Προς το περιεχόμενο

Point of View GT210 HDMI 17€


john_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν την βάλω ως 2η PCI x κάρτα μαζί με την 9800GTX+ θα παίξει πρώτα απ όλα ? Θα μπορώ να εκμεταλλευτώ το HDMI της και γενικότερα θα προσφέρει τίποτα ή δεν αξίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την βάλω ως 2η PCI x κάρτα μαζί με την 9800GTX+ θα παίξει πρώτα απ όλα ? Θα μπορώ να εκμεταλλευτώ το HDMI της και γενικότερα θα προσφέρει τίποτα ή δεν αξίζει ?

 

Αν θέλεις να έχεις επιδόσεις 9800GTX+ μέσω του HDMI της 210 δεν γίνεται ή τουλάχιστον δεν νομίζω να γίνεται. Επειδή έχω μια 9800GT στην πρώτη PCIe ως πρώτη κάρτα και μια GT240 ως δεύτερη για PhysX στην δεύτερη PCIe, έχει τύχει κάποια στιγμή να τρέχει το MSI Combastor στην 240 αντί για την 9800 και να αναρωτιέμαι τι στο καλό έγινε. Αλλά δεν κάθισα να το ψάξω. Οπότε δεν γίνεται ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

 

Από εκεί και πέρα αν θέλεις να βάλεις την 210 ώστε να σου δώσει επιπλέον εξόδους εικόνας αυτό γίνεται και χωρίς να χρειαστεί άλλος οδηγός μιας και παίζουν με τον ίδιο. Στην TV που έχω για monitor έχω συνδέσει δύο καλώδια. Το VGA της 9800GT και το HDMI της 240. Έτσι όταν παίζω κανένα game μπορώ και παρακολουθώ τις δύο κάρτες μέσω κάποιων windows 7 gadgets (θερμοκρασίες, cpu/mem utilization κ.τ.λ.) απλά αλλάζοντας είσοδο εικόνας στην TV από VGA σε HDMI.

 

Βέβαια αν δεν έχεις ανάγκη κάτι τέτοιο δεν αξίζει ως ιδέα. Εγώ θα ήθελα να έχω μια κάρτα ρεζέρβα απλά και μόνο για την περίπτωση που μου χαλάσει η κύρια κάρτα. Κάνεις το RMA σου χωρίς να στερηθείς εντελώς το PC. Ή μπορείς να πουλήσεις αργότερα την κύρια κάρτα και να αράξεις με την 210 για λίγες μέρες χωρίς το άγχος να βρεις άμεσα καινούρια VGA. Και νομίζω ότι ο ποιο πολύς κόσμος για αυτό την αγόρασε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα την εχει 15 ευρω. :P

 

Εγω ακομα να παραλαβω.Ακομα υπο επεξεργασια ειναι και την ειχα παραγγειλει ενω ηταν διαθεσιμη. :-(

 

λολ πήγε 15 ευρώ τώρα.

 

Εγώ όταν πήρα τηλ για να την ακυρώσω μου λέει ότι είναι έτοιμη για αποστολή.wtf.Μέσα σε μια μέρα (απόγευμα η παραγγελία και το πρωί τηλ για ακύρωση) θα μου την έστελναν Κρήτη? :huh:

Μπορεί να μου έλεγε και μπαρούφες για να αισθανθώ άσχημα και να μην την ακυρώσω...ξέρω γω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πρέπει να δω για να ξέρω αν μπορώ να την βάλω στον υπολογιστή μου που είναι κάπως παλιός;

 

αυτό το πρόγραμμα το GPU-Z που είδα σε προηγούμενο πόστ μου βγάζει τις παρακάτω πληροφορίες για αυτή που έχω τώρα, βασικά πρέπει να είναι η ενσωματωμένη δεν είχα ποτέ άλλη...

 

Gvuenn2.gif

 

το lol που θέλει να παίξει ο αδερφός μου ή και κανένα άλλο που να είναι δωρεάν με download θα μπορεί να τα παίζει αυτή με τα 15;

για παιχνίδια που θέλουν αγορά δεν μας ενδιαφέρει γιατί ούτως ή άλλως δεν έχουμε λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι πρέπει να δω για να ξέρω αν μπορώ να την βάλω στον υπολογιστή μου που είναι κάπως παλιός;

 

αυτό το πρόγραμμα το GPU-Z που είδα σε προηγούμενο πόστ μου βγάζει τις παρακάτω πληροφορίες για αυτή που έχω τώρα, βασικά πρέπει να είναι η ενσωματωμένη δεν είχα ποτέ άλλη...

 

Gvuenn2.gif

 

το lol που θέλει να παίξει ο αδερφός μου ή και κανένα άλλο που να είναι δωρεάν με download θα μπορεί να τα παίζει αυτή με τα 15;

για παιχνίδια που θέλουν αγορά δεν μας ενδιαφέρει γιατί ούτως ή άλλως δεν έχουμε λεφτά.

 

Επιβεβαίωσε λίγο ότι έχει η μητρική σου PCIe υποδοχή για κάρτα γραφικών. Το chip με βάση την σελίδα της Intel βγήκε το 2005 και υποστηρίζει PCIe, αλλά πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι η μητρική σου έχει υποδοχή για κάρτα γραφικών, διότι είχαν βγει μερικές χωρίς δυνατότητα επέκτασης. Αν δεν ξέρεις πως να το δεις γράψε το μοντέλο της μητρικής εδώ. Αν δεν ξέρεις πως να βρεις το μοντέλο κατέβασε το cpu-z. Θα σου δώσει την πληροφορία.

 

Από εκεί και πέρα το 945g είναι του 2005 από ότι βλέπω, ARK | Intel® 945G Express Chipset (Intel® 82945G Memory Controller), μια περίοδο που τα γραφικά της Intel ήταν το καθημερινό ανέκδοτο και ο συνήθης χαρακτηρισμός για αυτά στα hardware sites ήταν απλά "broken", λόγω της προβληματικής υποστήριξης του εκάστοτε directx και των εξίσου προβληματικών οδηγών. Για περιπτώσεις σαν και αυτή η G210 στα 15€ αποτελεί μια καλή αναβάθμιση χωρίς κόστος.

 

 

 

 

Τώρα όποιος θέλει να δει αν θα παίζει η καρτούλα κάποιο game ας κάνει μια βόλτα στο youtube βάζοντας ως όρο αναζήτηση "G210 +όνομα παιχνιδιού" να δει αν κάποιος έχει ανεβάσει κάποιο σχετικό video.

 

Εναλλακτικά πάτε στο http://www.game-debate.com/ βάζετε το όνομα του game, μετά συμπληρώνεται το hardware και βλέπεται αν το παιχνίδι παίζει στην G210 ικανοποιητικά ή όχι.

 

π.χ. για το League of Legends: Clash of Fates(δεν έχω ασχοληθεί με το παιχνίδι, οπότε δεν ξέρω τι έκδοση έχετε) με μια G210, Pentium 4 και 2GB RAM το game παίζεται με medium-high settings στα 1280Χ1024(το site θέλει registration για να τσεκάρετε άλλη ανάλυση)

League of Legends: Clash of Fates System Requirements and League of Legends: Clash of Fates requirements for PC Games

 

post-49534-0-58969400-1384590492_thumb.jpg

 

 

Αν αλλάξουμε την κάρτα γραφικών και επιλέξουμε το i945, τρώμε άκυρο.

 

post-49534-0-37218000-1384591907_thumb.jpg

 

Αν επιλέξουμε την Χ1300ΧΤ του

 

Σε περιπτωση που ξαναβγει(λεμε τωρα) αξιζει να την παρω προς αντικατασταση αυτης ati radeon x1300/1500 (υποψιν δεν εχω ιδεα)?

 

έχουμε το παρακάτω

 

post-49534-0-75381500-1384592233_thumb.jpg

 

και αν επιλέξουμε την 6600GT του

 

ρε παιδιά, βοηθήστε. δε βγαίνει άκρη από τη λίστα που εδωσαν παραπάνω διότι δεν υπάρχει η GT210(ddr3).  σε σχέση με μία 6600GT 512mb είναι καλύτερη πχ για παιχνίδια ή όχι;

 

έχουμε το εξής

 

post-49534-0-32389900-1384592442_thumb.jpg

 

Αντίθετα στην περίπτωση του

 

Να ρωτήσω κι εγώ, αξίζει να αλλάξω μια Ati radeon hd540 με αυτή? η τζάμπα ο κόπος?

 

η HD5450 είναι καλύτερη

 

post-49534-0-95587900-1384592653_thumb.jpg

 

Στην περίπτωση του

 

Παιδιά, για ένα παλιό μηχάνημα με μια 8400GS το οποίο χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για ταινίες/σειρές, θα κάνει καμιά διαφορά λέτε;

 

έχουμε το παρακάτω

 

post-49534-0-14184700-1384592875_thumb.jpg

 

και τέλος στην περίπτωση του

 

 

Σε σχέση με δαύτη;;;;;

 

 

 

αν υποθέσω ότι έχει την Pro, η Pro είναι καλύτερη σε 3D.

 

post-49534-0-18241900-1384593265_thumb.jpg

 

 

 

 

Βέβαια όλες αυτές είναι χειρότερες σε video/flash acceleration από την G210.

 

Τώρα θα μου πείτε "κατόπιν εορτής θυμήθηκες το game debate". Ο λόγος που σας έκανα όλους quote είναι για να έχετε ένα εύκολο σημείο αναφοράς στο μέλλον όταν θα θέλετε να κάνετε μια πρόχειρη σύγκριση.

Ελπίζω να βοήθησα.

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...