Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι δεν ειμαι υπερ των λαθρεπιβατων.

Επισης ομως θεωρω αδικο να πληρωνεις το ιδιο για 2-3 στασεις και το ιδιο για ολη την αστικη διαδρομη καθε ΜΜΜ

 

Αλλα με προσφατο θανασιμο τραυτατισμο 18χρονου

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231261305

 

που δεν ειχε εισητηριο και πηδηξε απο το τρολεϋ οταν ο ελεγκτης του ζητησε εισητηριο και δεν ειχε μεχρι που φτανουν οι αρμοδιοτητες αυτων των ...οργανων ?

 

Γιατι στην πρωτη σταση που εκανε το τρολεϋ δεν κετεβηκε σαν "κυριος" ο νεαρος ? Ηταν υποχρεωμενος να ακολουθησει τον ελεγκτη ? Αν ναι με ποιο τροπο μπορουσε να του το επιβαλει ελλειψει αστυνομιας ?

 

Μηπως κανουν καταχρηση ...εξουσιας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν δώσεις στοιχεία για το πρόστιμο τότε ξέρω σε κατεβάζουν. Για τη τιμή του εισιτηρίου σε τόσες χώρες ισχύει με fixed τιμή για κάποιο διάστημα. Δεν είναι ελληνικό προνόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν δώσεις στοιχεία για το πρόστιμο τότε ξέρω σε κατεβάζουν. Για τη τιμή του εισιτηρίου σε τόσες χώρες ισχύει με fixed τιμή για κάποιο διάστημα. Δεν είναι ελληνικό προνόμιο.

 

 

Με ποιο τροπο σε κατεβαζουν ? Ασκουν σωματικη βια ? Με ποιο δικαιωμα ?Στο δημοσιευμα σημερα απο οτι λεει του ειπε του πιστσιρικα να περιννει να κατεβουν μαζι στο τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταχρησάρα παίζει, δεν είναι αστυνομικοί, δεν έχουν δικαίωμα προσωποκράτησης. Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να καλέσουν την αστυνομία για ταυτοποίηση, και πάλι όμως θεωρητικά είναι παράνομο να σε κρατήσουν μέσα ή να κλειδώσουν πόρτες κ.λπ.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω καμια εξουσια. Και εσυ αν πιασεις καποιον να σπαει το τζαμι του αυτοκινητου σου δεν θα τον κραταγες μεχρι να ερθει η αστυνομια; 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταχρησάρα παίζει, δεν είναι αστυνομικοί, δεν έχουν δικαίωμα προσωποκράτησης. Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να καλέσουν την αστυνομία για ταυτοποίηση, και πάλι όμως θεωρητικά είναι παράνομο να σε κρατήσουν μέσα ή να κλειδώσουν πόρτες κ.λπ.

 

Ετσι ακριβως...

 

Δεν βλεπω καμια εξουσια. Και εσυ αν πιασεις καποιον να σπαει το τζαμι του αυτοκινητου σου δεν θα τον κραταγες μεχρι να ερθει η αστυνομια; 

 

Αν το εκανα θα ειχε καθε δικαιωμα να με κατηγορησει για προσωποκρατιση...Ετσι δεν ειναι ?

Πολυ παλια με ειχε τρακαρει ενα πιτσιρικι με μηχανακι χωρις διπλωμα κλπ και του πηρα τα κελιδια απο την μηχανη μεχρι να ερθει η τροχαια αλλα ηξερα οτι δεν ειχα το δικαιωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν το εκανα θα ειχε καθε δικαιωμα να με κατηγορησει για προσωποκρατιση...Ετσι δεν ειναι ?

 

Ξερω γω.. εχεις ακουσει ποτε κατι τετοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω γω.. εχεις ακουσει ποτε κατι τετοιο; 

 

Δεν εχω ακουσει γιατι συνηθως ο επιβατης εστω και παρανομος ειναι ο αδυναμος κρικος και τα χανει εκεινη την στιγμη.

 

http://www.makeleio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=23144:2013-08-14-08-41-17&catid=4:2012-02-11-12-49-59&Itemid=2

 

Υπαρχει και βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω καμια εξουσια. Και εσυ αν πιασεις καποιον να σπαει το τζαμι του αυτοκινητου σου δεν θα τον κραταγες μεχρι να ερθει η αστυνομια; 

Μπερδευτήκατε αγαπητοί μου συν-άϋπνοι...

 

Για πε στο πρέζακα την ώρα που κάνει μπούκα στ' αμάξι σου,στάκα-μαν μέχρι νάρθει ο τσέος;

 

ΜΟΝΟ αν μπορείτε να καλύψετε την συμπεριφορά σας,τότε μόνο (αν σας παίρνει δηλαδή) μπορείτε "να του τη μπείτε".Ειδ' άλλως τουμπεκί.

 

btw,αν σας παίρνει,δεν χρειάζονται οι μπάτσοι,του σπάτε απλά τα γόνατα και αλλάζετε θέση parking.Αρκεί να μην υπάρχουν θεατές,βεβαίως-βεβαίως. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπί, στο θέμα του ελεγκτή όμως δεν τίθεται θέμα ζημιωμένου ή θύματος από πταίσμα, πλημμέλημα ή έγκλημα. Ντάξει, είναι εντελώς ηλίθια η λογική, ειδικά από τη στιγμή που ο άλλος παρανομεί, αλλά έτσι είναι. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα είχε βγει σε προηγούμενη συζήτηση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευτήκατε αγαπητοί μου συν-άϋπνοι...

 

Για πε στο πρέζακα την ώρα που κάνει μπούκα στ' αμάξι σου,στάκα-μαν μέχρι νάρθει ο τσέος;

 

ΜΟΝΟ αν μπορείτε να καλύψετε την συμπεριφορά σας,τότε μόνο (αν σας παίρνει δηλαδή) μπορείτε "να του τη μπείτε".Ειδ' άλλως τουμπεκί.

 

btw,αν σας παίρνει,δεν χρειάζονται οι μπάτσοι,του σπάτε απλά τα γόνατα και αλλάζετε θέση parking.Αρκεί να μην υπάρχουν θεατές,βεβαίως-βεβαίως. :P

 

 

Αν και δεν δινει παραπανω δικαιωματα αλλο το πρεζακι και αλλο ενας πιστιρικας χωρις εισητηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ενώ είμαστε σε τεχνολογικό forum ποτέ δεν αναφέρει κανείς την απόλυτη λύση της μηχανογράφησης - εκσυγχρονισμού για τα ΜΜΜ με μπάρες παντού , τόσο σε λεωφορεία όσο και στο μετρό.

Αλλά θα μου πείτε όταν το 99% του κόσμου είναι WANNABE ΔΥ πως να υποστηρίξουν λύσεις που καταργούν τις αργομισθίες μια και καλή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπί, στο θέμα του ελεγκτή όμως δεν τίθεται θέμα ζημιωμένου ή θύματος από πταίσμα, πλημμέλημα ή έγκλημα. Ντάξει, είναι εντελώς ηλίθια η λογική, ειδικά από τη στιγμή που ο άλλος παρανομεί, αλλά έτσι είναι. Τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα είχε βγει σε προηγούμενη συζήτηση εδώ.

Ναι οντως, στο θεμα του ελεγκτη υπαρχει το θεμα της δημοσιας περιουσιας. 

 

Εγω ξαναρωταω, θα υπηρχε θεμα εαν η παρακρατηση γινοταν ξερωγω σε ιδιωτικο μεσο μεταφορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ενώ είμαστε σε τεχνολογικό forum ποτέ δεν αναφέρει κανείς την απόλυτη λύση της μηχανογράφησης - εκσυγχρονισμού για τα ΜΜΜ με μπάρες παντού , τόσο σε λεωφορεία όσο και στο μετρό.

Αλλά θα μου πείτε όταν το 99% του κόσμου είναι WANNABE ΔΥ πως να υποστηρίξουν λύσεις που καταργούν τις αργομισθίες μια και καλή.

Και το υπόλοιπο είναι wannabe φιλελέ που θεωρούν τις μπάρες και την μηχανογράφηση το χειρότερο πράγμα που μπορεί να συμβεί στις συγκοινωνίες μετά την απόσυρση του Μουτζούρη στο Πήλιο.

 

Ναι οντως, στο θεμα του ελεγκτη υπαρχει το θεμα της δημοσιας περιουσιας. 

 

Εγω ξαναρωταω, θα υπηρχε θεμα εαν η παρακρατηση γινοταν ξερωγω σε ιδιωτικο μεσο μεταφορας;

Σε ταξί π.χ.; Νομικά το ίδιο δεν είναι; Βασικά δεν ξέρω αν και υπό ποιές προϋποθέσεις ισχύει το λεγόμενο citizen's arrest στην Ελλάδα. Γιατί, αν δεν ισχύει, τότε θεωρητικά ακόμα και να κλειδώσεις τον ληστή στο σπίτι ή στο κατάστημα σου μέχρι να έρθει η αστυνομία θεωρείται παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...