Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα κι εγώ λογαριασμό revolut και μόλις έστειλα έμβασμα από internet banking Εθνικής.

Στο πεδίο δικαιούχος δεν ήξερα τι να βάλω και έβαλα Revolut LTD, υποθέτω πως είναι οκ.

 

Μου κράτησε κι εμένα μόνο 1 ευρώ. Αναμένω τώρα κανα 2ήμερο για να μπούνε.

 

Αν τελικά δεν κάνω αγορές και θελήσω να μεταφέρω τα λεφτά πίσω στην τράπεζα,

σε πόσες μέρες μπαίνουν και με τι προμήθειες?

 

Μπήκαν σήμερα τα λεφτά, την 3η εργάσιμη ημέρα δηλαδή (Το είχα κάνει Κυριακή βράδυ).

 

Πήγα μετά να συνδέσω την κάρτα με το paypal και μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν γίνεται.

Προσπάθησα 2-3 φορές. Τελικά έγινε χωρίς να το καταλάβω μιας και δεν μου έβγαλε ποτέ μήνυμα επιβεβαίωσης αλλά έβγαζε πάντα το μήνυμα σφάλματος. Την είδα όμως στην λίστα πως είχε προσθεθεί κι έτσι σταμάτησα τις προσπάθειες.

Στην συνέχεια την επιβεβαίωσα κιόλας με τον κωδικό της συναλλαγής.

 

Όμως το αποτέλεσμα των πολλαπλών προσπαθειών ήταν να χρεωθώ 3 φορές με 0,91 ευρώ. Αλήθεια γιατί με χρέωσε για την σύνδεση της κάρτας?

Τώρα με αυτά τα λεφτά τι παίζει? Θα τα στείλουν πίσω ή τα έχασα?

 

post-123340-0-63946300-1446027030_thumb.jpeg

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γιατί η κάρτα revolut είναι καταχωρημένη στο paypal ως κάρτα ενώ η χρεωστική της πειραιώς ως λογαριασμός και μάλιστα unconfirmed ενώ θυμάμαι καλά πως είχα κάνει confirmation για την χρεωστική της πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν 4 μέρες έκανα αγορα απο Αmazon.de 250 eur με χρεωστική κάρτα της Alpha american expresse και η αγορά έγινε κανονικα.Σήμερα προσπαθω απο ebay.co.uk αγορα απο Αγγλία με 3 διαφορετικες κάρτες και σε ολες βγαζει προβλημα.

Το αστείο ξέρετε ποιο είναι......οτι τα 250 ευρω δεν εχουν αφαιρεθεί ουτε δεσμευση εχει γινει ακόμα στον λογαριασμό μου ενω η amazon εχει στείλει το προιον εδω και 4 μερες.

Είμαι περ'ιεργος τι θα γινει

το αμαζον δέχεται κανονικά Ελληνικές κάρτες ενώ το ebay (paypal) όχι

 

βέβαια μπορείς να σταθείς τυχερός και στις δεκάδες προσπάθειες να περάσει κάτι

 

 

 

η πλάκα είναι που παίρνεις τηλέφωνο την τράπεζα και τους ρωτάς:

 

"αυτή η συναλλαγή γιατί εγκρίθηκε και η άλλη όχι;"

 

και σου απαντάνε "δε γνωρίζουμε, είναι θέμα capital controls"

 

Ελλάδα εν έτει 2015

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει από sportsdirect αυτό το μήνα 2 παραγγελίες κανονικά.Με τον τρόπο send money από paypal.Βασικά έτσι κάνω ότι αγορά θέλω πλέον

Με τι ποσα αν επιτρεπεται φιλε? Και με τι καρτα αν μπορεις να μου πεις? Αν ειναι να το δοκιμασω και εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ κατέβασα το app του revolut, την ίδια μέρα έκανα εμβασμα από το web banking της alpha bank στην Εικονική κάρτα της εφαρμογης και 3 μέρες μετά (σήμερα) εμφανίστηκε το ποσό στο revolut. Στη συνέχεια τη συνδεσα και την έκανα confirm στο paypal. Και σε μένα τράβηξε 3 φορές 0.91 ευρώ, αλλά υποθέτω θα τα επιστρέψει. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα mail στην paypal να τους αναφέρω οτι δεν μπορώ να προσθέσω λογαριασμό στο topup>add money και μου απάντησαν με το παρακάτω μήνυμα:

 

Mr.****os, unfortunately due to the banking situation in Greece there is now errors with a lot of payments through PayPal. This includes your bank as we have seen errors with our customers trying to add them. 

Please if you would follow the steps below to upload your bank statement and photo ID (Passport or Driver’s License) so we can try and add it for you.

On the bank statement please be sure to include:

  • Your name

 

Το Bank statement που το βρίσκω? Στην winbank e-statements δίνει μόνο αν έχεις πιστωτική κάρτα, εγώ έχω ,μόνο Prepaid και την κάρτα ανάληψης του λογαριασμού μισθοδοσίας.

 

Να στείλω δίπλωμα η ταυτότητα είναι το ίδιο?

 

 

Κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ronnie79 προσωπικά σκάναρα, ταυτότητα (από τις παλιές που είναι όλα στα ελληνικά), δίπλωμα (παλιό επίσης), την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου και από winbank έκανα εκτύπωση σε PDF τα στοιχεία του λογαριασμού όπου φαίνεται το όνομα σου, αριθμός ταυτότητας και IBAN.

Τα δέχθηκαν μια χαρά και μου πρόσθεσαν το IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ronnie79 προσωπικά σκάναρα, ταυτότητα (από τις παλιές που είναι όλα στα ελληνικά), δίπλωμα (παλιό επίσης), την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου και από winbank έκανα εκτύπωση σε PDF τα στοιχεία του λογαριασμού όπου φαίνεται το όνομα σου, αριθμός ταυτότητας και IBAN.

Τα δέχθηκαν μια χαρά και μου πρόσθεσαν το IBAN.

Ευχαριστώ, θα περιμένω 1-2 ημέρες να φανεί ο κωδικός απο το paypal για να κάνω confirm την κάρτα που πρόσθεσα.

Θα γίνει κράτηση 1,50€ και θα δώ στην αιτιολογία τον κωδικό.

Είναι η κάρτα ανάληψης απο τον λογαριασμό Πειραιώς που θέλω να κάνω Link το IBAN.

 

Και μετά θα στείλω σκαναρισμένα αυτά που μου είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

 

επειδή είναι παρα πολύ κουραστικό να διαβάζω 527 σελίδες μπορεί κάποιος να φιλοτιμηθεί και να μου πει πως μπορώ να αγοράσω από ebay ή alliexpress παρακαλώ?

 

 

 

 

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους από πανω που ρωτάτε. Ψάξτε τις τελευταίες σελίδες. Υπάρχουν όλες οι απαντήσεις. Εν συντομία, για eBay πλέον μακράν η καλύτερη επιλογή ειναι έμβασμα στο pp με κόστος 1€ μέσω ebanking από την επιλογή top up > send money (may take some days). Για αγορές από ali και λοιπά κινέζο μαγαζιά απευθείας με κάρτα καλύτερα βολεύει η Revolut. Εικονική MasterCard που φορτίζει και παλι με έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περίεργο παιδιά.

 

Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός ή όχι αλλά πλέον μπορώ να κάνω αγορές ελεύθερα χωρίς προβλήματα.

 

Και ebay και amazon χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμη και στην Αμερική μπορώ. Χρησιμοποιώ την prepaid card της τράπεζας πειραιώς.

 

Η κάρτα που έχω την έχω βγάλει πριν το capital control οπότε μπορεί να παίζει ρόλο αυτό. Επίσης αν τυγχαίνει να υπάρχει πρόβλημα στη συναλλαγή με το paypal τότε χρησιμοποιώ την webuy card και φορτώνω λεφτά από εκεί στο balance βέβαια έχει αρκετά έξοδα προμήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε ξαναπεί πως από αμαζον (τουλάχιστον uk και de αν δεν κάνω λάθος) πολλοί αναφέρουν επιτυχείς αγορές, ανάμεσα τους και εγω με χρεωστική Πειραιώς.

Αυτο έχει να κάνει με το πως ειναι καταχωρημένο το κάθε κατάστημα στο σύστημα της τράπεζας. Πχ το αμαζον σαν βιβλιοπωλείο. Το ίδιο ισχύει και για αγορές από eBay, αναλόγως που έχει έδρα ο πωλητής και αναλόγως τα ημερήσια όρια αγορών κάθε τράπεζας μπορεί μια αγορά να περάσει και 3 να φάνε άκυρο. Το ίδιο επίσης και με τα διάφορα κινεζομαγαζα. Σε κάθε περίπτωση αν δεν υπάρξει πλήρη κατάργηση των cc οι πιο άμεσοι και οικονομικοί τρόποι ειναι οι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ κατέβασα το app του revolut, την ίδια μέρα έκανα εμβασμα από το web banking της alpha bank στην Εικονική κάρτα της εφαρμογης και 3 μέρες μετά (σήμερα) εμφανίστηκε το ποσό στο revolut. Στη συνέχεια τη συνδεσα και την έκανα confirm στο paypal. Και σε μένα τράβηξε 3 φορές 0.91 ευρώ, αλλά υποθέτω θα τα επιστρέψει. Αυτά...

 

Νόμιζα πως με χρέωσε 3Χ0.91 επειδή έκανα 3 απόπειρες.

Καλά γιατί τα κρατάει αυτα?

 

 

καλησπέρα παιδιά,
 
επειδή είναι παρα πολύ κουραστικό να διαβάζω 527 σελίδες μπορεί κάποιος να φιλοτιμηθεί και να μου πει πως μπορώ να αγοράσω από ebay ή alliexpress παρακαλώ?
 
 
 
 
ευχαριστώ πολύ

 

 

Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Ο πιο εύκολος, σίγουρος, γρήγορος και ανέξοδος είναι με λογαριασμό revolut.

Είχα κάνει έναν μινι οδηγό μερικές σελίδες πιο πίσω τον οποίο μπορείς να βρεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Το revolut τρέχει αποκλειστικά σε κινητά τελευταίου τύπου η και σε pc;

 

Τρέχει σε κινητά με android 4.4.2 και πάνω και σε iphone, αλλά παίζει και στο pc με bluestacks (android emulator).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...