Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για οσους δεν γνωριζουν ο ελεγκτης βασει κανονισμου παιρνει το 10 % του προστιμου που γραφει  . στην τσεπη του ..... δηλ. θα

 

επαιρνε

 

6 euro απο τον 19 χρονο  , για 6 euro λοιπον παει αδικα ενα νεο παιδι - κριμα κ αδικο ρε γαμωτο   :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 820
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για οσους δεν γνωριζουν ο ελεγκτης βασει κανονισμου παιρνει το 10 % του προστιμου που γραφει  . στην τσεπη του ..... δηλ. θα

 

επαιρνε

 

6 euro απο τον 19 χρονο  , για 6 euro λοιπον παει αδικα ενα νεο παιδι - κριμα κ αδικο ρε γαμωτο   :mad:

 

Τον εσπρωξε; Μη λεμε οτι μας κατεβει, το παιδι εφυγε απο μαλακια. Δεν ειναι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα να πάει νέος άνθρωπος για ένα εισιτήριο αλλά δεν ξέρουμε ότι το κανε επειδή ντε και καλά δεν είχε χρήματα. Λίγο παλιότερα που χρησιμοποιούσα εντατικότερα ΜΜΜ ήταν ένα είδος μαγκιάς για τις πιο νεαρές ηλικίες να μη χτυπάς εισιτήριο και «κατόρθωμα» να ξεφύγεις απ τον ελεγκτή αν μια στις 1000 έμπαινε στο λεωφορείο.

 

Επίσης, σχετικά με τους εργαζόμενους που δε χτυπάνε εισιτήριο ενώ μετακινούνται καθημερινά, το πιθανότερο είναι πως έχουν μηνιαίες/ετήσιες κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μια οι ελεκτες εχουν και δικιο γιατι περνουν το λεοφορειο για μια σταση.. ποδια δεν εχετε να περπατησετε λιγο.. που εχετε γινει ολοι 120 κιλα απο τα παγωτα? Τη γκομενα τη ρωτησατε αν θελει να βλεπει τετοια στομαχα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μια οι ελεκτες εχουν και δικιο γιατι περνουν το λεοφορειο για μια σταση.. ποδια δεν εχετε να περπατησετε λιγο.. που εχετε γινει ολοι 120 κιλα απο τα παγωτα? Τη γκομενα τη ρωτησατε αν θελει να βλεπει τετοια στομαχα?

 

Ε ναι σωστο και αυτο. 4-5 χιλιομετρα τα κανεις ανετα με τα ποδια και αγυμναστος να εισαι.

 

Αμα ηταν μεταναστης αλλαζει το πραγμα

 

ΑΝ ειχε κατι πανω του δεν θα τον κρατουσε εκτος και αμα δεν ηθελε να δωσει στοιχεια ο πιτσιρικας

θα του εκοβε το προστιμο και θα εφευγε. Και αν πας να το πληρωσεις μεσα σε 10 μερες αν θυμαμαι καλα ειναι 50% κατω αν και αυτο μπορει να μην ισχυει για τις συγκοινωνιες.

 

Με εχουν πιασει και εμενα πριν χρονια χωρις εισιτηριο και με πηγανε στο τμημα επειδη δεν ειχα ουτε ταυτοτητα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ στον προβληματισμό του topic starter:

 

Ο ελεγκτής κατά την διάρκεια του ελέγχου ενεργεί ως "υπάλληλος" του άρθρου 13 Π.Κ.Είναι δηλαδή σαν να είμαστε απέναντι σε κάποιον αστυνομικό.

Είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε τον έλεγχο(μόνο για την μη ή όχι επικύρωση εισητηρίου) όπως και σε περίπτωση παράβασης να δώσουμε τα στοιχεία που μας ζητάει(αφορούν μόνο τα στοιχεία που θέλει για την επιβολή προστίμου).

 

Αν αρνηθείς,διώκεσαι σύμφωνα με το άρθρο 169 Π.Κ "περί απείθειας".

 

Και επειδή στην Ελλάδα έχουμε "μάθει" (όχι όλοι) να νομίζουμε πως μόνο αστυνομικός ή λιμενικός έχει δικαίωμα ελέγχου, καλό είναι τα παραπάνω να τα γνωρίζετε σε περίπτωση ελέγχου από την εφορία, πολεοδομία, νομαρχία, δήμο κλπ.,κλπ.

 

Όσο για το #20 post, είναι απλά για γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε ναι σωστο και αυτο. 4-5 χιλιομετρα τα κανεις ανετα με τα ποδια και αγυμναστος να εισαι.

too much απόσταση για 1-2 στάσεις πιστεύω...

 

Και επειδή στην Ελλάδα έχουμε "μάθει" (όχι όλοι) να νομίζουμε πως μόνο αστυνομικός ή λιμενικός έχει δικαίωμα ελέγχου, καλό είναι τα παραπάνω να τα γνωρίζετε σε περίπτωση ελέγχου από την εφορία, πολεοδομία, νομαρχία, δήμο κλπ.,κλπ.

δεν νομίζω ότι η απορία ήταν για τα περί ελέγχου αλλά για τα περί κράτησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

too much απόσταση για 1-2 στάσεις πιστεύω...

 

Ναι ενταξει δεν λεω. Απλα αμα δεν βιαζεσαι το περπατημα ειναι μια χαρα. Εχω εναν γνωστο παχυαρκο με ζαχαρο που καπνιζει και δεν προσεχει την διατροφη του αμα δεν περπατουσε ομως χιλιομετρα καθε μερα τωρα μπορει και να μην ζουσε. Σου λεω να ξεκιναει απο Τερμα Πατησιων αν εισαι απο Αθηνα στην Αγια Βαρβαρα την εκκλησια και να φτανει μεχρι την ΑΣΟΕΕ με τα ποδια και πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι η απορία ήταν για τα περί ελέγχου αλλά για τα περί κράτησης...

O ts γράφει : που δεν ειχε εισητηριο και πηδηξε απο το τρολεϋ οταν ο ελεγκτης του ζητησε εισητηριο και δεν ειχε μεχρι που φτανουν οι αρμοδιοτητες αυτων των ...οργανων ?

 

Γενικά μίλησα.Με την έννοια "κράτηση" τι νοείται;Μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O ts γράφει : που δεν ειχε εισητηριο και πηδηξε απο το τρολεϋ οταν ο ελεγκτης του ζητησε εισητηριο και δεν ειχε μεχρι που φτανουν οι αρμοδιοτητες αυτων των ...οργανων ?

 

Γενικά μίλησα.Ειδικά για το περιστατικό, όταν κατασταλάξουν και οι δημοσιογραφάρες στο τι έγινε, το συζητάμε.

ναι ok απλά η συζήτηση πήγε στο αν μπορεί να σε κρατήσει με το ζόρι ο ελεγκτής κι ο οδηγός, δεν νομίζω ότι αμφισβήτησε κάποιος τον έλεγχο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ok απλά η συζήτηση πήγε στο αν μπορεί να σε κρατήσει με το ζόρι ο ελεγκτής κι ο οδηγός, δεν νομίζω ότι αμφισβήτησε κάποιος τον έλεγχο...

 

Και αμα πας να φυγεις τι γινεται? γιατι υπαρχουν και οι τσαμπουκαληδες που δεν θα κατσουν να το πληρωσουν εχω κατσει σε αναλογο σκηνικο στο 430 η 403 που περνουσε απο allou fun park.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και αμα πας να φυγεις τι γινεται? γιατι υπαρχουν και οι τσαμπουκαληδες που δεν θα κατσουν να το πληρωσουν εχω κατσει σε αναλογο σκηνικο στο 430 η 403 που περνουσε απο allou fun park.

δεν ξέρω αν επιτρέπεται ή όχι οπότε δεν μπορώ απαντήσω...

 

το θέμα είναι να μπαίνουν όλοι από μπροστά και να κάνει έλεγχο ο οδηγός όπως γίνεται σε αρκετές άλλες πόλεις της Ελλάδα και του εξωτερικού...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το θέμα είναι να μπαίνουν όλοι από μπροστά και να κάνει έλεγχο ο οδηγός όπως γίνεται σε αρκετές άλλες πόλεις της Ελλάδα και του εξωτερικού...

Σωστο, και για τα λεωφορεια που ειναι ταγκα, ας βαλουν και αλλα στην γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ηταν μεταναστης αλλαζει το πραγμα

 

Με...τρωει να απαντησω αλλα μετα απο τοσσα χρονια κριμα να με διωξουν απο εδω για δυο τρεις μαλακες που θα τους υποστηριζαν

 

Ονοματα δεν λεω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...