Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι δεν ειμαι υπερ των λαθρεπιβατων.

Επισης ομως θεωρω αδικο να πληρωνεις το ιδιο για 2-3 στασεις και το ιδιο για ολη την αστικη διαδρομη καθε ΜΜΜ

 

Αλλα με προσφατο θανασιμο τραυτατισμο 18χρονου

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231261305

 

 

 
Διαβάζω στο link που δείνεις
 
 
Τραγικό θάνατο βρήκε ένας 18χρονος, ο οποίος επέβαινε σε τρόλεϊ με προορισμό το Περιστέρι. Σε έλεγχο εισιτηρίων ο νεαρός δεν είχε εισιτήριο και όταν ο ελεγκτής τού ζήτησε να κατέβει μαζί του στο τέρμα, ο νεαρός φέρεται να πήδηξε από το τρόλεϊ με αποτέλεσμα να τραυματιστεί θανάσιμα.
 
 
 
Αρχικά μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο «Αγία Όλγα», ωστόσο, λόγω της κρισιμότητας της κατάστασης μεταφέρθηκε στο Γενικό Κρατικό, όπου άφησε την τελευταία του πνοή.
 
Ο οδηγός και ο ελεγκτής αρχικά κρατήθηκαν, ενώ η Αστυνομία εξετάζει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πραγματοποιήθηκε το τραγικό περιστατικό.
 
Όπως έγινε γνωστό το μεσημέρι της Τετάρτης, σε βάρος του οδηγού και του ελεγκτή σχηματίστηκε δικογραφία για ανθρωποκτονία για αμέλεια.
 
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο νεαρός φέρεται να τράβηξε τον μοχλό για να ανοίξει η πόρτα του τρόλεϊ με αποτέλεσμα να βρεθεί στο κενό, όμως σύμφωνα με άλλες πληροφορίες, υπήρξε διαπληκτισμός με τον ελεγκτή.
 
Το συμβάν έλαβε χώρα το βράδυ της Τρίτης στην οδό Π.Τσαλδάρη στο Περιστέρι. Το τρόλεϊ εκτελούσε το δρομολόγιο του «12» Ζάππειο-Αγ.Ιερόθεος.
 
 
---------------------------
 
Ας υποθέσουμε ότι όντως υπήρξε διαπληκτισμός με τον ελεγκτή,
 
το να τραβήξει το μοχλό και να πηδήξει είναι σχεδόν αυτοκτονικό.
 
Δηλαδή ας πούμε ότι μπαίνει στο φέρι για σαλαμίνα ή σε κάποιο , που ξεκινά και έρχεται κάποιος και σου ζητά το εισητήριό σου ... πηδάς στη θάλασσα ? 
 
Ο μόνος που 100% βρήκε το μπελά του από το πουθενά είναι ο οδηγός για μένα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, προτίμησε να πηδήξει από το παράθυρο αντί να κάτσει να φάει το πρόστιμο, που δικαίως θα του ερχόταν, επειδή δεν πλήρωσε το αντίτιμο του εισιτηρίου..Πόσο τσιγκούνης και βλάκας πλέον, πόσο;

 

Και μαλακίες περί ανεργίας κλπ τα ακούω βερεσέ, δεν έχεις δεν χρησιμοποιείς συγκοινωνία, στην τελική, δανείσου.

 

Αυτα που λες τα πιστευεις η σου ξεφευγουν και τα λες?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://el.thefreedictionary.com/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9

Η πιο λογική απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Και μερικές φορές η συγκοινωνία χρειάζεται, ακόμα και για λόγους ανάγκης όπως το να πας σε γιατρό. Και όντως, κάποιοι δεν έχουν να πληρώσουν το αντίτιμο για να το κάνουν.

 

Πήγαινε στην πιτσαρία της γειτονίας σου, κάτσε και φάε μισή πίτσα και σήκω στα μισά και φύγε, και πες του την τελευταία πρόταση..

 

Άκυρο, στο Pizza hut Πηγαίνε, για να είναι συγκρίσημα τα μεγέθη.;ρ

Μια κουβεντα ειναι κι αυτο...Ξερεις πολλους να δανειζουν ?

 

 

1 Ευρώ ρε φίλε; 1 Ευρώ; Την ξεφτύλα να βάλεις μόνο δεν αξίζει τον κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στην πιτσαρία της γειτονίας σου, κάτσε και φάε μισή πίτσα και σήκω στα μισά και φύγε, και πες του την τελευταία πρόταση..

 

Άκυρο, στο Pizza hut Πηγαίνε, για να είναι συγκρίσημα τα μεγέθη.;ρ

H διαφορά είναι ότι στην συγκοινωνία δεν υπάρχει εναλλακτική. Αν έχω μια σημαντική δουλειά στα 20 χιλιόμετρα από το σπίτι μου δεν έχω εναλλακτική εκτός της συγκοινωνίας. Γι'αυτό τα μμμ θεωρούνται από κάποιους δημόσιο αγαθό (ή θεωρούταν παλιότερα, τότε που είμασταν.... σοβιετία) και η πίτσα χατ όχι.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες τα πιστευεις η σου ξεφευγουν και τα λες?

 

Σοβαρότατα τα λέω, που το πρόβλημα; 

 

H διαφορά είναι ότι στην συγκοινωνία δεν υπάρχει εναλλακτική. Αν έχω μια σημαντική δουλειά στα 20 χιλιόμετρα από το σπίτι μου δεν έχω εναλλακτική εκτός της συγκοινωνίας. Γι'αυτό τα μμμ θεωρούνται από κάποιους δημόσιο αγαθό (ή θεωρούταν παλιότερα, τότε που είμασταν.... σοβιετία) και η πίτσα χατ όχι.

 

Γιατί θεωρείτε ότι το θύμα έχει πάντα σοβαρή δουλειά, το να πήγαινε για καφέ και να μην έκοψε εισιτήριο σαν bussiness as usual δεν παίζει;

 

Και ήταν αναλογία, φυσικά και δεν έχει νόημα να το πάρεις κυριολεκτικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον επειδη συγκρινεις την Pizza Hut με μεσα συγκοινωνιας 

 

Δεν νομιζω οτι το 1,40 ειναι θεμα τσιγκουνιας οπως λες ουτε βλακειας 

Ειναι θεμα φτωχειας , θεμα 65% ανεργιας στους νεους . Αμα κανεις μια βολτα θα δεις οτι σε καθε σταθμο μετρο υπαρχουν ατομα που περιμενουν να αφησεις το εισιτηριο σου για να το παρουν εκεινοι

 

Επισης ,για να θελει να τρεξει καποιος και να πηδηξει απο λεωφορειο την ωρα που αυτο κινεται , φαντασου σε τι οικονομικη θεση βρισκεται εκεινος και η οικογενεια του

 

Αλλα μερικοι ζειτε σε αλλο κοσμο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρείτε ότι το θύμα έχει πάντα σοβαρή δουλειά, το να πήγαινε για καφέ και να μην έκοψε εισιτήριο σαν bussiness as usual δεν παίζει;

Επειδή δεν μιλάμε πάντα για το εν λόγω άτομο. Αυτοί οι κάποιοι που όντως μπαίνουν χωρίς εισητήριο επειδή το έχουν ανάγκη, είτε κάποιοι μπαίνουν επειδή τσιγγουνεύονται είτε όχι, είναι ο αδύναμος κρίκος της αλυσίδας. Και γι'αυτό πρέπει να συζητάμε το πρόβλημα με βάση αυτούς (εμείς, οι.... σοβιετικοί τουλάχιστον).

 

 

Για τα εισητήρια πάντως, αν και καταλαβαίνω ότι στο λεωφορείο δεν είναι τόσο εύκολο από άποψης χώρου, τουλάχιστον στο μετρό δεν βρίσκω λόγο να μην αφήνει κάποιος το επικυρωμένο εισητήριο του όταν δεν το χρειάζεται πια (εκτός της μικρής λεπτομέρειας του ότι είναι παράνομο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον επειδη συγκρινεις την Pizza Hut με μεσα συγκοινωνιας 

 

Δεν νομιζω οτι το 1,40 ειναι θεμα τσιγκουνιας οπως λες ουτε βλακειας 

Ειναι θεμα φτωχειας , θεμα 65% ανεργιας στους νεους . Αμα κανεις μια βολτα θα δεις οτι σε καθε σταθμο μετρο υπαρχουν ατομα που περιμενουν να αφησεις το εισιτηριο σου για να το παρουν εκεινοι

 

Επισης ,για να θελει να τρεξει καποιος και να πηδηξει απο λεωφορειο την ωρα που αυτο κινεται , φαντασου σε τι οικονομικη θεση βρισκεται εκεινος και η οικογενεια του

 

Αλλα μερικοι ζειτε σε αλλο κοσμο

 

 

Πάμε πάλι, ΑΝΑΛΟΓΙΑ ήταν όχι κυριολεξία. Και όχι, όπως ξαναείπα, εάν δεν έχεις δεν μπαίνεις και εάν μπεις μην ζητάς και τα ρέστα για το πρόστιμο, είναι θέμα ευθύνης ρε συνάνθρωπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι, ΑΝΑΛΟΓΙΑ ήταν όχι κυριολεξία. Και όχι, όπως ξαναείπα, εάν δεν έχεις δεν μπαίνεις και εάν μπεις μην ζητάς και τα ρέστα για το πρόστιμο, είναι θέμα ευθύνης ρε συνάνθρωπε.

 

Λαθος

 

Εαν ΔΕΝ εχεις και ΠΡΕΠΕΙ να πας καπου , ΜΠΑΙΝΕΙΣ και ευχεσαι να μην υπαρχει ελεγκτης

 

Το οτι ηταν φτωχος προκυπτει απο το οτι εβαλε τον εαυτο σου σε κινδυνο προκειμενου να μην φαει προστιμο

Εκτος αν ηταν χαζος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος

 

Εαν ΔΕΝ εχεις και ΠΡΕΠΕΙ να πας καπου , ΜΠΑΙΝΕΙΣ και ευχεσαι να μην υπαρχει ελεγκτης

 

Το οτι ηταν φτωχος προκυπτει απο το οτι εβαλε τον εαυτο σου σε κινδυνο προκειμενου να μην φαει προστιμο

Εκτος αν ηταν χαζος 

 

Δηλαδή εγώ μαλάκας είμαι που κόβω εισιτήριο, εγώ άνεργος δεν είμαι έτσι; Το ότι είναι φτωχός δεν προκύπτει απ αυτό αλλά από συμπεράσματα χωρίς απόδειξη ή τουλάχιστον κατά δήλωση.

 

 

Ενημερωτικά μένω Ηράκλειο, που το εισιτήριο στο κόβει ο οδηγός και δεν υπάρχει τρόπος να μπεις λάθρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αδερφε κι εγω ανεργος ειμαι κι εγω κοβω αλλα αν δεν ειχα και επρεπε να παω καπου δεν θα εκοβα

Πως να το κανουμε δηλαδη

 

Ειναι η μονη εξηγηση που μπορει να δωθει τουλαχιστον με την λογικη

Εκτος απο την εναλλακτικη του οτι ηταν 18 αρα χωρις ιδιαιτερο μυαλο στο κεφαλι του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αδερφε κι εγω ανεργος ειμαι κι εγω κοβω αλλα αν δεν ειχα και επρεπε να παω καπου δεν θα εκοβα

Πως να το κανουμε δηλαδη

 

Ειναι η μονη εξηγηση που μπορει να δωθει τουλαχιστον με την λογικη

Εκτος απο την εναλλακτικη του οτι ηταν 18 αρα χωρις ιδιαιτερο μυαλο στο κεφαλι του

 

 

Αν ήθελες να πηδήξεις και δεν είχες λεφτά θα βίαζες την πουτάνα, πως να το κάνουμε δηλαδή.

Αν ήθελες να καπνίσεις και δεν είχες λεφτά θα έκλεβες από το περίπτερο, πως να το κάνουμε δηλαδή;

Αν ήθελες να .....                                                                                          , πως να το κάνουμε δηλαδή;

 

Πολύ εγωισμός βρε αδελφέ.;ρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...