Προς το περιεχόμενο

AMD 8150 & ASUS Crosshair V Formula - Dead


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μιλαω παντα για 16gb. Δεν μου αρεσει εμφανισιακα 2x8gb. Κενα slots με χαλανε.

quoted for the lulz

 

Μετά από τέτοια δήλωση ποιος περιμένεις να σε πάρει στα σοβαρά;;;

 

Τα κενά pci pci-e πώς τα γέμισες; Ή εκεί δε σε χαλάει το κενό; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα από την AMD αυτό που έλεγα πιο πριν.

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ddr3memoryfrequencyguide.aspx

 

Επίσημα ξε-επίσημα, εγώ με [email protected] σε MSI790FX-GD70, έχω 4x2GBOCZ@1600 (8-8-8-24, NB@2600) χωρίς κανένα πρόβλημα (από τις μνήμες τουλάχιστον).

 

Μάλιστα, είναι 2 διαφορετικά σετ, το ένα (το αρχικό)@1.65V και 1.70V (αν θυμάμαι σωστά) αυτό που πήρα μτχ αργότερα.

 

Το κορυφαίο? Το αρχικό set είναι dual channel, το άλλο, σπασμένο απο triple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό ήμουν με 4x4GB Kingston HyperX 1600MHz Double Sided που το κάθε στικ ήταν ξεχωριστό, όχι κιτ. Έπαιζαν μια χαρά. Απλά λέμε για να είσαι σίγουρος και ειδικά εγώ που δεν έχω άλλο χρόνο για χάσιμο πρέπει να ακολουθήσω κάποιες οδηγίες. Αυτές είναι από την AMD και από την Asrock.

 

Update:

Πήγα στο MG Manager για να αγοράσω RAM. Ήμουν τόσο κουρασμένος που ήθελα να αγοράσω καινούριες και αυτές που ήδη έχω να τους τις αφήσω και όποτε έχουν όρεξη να τις δουν.

Ευγενικός και εξυπηρετικός ο υπεύθυνος μετά από τόσες φορές με ένιωσε και μου είπε  να άφησω το PC εκεί, να δοκιμάσουμε μνήμες ώστε να μην χαλάσω τσάμπα λεφτά. Απλά του είπα ότι είναι 4 ξεχωριστά στικς, οπότε αν είναι ένα χαλασμένο και μου το αλλάξει με κάτι άλλο, τι θα κάνω με τα άλλα 3? Μου είπε να μην ανησυχώ και θα δούμε τι θα κάνουμε. Αύριο το πρωί περιμένω τηλέφωνο από τον τεχνικό τους, να δούμε τι θα κάνουμε.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα,και εγω στον προηγουμενο Β55 με την m4187td-evo 4Χ2gb ειχα Kingston hyper x blue.και ανεβηκαν στα 1800 και περνουσαν τεστακια και στα τερματα ο επεξεργαστης και το cpu_nb.οποτε δεν πρεπει να ειναι εκει το προβλημα.αν θυμαμαι καλα και εμενα double sided ηταν.(τι λεω,ακομη ετσι παιζουν στον brother μου πλεον με το ιδιο setup)....και ηταν 2 διαφορετικα dimms και αλλα 2 σε kit.

ειναι να μην σου τυχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:
Σήμερα επικοινώνησα με τον τεχνικό και μου είπε να πάω από εκεί να το δούμε παρέα. Δοκίμασα με δύο στικ μνήμης κάθε φορά και έπαιξε κανονικά με το ένα ζευγάρι. Με το άλλο είχε πρόβλημα. Έβγαλα κάποιο στη τύχη και άφησα ένα. Συνέχισε το πρόβλημα. Έβαλα αυτό που έβγαλα τελευταίο μόνο του και έπαιξε μία χαρά. Έκανα όλους τους συνδιασμούς και το ένα είχε πρόβλημα, δηλαδή αστάθεια και σφάλμα στο prime. Με 3 στικς δεν κατάφερα να κανω και πολλά πράγματα καθώς έβγαζε πολλές φορές error στο post ή αν δεν έβγαζε αναγνώριζε 3 στικς ως dual channel. Λογικά αυτό είναι αδυναμία των AMD - Μητρικής.

Περιμένω αντικατάσταση της χαλασμένης μνήμης με ακριβώς ίδια (δεν θέλω να διαφέρει ούτε στο ελάχιστο από τις άλλες - μην έχει δηλαδή XMP Profile, κλπ - έχω κόλλημα να είναι πανομοιότυπες) και αν παίξουν τα 4 sticks double sided είμαστε ok. Αν όχι θα αγοράσω 4 Signle sided και θα τα δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν τα ελέγχουν παιδιά... Δεν γίνεται να είχα το ίδιο σύμπτωμα και με αλλαγμένο CPU και με αλλαγμένη μητρική... Έχω μείνει χωρίς PC ένα μήνα, αλλά έκανα upgrade. Κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου πρόβλημα το έλυσα ! ενώ στο cpu-z γράφει ότι θέλουν 1.65v  για 1600 ,όταν τα ρύθμιζα στο bios (η το έβαζε το bios απο μόνο του 1.65 ) στα 1600mhz ήταν unstable !και μέχρι σήμερα έπαιζα με 1333 γιατί νόμιζα οτι υπήρχε πρόβλημα .

 

Σήμερα πρόσεξα οτι στο  site της asus είχαν στο συγκεκριμένο μοντέλο μνημών με  1.5v για τα 1600 mhz.(ενώ επαναλαμβάνω οτι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις απαιτούσαν 1.65!). ;Έβαλα λοιπόν 1.5  και Ολα stable τώρα !

 

To σετακι μου είναι το corsair CMZ8GX3M2A1600C9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου γύρισε το μάτι ανάποδα. Έτσι εκεί που καθόμουν, πήγα στο Msystems μιας και είχε από τις καλύτερες τιμές στις RAM που ήθελα και αγόρασα δύο σετ από τα παρακάτω.

http://www.msystems.gr/index.php?category=1513&product=12968

http://www.kingston.com/datasheets/khx1600c9d3k2_8gx.pdf

 

Πήγα απευθείας στο MG Manager όπου βρισκόταν ο υπολογιστής και παρόλο που έλειπε ο τεχνικός οι άνθρωποι παραπάνω από εξυπηρετικοί, μου είπαν να πάνω στο εργαστήριο να δοκιμάσω το PC. Έβαλα τις μνήμες πάνω και όλα μια χαρά. Έτρεξα Prime μέχρι 7 tests, στη συνέχεια ένα 3d mark (το τελευταίο) μαζί με τα demos και αφού όλα πήγαν καλά έφυγα. Όχι ότι χρειαζόταν τόσο πολύ ώρα μιας και ήμουν τόσο unstable που κράσαρα με το παραμικρό.

 

Τέλος καλό όλα καλά.

 

Υ.Γ.: Η φάση είναι ότι με το που έβαλα τις νέες RAM έβγαλε σφάλμα η μητρική καθώς είχα κλείσει το PC με σφάλμα και ήθελα Clear cmos από το κουμπί. Πήρα μια κρυάδα...
Υ.Γ.2: Θα κάνω και λίγο OC αυτές τις μέρες... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει πιάσει μία καινούρια τρέλα με την κατανάλωση και γενικά με τις βλάβες. Περιμένω να μου έρθει UPS τη Δευτέρα. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ήμουν χωρίς UPS και αυτό γιατί το έχω στο iMac (είναι σε άλλο χώρο). Ποτέ δεν είχα βλάβες με το Hardware. Ένα χρόνο που δεν είχα UPS χάλασε VGA και RAM. Μπορεί να είναι από αυτό, μπορεί και όχι.
Αλλά θα μου πεις ότι μπορώ να έχω ενεργοποιημένες τις διαχειρίσεις ενέργειας. Λες να καταργήσω το Turbo να έχω μία καρφωτή συχνότητα αντί γι' αυτό και όταν είναι Idle να πέφτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει πιάσει μία καινούρια τρέλα με την κατανάλωση και γενικά με τις βλάβες. Περιμένω να μου έρθει UPS τη Δευτέρα. Η αλήθεια είναι ότι πρώτη φορά ήμουν χωρίς UPS και αυτό γιατί το έχω στο iMac (είναι σε άλλο χώρο). Ποτέ δεν είχα βλάβες με το Hardware. Ένα χρόνο που δεν είχα UPS χάλασε VGA και RAM. Μπορεί να είναι από αυτό, μπορεί και όχι.

Αλλά θα μου πεις ότι μπορώ να έχω ενεργοποιημένες τις διαχειρίσεις ενέργειας. Λες να καταργήσω το Turbo να έχω μία καρφωτή συχνότητα αντί γι' αυτό και όταν είναι Idle να πέφτει;

 

 

Εγώ παίζω στα 4,8-4,9Ghz με το TURBO πάντα κλειστό και το Cool n Quiet ενεργοποιημένο.

 

Το CPU παίζει ανάλογα το φορτίο μέσω διαχείρισης ενέργειας. Οπότε δεν έχω θέμα ... :-D :-D

 

Κάτι ανάλογο θα έκανα και στο PC σου !

 

Για εμένα με το hardware που έχεις θα το έτρεχα στα 4,6Ghz 24/7 και παραπάνω για κανένα benchάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...