μια πρωτη ιδεα περι τινος παιζει.

 

Αν ειναι να αντιγραφουμε wikis που υπαρχουν ηδη , εννοω σαν δομη και περιεχομενο..το προτζεκτ απετυχε...

 

Επισης κατασκευη videos θα ηταν μια ομορφη προσθηκη.Πως εγκαθιστουμε μια διανομη σε vm/vmware , πως σεταρουμε το dual boot , πως επαναφερουμε τον bootloader κλπ κλπ κλπ....

 

Ο,τι ειναι πιο συχνο σε ερωτησεις χρηστων..αυτο θα ειναι το περιεχομενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να γραφει σχεδον τιποτα καινουριο. υλικο υπαρχει μπολικο δεξια και αριστερα. καλυτερα να οργανωθει αυτο το υλικο σε ενα wiki.

 

@mandos δεν γινεται να παραλειψεις το "Ποια διανομη να διαλεξω". Η νουμερο 1 ερωτηση! Δεν εννοω να προσανατολισεις προς τα καπου τον αρχαριο (εισαι αρχαριος -> βαλε mint). Απλα να αναφερθουν οι διαφορες των διανομων και των γραφικων περιβαλλοντων, μετα να περιγραφει πως μπορει να δοκιμασει τις διαφορες διανομες και τα περιβαλλοντα ωστε στο τελος να διαλεξει μονος του τι να βαλει πρωτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζεται να γραφει σχεδον τιποτα καινουριο. υλικο υπαρχει μπολικο δεξια και αριστερα. καλυτερα να οργανωθει αυτο το υλικο σε ενα wiki.

 

@mandos δεν γινεται να παραλειψεις το "Ποια διανομη να διαλεξω". Η νουμερο 1 ερωτηση! Δεν εννοω να προσανατολισεις προς τα καπου τον αρχαριο (εισαι αρχαριος -> βαλε mint). Απλα να αναφερθουν οι διαφορες των διανομων και των γραφικων περιβαλλοντων, μετα να περιγραφει πως μπορει να δοκιμασει τις διαφορες διανομες και τα περιβαλλοντα ωστε στο τελος να διαλεξει μονος του τι να βαλει πρωτα.

 

+1

τώρα ξέθαβα παλιά θέματα σε διάφορα φόρουμ και υπάρχουν θησαυροί μέσα :confused:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tr3quart1sta στην προηγούμενη σελίδα έγραψα να κάνουμε αναφορά στις διανομές, αυτό φυσικά και πρέπει να υπάρχει και να έχει τα ειδικά χαρακτηριστικά της καθε μίας.

 

Αλλα απαντήσεις του τύπου τι να βάλω και τα ubuntu είναι καλύτερα από τα mint προτιμώ να μην τις απαντώ. Πείτε με κακό αλλά αν κάποιος ρωτάει τι να βάλει πάει να πει ότι δεν θέλει να ψάξει από μόνος του αλλά θέλει έτοιμα τα πάντα, οπότε μας ζητάει να του αλλάξουμε εμείς τα windows :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι ειναι πιο συχνο σε ερωτησεις χρηστων..αυτο θα ειναι το περιεχομενο...

 

+1

 

δεν χρειαζεται να γραφει σχεδον τιποτα καινουριο. υλικο υπαρχει μπολικο δεξια και αριστερα. καλυτερα να οργανωθει αυτο το υλικο σε ενα wiki.

 

+1

 

To θέμα ubuntu vs mint ή "the ultimate noob distro" δεν χρειάζεται να το λύσουμε εμείς. Θα γράψουμε τις 4-5 προτεινόμενες διανομές, που μπορεί να βρει πληροφορίες για αυτές (homepages και distrowatch) και θα δώσουμε έμφαση στο κομμάτι Desktop Manager που στην τελική αυτό είναι που απασχολεί πιο πολύ τον νέο χρήστη. Για τα άλλα θα τα βρει μόνος του με τον καιρό.

 

Κοίταξα λίγο τις οδηγίες του wikibooks. Έχει λίγο σημασία ο τίτλος γιατί μάλλον δεν θα έχουμε εμείς δικαιώματα να τον αλλάξουμε, θα πρέπει να κάνουμε αίτημα νομίζω. Οπότε πως ακριβώς θέλετε να είναι?

 

* "Οδηγός Linux για αρχάριους"?

* "Οδηγός Linux στα ελληνικά"?

* "άλλο"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω οτι μας τρολλαρουν αγρια :P

 

http://www.insomnia.gr/topic/470927-τα-καλυτερα-linux/

 

Στο μυαλό μου μέσα είσαι. Με το που το είδα αυτό ακριβώς ήθελα να κάνω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το είδα έκλαψα... λέω δεν μπορεί να μου το κάνουν αυτό, ο hacker που γουστάρει τη Μαιρούλα είναι και παίζει μαζί μας...

 

@pmav λες να μην το κάνουμε εντός insomnia-wiki για αρχή?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να το κάνετε εκτός insomnia, καλά θα κάνετε να το εμπλουτίσετε και με αρκετά παραπάνω πέρα από τα βασικά που λέτε, για εμάς που θέλουμε όντως να μάθουμε και κάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω ότι είναι καλύτερα να γίνει αλλού. Το γιατί το έχω γράψει στα προηγούμενα posts.

 

Ειδικά στο wiki του insomnia μετά δε θα είναι εύκολο να το μεταφέρουμε αλλού. Γίνεται δηλαδή, αλλά θα θέλει manual formatting τα sections κτλ. Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει αν πάμε να κάνουν edit 2 άτομα ταυτόχρονα (κάτι που δεν είναι απίθανο να συμβεί τώρα στην αρχή). η wikipedia νομίζω έχει locks οπότε δε δημιουργούνται προβλήματα.

 

Το wikibooks μου μοιάζει με μια καλή εναλλακτική. Ουδέτερο domain, δωρεάν hosting και δεν εξαρτάσαι από κανέναν.

 

Σε πρώτη φάση μπορούμε να τα έχουμε όλα στην ίδια σελίδα. Στη συνέχεια, ανάλογα με το μέγεθος του κειμένου θα πρέπει να τα κατηγοριοποιήσουμε και θα υπάρχει μια αρχική σελίδα με τα links των ενοτήτων και η κάθε ενότητα θα είναι σε δική της σελίδα.

 

Κάτι τέτοιο θέλουμε, αλλά μάλλον λίγο πιο user friendly: http://en.wikibooks.org/wiki/Linux_Guide

 

@lexmark

Βάζε ολοένα και πιο hardcore διανομές. Μη σταματήσεις πριν το Gentoo. Αν φτάσεις μέχρι το Linux from scratch U R Da Man που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να πω την αλήθεια δεν πολυκαταλαβαίνω όλα αυτά με τα wikis. Καταλαβαίνω την διαφορά από το insomnia wiki.

 

Ότι αποφασίσετε εγώ είμαι μέσα. Ότι ξέρω και μπορώ να το γράψω ευχαρίστως να το κάνω. Θα παρακολουθώ το θέμα εδώ και αν θέλει κανείς ας μου στείλει pm με το skype του.

 

ΥΓ Είχαμε μεγάλη αύξηση μέσα στις γιορτές από καινούριους χρήστες. Μάλλον έχουν χρόνο να ασχοληθούν τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...