Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθήνα μένω. Σε λίγες ημέρες περιμένω και την δεύτερη παραγγελία. Πάντως δεν έχω ακούσει από κανέναν να του έχουν κρατήσει το δέμα στο τελωνείο από το iherb εδώ και χρόνια. Είναι περίεργο.

Προχωράω και εγώ και ότι γίνει! Εάν παραλάβεις χωρίς τελωνείο ρίξε μια ενημέρωση αδερφέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπον πήρα τηλ σήμερα στο Τελωνείο του αεροδρομειου των ελτα, και μου είπανε ότι κανεις τελωνειακός συνάδελφος δεν ήρθε σήμερα, ολοι αποκλείστηκαν.

του λεω πια μέρα εξυπηρετειτε τώρα , 19-20 μου είπε.

Με ρωταει επισης κατευθειαν , εχει κινητο μεσα το πακετο σας?

 

Αφήνω τα σχολια για εσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πήρα τηλ σήμερα στο Τελωνείο του αεροδρομειου των ελτα, και μου είπανε ότι κανεις τελωνειακός συνάδελφος δεν ήρθε σήμερα, ολοι αποκλείστηκαν.

του λεω πια μέρα εξυπηρετειτε τώρα , 19-20 μου είπε.

Με ρωταει επισης κατευθειαν , εχει κινητο μεσα το πακετο σας?

 

Αφήνω τα σχολια για εσας

 

 

 

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με βαζει στα στοιχεια την καρτασ μου , αλλα δεν βαζω γιατι φοβαμε , πρωτη φορα αγοραζω

Δεν σε χρεώνει τίποτα μέχρι το τελευταίο βήμα επιβεβαίωσης.

Αλλά μην χολοσκάς. Το έκανα εγώ για δοκιμή και σου λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει η παραγγελία, καθώς δεν το στέλνουν στη χώρα μας, εμφανίζοντας το σχετικό μήνυμα που έγραψα.

Το ίδιο ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρεται ξεκάθαρα ότι δεν αποστέλλουν το αντικείμενο στην χώρα μας. Δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρησες να το βάλεις στο καλάθι και να προχωρήσεις πριν πληρώσεις;

 

Εγώ που το δοκίμασα βγάζει μήνυμα "Sorry, this item can't be shipped to your selected address. Learn more. You may either change the shipping address or delete the item from your order".

 

 

Δεν σε χρεώνει τίποτα μέχρι το τελευταίο βήμα επιβεβαίωσης.

Αλλά μην χολοσκάς. Το έκανα εγώ για δοκιμή και σου λέω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να προχωρήσει η παραγγελία, καθώς δεν το στέλνουν στη χώρα μας, εμφανίζοντας το σχετικό μήνυμα που έγραψα.

Το ίδιο ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρεται ξεκάθαρα ότι δεν αποστέλλουν το αντικείμενο στην χώρα μας. Δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η παραγγελία.

 

εμενα κανονικά το περνάει έως και paypal . δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι VIP5

Μονο οι μπαταρίες LIPO απαγορευτηκαν για Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα κανονικά το περνάει έως και paypal . δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που είμαι VIP5

Μονο οι μπαταρίες LIPO απαγορευτηκαν για Ελλαδα

Τι είναι το VIP5;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωράω και εγώ και ότι γίνει! Εάν παραλάβεις χωρίς τελωνείο ρίξε μια ενημέρωση αδερφέ..

Ηρθε και το δευτερο κουτι απο iherb στα ΕΛΤΑ. Πολυ γρηγορα αυτη τη φορα θα ελεγα.. Παντως ολα τα δεματα απο το Iherb περνανε τελωνειο, οπως ολα βεβαια.. Επισης υπαρχει μια ετικετα " customs declaration " και μια λιστα με τα περιεχομενα του κουτιου. Δε ξερω δλδ αν το ανοιγουν ή οχι.. Αυτο γινεται σε πανω απο 100 παραγγελιες που εχω κανει τα τελευταια 6 χρονια. Ουτε ενα δεμα δεν εχει σταματησει, παραγγελιες απο 20-100 ευρω και στο οριο του βαρους που θετει το site και δε μπορεις να το ξεπερασεις ετσι κι αλλιως ( που νομιζω ειναι και ο σημαντικοτερος παραγοντας για το εαν το σταματησουν ή οχι ), και επισης δεν εχω ακουσει κανενα περιστατικο για τα δεματα απο το iherb απο κανεναν, ολα αυτα τα χρονια.. Μου κανει εντυπωσει.. Για αυτο λεω μηπως μετρανε και οι πελατειακες σχεσεις.

 

Εκτος αν μετραει αποκλειστικα και μονο το βαρος και μεγεθος του κουτιου.. Δε μπορω να συμπερανω κατι αλλο.. Γιατι το iherb κανονικα αναγραφει τις τιμες σε ολες τις παραγγελιες που εχω κανει, ειτε ηταν 20 ευρω, ειτε 100..

 

Ισως επειδη ειναι αποκλειστικα συμπληρωματα και ειδη μπανιου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα στην παρέα, περιμένω και εγώ από Αliexpress μία οθόνη αυτοκινήτου με gps, το δέμα είναι περίπου 3 κιλά και η οθόνη μοιάζει αρκετά με tablet (δεν έχει καν cd-reader και είναι 10"), ο πωλητής μου έκανε την χάρη και την δήλωσε στα 50$ και μου την έστειλε με EMS και δωρεάν μεταφορικά.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αδύνατο να βρουν τιμή (στο τελωνείο) καθώς είναι για αυτοκίνητο 9 ετών και είναι σχεδιασμένο μόνο για το συγκεκριμένο όχημα και όσο και αν το έψαξα με το μοντέλο του δεν το βρήκα πουθενά. Το κουτί του δεν αναγράφει μοντέλο αλλά ούτε με τι μάρκα αυτοκινήτου είναι συμβατό.
Η πραγματική αξία του είναι 270 ευρώ (τώρα κοστίζει 320 ευρώ) και δεν πλήρωσα μεταφορικά.

Έχει κάποιος από εσάς εμπειρία με ανάλογο προιόν και τελωνείο;

Το δέμα έχει φύγει από την μπανγκοκ από 5/1/17 και ακόμα και σήμερα δεν έχει φτάσει αεροδρόμιο παρότι το track του ελτά διαβάζει κανονικά το track number εδώ και 3 ημέρες.

Στην περίπτωση που ο τελωνειακός δεν πιστέψει την δηλωμένη αξία του δέματος και δεν καταφέρει να βρει την τιμή του δεδομένου ότι ακόμα και εγώ δυσκολεύομαι να το βρω τι θα γίνει;
 

Αν με καλέσουνε και μου ζητήσουν paypal invoice μπορούν να το διασταυρώσουν με κάποιο τρόπο αν έστειλα το σωστό η ακόμα αν το τροποποίησα; (Δεν σκοπεύω φυσικά να το κάνω και να καταλήξω για πλαστογραφία, απλή απορία είναι).

Γενικά η EMS πόσες ημέρες χρειάζεται για να φέρει ένα δέμα από Κίνα Ελλάδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μάλλον απίθανο να βρεθεί κάποιος που να έχει αγοράσει το ίδιο και να έχει εμπειρία από τελωνείο.

 

Στο πλαίσιο των υποθετικών σεναρίων, εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, ο τελωνειακός θα ψάξει για την αξία και αν δεν τη βρει είναι πιθανό να επικοινωνήσει μαζί σου για αποδεικτικά. Όλα τα υπόλοιπα μπορεί να παίζουν με υποθετικά σενάρια, αν είναι σωστά όσα λες.

 

Η απορία μου είναι πως μπλέκει η αποστολή από Κίνα με τη Bangkok της Ταυλάνδης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μάλλον απίθανο να βρεθεί κάποιος που να έχει αγοράσει το ίδιο και να έχει εμπειρία από τελωνείο.

 

Στο πλαίσιο των υποθετικών σεναρίων, εάν το δέμα σταματήσει στο τελωνείο, ο τελωνειακός θα ψάξει για την αξία και αν δεν τη βρει είναι πιθανό να επικοινωνήσει μαζί σου για αποδεικτικά. Όλα τα υπόλοιπα μπορεί να παίζουν με υποθετικά σενάρια, αν είναι σωστά όσα λες.

 

Η απορία μου είναι πως μπλέκει η αποστολή από Κίνα με τη Bangkok της Ταυλάνδης.

Και όμως βρήκα άνθρωπο που αγόρασε το ίδιο ακριβώς σε forum για το αυτοκίνητο μου (suzuki swift) :) και δεν πλήρωσε τελωνείο, ελπίζω να είμαι το ίδιο τυχερός διαφορετικά βλέπω να το κοστολογούν 300 ευρώ και να πληρώνω το 100ευρω.

 

Δεν ψάχνω άνθρωπο που να αγόρασε ακριβώς το ίδιο σύστημα, απλός για ανθρώπους που αγόρασαν γενικά οθόνη gps αυτοκινήτου, ψωνίζω χρόνια από ebay και ali και γενικά έχω μία καλή σχέση με το θέμα, απλός τελευταία βλέπω όλο και περισσότερους να πληρώνουν τελωνείο με απλό ταχυδρομείο συνήθως για κινητά τηλέφωνα κάτι που παλιότερα δεν συνέβαινε και σκέφτομαι αν το ίδιο συμβαίνει γενικά με τα ηλεκτρονικά. Έχω και πάνω από 5 χρόνια να αγοράσω με EMS και βλέπω ότι το track ανθρώπων που ψώνισαν πρόσφατα με ems δείχνει το δέμα να φτάνει Ελλάδα από την στιγμή που έφυγε από Κίνα μέσα σε 2-6 ημέρες.

 

Όσο αναφορά για την μπανγκοκ γράψε λάθος, από Πεκίνο έρχεται απλός το μυαλό μου κάνει λάθος συσχετίσεις τελευταία, κανένα format θα θέλει :P

 

Στο τρακ του Ελτά είναι νορμάλ να δείχνει την πορεία του πακέτου χωρίς αυτό να έχει μπει Ελλάδα;

Το γράφω γιατί παλιότερα στο Ελτά τα βλέπαμε μόνο όταν έφταναν Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...