Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εσωτερικό σλκηρό δίσκο Seagate (βραχυκυκλώνει)


Hermes_gr74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω έναν σκληρό δίσκο seagate 320 giga ο οποίος όταν τον βάζω στον υπολογιστή (desktop) κάτι βραχυκυκλώνει και δεν ανοίγει ο υπολογιστής. Τον δίσκο αυτόν τον χρησιμοποιούσα ως κύριο. Όταν βάζω στον υπολογιστή άλλο δίσκο κάνει boot κανονικά. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω έναν αντάπτορα για να τον χρησιμοποιήσω σαν εξωτερικό και να τραβήξω όσα αρχεία έχει μέσα. Συγκεκριμένα αυτόν :

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/periferiaka/thikes-skliroi-diskoi/Turbo-X-2-5-3-5-Sata-IDE-HDD-to-USB2-0-Adapter-JM20337.htm

 

Το αποτέλεσμα ήταν να καεί ο αντάπτορας. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να σώσω τα αρχεία ; Απλά μόνο τα αρχεία θέλω να σώσω και μετα ας τον πετάξω τον ρημαδιασμένο, και φυσικά δεν πρόκειται να αγοράσω ξανά seagate, μόνο WD από δω και στο εξής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να βρεθεί μια λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού λες ότι βραχυκυκλώνει σημαίνει πως υπάρχει πρόβλημα στην πλακέτα. Η μόνη λύση πιστεύω είναι νς βρεις από κάποιον ακριβώς ίδιο σκληρό την πλακέτα του και να την αντικαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν εχει σημασία τι μάρκα ειναι μπορεί να σημβεί σε οποιονδήποτε δίσκο, ετσι οπως τα λες φαίνεται οτι ο δίσκος ειναι εντελώς χαλασμένος και πιθανόν για αυτο να σου έκαψε και τον αντάπτορα αν και μου φαίνεται περίεργο. Καλύτερα παντως να έπαιρνες μια εξωτερική θήκη για τον δίσκο και να προσπαθούσες να παρεις τα αρχεία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία την πλακέτα του δίσκου απο την πλευρά που έχει τα smd? Απο την πλευρά του κυκλώματος δηλαδή, να φαίνονται τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν εχει σημασία τι μάρκα ειναι μπορεί να σημβεί σε οποιονδήποτε δίσκο, ετσι οπως τα λες φαίνεται οτι ο δίσκος ειναι εντελώς χαλασμένος και πιθανόν για αυτο να σου έκαψε και τον αντάπτορα αν και μου φαίνεται περίεργο. Καλύτερα παντως να έπαιρνες μια εξωτερική θήκη για τον δίσκο και να προσπαθούσες να παρεις τα αρχεία σου

Τι διαφορά έχει έχει ο αντάπτορας που πήρε από την θήκη?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει έχει ο αντάπτορας που πήρε από την θήκη?

 

Αν και ουσιαστικά κανουν την ιδια δουλειά δεν ξέρω αλλα αυτους τους αντάπτορες δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσύνη μου φαίνοντε ψιλο μαπα σε σχέση με τις θήκες που εχουν και κανονικά τροφοδοτικά για να δώσουν ρευμα αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση μαλλον δεν εχει σημασία οτι και να βάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ουσιαστικά κανουν την ιδια δουλειά δεν ξέρω αλλα αυτους τους αντάπτορες δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσύνη μου φαίνοντε ψιλο μαπα σε σχέση με τις θήκες που εχουν και κανονικά τροφοδοτικά για να δώσουν ρευμα αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση μαλλον δεν εχει σημασία οτι και να βάλει

Α. Είναι κάπως ψυχολογικό το θέμα ε? :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία την πλακέτα του δίσκου απο την πλευρά που έχει τα smd? Απο την πλευρά του κυκλώματος δηλαδή, να φαίνονται τα στοιχεία.

Ιδού οι  φωτογραφίες. Αν αλλάξω την πλακέτα πρέπει να είναι ακριβώς από το ίδιο μοντέλο; Όταν λες πλακέτα εννοείς αυτό που φαίνεται εξωτερικά; Δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο.

post-202707-0-83232400-1377357877_thumb.jpg

post-202707-0-12808500-1377357899_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3 κυκλωμένα βλέπεις να έχει καεί τίποτα; 

image.jpg

 

Πολύμετρο υπάρχει περίπτωση να έχεις; 

 

Το να αλλάξεις πλακέτα είναι πονεμένη ιστορία :/ Πρέπει να βρεις ίδια και άμα σου δουλέψει έχει καλώς, αλλιώς αλλάζεις το τσιπάκι με το FW και άμα δουλέψει πάλι... Άμα δεν δουλέψει ούτε έτσι....  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 3 κυκλωμένα βλέπεις να έχει καεί τίποτα; 

image.jpg

 

Πολύμετρο υπάρχει περίπτωση να έχεις; 

 

Το να αλλάξεις πλακέτα είναι πονεμένη ιστορία :/ Πρέπει να βρεις ίδια και άμα σου δουλέψει έχει καλώς, αλλιώς αλλάζεις το τσιπάκι με το FW και άμα δουλέψει πάλι... Άμα δεν δουλέψει ούτε έτσι....  :unsure:

Τα τρία κυκλώματα ποια είναι; Είμαι άσχετος από ηλεκτρονικά. Όχι, πολύμετρο δεν έχω. Πως θα γίνει τώρα να βρω από την ίδια πλακέτα; Είναι αρκετά παλιός ο δίσκος. Είναι σίγουρο ότι φταίει η πλακέτα ή μήπως κάτι άλλο εσωτερικά; Τα δεδομένα να φανταστώ ότι αποθηκεύονται σε κάτι άλλο εσωτερικά και όχι στην πλακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έχω κυκλώσει λέω αμα έχουν καεί, άμα έχουν παραμορφωθεί. Απο κυκλώματα εντάξει δεν σου λέω :P Χαλαρά :P

Για πλακέτα δες εδώ: λινκ  ή αλλιώς ebay... 

Το πιο πιθανό να φταίει η πλακέτα, σχεδόν σίγουρο...

Τα δεδομένα είναι μέσα στον δίσκο όχι στην πλακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου έτσι όπως τα βλέπω δεν μου φαίνονται παραμορφωμένα (με κάθε επιφύλαξη, όπως σου είπα από ηλεκτρονικά δεν κατέχω). Άπό την φωτογραφία εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις, έτσι; Το τσιπάκι με το FW ποιο ακριβώς είναι; Από την φωτογραφία μπορείς να μου πεις ακριβώς ποιο μοντέλο είναι για να ξέρω πως να ψάξω το τσιπάκι; Αν αγοράσω μια εξωτερική θήκη λες να γίνει τίποτα; Συγγνώμη αν στα ζάλισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στα 2 μεγάλα είναι ένα μικρότερο, αυτό πρέπει να είναι το τσιπάκι με το FW αλλά δεν σε ενδιαφέρει αυτό για την ώρα. Πλακέτα βρίσκεις με το μοντέλο του δίσκου, ebay έχεις λογαριασμό να αγοράσεις; Υπόψιν είναι τσιμπημένες οι τιμές απο τις πλακέτες... Διαφορετικά ψάξε αγγελίες για το ίδιο μοντέλο δίσκου και κοιτάς να έχουν την ίδια πλακέτα ή δες στο thread με τις πλακέτες που χαρίζονται αμα έχει τίποτα.

ST3320620A Για αυτόν ψάχνεις πλακέτα. Τσεκάρεις και P/N αμα βρεις το ίδιο.

Εξωτερική θήκη όχι, θα καεί και αυτός ή θα χτυπήσει προστασία.... Ή φτιάχνεις την πλακέτα ή παίρνεις άλλη και κοιτάς να την βάλεις στον δίσκο σου. Εγώ προτείνω το πρώτο αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοντέλα αυτά στην λίστα του ebay κάνουν όλα για τον δικό μου δίσκο; Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο από όλα αυτά; Το P/N πρέπει οπωσδήποτε να είναι το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης βρήκα αυτό εδώ :

 

www.ebw.gr/el/product/13739/SEAGATE-BARRACUDA-ST3320620A-320GB-7200RPM-ATA-100-IDE-Intenal-Hard-Drive-3-5-Esoterikos-skliros-dis

 

Αν το αγοράσω και αλλάξω τις πλακέτες λες να δουλέψει; Κάτι διάβασα στο thread που μου είπες ότι οι seagate έχουν ένα firmware το οποίο είναι ένα και μοναδικό για κάθε δίσκο οπότε και να ταιριάζει η πλακέτα υπάρχει η περίπτωση να μην γίνεται τίποτα.

Επεξ/σία από Hermes_gr74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...